Блокчейн у електронному урядуванні Львова — що це таке і навіщо це потрібно?

«Картка туриста», архів документів БТІ та інші ідеї, які можна втілити завдяки цифровим технологіям

Часто чуємо про «блокчейн» і про те, що така технологія впливає на розвиток суспільства, бо є безпечною та захищеною. За словами Олекси Возняка, депутата від «Голосу» у Львівській міській раді, члена комісії підприємництва, інвестицій, цифрової трансформації та спадщини, Львів зачекався на цифрову трансформацію, її треба пришвидшувати і скеровувати у правильне русло. Наприклад, впроваджувати технології та процеси, що будуть реально полегшувати життя містян — запровадити нарешті електронний квиток, створити електронний архів документів БТІ.
Однак, багато хто не знає, що таке «блокчейн» і де та як можна застосовувати цю технологію. Це доволі складно звучить, але насправді може реально полегшити чимало процесів у місті.
Блокчейн — це розподілена база даних, що є основою сучасних децентралізованих платіжних систем на основі криптовалют. Вона зберігає інформацію у вигляді ланцюжка з інформаційних блоків, кожен наступний з яких підтверджує достовірність інформації в попередньому. Тому змінити інформацію, яка зберігається в блокчейні «заднім числом» не вийде, бо для цього треба буде змінити всі наступні інформаційні блоки. Крім того, в блокчейні немає «центрального» сховища інформації, а інформація продубльована на комп’ютерах всіх учасників системи. Це означає, що фальсифікувати збережену в блокчейні інформацію практично неможливо.
Такі властивості блокчейну роблять його незамінним у випадках, коли потрібно бути впевненим на всі 100%, що ніхто, ніяк і ніколи не зможе спотворити інформацію. Наприклад, під час голосування на виборах, або коли потрібно зберегти свідоцтво про право власності чи сертифікат про здобуту освіту.
Львову дуже потрібні такі технології і їх реально можна впровадити – переконаний Олекса Возняк.
Наприкінці листопада Львів відвідав всесвітньо відомий підприємець та інвестор Манміт Сінгх, один з лідерів платформи, призначеної для розробки децентралізованих додатків на основі технології блокчейн. Мова йде про цифрову ідентифікацію громадян (цифровий паспорт чи ID-картку), електронне урядування, голосування, децентралізовані фінансові інструменти, платіжні системи, електронні архіви документів та багато іншого.

Під час візиту до Львівської міської ради Манміт Сінгх зустрівся з командою цифрової трансформації Львова, розповів про можливості застосування технології блокчейну в електронному урядуванні на державному та місцевому рівні та запропонував свою допомогу у їх впровадженні.
«Ми говорили про так звану «картку львів’янина», що ідентифікує мешканців громади і надає можливість отримати пільговий проїзд в громадському транспорті, придбати електронний квиток, оплатити комунальні послуги або отримати знижку на послуги з паркування. У випадку застосування блокчейну це можна робити за допомогою додатку в смартфоні, а потреба купляти дорогу пластикову карту відпаде.
Іншим цікавим застосуванням є «картка туриста» з балансом, на якому обліковуються криптотокени — своєрідна львівська валюта, яку можна назвати «леви» чи «левчики», щось схоже на картку Fishka чи Lokal, якою туристи можуть розрахуватись за послуги чи отримати знижку», — розповів депутат «Голосу».

На його думку, перед громадою стоїть завдання створення електронного архіву документів, які зберігаються в Бюро технічної інвентаризації. Саме технологія блокчейну може зарадити тому, щоби раптом не виявилось, що гараж на подвір’ї вашого будинку, яким користувалась тільки ваша родина протягом кількох десятків років, тепер у власності підприємця, який хоче збудувати на його місці чергову багатоповерхівку чи запобігти повторенню «Афери століття».
Багато міст та країн світу вже розпочали застосування блокчейну. Електронне урядування в Україні досі знаходиться на початковому етапі, тому сьогодні є шанс інвестувати кошти в технології майбутнього, а міська команда цифрової трансформації не має цей шанс змарнувати.
офіційно
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8176 / 1.56MB / SQL:{query_count}