«Працюймо кожен на своєму місці та молімося за Україну!»

Львів уже прихистив 200 тисяч українців і потребує мобільні центри для тимчасового перебування вимушено переміщених осіб

Львів з туристичного міста перетворився у місто волонтерства, допомоги та прихистку для вимушених переселенців, які покинули свої домівки через російський напад на Україну. З першого дня війни тут щоденно збирають амуніцію та все необхідне для бійців, ліки, продукти та одяг для переселенців. Хтось шукає прихисток у нашому місті, хтось – їде далі за кордон. У Львові щоденно збирають гуманітарну допомогу для Києва, Київщини, Харківської, Херсонської, Миколаївської, Чернігівської, Запорізької областей – для тих регіонів, які найбільше потерпають від війни.

У вівторок міський голова Львова Андрій Садовий звернувся до міжнародних організацій, які можуть допомогти місту із якісним розміщенням вимушено переміщених осіб із інших міст України. Зараз Львову необхідні мобільні центри для тимчасового перебування з обладнаними санвузлами та пунктами харчування. «Львів прихистив близько 200 тисяч українців. Жінки, діти, ховаючись від бомбардування та ракетних обстрілів, покинули свій рідний дім і приїхали до нас. 440 установ культури і освіти, 85 релігійних організацій відкрили свої двері. Ми даємо всім дах на головою, гарячу їжу, все необхідне, тому що вони – наші громадяни. З кожним днем їх стає все більше і більше. Ми зобов’язані прийняти всіх. Я звертаюсь до міжнародних організацій – нам потрібна ваша допомога. Не за кордоном, не на кордоні, а тут, у Львові. Ми очікуємо від вас на спеціально обладнані мобільні пункти для розміщення людей. Ми потребуємо вашого досвіду, адже ніколи раніше з таким не стикались. Наші громадяни залишаються тут, бо вірять, що ми переможемо і вони повернуться до своїх домівок та відбудують свої міста. Я прошу вас про допомогу. United for Ukraine», – наголошує мер Львова Андрій Садовий.
«Сильною стороною Львова були, є і будуть люди, які тут живуть. Зараз багато жителів Львова захищають міста України, зокрема це бійці 24-ої окремої механізованої бригади ім. Короля Данила бригади та 80-ої окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ. Вони роблять це мужньо та героїчно – шана і подяка їм! Велика подяка тисячам волонтерів Львова, які максимально включилися і працюють 24/7. Люди віддаються по максимуму. Одні волонтери зустрічають вимушених переселенців на вокзалі, інші їх розвозять. Хтось допомагає із харчуванням, хтось допомагає прихистити людей. У Львові працює майже 500 локацій для прихистку людей з інших областей. Це «Арена Львів», школи, коледжі, спортзали, аудиторії, офіси компаній. Загалом до нашого міста вже приїхало майже 200 тисяч осіб. Хтось залишився у Львові, хтось поїхав далі. Розуміємо, що ситуація продовжує загострюватися і вимушених переселенців у Львові буде ще більше. Наше завдання – прихистити цих людей», – каже «Львівській Пошті» Андрій Москаленко, перший заступник міського голови Львова.

Зі слів співрозмовника, бізнес Львова більш ніж активно включений у допомогу, за що велика подяка. «Подяка і всім комунальним службам, які працюють у посиленому режимі і забезпечують якісно всі послуги жителям та гостям міста, зокрема є вода, газ, електроенергія, вчасно вивозять сміття. Подяка медикам, правоохоронцям та рятувальникам, які також працюють 24/7. У Львові достатня кількість людей, які самоорганізувалися та спільно з правоохоронцями дбають про порядок у місті – дякуємо за чергування та патрулювання», – додає Андрій Москаленко.
Саме віра нам дає силу вистояти. Ми всі дуже сильно віримо в те, що Бог нам допоможе. Нам також потрібно допомогти Богові – єдністю та працею!
«У Львові вже давно була дуже сильна волонтерська робота. У місті дуже швидко об’єдналися волонтерські осередки, зідзвонюємося між собою, хто і чим може допомогти. Львів має потужний волонтерський досвід і досвід допомоги. І кожен стоїть на своєму фронті. Наш фонд завжди допомагав дітям, а в часі війни ми ще більше зосередилися на допомозі малечі. Зараз маємо центр, який розташований у готелі «Дністер» – приміщення нам надали безкоштовно. Збираємо для лікарень та пологових будинків з інших областей памперси, дитячі ліки та харчування. Зараз допомагаємо дітям Харкова, Херсона, Миколаєва», – зазначає «Львівській Пошті» Ірина Плахтій, співзасновниця і голова правління Благодійного фонду «Із янголом на плечі». Фонд також допомагає й бійцям, зокрема продуктами, термобілизною та ліками.
Волонтерять не лише львів’яни, але й ті, хто знайшов прихисток у Львові. «Нам допомагає чоловік, який з Харкова до нашого міста привіз дружину з дітьми. Так, він записався у тероборону – тепер у черзі. Чоловік прийшов до нас і зголосився нам допомагати: «Знаю, що допомагаєте Харкову. Також хочу долучитися». Тепер він постійно з нами. У нього є машина, а це зараз дуже потрібно у волонтерській справі. Допомагають нам і жінки вимушені переселенки, за що всім вдячні. Є й такі, хто привозить з Києва чи Харкова своїх дружин та дітей, повертаються назад у свої міста і зголошуються передати зібране нами у Львові», – розповідає Ірина Плахтій.
Волонтери працюють і моляться, моляться і працюють… А ще – відправляють своїх чоловіків на війну. «Чоловік однієї нашої волонтерки – військовий медик. І цього тижня вона втретє відправила свою другу половинку на війну. Свого часу був Афганістан, потім 2014-ий і тепер в 2022-ому. Ми зараз її максимально підтримуємо», – зазначає Ірина Плахтій.
А ще львівські волонтери спілкуються з іноземними мас-медіа, розповідаючи про надійні волонтерські тили. «Іноземні журналісти чоловіки, чуючи наші розповіді, плачуть…. Нас запитують, як ми витримуємо і не плачимо. Відповідаю, що ми не маємо часу плакати – маємо багато праці і відповідальності. Українці мають вистояти і вистоять!», – каже співрозмовниця.
Зараз кожен має добре робити свою роботу, вірити в Україну, наше військо та молитися. Ми всі маємо разом робити спільно справу задля України і перемоги!
Зі слів Ірини Плахтій, сила українців у непохитній вірі, що ми переможемо. «Саме віра нам дає силу вистояти. У нас є віра в Україну, Бога, наших мужніх бійців. В українців висока духовність, яка дає можливість вистояти. Ми всі дуже сильно віримо в те, що Бог нам допоможе. Нам також потрібно допомогти Богові – єдністю та працею! У нас єдиний фронт – перемагати! Працюймо кожен на своєму місці. Молімося за Україну та бійців, бо молитва це велика сила», – наголошує співрозмовниця.

Львів також став містом, де народжуються маленькі українці, матусі яких виїхали з міст, де ракети нищать все на своєму шляху. «Львівський обласний перинатальний центр працює у штатному режимі 24/7 і надаємо всю спеціалізовану допомогу як жителькам Львова та Львівщини, так і жінкам, які приїздять до нас з інших міст України. Міст, де зараз неспокійно. За час війни у нашому центрі народили діточок 20 породіль, які приїхали до Львова з гарячих точок, ще майже 20 вагітних стоять зараз на обліку. Звертаються до нас для консультування і жінки, які їдуть транзитом через Львів за кордон, зокрема, які нещодавно народжували. Спілкуємося, консультуємо, допомагаємо всім чим можемо», – зазначає «Львівській Пошті» керівниця центру Марія Малачинська.
З її слів, у медзакладі підготували й укриття. «Перший поверх центру захистили мішками з піском, аби там обладнати операційну, родзали. Коли повітряна тривога, обов’язково потрібно йти в укриття. Маємо дбати про безпеку і породіль, і діточок, і працівників», – каже Марія Малачинська. Співрозмовниця акцентує, що віра – це те, що зараз має бути у кожної жінки, у кожної мами. 
«Маємо пам’ятати, що наші діти мають жити у незалежній та вільній Україні. Певна, що наші бійці Герої, які стоять на передовій, роблять все можливе, аби українські діти жили у незалежній і мирній Україні. Щоб всі ми українці мали можливість жити, працювати, думати, розвиватися і народжувати дітей у вільній Україні. Мамам раджу максимально зібрати себе, думати про позитив і молитися. Варто зазначити, що зараз кожен має добре робити свою роботу, вірити в Україну, наше військо та молитися. Ми всі маємо разом робити спільно справу задля України і перемоги!», – зазначає Марія Малачинська.

Першочергові речі, які потребують гуманітарні штаби

Гуманітарний штаб допомоги населенню та військовим діє у Львівському палаці мистецтв (вул. Коперника, 17), а також у інших районах Львівщини. Штаб у Львові працює цілодобово – приймає і видає допомогу переселенцям та військовим, а також координує роботу волонтерів.
Першочергово штаби потребують певних речей:
Матраци, каремати, розкладачки, термозберігальні ковдри, спальні мішки, ковдри, подушки, постільна білизна, рушники, одяг та дощовики;
Відра господарські, бочки на 20/30/40/60 літрів;
Миючі засоби для тіла, зубні пасти та щітки, підгузки та прокладки, паперові рушники;
Антисептики, маски багаторазові та одноразові, спирт;
Гребінці, жіноча, чоловіча та дитяча спідня білизна, рушники з мікрофібри, багаторазові набори посуду;
Батарейки, свічки, ліхтарики;
Вода, їжа швидкого приготування, енергетичні батончики, сухофрукти, горіхи, консерви, вермішель, крупи швидкого приготування.
Контакти Львівського гуманітарного штабу: вул. Коперника, 17. Контактні особи: Юрій Візняк – 067 672 06 06; Марія Гіщинська – 068 327 70 72; Андрій Ситар – 097 967 88 30.

Медична консультація телефоном 

Якщо ви не можете приїхати до медичного закладу, але потребуєте негайної консультації лікаря, телефонуйте до лікарів Першого територіального медичне об'єднання міста Львова за номером телефону – 067 118 09 19.
У разі, якщо зникне мобільний зв'язок, отримати консультацію можна буде за міським номером: 032 258 11 11.

Донорство крові: запишіться у резерв

Донорів просять реєструватися в резерв, оскільки зараз дефіциту крові немає. Більшість центрів крові працюють у звичному режимі, приймають донорів тромбоцитної маси та донорів з негативним резусом.
За інформацією Міністерства охорони здоров'я, наразі в областях України запасів крові достатньо. Водночас в країні формується електронна база даних осіб, охочих передати власну кров для порятунку інших. Додатися до резерву донорів можна зареєструвавшись в особистому кабінеті на інформаційному ресурсі donor.ua.
У електронній анкеті на сайті треба вказати ім'я та прізвище, стать, групу крові, а також залишити свої контактні дані, інформує пресслужба облради. Коли виникне необхідність поповнити запаси крові, оператори центру зателефонують до кожного охочого врятувати життя інших людей.
За довідками можна звертатися у вайбер за номером: 067 208 0303
ДонорUA – це автоматизована система рекрутингу та управління донорами крові, яка функціонує в Україні з 2015 року, співпрацює з конкретними центрами крові, отримує від них інформацію та постійно публікує оновлені дані.

Як зберегти психічне здоров'я?

Під час воєнних дій зазвичай людина переживає стрес, пов'язаний з адреналіном. Коли вивільняється велика кількість адреналіну, людина відчуває багато енергії та емоційне збудження, їй не хочеться їсти, спати. Організм мобілізує усі сили. У такі часи часто хвороби відступають, імунітет працює на 100%.
Проте нашому організму важко довгий час перебувати в стресі. Він виснажує як тіло, так і психіку. Як зберегти психічне здоров'я в такій ситуацій?
Відволікайтесь від новин. Важливо не думати про те, що ви не зможете змінити. Нічого страшного, якщо ви кілька годин не будете знати, що відбувається. Слідкуйте за сигналами тривоги і вчасно йдіть до сховища. 
Натомість варто думати про речі, які ви можете контролювати, і постійно займатись чимось. Зберігати здоровий глузд допомагає саме звична рутина. Якщо немає чим зайнятись, робіть щось руками, грайте з тваринами, з дітьми, обнімайте близьких. 
Обмежтесь виключно офіційними джерелами інформації. По-перше, там менший потік контенту і він перевірений. По-друге, в неперевірених джерелах може поширюватись дезінформація і паніка. 
Обмежте стимулятори – каву, чай. Відмовтесь від алкоголю та енергетиків. Все це вдаряє не тільки по фізичному стану, а й по психіці. Натомість щоб зменшити ефект від адреналіну, вживайте чай гібіскус (інша назва – каркаде). 
Звертайте увагу на своє дихання – воно має бути спокійним, а тіло – не зажатим. Якщо відчуваєте напруження, робіть дихальні справи, зарядку.
Забезпечте собі комфорт настільки, наскільки це можливо. Пийте воду. 
Відчувати страх, агресію – нормально. Але не вимощуйте її на близьких. 
Підозрілість, параноя – це теж нормальні відчуття. Не соромтесь їх. Перевіряйте усе, що вважаєте за потрібним перевірити. Адже якщо не перевірите, будете багато про це думати. 
Якщо приймаєте ліки, краще записуйте час, коли вживали їх в останній раз. В стресі пам’ять може підводити. 
Якщо маєте дітей – зберігати психічне здоров'я особливо важливо. Психіка дитини ще формується, вона більш чутлива до стресу. Дитина сприймає світ, спираючись на сигнали, які отримує від дорослих. Намагайтесь поводитись, розмовляти так, нібито нічого особливого не відбувається. Так вам вдасться врятувати дитину від зайвого стресу, а отже – й себе.

Психологічні порадні

Всім, кому потрібна ПСИХОЛОГІЧНА ПІДТРИМКА, кому важко впоратись зі страхом, зі страхом, тривогою у цей нелегкий час, Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій подає ресурси для отримання психологічної підтримки ОНЛАЙН:
Чат-бот по самодопомозі: https://t.me/friend_first_aid_bot.
Консультаційний центр кафедри психології та психотерапії УКУ "Порадня" https://www.facebook.com/consultingcenterucu/
FIZIS, центр розвитку особистості https://www.facebook.com/fizis.net
Психологічна студія СЕНС https://www.facebook.com/centr.sens
Центр здоров'я та розвитку "Коло Сім’ї" https://www.facebook.com/Kolosimyi
Безкоштовна психологічна допомога українцям в умовах війни в рамках всеукраїнського кол-центру #ВАРТОЖИТИ тел. 5522 або 0931707219
Якщо відчуваєте, що вам складно вгамувати емоції, потребуєте розмови і розради, можна зареєструватись на індивідуальну онлайн-терапію з психотерапевтом.
У Львові працює гаряча лінія психологічної допомоги – 096 000 15 58, де на дзвінки відповідають кваліфіковані психологи Львівської обласної психіатричної лікарні, з багаторічним досвідом роботи з кризовими станами.

Як батькам підтримати дитину в укритті: поради від UNICEF Ukraine

1. Розкажіть дитині про план дій:

Складіть маршрут до укриття, проговоріть дитині інструкцію щодо послідовності її дій. Говоріть короткими та чіткими фразами.
Намалюйте карту укриття, зобразіть локації в укритті: що і де знаходиться, як воно функціонує, де вхід і вихід, де ваше місце, де будуть знаходитись рідні (намалюйте, зобразіть, напишіть — діти краще сприймають, якщо це буде візуалізовано).

2. Як ти почуваєшся?

Спостерігайте за станом дитини та реагуйте на її потреби. Ставте дитині відкриті запитання, слідкуйте за емоційною реакцію дитини та рівнем її активності. Важливо, щоб дитина проговорювала, ставила запитання, проявляла свої емоції.
Якщо дитина впала в стан ступору, то важливо повернути її до вербальної комунікації та активної діяльності. 
Для цього поставте 3 питання і чекайте відповіді. 
Наприклад: Тебе звати Наталя, так? Ти зараз стоїш, так? Ти одягнений в червону кофтину, так?
Можна також масажувати кінчики пальців, мочки вух, запропонувати гру, або ж дати завдання, орієнтоване на дію (принеси, подай, зроби). Також дати випити води, чаю, поїсти та обійняти.
Реагуйте на потреби та задовольняйте їх за можливості. Це поверне дитину до відчуття безпеки.

3. Розкажи, що ти відчуваєш

Проговорюйте і проявляйте емоції. Якщо ваша дитина переживає чи відчуває злість через те, що відбувається навколо, фрази «не переживай» чи «тобі не варто злитись» не заспокоять дитину.
Натомість скажіть: «Я бачу / мені здається, що ти налякана / злишся». Так дитина буде розуміти, що вона не залишилась наодинці зі своїми переживаннями.
У якості підтримки не варто давати обіцянок, які не залежать від вас: «все буде добре», «нічого не станеться», натомість скажіть: «що б не сталось, головне – ми разом».
Якщо діти грають чи малюють «війну» – не забороняйте їм. Програйте, прокричіть, озвучте чи візуалізуйте емоцію (наприклад, ричи, як собака). Саме так ви можете допомогти впоратися з емоціями та знизити рівень тривоги й напруги.

4. Дозволь обійняти тебе

Обіймайте дитину. Тілесний контакт допоможе знизити рівень напруги та допомогти дитині заспокоїтись. Можна спробувати одну з вправ:
«Обійми метелика» — дитина обіймає свої плечі двома руками й може себе поплескати по плечах.
«Водоспад» — дорослий підходить до дитини й руками погладжує з плечей і до поясу, наче знімаючи щось з плечей.
«Кокон» — права рука дитини обіймає ліве плече, а ліва рука живіт.
Допомогти вийти зі стану ступору та знизити рівень стресу може стабільне дихання. Для цього спробуйте таку вправу: вдих носом і повільний видих ротом, можна зі звуками «А», «О», ефективним також є дихання животом. Відновлення стабільного дихання та фізичної активності допоможе знизити рівень впливу події та стресу на організм.

5. Який у нас режим дня?

У час невизначеності важливо відтворювати послідовність дня. Це надасть відчуття контролю над власним життям. З самого ранку і до вечора, загинаючи пальчики проговорюйте та відтворюйте послідовність дня.

6. Я піклуюсь про тебе і про себе

Дбайте про себе. Ви краще допоможете дитині, якщо піклуватиметеся про себе. Дитина бачить, як ви реагуєте на новини та копіює вас. Тому для дитини важливо розуміти, що ви зберігаєте спокій і маєте план дій. 
Якщо ви занепокоєні або засмучені, знайдіть час для себе, за можливості, поспілкуйтесь з друзями та рідними. Важливо почути голос інших. Це надасть відчуття єдності та зв’язку зі світом.

7. Ми з усім справимось!

Обережно закінчуйте розмови. Дитині важливо знати, що вона не залишиться на самоті. Коли ви завершуєте розмову, оцініть емоційний стан та рівень фізичної реакції: спостерігайте за мовою тіла, оцінюйте рівень занепокоєння, завершуйте на позитивному. Створюйте спільні традиції завершення дня (обійматися, молитися, пити чай або ж співати).
Обмежте кількість розмов та прослуховування новин про війну в присутності дитини.
Надавайте дитині лише перевірену інформацію, робіть це дозовано і відповідно до віку.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8538 / 1.76MB / SQL:{query_count}