За крок до «червоної» зони

Хворих на коронавірус і госпіталізованих багато – у Львові планують посилити карантинні заходи з 14 жовтня. Мовиться про переведення навчальних закладів на дистанційний режим та припинення планових операцій у лікарнях, які приймають хворих на Covid-19

Вже другий рік поспіль коронавірус добряче всім лоскоче нерви, а впродовж останнього місяця хворих і госпіталізованих суттєво побільшало. Лише за добу 5 жовтня в Україні зареєстрували понад 12 тисяч хворих на коронавірус. У Міністерстві охорони здоров’я акцентують: у лікарні переважно потрапляють невакциновані пацієнти – їхня частка становить близько 98% госпіталізацій.
Спочатку Львів і Львівщина були у «зеленій» зоні, з 23 вересня й до сьогодні – у «жовтій», а з наступного тижня, найімовірніше, Львів може перейти у «червону». «Ми червоної зони не уникнемо, ми вже у неї входимо. Думаю, за декілька днів питання буде стояти жорсткіше, бо є ріст захворюваності. Треба ухвалювати складні та непопулярні рішення. Але робити це маємо з розумом. Міський штаб оперативного реагування рекомендує нам, починаючи з 14 жовтня, посилити карантинні заходи: обмежити масові заходи, перевести навчальні заклади на дистанційний режим та припинити планові операції у лікарнях, які приймають хворих на Covid-19. Остаточна інформація буде в п’ятницю після засідання міської комісії з надзвичайних ситуацій», – зазначив 6 жовтня міський голова Львова Андрій Садовий. 
Зі слів міського голови Львова, заклади зможуть працювати, якщо там люди вакциновані. «Торік у нас не було вакцинації, тому ми просто усе закривали, то зараз буде надана можливість працювати тим, де персонал вакцинований, і де гості, які приходять, також мають вакцинацію або негативний ПЛР-тест. В мене велике прохання до людей бути мудрими, бо хвороба не вибирає. Краще бути вдома, спокійно, у родинному колі, зайвий раз себе не наражати», – зазначив Андрій Садовий.
Зараз у лікарнях Львова з коронавірусом перебуває 437 осіб: 31 – у реанімації, 13 людей підключені до апаратів ШВЛ. У стаціонарах лікарень Львівщини перебуває понад 2 тисячі хворих. Отже, заповненість ліжкової мережі становить 56,11%. У реанімації – 138 людей, на апаратах ШВЛ – 34. За увесь час на Львівщині коронавірус підтвердили у 154 078 осіб, померли 3965 людей. 
Впродовж кількох найближчих днів низка областей України можуть перейти до «червоної» зони епідеміологічної небезпеки. Про це під час засідання уряду 6 жовтня заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль. «Статистика щодо хворих, на жаль, невтішна – багато нових госпіталізацій та тяжких випадків. Розгортають додаткові лікарні та підключають до роботи більшу кількість лікарів. Найближчими днями кілька областей можуть потрапити до «червоної» зони. Це означає, що кінотеатри, кафе, ресторани, спортзали, театри та інші громадські місця зможуть працювати, лише якщо 100% працівників закладу і 100% відвідувачів повністю вакциновані», – каже глава уряду. За його словами, власники бізнесу будуть повинні самостійно перевіряти наявність відповідних сертифікатів про вакцинацію. «Просимо підприємців поставитися до цього відповідально», – додав він.

Госпіталізація: які симптоми і стани

Коронавірусна хвороба COVID-19 може мати різний перебіг: легкий, середньої тяжкості та тяжкий. Наразі на стаціонарне лікування госпіталізують пацієнтів середньої тяжкості та тяжких хворих.
Як інформує департамент охорони здоров'я Львівської ОДА, є перелік симптом та станів, при яких пацієнту може знадобитись госпіталізація: біль у грудній клітці, важкість дихання, задишка у стані спокою, ознаки дихальної недостатності, сатурація з рівнем кисню в крові менше 92% (для вимірювання сатурації в домашніх умовах можна використовувати пульсоксиметр), порушення свідомості, інші ознаки, які загрожують життю та свідчать про критичний стан пацієнта.
Рішення щодо госпіталізації приймає лікар на основі проведеного обстеження, грунтуючись на наявному симптомокомплексі у конкрентного хворого. У будь-якому разі важливим залишається консультування пацієнта з боку сімейного лікаря. Саме він може надати рекомендації та визначити, чи достатньо пацієнту амбулаторного лікування. 

Щеплення: вакцини, локації і години

Мешканців закликають вакцинуватись від коронавірусу, аби вберегти своє життя і здоров’я. «Люди з хронічними хворобами повинні вакцинуватись від коронавірусної хвороби. Щеплення може врятувати життя та полегшити перебіг COVID-19! Адже вірус не обирає та б’є у найуразливіші місця! Тож якщо ви або ваші близькі маєте гіпертонію, діабет, астму, онко- або аутоімунне захворювання, ВІЛ, гепатит чи іншу хронічну хворобу, вам потрібен захист від COVID-19, який дає вакцинація. Єдиним справжнім протипоказанням до щеплення від COVID-19 наразі є серйозна алергічна реакція на першу дозу вакцини, наприклад анафілактичний шок. Також не варто робити щеплення за температури тіла вище 38°C», – інформують у Міністерстві охорони здоровя України. 
У Львові впродовж можна вакцинуватись кожного дня, як в стаціонарних пунктах, так і в центрах масової вакцинації. У місті цього тижня з 15.00 до 18.00 будуть працювати центри вакцинації. 
Pfizer, Coronavac, AstraZeneca: ТЦ Victoria Gardens, вул. Кульпарківська, 226а, ТЦ Forum Lviv, вул. Під Дубом, 4
Pfizer: гіпермаркет «Епіцентр», вул. Городоцька, 302
А у суботу та неділю (9-10 жовтня) з 10.00 до 15.00 будуть працювати:
Pfizer, Coronavac та AstraZeneca: ТЦ Victoria Gardens, вул. Кульпарківська, 226а, ТЦ Forum Lviv, вул. Під Дубом, 4, Центр Довженка, вул. Червоної Калини, 88
Pfizer: гіпермаркет «Епіцентр» на вул. Городоцькій, 302, гіпермаркет «Епіцентр», вул. Б. Хмельницького, 188а
Також, у п’ятницю та суботу (8-9 жовтня) буде працювати пункт вакцинації на гуртовому ринку «Шувар» (вул. Хуторівка, 4б). Тут у п’ятницю можна вакцинуватися першою дозою Pfizer, а у суботу – Pfizer, друга доза.
Окрім того з 8 по 10 жовтня (п’ятниця – неділя) провакцинуватися Pfizer можна буде і на Coffee, Book & Vintage Festival, що буде відбуватися на FestRepublic. Вакцинація тут буде доступна лише для відвідувачів фестивалю.

Графік роботи центрів вакцинації на Львівщині 7-10 жовтня:

м. Броди: народний дім (вул. Коцюбинського, 7) – 9 жовтня – 10.00-14.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
м. Золочів: палац культури ім. І. Білозора (вул. В.Чорновола,1) – 9-10 жовтня – 10.00-14.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac)
м. Дрогобич: районний народний дім (вул. 22 січня, 28) – 7-10 жовтня – 09.00-15.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca), ТЦ "Епіцентр" (вул. С. Наливайка, 5) – 7-10 жовтня – 10.00-15.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
м. Трускавець: відділення первинної медичної допомоги поліклінічного відділення КНП "Трускавецька МЛ" (вул. Данилишиних, 62) – 7-10 жовтня – 09.00-15.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
м. Стрий: поліклінічне відділення «Стрийська центральна міська лікарня» (вул. Т. Шевченка, 57+приміщення на вул. Багряного, 4) – 7-10 жовтня – 10.00-16.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
м. Червоноград: ЦПМСД м.Червонограда (вул. Івасюка, 8) – 7-8 жовтня – 08.30-17.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca), 9 жовтня – 09.00-13.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
м. Новояворівськ: актова зала КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради (вул. Т. Шевченка, 18): 7-9 жовтня – 09.00-14.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
м. Жовква: поліклініка КНП “Жовківська лікарня” (вул. Львівська, 17) – 7-8 жовтня – 09.00-19.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca), 9 жовтня – 09.00-14.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
м. Новий Розділ: поліклініка КНП “Новороздільська міська лікарня” (вул. Винниченка, 37): 7-8 жовтня – 10.00-15.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca), 9-10 жовтня – 10.00-14.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
м. Самбір: ЦПМСД Самбірської міської ради (вул. Чайковського, 12) – 7-8 жовтня – 09.00-17.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca), 9 жовтня – 10.00-14.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
м. Яворів: народний дім (пл. Ринок, 7) – 7-10 жовтня – 09.00-15.00 (Pfizer-Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca).
Усі, хто зробив щеплення двома дозами дводозної вакцини від COVID-19, можуть отримати у свого сімейного лікаря Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Свідоцтва друкують на звичайному білому папері. На них не повинно бути QR-коду! Власники Міжнародного свідоцтва про вакцинацію від COVID-19 терміном на пів року, отриманого раніше, можуть взяти у свого сімейного лікаря нове (яке буде дійсним ще пів року), інформують у МОЗ.
 

Вирок за підробку Covid-сертифікатів

Отримати сертифікат можна в декілька кліків у застосунку чи на порталі Дія або у свого сімейного лікаря. Утім, деякі люди виготовляють, продають чи купують підробку. Вже зараз у роботі правоохоронних органів відкриті сотні проваджень. Про це наголошували під час спільного брифінгу МОЗ, Мінцифри та Кіберполіції.
Нещодавно уряд ухвалив законопроєкт про кримінальну відповідальність за продаж та користування підробленими COVID-сертифікатами: За використання підроблених COVID-сертифікатів – штраф до 34 тисяч гривень або до 2 років обмеження волі. Медпрацівникам, що вносять неправдиві відомості в бази даних, – штраф до 68 тисяч гривень або до 2 років обмеження волі та позбавлення права обіймати посаду. За виготовлення та продаж підроблених COVID-сертифікатів – штраф до 170 тисяч гривень або позбавлення волі до 3 років. 
Перше судове рішення про вирок за підробку COVID-сертифікатів було винесене минулого тижня, про що повідомив голова Національної поліції України Ігор Клименко. За інформацією Національної поліції, лікар із Павлограда Дніпропетровської області отримав штраф 34 тис. грн та позбавлення права діяльності за фахом на один рік. 
Також за минулий тиждень проведено 13 обшуків і розпочато 12 кримінальних проваджень. «Вакцинація проти Covid-19 рятує життя. Не можна допустити, щоби лікарі так зневажали своє звання і нехтували здоров’ям українців, – зазначив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. – Ми продовжуємо співпрацювати з Нацполіцією та максимально можливо сприяємо слідству, щоби покарати тих, хто підробляє документи про вакцинацію проти Covid-19».
МОЗ скерувало подання до власників закладів охорони здоров’я із вимогами відсторонити керівництво 15 лікарень, лікарі яких підробляли Covid-сертифікати про вакцинацію.

Обов’язково носіть маски!

Незалежно від того, пройшла людина повний курс щеплення проти Covid-19 чи перехворіла, захисні маски зобов’язані носити всі без винятку. Оскільки використання медичних масок залишається основним способом уникнути інфікування коронавірусною хворобою та унеможливити передачу вірусу, наголошують у департаменті охорони здоров’я Львівської ОДА.
Медичні працівники, ті, хто має симптоми респіраторного захворювання або позитивний результат на Covid-19, особи з груп ризику тяжкого перебігу захворювання повинні носити медичну маску з метою убезпечити не лише оточення, але й себе.

Чому всім потрібно носити маски?

По-перше, маски захищають здорових людей від інфікованих. Йдеться як про хворих на Covid-19 із вираженими симптомами, так і тих, хто безсимптомно переносить хворобу. Тому використання маски – це турбота не лише про себе, а й про тих, кого ненароком можна інфікувати коронавірусною хворобою. По-друге, наразі в Україні не йдеться про колективний захист від коронавірусної хвороби, а тому ризик інфікуватись все ж таки залишається. По-третє, вакцинація у поєднанні з використанням медичної маски дозволяє максимізувати захист від нових, більш небезпечних, штамів коронавірусної хвороби, зокрема штаму «Дельта». Такі поради надають Центри з контролю та профілактики захворювань в США.

Як правильно використовувати медичні маски?

Медичну маску потрібно одягати чистими руками, бажано перед цим їх помити з милом або очистити розчином для рук на спиртовій основі. Не можна використовувати маски, які одягали повторно та ті захисні та медичні маски, які мають пошкодження. Також не можна носити чужі маски. Маски – це індивідуальний засіб захисту. Правильно одягнена маска має закривати ніс та рот таким чином, щоб між обличчям та маскою не було щілин. Вона також повинна давати змогу людині вільно дихати. Знімати медичну маску варто не торкаючись її передньої частини. Змінювати медичні маски варто через кожні дві години та тоді, коли вони стали вологими або ж забруднились. 
Викидати використані маски бажано у закриті контейнери. Використання масок – правило, якого мають неухильно дотримуватись всі, хто перебуває у громадських місцях, великих скупченнях людей, транспорті, хворіє або перебуває разом із хворими. 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8023 / 1.67MB / SQL:{query_count}