Субсидії на старті опалювального сезону

Хто може звернутися по субсидію, як, де і коли це можна зробити та які зміни чекають на українців із 1 грудня

Із жовтня згідно з рішенням уряду розпочалася поетапна передача функцій адміністрування житлових субсидій та пільг Пенсійному фонду України. Дотепер призначенням і виплатою субсидій та пільг на оплату житло-комунальних послуг займалося Міністерство соціальної політики України. Така зміна відбулася з огляду на те, що в країні велика кількість внутрішньо переміщених осіб, тож уряд визначив, що виплата субсидії не має бути прив’язана до регіону проживання заявника. Отже, від жовтня субсидії населенню виплачує Пенсійний фонд. І з 1 грудня цього року саме його органи будуть здійснювати перерахунок і призначення субсидій. 
На Львівщині, за інформацією обласного департаменту соціального захисту населення, за останні два роки майже 150 тисяч сімей отримують субсидії, проте цього року ця цифра може бути більша, адже в області проживає чимало внутрішньо переміщених осіб, які також можуть звертатися по субсидії. Станом на сьогодні їх отримує 116 тисяч сімей, але ще триває автоматичний перерахунок на опалювальний сезон, і одержувачів буде більше, адже багато з них мали на літній період нульову субсидію. 
Попри те, що цьогорічний опалювальний сезон буде важким через війну, ті, що не мають змоги в повному обсязі оплачувати комунальні послуги, отримають підтримку від держави, запевняють в обласному департаменті соціального захисту населення. В проєкт держбюджету на 2023 рік уряд заклав майже 38 мільярдів гривень на виплату субсидій.

Кому можуть призначити субсидію

Звернутися по призначення субсидії можуть всі ті, що мають малий дохід і не можуть повністю оплатити комунальні послуги, за умови, що немає якихось додаткових пересторог, визначених законодавством, наприклад у помешканні не працевлаштована й не зареєстрована в центрі зайнятості працездатна особа або ж у власності когось із зареєстрованих є друге помешкання, яке здають в оренду.
Кожен поданий пакет документів розглядають окремо, і сума державної допомоги після кожного звернення інша, залежить від доходу сім’ї та нарахування за комунальні послуги: від суми нарахувань у межах визначених норм споживання віднімають суму обов’язкового платежу, що становить 15% від доходу сім’ї. Приміром, якщо в опалювальний період нарахування за послуги становить 2,5 тисячі гривень, а середньомісячний дохід сім’ї 10 тисяч, то обов’язковий платіж становитиме 1,5 тисячі, а тисячу гривень сім’я отримає як субсидію від держави.
Варто зауважити, що з жовтня уряд розширив перелік категорій, які можуть звертатися по призначення субсидії:
– громадяни, які мають у власності декілька житлових приміщень або будинків, право власності на які набуте шляхом успадкування;
– громадяни, які мають заборгованість з оплати житлово-комунальних послуг, що утворилася в період дії воєнного стану;
– субсидію зможуть отримати і внутрішньо переміщенні особи, подавши необхідні документи; під час розрахунку розміру субсидії не враховуватимуть допомогу на проживання ВПО.
Окрім того, раніше субсидії українцям, які перебували за кордоном сукупно понад 60 днів за пів року (службові відрядження, лікування, навчання чи догляд дитини до трьох років сюди не враховують), не призначали. З огляду на те, що багато людей подалися за кордон через війну, до виняткових причини тепер додали й період воєнного стану. 
«Для домогосподарств, де один чи більше членів перебувають через війну за межами України, субсидію призначають, але при визначенні норм споживання цих осіб не враховують як таких, що фактично не проживають, а при розрахунку середньомісячного доходу сім’ї не беруть до уваги їхні доходи», – пояснила «Львівській Пошті» заступниця начальника управління соціального захисту Львівської міськради Леся Дронь. 
Також є зміни в правилах нарахування субсидій громадянам, які втратили роботу і зареєстровані в центрах зайнятості. Для таких людей як дохід враховуватимуть допомогу з безробіття, а не фактичні доходи за останні пів року, як було раніше.

Куди звертатися по субсидію

Зі слів Лесі Дронь, тим, що раніше отримували субсидію, навіть на літній період – нульову, повторно звертатися по її призначення не потрібно: вони й далі отримуватимуть призначену їм житлову субсидію обраним способом, як-от на картковий рахунок або через поштове відділення. Перерахунок на зимовий період буде зроблений автоматично.
Ті, що хочуть подати документи вперше, можуть зробити це через:
– особистий візит до Центрів надання адміністративних послуг (ЦНАПи);
– особистий візит до уповноважених посадових осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідної територіальної громади;
– поштове відправлення до органу соціального захисту населення за місцем проживання;
– онлайн через електронний додаток «Дія».
Із 1 грудня це можна буде зробити, звернувшись особисто чи через пошту до сервісних центрів Пенсійного фонду України без прив’язки до місця реєстрації та електронним способом – через вебпортал ПФУ та мобільний застосунок ПФУ. Тобто ті, що перебувають у Львові, можуть оформити субсидію в Запоріжжі чи у Дніпрі та навпаки – в Тернополі чи Хмельницькому можна подати документи на субсидію у Львові. Водночас можна буде й далі звертатися з цього питання у ЦНАП, до уповноважених осіб в місцевих радах чи через портал «Дія». 
Ті, що мають потребу і право на отримання субсидії, можуть звернутися будь-коли, проте варто мати на увазі, що якщо ви зробите це впродовж двох місяців з початку опалювального періоду, то субсидію призначать з початку опалювального сезону. Якщо ж заява надійде пізніше, субсидію призначать з місяця подання заяви.

Які документи потрібні

Зі слів Лесі Дронь, в переліку документів, необхідних для призначення субсидії, наразі теж нічого не змінилося. 
«Є два документи для оформлення субсидії – заява про призначення та декларація про доходи і витрати всіх членів домогосподарства, яке претендує на субсидію. За потреби в індивідуальному порядку можуть також попросити надати інші документи. Щоб оформити субсидію, потрібно заповнити заяву і декларацію встановленої форми. В декларації повідомляється про майновий стан та доходи одержувача субсидії, всіх осіб, зареєстрованих на цій житловій площі, а також про дружину або чоловіка, зареєстрованих за іншим місцем проживання. Також у декларації треба вказати відомості про житлові приміщення і транспортні засоби, які є в цих осіб, та покупки, сума яких перевищує 50 тисяч гривень. Є сім’ї, які декларують непроживання однієї чи більше зареєстрованих в приміщенні осіб, про це вони теж мусять зазначити в декларації», – пояснює співрозмовниця. 
Усі дані, вказані в заяві та декларації, ретельно перевіряють. Також Леся Дронь наголосила, що про всі зміни, які відбулися в складі сім’ї чи її майновому стані, потрібно повідомити впродовж 30 календарних днів орган, який призначає субсидії, тобто до 30 листопада – відділ соцзахисту за місцем проживання, а з 1 грудня – Пенсійний фонд України. 
Посадовиця нагадала, що мешканці мають право або на пільгу, або на субсидію. Тому, хто отримує субсидію, пільгу не призначають. Усі субсидії та пільги тепер виплачують тільки в грошовій формі.

Що зміниться з 1 грудня

Як розповіла «Львівській Пошті» заступниця начальника Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Руслана Іванкова, для отримувачів субсидій і пільг не зміниться нічого, окрім того що подавати документи можна буде, як уже мовилося, й через сервісні центри ПФУ, вебпортал електронних послуг ПФУ та мобільний застосунок ПФУ. Адже законодавча й нормативна база не змінилися. Всі перерахунки також відбуватимуться автоматично, не потрібно доносити жодних документів чи заново подавати їх для призначення субсидії або пільги. Виплати продовжать тим самим способом, яким вони надходили до змін: на карткові рахунки чи через «Укрпошту». 
«Наразі ми тільки починаємо працювати із субсидіями. Ще маємо вирішити багато організаційних моментів щодо самої передачі цих функцій. Самі справи субсидіантів треба передати, бо на цій основі здійснюватимуть за потреби перерахунок. А далі, можливо, коли почнемо безпосередньо працювати зі зверненнями людей, з’являться нові сервіси. Однак я переконана, що причин для хвилювань з приводу призначення субсидій немає жодних: хто на них має право – отримуватиме», – пояснила Руслана Іванкова.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8410 / 1.62MB / SQL:{query_count}