Якісна інвестиція в здоров’я малечі

У Львівському обласному перинатальному центрі запрацював Банк грудного молока: для кого, окрім «поспішайок», він стане донорською допомогою

2022-ий для колективу Львівського обласного перинатального центру став роком впровадження нових послуг. Із червня у медзакладі працює відділення медичної реабілітації передчасно народжених та малих дітей (тут проходить фізичну реабілітацію маленька Вікторія Полюга, якій у США вкололи «укол життя»), а зі жовтня – на базі центру функціонує Регіональний центр неонатального скринінгу.
Завдяки донорському молоку скорочується термін перебування передчасно народжених дітей у стаціонарі
19 грудня у перинатальному центрі розпочав роботу сучасний і високотехнологічний Банк грудного молока – якісна інвестиція в здорове покоління українців. І в часі війни медики Львівщини одними із перших впроваджують нові технології задля надання якісних медичних послуг. В Європі вже є майже 300 таких Банків і усі вони успішно працюють.
Банк грудного молока – це спеціалізована структура для збору, перевірки, обробки, зберігання та розподілу донорського грудного молока серед новонароджених, які його потребують через медичні покази. Першочергово мовиться про успішне виходжування недоношених дітей. Молоко зі згаданого Банку не лише для «поспішайок», але й для малечі, мами яких не мають достатньо молока, діточок, які мають алергічні реакції. Тому тепер мамусі, в яких молока є багато, можуть поділитися ним з іншими діточками – відтак стати донорами грудного молока.

«Відкриття Банку грудного молока – це один із високотехнологічних напрямів роботи перинатального центру, який покращить неонатологічну допомогу на Львівщині. Завдяки донорському молоку скорочується термін перебування передчасно народжених дітей у стаціонарі. Але й доношеним малюкам потрібно донорське молоко, коли його немає в мами. Банк грудного молока – є дуже важливою інвестицією задля здоров’я малечі, задля здорової нації. Як працюють такі Банки, особисто ознайомлювалася у Польщі, зокрема у Варшаві», – зазначає «Львівській Пошті» керівниця Львівського обласного клінічного перинатального центру Марія Малачинська.
«Немає нічого кращого, ніж грудне молоко. І ніякі спеціальні суміші не замінять материнське молоко. Воно краще засвоюється дітьми, ніж суміші. Особливо важливе донорське молоко під час виходжування передчасно народжених дітей, адже це шанс вижити і мати повноцінне життя. Ми боремося за життя кожної дитини», – каже президентка Асоціації неонатологів України Тетяна Знаменська.
Це коштовний проєкт, але він дуже потрібний задля здоров’я малечі, зокрема «поспішайок». На створення та закупівлю всього необхідного обладнання для Банку грудного молока з обласного бюджету скерували понад 9,8 млн грн та майже 3,6 млн грн з бюджету перинатального центру (кошти Національної служби охорони здоров’я).
Консультативна допомога та навчання персоналу відбувалося за сприяння Асоціації банків грудного молока Польщі та її президентки, доктора медичних наук Олександри Весоловської.
І доношеним малюкам потрібно донорське молоко, коли його немає в мами
«Подяка начальнику обласної адміністрації за те, що відкриття Банку грудного молока у перинатальному центрі отримало підтримку обласної влади. Ми зі свого боку будемо якісно працювати і масштабувати цей проєкт», – акцентує керівниця Львівського обласного клінічного перинатального центру Марія Малачинська.
«Дякую керівниці і колективу перинатального центру за роботу та за ті проєкти, які ви реалізовуєте, – їх неможливо не підтримувати. Час важкий, але якщо не думати про дітей, не думати про майбутнє, то для чого тоді воювати і перемагати? Точно для того, щоб ми могли мати здорове покоління українців. Дякую польським колегам, тому що завдяки співпраці, відкрили Банк грудного молока. Сподіваюся, що разом зреалізуємо й інші проєкти у сфері медицини. Дякую за те, що дбаєте про наших дітей і за те, що любите Україну!», – зазначив очільник Львівщини Максим Козицький.
Як виглядає сам процес? Донорське грудне молоко зберігається у спеціальному холодильнику, який має індикатор температури. Пізніше молоко перекладають на зберігання у морозильну камеру до пастеризації. Молоко обов’язково скеровують на аналіз, для цього його поміщають в ультразвуковий гомогенізатор. Після цього розливають у порційні банки по 150 мл для пастеризації. Після пастеризації молоко знову поміщають у морозильну камеру уже для зберігання. «Все це високотехнологічний процес, який спрямований насамперед на безпеку – аби донорське молоко було безпечно вживати дітям», – запевняє Марія Малачинська. 
«Зібране від жінок донорів молоко, спочатку проходить дослідження, пастеризується, а після цього поступатиме для годування немовлят. Метод пастеризації гарантує мікробіологічну безпеку молока та збереження його поживності. Після пастеризації молоко зберігається в спеціальних холодильниках під постійним контролем якості», – каже Марія Малачинська.
Жодні спеціальні суміші не замінять материнське молоко
«Фактично у Банку грудного молока є дві місії. Перша – підтримка грудного вигодовування. Друга – надання молока дітям, які не можуть його отримати в силу різних причин від своєї мами. У період, коли новонароджена дитина, зокрема передчасно народжена, отримує донорське молоко, консультанти з Банку молока працюють з мамою і допомагають їй, аби у неї якомога швидше розпочалася лактація. Відтак дитина з грудного донорського молока переходить на молоко мами», – зазначає «Львівській Пошті» Анатолій Кикоша, які відповідає за технічну частину роботи Банку грудного молока у Львівському перинатальному центрі.
Зі слів співрозмовника, пошук донорів також можна ділиться на дві частини. «Перша – це соціально-активні мами, які поінформовані про Банк грудного молока, мають надлишок молока і хочуть ним поділитися. Друга – 80% мам (чиї діти свого часу отримували донорське молоко), в яких налагодилася лактація, потім хочуть допомогти іншим малюкам і стають донорами», – резюмує з досвіду роботи Банку грудного молока у Києві Анатолій Кикоша.
«Мамі у Банк грудного молока потрібно прийти лише раз, вона проходить співбесіду з консультантом, заповнює анкету щодо стану здоров’я, здає аналізи, отримує стартовий набір обладнання для зціджування молока та інструкцію, як і що робити. Таким чином жінка є в базі даних. Згодом за донорським молоком додому до жінки приїздитиме водій-кур’єр з перинатального центру», – розповідає Анатолій Кикоша.

Зі слів Марії Малачинської, у перспективі Львівський перинатальний центр планує забезпечувати донорським грудним молоком пологові стаціонари Львівської області та сусідніх областей. «Плануємо так масштабно працювати», – каже вона.
Сусіди поляки надали консультативну допомогу та навчали персонал перинатального центру
Мами, діти яких потребуватимуть донорського молока, можуть звертатися до Львівського перинатального центру – донорське молоко надаватимуть безкоштовно. «Будемо говорити зі сімейними та дитячими лікарями. Будемо працювати зі пологовими будинками, дитячими лікарнями, сімейними лікарями. Жінка може до нас звернутися за рекомендацією лікаря, зокрема лактолога, педіатра, які визначають, що дитині потрібне донорське молоко. Тобто, звернення до нас виключно за скеруванням лікаря», – зазначає керівниця перинатального центру. 
Важливо, що з відкриттям Банку грудного молока Львівський перинатальний центр доповнить повний цикл надання неонатальної допомоги згідно світових стандартів в межах однієї установи: від відділення анестезіології та  інтенсивної терапії новонароджених до відділення постінтенсивного догляду новонароджених і виходжування недоношених дітей та відділення медичної реабілітації передчасно народжених та малих дітей. 
Варто зазначити й те, що ідея про створення Банку грудного молока у Львівському обласному перинатальному центрі була прописана ще в конкурсній програмі Марії Малачинської, коли вона подавалася на конкурс щодо посади директорки центру. Отож, амбітну мету втілено у 2022-ому завдяки наполегливій праці, з чим щиро вітаємо!

Як писала «Львівська Пошта», метою відділення медичної реабілітації передчасно народжених та малих дітей (вул. Дж. Вашингтона, 6) є раннє виявлення патології розвитку і своєчасне надання допомоги, а саме сприяння гармонійному розвитку дитини та мінімізація виникнення ускладнень. У відділенні послуги з медичної реабілітації отримують діти, які народилася передчасно і з малою масою тіла від 500 грамів, народжені з вродженою патологією, які мають затримку темпів розвитку. Систематичні заняття, навчання та залучення батьків до реабілітаційного процесу, співпраця з командою фахівців забезпечують позитивну динаміку розвитку та стабільні результати лікування. 
У Регіональному центрі неонатального скринінгу (вул. Тараса Бобанича,6) проводять комплексне обстеження новонароджених для виявлення спадкових і вроджених захворювань. Тут, використовуючи сучасне обладнання, здійснюють скринінг 21 рідкісного захворювання, зокрема, СМА, муковісцидозу, фенілкетонурії, ендокринологічних захворювань тощо.
Процедура скринінгу передбачає забір крові у пологових перші 48-72 години життя немовляти, зразки передають на дослідження до лабораторного центру. У разі виявлення захворювання батьків поінформують і скерують дитину для проведення подальших досліджень та лікування, ще до моменту прояву симптомів. Фахівці центру обстежили вже кілька тисяч зразків крові новонароджених дітей. У Львові роблять скринінг для семи областей – Львівської, Закарпатської, Івано-Франківської, Волинської, Хмельницької, Чернівецької та Тернопільської.
«Плануємо свою роботу так, щоб надавати комплексні послуги жінкам та їхнім дітям. Наші фахівці працюють з пацієнтками від моменту планування вагітності, впродовж виношування плоду і до народження, а далі обстежуємо новонароджених, проводимо необхідні щеплення», – зазначає Марія Малачинська.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8356 / 1.65MB / SQL:{query_count}