Вберегти дерев’яні церкви Карпат

У храм у с. Матків, що у списку світової спадщини ЮНЕСКО, у 2010 році влучила блискавка, але від пожежі її врятувала автоматична система пожежогасіння

Справжньою гордістю Львівщини є автентичні дерев’яні церкви. Перлинами Карпатського краю є унікальні храми у селах Верхня Рожанка, Волосянка, Матків та інші. Поза тим, аби зберегти ці унікальні дерев’яні пам’ятки сакральної архітектури для нащадків потрібно дбати про їхню безпеку, зокрема аби вони були обладнані системами автоматичного пожежогасіння та камерами відеоспостереження.
«Важливо, аби об’єкти дерев’яної архітектури були збережені, адже це історична спадщина Карпат. Це наша гордість! І хотілося б, аби більше туристів побачили мальовничі дерев’яні церкви, які є в Карпатах. Це унікальні церкви у бойківському стилі – запрошуємо! Ці церкви є намолені, намолені людьми. В горах люди просили завжди більше і Бог більше давав.
Водночас є чітке розуміння того, що помилок допускати не можна, адже вже був негативний досвід із церквою у Славське», – зазначає Оля Безушко, керівниця відділу туризму та комунікації Славської селищної ради. З її слів, щодо безпеки, то у церквах Славської ОТГ електроводка є змінена і справна. Водночас ще не всі храми обладнані системами автоматичного пожежогасіння. Про камери відеоспостереження наразі й взагалі не мовиться – але б варто було 100%! Це два гострі і актуальні питання щодо дерев’яних храмів.

Їдучи міжнародною трасою Київ-Чоп, у с. Верхнє Синьовидне на горі під назвою Золота гора побачите дерев’яний храм Святого Юра. Церква є пам’яткою історії та архітектури. Її кілька разів реставрували і ремонтували. «Храм повністю відбудували у 1939 р. З 1946 по 1988 рр. церква була закрита і Богослужіння не проводили, а в 1989 р. церкву відкрили, – каже Володимир Кавка, директор школи у с. Верхнє Синьовидне. – З відновленням роботи храму провели заміну електромереж, аби запобігти, не дай Боже, пожежі. Також проводимо Богослужіння взимку без обігрівальних пристроїв. Ще бажано було б встановити відеоспостереження, адже це безпека храму. У 2009 р. наш храм обікрали і вкрали стародавнє Євангеліє та позолочену чашу… Дякуючи громаді, ми провели і реконструкцію і благоустрій території. Запрошуємо туристів до нас оглянути храм».
Коли завітаєте до історико-культурного заповідника «Тустань», відвідайте й бойківську церкву Святого Миколая, що в селі Урич. Це церква за проєктом відомого архітектора Василя Нагірного, яка в період СРСР була зачинена і не діюча. Місцеві жителі колись заховали дзвін, який так і не знайдено. Що цікаво, тут н іконостасі є красива ікона Богородиці у вишиванці.

У с. Верхня Рожанка є церква Зіслання Святого Духа, яку звели у 1804 р.. Церква і дзвіниця мають статус пам’ятки архітектури національного значення. «Храм унікальний тим, що є збережено первісний вигляд і гонтове перекриття. Один із дзвонів храму вагою 300 кг, який колись заховали, так і не знайдено… Багато церков вже одягли «нове вбрання», а наш храм має первісний вигляд, що є дуже цінно! Наш храм вже мав дві реставрації, ще одну плануємо», – каже настоятель храму отець Ярослав Левицький. – Опалення у храмі взимку немає, свічки пильнуємо і гасимо, коли зачиняємо храм».

«Унікальні дерев’яні церкви Карпат варто берегти для поколінь, адже це пам’ятка про предків, пам’ятка історії, духовна цінність. Духовну святиню варто берегти для нащадків як вказівник збереження пам’яті прадідусів і прабабусь, які старалися і звели такий унікальний храм без жодного цвяху. Це праця тих поколінь, які все робили самі, а не сучасними технологіями, як є зараз», – зазначає настоятель храму Зіслання Святого Духа.
Туристи полюбляють відвідувати й дерев’яний собор Пресвятої Богородиці у с. Матків. Церква, яку звели у 1838 р., з 2013-го входить до списку світової спадщини ЮНЕСКО. А перед цим було 10 років кропіткої праці дослідників, істориків, науковців. «Наша старовинна церква – це наша велика гордість матківчан, гордість Бойківщини, гордість Карпат! Найбільша цінність церкви в тому, що вона є дуже намолена предками. Це дуже світле місце і дуже тут хороша аура! І, перебуваючи у церкві, відчуваєш себе дуже духовно очищеним. Після війни храм закрили, але прихожани нею опікувалися, – каже пані Лідія, вчителька с. Матків, яка веде екскурсії у храмі. – Дерев’яні храми Карпат маємо пильно берегти, аби нащадки знали і пам’ятали історію краю!».

Зі слів співрозмовниці, у храм у с. Матків у червні 2010 році під час грози влучила блискавка, але від пожежі її врятувала автоматична система пожежогасіння, яку у храмі встановили раніше. У храмі є встановлені спеціальні пушки, які миттєво спрацювали, щойно сталося займання і пожежі як такої, на щастя, не було. Ось як варто дбати завчасно, аби не сталося біди!

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8511 / 1.58MB / SQL:{query_count}