Діти мають відчувати, що вони важливі

Що дає Львову статус міста, дружнього до дітей та молоді, що вже зроблено і як можна долучитися

Львів став одним із перших міст України, які здобули від ЮНІСЕФ офіційний статус «Місто, дружнє до дітей та молоді». Таке рішення за результатами незалежної оцінки одноголосно прийняла рада партнерів глобальної ініціативи «Міста, дружні до дітей». Разом із Львом цей статус здобули Вінниця і Бахмут. 7 грудня у Києві на саміті ЮНІСЕФ «Діти-2021» відзнаку для нашого міста отримав перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко. 
Ще понад три десятки громад в Україні перебувають на різних етапах шляху до здобуття цього статусу, а загалом у світі в цій програмі беруть участь і цілеспрямовано запроваджують механізми захисту інтересів дітей та молоді понад три тисячі міст.
Як розповіла «Львівській Пошті» співініціаторка стратегії «Львів, дружній до дітей», депутатка Львівської міськради та голова комісії з законності Уляна Пак, ще у 2016 році, коли тривала робота над тим, щоби покращити становище дітей у місті, дати їм відчуття комфорту, можливості для розвитку, в них із Юлією Гвоздович зародилося переконання, що треба працювати системно. Тоді й знайшли стратегію міст, дружніх до дітей, у межах програми ЮНІСЕФ, яка була чітко структурована і всеохопна, однак на той час не працювала в Україні. Проте активістки взяли цю стратегію за основу і почали аналізувати різні аспекти життя дітей у місті – освіту, медицину, спорт, дозвілля, можливості для розвитку, що в них можна і треба змінити на краще. Через два роки, у 2018-ому, ЮНІСЕФ повернувся в Україну з програмою «Громада, дружня до дітей та молоді». 
«Ми дуже зацікавилися і почали системно працювати вже разом із ЮНІСЕФ. Нам у цьому допомагав Інститут міста. Потрібно було визначити власну стратегію та розробити план заходів на певний період. Врешті депутати затвердили стратегію, і що два роки ми мали новий план дій. Не можна сказати, що хтось один за неї відповідальний, бо за її реалізацію у тій чи тій ділянці, як-от освіта, медицина, соцзахист, спорт, робота з молоддю, відповідають різні структурні підрозділи», – розповідає вона. 
Багато чого вже вдалося реалізувати. Наприклад, більшість вулиць уже мають спуски, пристосовані до зручного пересування містом з візочком, а для відремонтованих це вже стало нормою. Бачимо, наскільки дружніми до дітей стали заклади харчування, у школах є можливість вибрати меню, вчителі навчаються на курсах першої домедичної допомоги, а подекуди й учні… Деякі проєкти ще в процесі. 
«Ще в перші роки ми визначили як пріоритет право дітей бути почутими, створили дитячу дорадчу раду при міськраді, бо вважали, що коли робимо в місті зміни у інтересах дітей, передусім треба питати їхньої думки – що вони хочуть, як вони це бачать. І коли мовиться про дитячі чи спортивні майданчики або про дитячі кімнати в лікарнях, передусім треба з’ясувати, що саме потрібно дітям, а що ні», – каже Уляна Пак. 
З її слів, нині, коли весь світ стикнувся з пандемією, не є дивиною, що і міста, і держава зосередили свою увагу на фінансуванні медичної галузі. А ще кілька років тому, коли тільки починали роботу над стратегією «Львів, дружній до дітей та молоді», міська влада вважала, що дбати про медицину – це обов’язок держави, а не міста. 
«Тоді одним із пріоритетів ми визначили капітальний ремонт у приймально-діагностичному відділенні дитячої лікарні на Орлика. І як би не було цієї програми, усіх активістів та експертів, які нам допомагали, я не впевнена, що ми змогли б передбачити перше фінансування в обсязі 7 мільйонів гривень, щоб розпочати такі масштабні ремонтні роботи», – пояснює співрозмовниця. 
Вона вважає цей проєкт наймасштабнішим, однак переконана, що є дуже багато проєктів не настільки фінансово складних, але не менш важливих для дітей. Мовиться про проєкти, спрямовані на відчуття дітей: забезпечення справедливого ставлення до них, відчуття ними поваги до себе, своєї значущості. 
«Часом ці проєкти набагато важливіші, аніж фінансові інвестиції в інфраструктуру. Треба, аби наші діти відчували, що їхню думку враховують, що вони важливі, що те, що робиться для них, має відповідати їхнім інтересам і бажанням. Тобто ця стратегія поширюється на всі сфери життєдіяльності міста – медицину, освіту, науку, спорт, інженерну інфраструктуру, соціальну інфраструктуру. Але більш важливі ті речі, які не вимірюються грошима, які мотивують дітей, надихають», – запевняє депутатка.

Завдяки отриманому статусу Львів долучиться до інших міст, які вже належать до цього глобального руху ЮНІСЕФ. І це, відповідно, дасть змогу отримувати консультаційну (і не тільки) підтримку ЮНІСЕФ – реалізовувати спільні проєкти, обмінюватися досвідом, розвивати ширшу співпрацю, а також залучати фінансування для тих проєктів, які обидві сторони вважатимуть важливими.
«Сподіваємося, що ініціатива, яка виникла в нашої влади кілька років тому, – щоби громади, які є дружніми до дітей та молоді, отримували додаткове фінансування на ці проєкти за рахунок збільшення частки податку з доходів фізичних осіб, яка залишається на місці, таки буде реалізована», – веде далі Уляна Пак.
Стратегія ЮНІСЕФ «Громади, дружні до дітей та молоді» має кілька напрямків, а міста формують свій план дій на певний період, вибирають два-три пріоритети і зосереджують на них увагу. Перший план дій визначав своїм пріоритетом забезпечення права на освіту і охорону здоров’я, другий – право на повагу, справедливе ставлення і право бути почутим. 
«Загалом третина зусиль, докладених до реалізації стратегії, припадає на інфраструктуру, тут велике значення мають фінанси. А дві третини уваги ми зосереджували на тому, як почуваються діти в місті, що сприятиме їхньому розвитку. У нас вже є сучасні медіатеки, чудова лабораторія для дітей на Сихові, невдовзі ще одна запрацює на Городоцькій. Є багато напрямків, де ми хочемо консультуватися з дітьми і реалізовувати їхні бажання, щоб їм було максимально комфортно жити і розвиватися у Львові. Одним із перших проєктів, зініційованих дитячою дорадчою радою, була кампанія проти булінгу, тож діти стикалися з цим явищем, відчували його негатив і вважали за потрібне привернути увагу до цієї проблеми. Зараз у новому плані дій з’явився ще один напрямок роботи – безпека, зокрема безпека на вулиці (вуличне освітлення, освітлення у переходах, камери спостереження) та безпека в інтернеті. Тож ми на певний період визначаємо завдання і працюємо над ними. Звісно, не на сто відсотків вдається все реалізувати, але ми близькі до того і докладаємо всіх зусиль!» – наголошує співрозмовниця.

Юлія Гвоздович,
співініціаторка ідеї, голова ГО «Батьки в дії»:
Щоби здобути статус громади, дружньої до дітей та молоді, ми працювали п’ять років: напрацьовували стратегію, щороку вона проходила оцінку, і от, нарешті, після візиту незалежних аудиторів ЮНІСЕФ Львів має цей статус разом із Вінницею та Бахмутом. 
Цей шлях дав змогу зробити чимало. Без амбіції здобути його ми напевно не затвердили б міську стратегію, не розробили і не реалізували б десятки проєктів, які стосуються материнства, дитинства та молодіжної політики. Завдяки цьому був відкритий «МолоДвіж». Зараз він перетворюється на мережу молодіжних просторів «ТВОРИ!». Дуже багато громадських організацій залучені до різних проєктів, спрямованих на створення комфортних умов для виховання дітей у місті. А сам статус дає нагоду професійної менторської підтримки від ЮНІСЕФ і доступу до його програм.
Програма ЮНІСЕФ «Громади, дружні до дітей та молоді» передбачає певні напрямки, як-от залучення дітей і молоді до управлінських процесів у місті. В нас уже є дитяча рада, невдовзі буде й молодіжна. А також забезпечення базових прав на освіту, охорону здоров’я, почуття безпеки тощо. Для нашої ГО «Батьки в дії» було важливо, щоб у Львові було комфортно бути мамою, щоб материнство не змушувало кардинально змінювати спосіб життя. Ми працювали над безбар’єрністю, над програмою кар’єрного розвитку жінок у декреті. Зараз активно працюємо у напрямку громадянської освіти для дітей та молоді, щоби вони мали активнішу соціальну, суспільну та політичну позицію в громаді.
Для розвитку громадянських компетенцій у молоді важливо дослухатися до їхніх пропозицій і залучати молодь до їх реалізації. У травні місяці спільно з ГО «Час громад» ми ініціювали створення молодіжної ради, бо, як не дивно, в нас її не було. Невдовзі буде запроваджена така програма, як шкільний громадський бюджет, тобто самі діти будуть пропонувати ідеї та розписувати їх у проєкт, голосувати за них і долучатися до реалізації в школах. Будуть ще й інші програми та конкурси для дітей, де вони зможуть вчитися на ділі, а не лише за допомоги теорії. Також розроблений навчальний курс для школярів, як працює місцеве самоврядування, щоб вони знали, які в них права, і могли ними скористатися.
Напевно, чимало жителів нашого регіону засумніваються, чи справді Львів є дружнім до дітей та молоді, бо ж, мовляв, бракує місць у дитячих садочках, будівлі недостатньо пристосовані для батьків із візочками, не досить розвинена інклюзивна політика… Але дуже багато чого вже змінилося і змінюється, багато вулиць стали значно доступніші, створюються кімнати для батьків із дітьми, змінюється підхід до влаштування дитячих майданчиків у місті.
Багато можна змінити власними силами, не чекаючи, коли відреагує влада. Наша ініціатива розпочалася ще у 2013 році з активних матерів, які хотіли щось змінити. І полягала вона в тому, що ми розробили наліпки і звернулися до підприємців, власників закладів харчування з тим, що ми створимо онлайн-карту закладів, дружніх до дітей, і її промоцію, але ви як хороший заклад зробіть, будь ласка, кілька вдосконалень, щоб ми дали вам цей статус і відповідну наліпку. Коли ми почали цю акцію, було лише 15 закладів, які мали хоча б щось для дітей: сповивальний столик, дитячу кімнату, дитяче меню, а вже через пів року таких закладів було понад 60! Тож без жодного втручання влади ми, матері, започаткували цілу акцію, і підприємці нас почули. Як я вже казала, можна багато що змінити самотужки, наприклад встановити пандуси, це ж невеликі гроші. Підтримка влади необхідна, якщо мовиться про справді великий бюджет. Тоді можна подавати свої проєкти на Громадський бюджет, але багато чого залежить саме від нас із вами.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8679 / 1.64MB / SQL:{query_count}