Свобода і незалежність на стінах Замарстинова

В Палаці Хоткевича презентували новий виставковий проєкт Львівської вуличної галереї

Днями у Львові представили проєкт «Незалежно/ Вихід», присвячений 30-річчю незалежності України. Його презентували у виставковому просторі Палацу Хоткевича «ХотАртХол», який став медіативним майданчиком для реалізації ініціативи, з'єднавши між собою усіх дієвців культури.
«Незалежно / Вихід» – це фактично рефлексія одинадцятьох художників- стрітартистів, однолітків незалежності України на соціальну, політичну та екологічну ситуацію в нашій країні. У квадраті розміром три на три метри кожен із художників вкладав свою візію понять державної та особистої незалежності, суверенітету та свободи, а також виходу за межі власних кордонів у простір свободи і мрійництва.
В цих роботах митці продемонстрували розуміння власної свободи і свій погляд на незалежність. Цікаво, що презентація проєкту відбулася у вигляді розмови між його учасниками. Говорили про те, чи можливий міжінституційний діалог між різними спільнотами: професійним середовищем, органами влади та громадою у створенні спільного культурного простору.
Співзасновниками вуличної галереї у Львові у 2015 році стали чотири митці із об’єднання Kickit Art Studio. Один із художників, Віталій Грех, знаний під творчим псевдонімом Dilkone, під час розмови поділився спогадами про те, як виникла Львівська вулична галерея на Замарстинівській. «Один художник може працювати з певним видом діяльності, але щоб створювати великі проєкти, ми об’єдналися у 2012 році. Перший мурал створили на вулиці Заводській, 31, на території колишнього заводу РЕМА, – згадує він. – Тоді ми почали розглядати район Підзамче як майданчик з шаленим потенціалом. Тому що саме тут, на відміну від центру Львова, наші малюнки виглядають контрастно. Так почалась історія із ZAVODом (простором арт-експериментів на території колишнього заводу РЕМА на Підзамчі). Ми подалися на Хакатон громадських ініціатив, який став першим донором для Львівської вуличної галереї. Вибрали стіну будівлі Львівводоканалу для творчості і почали думати про формат. Там була розміщена реклама продажу килимів, яка була у формі квадрату. Коли рекламу зняли, сформувалася чиста квадратна рамка. Це було хорошою ідеєю для концепції, адже до робіт вуличної галереї можна було б підходити як до цілісної експозиції. Так і виник формат, за якого усі художники, які творитимуть у цьому просторі, малюватимуть у чітких межах із заданою темою». 
Вулична галерея на Замарстинівській, 29, стала саме експозиційною, тут змінюються роботи. Для класичних художників це незвично, адже їхні роботи знищуються і на них нашаровуються зверху інші, але для художників, які працюють в публічному просторі – це нормальна практика, адже тут діють правила вулиці. 
«Добре, що цей простір закріплений за художниками – це нормальна європейська практика, коли митці мають виділені об’єкти, де вони можуть легально малювати без запитів чи додаткових погоджень з ким-небудь, – твердить Віталій Грех. – Головна мета галереї – розвивати спільноту художників, взаємодіяти і працювати разом осмислено на спільну тему, по кольористиці ілюстрацій».
Куратором виставки «Незалежно / Вихід» став художник Сергій Радкевич, який вважає, що більшість львів’ян та гостей міста віднаходять свій зміст у цих роботах, ведуть діалоги з образом та художниками. Він навів приклад вуличного об’єкту в Парижі, де за десять років змінилось понад 500 робіт: «Там акцентують на перформативній дії художника – саме на тому, як він це малює і на тому, що з ним можна комунікувати. Сучасний світ настільки багато продукує, що неможливо зберігати ці всі надбання і в часопросторі вони залишаються лише як естетика перформативного акту. Ми розуміємо, що продукуємо зараз дуже багато, тому не маємо права залишати це, адже в такому разі це буде неповагою щодо наступних поколінь». 
Проєктна менеджерка Палацу Хоткевича, координаторка проєкту «Підзамче.Нарешті» та голова ГО «Львівський культурний центр» Юлія Рудюк розповіла, як виникла ідея створення виставки на стіні Львівської вуличної галереї .
«Вперше ми з митцями зустрілись в Палаці ще у листопаді минулого року. Тоді якраз мапували мікрорайон Підзамче, говорили про те, які тут є мистецькі ініціативи і як його розвивати у мистецькому напрямку. Вулична галерея є одним з найважливіших місць, яке приваблює людей, залучає і художників, і громаду. Тому коли ми готували програму святкувань «Станція Незалежність» до Дня Незалежності у Палаці Хоткевича , вирішили зробити Львівську вуличну галерею одним з елементів програми. Адже вона є однією із локацій мультимедійного маршруту по Підзамче. Таким чином ми розповіли про цей простір і показали місця локальних дієвців, які творять культуру в цьому районі».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.3358 / 4MB / SQL:{query_count}