2021-й у Львові – у фактах і цифрах

Підбиваємо головні підсумки року, що минає

Львів продовжує жити в умовах пандемії, тим не менш намагаючись крок за кроком, усе-таки, повертатись до звичного, буденного, доковідного життя. Відновлення економіки й туризму, актуальні освітні й культурні проєкти, розвиток трансплантології та досягнення нових цілей у медицині й інфраструктурі – це лише частина тих ініціатив, на які цьогоріч у місті зробили ставку. В останні дні грудня пригадуємо головні здобутки, яких вдалося досягти Львову в році, що минає, за нових світових реалій.

Подолати COVID-19

Львів разом із усім світом запустив велику кампанію з вакцинації, як єдиного відомого на сьогодні методу проти важких наслідків COVID-19. Упродовж року однією дозою вакциновані близько 450 тис. мешканців громади (>65%), двома – більше 400 тис. (>60%). А ще Львів першим в Україні подбав про здоров’я тих, кого зазвичай забувають, – про бездомних, і організував для них пункт вакцинації, де щеплення отримали 75 людей у потребі.
Окрім вакцинації, місто й надалі інвестувало в подолання наслідків епідемії в різних галузях – у соцзахисті, освіті, ЖКГ тощо. На це пішло майже 225 млн грн.

Нове життя медичних закладів

Та не ковідом єдиним. Львів став першим містом в Україні, де провели комплексну реформу медицини. Так, місцеві лікарні злились у 3 об’єднання: невідкладної допомоги, планової допомоги та акушерства й гінекології. Це, зокрема, дозволило збільшити якість та кількість послуг. Нова мета міста – аби створені об’єднання увійшли в ТОП-200 медичних закладів світу.
Також упродовж року медицина громади отримала понад 2,8 млрд грн інвестицій із різних джерел фінансування.

Унікальні операції

Лише за рік у міському Центрі трансплантології пересадили 51 орган: нирки, серце, печінку, легені, рогівку і навіть, вперше в Україні, – серце дитині й легені дорослому. А ще – у лікарнях міста вперше виконали надскладні операції: пацієнтам «пришивали» відірвані кінцівки, заново «складали» хребет, оперували серця немовлят, проводили операції на мозку, формували повністю новий орган – сечовий міхур, «заморожували» серце, аби вилікувати аритмію. Це все – завдяки роботизованій хірургії та направду «золотим» рукам львівських медиків.

Сучасні вулиці

Цьогоріч на ремонті були чи не найважливіші магістралі міста: вулиці Бандери, Хмельницького, Орлика, Пекарська, Шевченка, Миколайчука, більшість із яких уже відкрили для проїзду, а також близько 200 невеликих вулиць, хідників, дворів та громадських просторів. А Пекарська стала, фактично, зразком якісного ремонту – тут застосували принцип вулиці, комфортної для всіх категорій мешканців.

Підтримка захисників

У Львові вже кілька років працює унікальна для України програма захисту інтересів учасників АТО/ООС. Цьогоріч ще 1050 бійців отримали по 100 тисяч гривень від міста, загалом же – 5150. Напередодні дію програми розширили і на дітей загиблих Героїв, виплативши їм понад 1,5 млн з бюджету міста до Дня Миколая. А ще майже 115 млн грн у місті скерували на дороге лікування, терапію залежностей, оздоровлення дітей бійців, пільги на компослуги та виплати до різних свят.

Якісні умови для навчання

Два нові сучасні садки для 625 дітей цьогоріч відкрили на вулицях Малоголосківській та Медової Печери. Паралельно тривають роботи у 6 дитсадках, де незабаром запрацює ще 24 групи. Браку місць для дошкільнят у Львові на сьогодні немає: у міських ДНЗ – майже 300 вільних місць.
Важливі роботи торкнулися і шкіл. Так, триває реконструкція гімназії «Провесінь», майже завершене будівництво корпусу ігрових видів спорту та великого ігрового майданчика у школі №95 і спортзалу – у школі №7.

Сучасні мистецькі простори

Нова бібліотека на Рясному, 2 оновлені – на Городоцькій і Стрийській, та ще 5 книжкових просторів, де роботи лише стартували. Оновлення народних домів на Збоїщах та Білогорщі, ремонти в театрі Лесі, Центрі Довженка й кіноцентрі та продовження будівництва школи мистецтв на вул. Кричевського. А ще – старт розширення музею Крушельницької та хореографічної школи, нова майстерня для образотворчого мистецтва у Палаці Хоткевича і філія художньої школи Новаківського. І куди ж – без, мабуть, найобговорюванішої скульптури в Україні – львівського Моцарта? Такими є підсумки «культурного» року у Львові.

Сімейне тепло й гідні умови – для всіх діток

Родинний затишок, комфортні умови й активне життя для всіх діток – один із пріоритетів Львова, кажуть у мерії. Так, на кінець року 90% сиріт та дітей, позбавлених піклування, зростають у сім’ях. У місті є 12 прийомних сімей та 10 дитячих будинків сімейного типу, ще 2 – вже збудовані та скоро запрацюють.
Цьогоріч 2 дітей-сиріт та 2 позбавлених піклування отримали власні помешкання, у співфінансуванні мерії та опікунів. Незабаром планують придбати ще 4. 
З’явилися й нові осередки для молоді з інвалідністю: цьогоріч – плюс один, і ще в одному триває ремонт. 48 млн грн отримав від міста і центр «Джерело», де ведуть соціальне життя 609 вихованців. Триває створення унікального міського будинку підтриманого проживання для дорослих з інвалідністю.

Нові робочі місця

Цьогоріч врешті стартувало будівництво індустріального парку Sparrow Park Lviv у промисловій зоні «Сигнівка». Очікувані інвестиції – 1,5 млрд грн, тут планують створити понад 1000 нових робочих місць. Тим часом стартували роботи й у багатостраждальному індустріальному парку «Рясне-2»: тут також обіцяють працевлаштувати більше 1000 людей. А ще понад 700 робочих місць створять у новому масштабному логістичному комплексі, будівництво якого триває у цій же промзоні.

Якісний транспорт

У 2021-му місто отримало 3 придбані п’ятисекційні трамваї «Електрон», а в першому півріччі наступного року отримає решту 7, відремонтувало 19 трамваїв та 10 тролейбусів. У найближчих планах – купити ще 6 нових трамваїв та оновити 20 трамвайних вагонів Татра, придбати до 100 тролейбусів з автономним ходом та нові сучасні автобуси.

Е-квиток – на фінішній прямій

Львів готується до запуску електронного квитка: до старту його роботи – лічені тижні. Спеціальними валідаторами обладнаний весь громадський транспорт міста, а тим часом мешканці пільгових категорій вже отримують свої персоналізовані транспортні картки. Словом, найбільш обговорюваний проєкт міста плавно рухається до свого втілення.
 

Сучасна переробка сміття

Два паралельні процеси, які цьогоріч вийшли в активну фазу, – це рекультивація старого полігону для сміття у Грибовичах, який за кілька років перетвориться на зону відпочинку, і старт будівництва сучасного комплексу з переробки відходів, який запрацює на вул. Пластовій вже за 2 роки (є і дозвіл від уряду, і головний підрядник із Польщі). Важливо й те, що поблизу місця будівництва майбутнього заводу працює пост моніторингу якості повітря, тож усі охочі можуть пересвідчитись у безпечності майбутнього заводу для довкілля.
А тим часом вчимося сортувати й переробляти відходи: 98% контейнерних майданчиків міста обладнані окремими контейнерами для органіки.

Вода без хлорки

У Львові остаточно припинили дезінфікувати воду з крана хлоркою – її замінили гіпохлоритом натрію, а фактично – сіллю. Наступне завдання, яке ставить перед собою мерія, – повністю оновити мережі, аби цю воду можна було пити.


Якісні тепломережі

У місті активно замінюють тепломережі: лише цьогоріч – близько 9,6 км. Збудовано нову модульну котельню та відремонтовано ще 2. Триває налагодження роботи індивідуальних теплових пунктів, завдяки спільній роботі з міжнародними партнерами. Уже встановлено 408 ІТП, що охоплює майже 90000 львів’ян. Усе для того, аби містяни могли отримувати якісне гаряче водопостачання та опалення й не переплачувати. А ще цьогоріч під час гідравлічних випробувань лікарні міста вперше не позбавляли гарячої води.

Озеленення – на «мільйон»

2 650 дерев, 10 670 кущів та 15 000 цибулькових квітів посадили цьогоріч у Львові спільними зусиллями міста, спонсорів та мешканців. Завершено посадку дерев вздовж лінії трамвая на Сихів та проспекту Чорновола, висаджено меморіальний квітучий Сад пам’яті, присвячений полеглим в зоні АТО/ООС воїнам, та 8-метрові чорні сосни на Меморіалі Небесної Сотні, впорядковано озеленення Бернардинського саду. А ще львівські парки та райони відтепер мають господарів – особистих садівників, які доглядають за зеленню.

Доглянуті історичні будівлі

На реставрацію у 2021-му взяли 14 будинків-пам'яток архітектури у Львові, у частині з яких роботи вже завершені. Це, скажімо, фасад будинку колишнього страхового товариства «Дністер» – унікальний зразок гуцульської сецесії від бюро Івана Левинського. Відреставровано 11 балконів та два еркери в історичній частині міста. А за кошти бюджету та мешканців, відновлено 43 брами (іще на 3 тривають роботи) та 26 вікон у будинках-пам’ятках архітектури. У роботі – ще 5 вікон та балконний блок. 

Комфортні умови для спортсменів

Цьогоріч у Львові завершили реконструкцію двох спортивних баз дитячо-юнацьких спортивних шкіл, іще у двох стартував ремонт. Збудовано 4 нові спортивні та дитячо-спортивні майданчики, на 8 ще тривають роботи. Визначено 4 ділянки для будівництва майданчиків Street Workout.

Великий Львів

Львів вчиться жити в межах великої громади, долучаючи до власних проєктів і програм усі 19 населених пунктів, які увійшли до її складу. Ось лише деякі досягнення цьогорічної роботи:
У приєднаних містах, селах та селищах працюють 10 офісів громади. Тут і надають послуги міської ради, і вирішують адміністративні питання. А ще – практично всі їхні працівники є місцевими мешканцями.
Запрацювало спільне транспортне сполучення зі Львовом (нові автобусні маршрути або ж продовжені), адже зручний доїзд був чи не головною вимогою доєднаних громад. Відтепер тут – однакова зі Львовом ціна за проїзд, комфортні автобуси та безоплатне перевезення для пенсіонерів і школярів.
24 відремонтовані вулиці та ще 4 – в процесі, обійшлися бюджету громади в 30 млн грн.
У всі школи закупили інтерактивні панелі, мультиборди, обладнання й техніку. А в навчальних закладах Гряди, Зашкова, Лисинич, Дублян, Рудного та інших населених пунктах провели ремонти приміщень, територій, спортивних майданчиків та мереж. Триває також розширення й оновлення школи в Брюховичах.
А тим часом у Дублянах розпочали довгоочікуване будівництво магістрального водопроводу, що було критичною потребою мешканців.
А ще цьогоріч приєднані громади вдруге долучились до Громадського бюджету міста. А 16 проєктів їхніх мешканців на майже 11 млн грн стали переможцями конкурсу. Ці ініціативи для розвитку громади реалізують вже наступного року.
Фото: Роман Балук
(фото з Грибовицького полігону –
ЛКП «Зелене місто»)

офіційно
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8400 / 1.67MB / SQL:{query_count}