Україна тепер у «жовтій» зоні

Початкову школу та дитячі садочки не закриватимуть – запевняє міністр МОЗ Олег Ляшко. Жителів Львівщини закликають щеплюватися: локації та вакцини

З 23 вересня в Україні запровадили жовтий рівень епіднебезпеки. В країні, зокрема і на Львівщині, стрімкий ріст хворих на коронавірус. За даними МОЗ, за останні три місяці 98,1% госпіталізованих із Covid-19 в Україні – не вакциновані. 
Отож жовтий епідеміологічний рівень забороняє: масові заходи за участі більше однієї особи на 4 м2 площі будівлі чи території; заповненість кінозалів та залів інших культурних закладів понад 50% місць; заповненість спортзалів та фітнес-центрів не більше ніж одна людина на 10 м2. Обов’язкове носіння маски в громадських приміщеннях та транспорті, а також дотримання дистанції в 1,5 метра.
Водночас уряд вважає доцільним «дозволити працювати дитячим садочкам та початковій школі за будь-якого рівня епіднебезпеки», бо ці «ці діти потребують безпосереднього контакту з вихователем чи викладачем», про що 22 вересня повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко за результатами засідання Кабміну. 
«Маленькі діти мають бути максимально залучені в освітній процес, для цього їм треба займатись із викладачами офлайн, тобто відвідувати навчальний заклад. Ми пом’якшуємо вимоги до карантинних обмежень та дозволяємо дитячим садочкам та початковій школі працювати незалежно від рівня епіднебезпеки. При цьому закликаємо викладачів зробити свідомий вибір та вакцинуватися проти Covid-19. Адже якщо в закладі розпочнеться спалах – заклад буде закритий», – повідомив міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. 
З його слів, спільна відповідальність освітян та батьків – створити безпечний освітній простір у закладах освіти. У закритих просторах – школах, дитсадках, університетах – Covid-19 може поширюватися значно швидше. Це створює небезпеку для дітей, освітян та батьків, які можуть передавати коронавірус один одному і поширювати його. Тому необхідно вакцинуватися вже сьогодні. Після виконання протокольного доручення уряду від 22 вересня та розробки відповідної нормативної бази до роботи в сфері освіти допускатимуть лише вакцинованих працівників.

Вранці 22 вересня (ще перед заявою міністра МОЗ про роботу шкіл. – «Львівська Пошта») міський голова Львова Андрій Садовий розповів, як відбуватиметься навчання у львівських школах в умовах жовтого рівня епідемічної небезпеки. «З 23 вересня починають діяти правила «жовтої» зони. Вона передбачає обов’язковий масковий режим в транспорті. Також обмеження в спортивних залах – 1 людина на 10 метрів квадратних. Це розумні та зрозумілі рішення. Однак найбільше всіх збентежили питання, що стосуються освіти. Уряд ухвалив рішення, щоб працювали тільки ті школи, де 80% вчителів є вакцинованими. Це, в принципі, нереально, адже Україна досить пізно, порівняно з іншими країнами в ЄС, почала вакцинацію. Ми мусили затвердити відповідне рішення для Львова і ухвалили соломонове рішення: всі школи у Львові будуть працювати, але вчителі повинні показувати або сертифікат вакцинації, або довідку, що вони впродовж останніх пів року перехворіли, або негативний ПЛР-тест. Ми не можемо розбалансувати навчальний процес, тим паче, що ми не знаємо, що нас чекає через місяць-два. Ми завжди ще можемо перейти на онлайн-навчання. Дистанційна освіта не дає ефекту, тому наразі використовуємо кожен день очного навчання, дотримуючись всіх норм безпеки. Потрібно дбати про своє здоров’я. Якщо людина себе погано почуває, вона має сидіти вдома. Не потрібно з першими ознаками захворювання йти на роботу і показувати свій героїзм, адже сьогодні такі дії можуть вартувати життя іншим», – наголосив міський голова Львова. 
«Загалом у нас ситуація по школах і садочках Львова така, що на сьогодні є понад 80 дітей з підтвердженим Covid-19, також понад 40 викладачів. Бачимо, що діти хворіють більше ніж вчителі, – каже керівниця управління освіти Зоряна Довганик. – Є декілька класів, які навчаються дистанційно. У чотирьох садочках закрито по одній групі. Садочки є менш контактними, тому там є менша захворюваність. Щодо рівня вакцинації, то в межах 50% є загалом вакцинація по школах, по садочках – 30% і 45% – в закладах дошкільної освіти. Впродовж останнього тижня рівень вакцинації збільшився на 10%. Але зараз ми працюємо зі школами з метою проведення просвітницької роботи, щоб збільшити кількість людей, які вакцинуються».
Зі слів головного медика Львівщини Ореста Чемериса, щодня в області збільшується кількість випадків захворювання на Covid-19 – динаміка госпіталізацій складає понад 65%. «Вже понад тиждень перевищений показник «зеленої» зони епіднебезпеки за кількістю госпіталізацій на тиждень – 75%, а подекуди і 80%, при гранично допустимому показнику «зеленої» зони 50%. Хворих на Covid-19 прийматимуть також Сокальська центральна і Рудківська лікарні, які певний час перебували у запасі. Ще цього тижня до роботи з ковідними пацієнтами залучаємо інші три заклади – Пустомитівська, Перемишлянська і Жидачівська лікарні», – каже посадовець. 
Як повідомили у департаменті освіти і науки Львівської ОДА, на 80% вакцинований персонал у 165 школах області. Відсоток шкіл, що досягли необхідного для офлайн-навчання рівня вакцинації працівників, у розрізі районів виглядає так:
1. Стрийський район – 22,3%;
2. Червоноградський район – 21,4%;
3. Дрогобицький район – 20%;
4. Яворівський район – 15,3%;
5. Золочівський район – 14,4%;
6. Самбірський район – 6,2%;
7. Львівський район – 2,6%.
Як зазначив заступник голови Львівської облдержадміністрації Іван Собко, кількість хворих на Covid-19, які госпіталізовані до лікарень, складає 1300 осіб, з яких понад 90% не вакциновані.
«Усі ми особисто відповідальні за стан вакцинації. І те, що одні діти підуть до школи, а інші не навчатимуться навіть дистанційно – відповідальність, першочергово, колективу та директорів шкіл, керівників відповідних відділів освіти та голів територіальних громад. Звертаю увагу, що мовиться не лише про школи, а й про усі інші заклади освіти – університети, коледжі тощо», – каже Іван Собко. Він також додав, що протягом кількох місяців «ковідного» затишшя влітку, неодноразово наголошувалося на необхідності пройти вакцинацію до початку нової хвилі захворюваності, але не всі про це почули…
Загалом, зі слів міністра МОЗ, в Україні відсоток вакцинованих, щонайменше першої дозою, працівників медичної сфери складає майже 80%. Збройні сили України – 91%, Нацгвардія – 93%, МВС – 85%. «На жаль, загальна кількість вакцинованих працівників освіти по Україні лише 49%. Початок вакцинації освітян триває з квітня 2021 року, однак цифри досі невтішні. А загалом в Україні працюють майже 29 тисяч закладів освіти: школи, профтехучилища, ВНЗ тощо», – зазначив Віктор Ляшко. До слова, загалом на Львівщині працюють понад 2200 закладів освіти, серед яких необхідний рівень вакцинації – більш ніж 80% – виконали лише 14% закладів (!), інформує пресслужба Львівської ОДА. 
Ба більше, в Міністерстві охорони здоров’я затвердять чіткий перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов'язковим профілактичним щепленням проти коронавірусної інфекції. До нього включать працівників закладів освіти, працівників центральних органів виконавчої влади та їхніх структурних підрозділів, а також працівників місцевих державних адміністрацій, інформує сайт МОЗ. Відповідне протокольне рішення ухвалили 22 вересня під час засідання уряду. 
«Перші пріоритетні групи, ті, хто вакцинувались на перших етапах кампанії, вже досягнули показників понад 80% охоплення – це медики, військові ЗСУ, структури МВС. Групи з третього етапу – освітяни та держслужбовці – ще не досягли такого результату охоплення. Вважаємо за доцільне ухвалити жорстке рішення для убезпечення освітнього процесу та функціонування органів державної влади, особливо в частині надання адміністративних послуг, де відбувається тісний контакт зі споживачами», – наголошує очільник МОЗ. 
Міністр наголосив, що Європейський суд з прав людини у квітні цього року підтвердив положення національного законодавства, що обов'язкова вакцинація є законною і може бути необхідною в демократичних суспільствах та не суперечить Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Статтею 12 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» передбачено, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням проти відповідних інфекційних хвороб. Визначення такого переліку професій належить до повноважень МОЗ.
Як інформують у МОЗ, зараз в Україні наявні понад 11 млн доз різних вакцин проти Covid-19 – обирайте та вакцинуйтесь якомога швидше. Дізнавайтеся більше про заходи протидії Covid-19 за номером телефону контакт-центру: 0-800-60-20-19 та на сайті vaccination.covid19.gov.ua.

«Жовтий» і «зелений» Covid-сертифікати

Нові карантинні норми переважно стосуються вакцинованих людей. Більшість обмежень будуть полегшені або взагалі не застосовуватимуться для українців, які отримали щеплення проти Covid-19. «Запропоновані нами зміни – це можливість стримувати епідемічну ситуацію та зберігати економічну активність країни. Ми говоримо про те, що сьогодні є можливість вакцинуватися та бути захищеним у кожного, наявної вакцини для цього достатньо», – каже Віктор Ляшко. 
Перевірятимуть вакцинацію за допомогою електронного Covid-сертифіката в «Дії». Відповідно до ухвалених змін, система генеруватиме «жовтий» або «зелений» сертифікат залежно від кількості отриманих щеплень. «Жовтий» сертифікат передбачає, що людина вакцинована лише однією дозою, а «зелений» – повністю вакцинована. Важливо пам’ятати, що сертифікати мають колір лише в цифровому форматі. Паперові свідоцтва, як і раніше, будуть білими. Не вакциновані особи зможуть отримати сертифікат, який підтверджує негативний результат ПЛР-тесту на коронавірус (діє 72 год) або одужання від Covid-19 (діє пів року). 

Де вакцинують на Львівщині: локації та вакцини

У Львівській області відкрили ще один центр вакцинації – ТЦ «Епіцентр», що на вул. Стрийська, 30, (с. Сокільники). Вакцинацію проводять вакцинами Comirnaty (Pfizer) та AstraZeneka. Працює дві медичні бригади. У будні дні з 11.00 до 17.00, вихідні дні – з 10.00 до 15.00.
Зі слів регіонального координатора з питань вакцинації проти коронавірусної інфекції у Львівській області Олега Когута, новий ЦВН має зручне транспортне сполучення з південно-східними районами області, а також віддаленими районами міста Львова, дає можливість усім охочим вакцинуватися. «Скористайтеся нагодою – прийдіть і вакцинуйтеся! Це наш єдиний спосіб, аби вберегтися від недуги. Не один, а єдиний!» – зазначив Олег Когут.
м. Львів
1) ТРЦ Forum Lviv, вул. Під Дубом, 7-б
23.09 – 24.09
15.00 – 18.30 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
25.09 – 26.09
10.00 – 15.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
2) ЛКП «Культурно-освітній центр ім. О. Довженка», проспект Червоної Калини, 81
25.09 – 26.09
10.00 – 15.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
3) ТРК Victoria Gardens, вул. Кульпарківська, 226-а (другий поверх)
23.09 – 24.09
15.00 – 18.30 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
25.09 – 26.09
10.00 – 15.00 (Comirnaty/CoronaVac)
4) ТЦ «Епіцентр», вул. Богдана Хмельницького, 188-a
25.09 – 26.09
10.00 – 15.00 (Comirnaty)
5) ТЦ «Епіцентр», вул. Городоцька, 302
25.09 – 26.09
10.00 – 15.00 (Comirnaty)
6) ТЦ «Епіцентр», с. Сокільники, вул. Стрийська, 30
23.09 – 24.09
11.00 – 17.00 (Comirnaty/AstraZeneca)
25.09 – 26.09
10.00 – 15.00 (Comirnaty/AstraZeneca)
7) Палац культури залізничників «Рокс», вул. Федьковича, 54/56
23.09 – 24.09
14.00 – 19.00 (Comirnaty)
25.09 – 26.09
11.00 – 15.00 (Comirnaty)
8) Гуртовий ринок сільськогосподарської продукції «Нижній Шувар», вул. Хуторівка, 4-б, 3-й поверх
25.09 – 26.09
10.00 – 15.00 (AstraZeneca)
9) м .Броди
Бродівський народний дім, вул. Коцюбинського, 7
25.09
10.00 – 14.00 (CoronaVac/AstraZeneca)
10) м. Золочів
Золочівський палац культури ім. Ігоря Білозора, вул. В. Чорновола,1
25.09 – 26.09
10.00 – 14.00 (CoronaVac)
11) м. Дрогобич
Дрогобицький районний народний дім, вул. 22 січня, 28
23.09 – 26.09
09.00 – 15.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
12) ТЦ «Епіцентр» (м. Дрогобич, вул. С. Наливайка, 5)
23.09 – 26.09
10.00 – 15.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
13) м. Трускавець
Відділення первинної медичної допомоги поліклінічного відділення КНП «Трускавецька МЛ», вул. Данилишиних, 62
23.09 – 26.09
09.00 – 15.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
14) м. Стрий
Поліклінічне відділення КНП Стрийської міської ради «Стрийська центральна міська лікарня», вул. Т. Шевченка, 57 + приміщення на вул. Багряного, 4
23.09 – 26.09
10.00 – 16.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
15) м. Червоноград
ЦПМСД м. Червонограда, вул. Івасюка, 8
23.09 – 24.09
08.30 – 17.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
25.09
09.00 – 13.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
16) м. Новояворівськ
Актова зала КНП «Новояворівська лікарня імені Юрія Липи» Новояворівської міської ради, вул. Т. Шевченка, 18
23.09 – 25.09
09.00 – 14.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
17) м. Жовква
Поліклініка КНП «Жовківська лікарня», вул. Львівська, 17
23.09 – 24.09
09.00 – 19.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
25.09
09.00 – 14.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
18) м. Новий Розділ
Поліклініка КНП «Новороздільська міська лікарня», вул. Винниченка, 37
23.09 – 24.09
10.00 – 15.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
25.09
10.00 – 13.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
19) м. Самбір
ЦПМСД Самбірської міської ради, вул. Чайковського, 12
23.09 – 24.09
09.00 – 17.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)
25.09 – 26.09
10.00 – 14.00 (Comirnaty/CoronaVac/AstraZeneca)

Як конкурсом педагогів заохочують вакцинуватися

2000 шкіл, які вакцинували понад 80% колективу, подались на конкурс «Вакциновані й відкриті» – приймання заявок триває до 29 вересня

Для участі в національному конкурсі «Вакциновані й відкриті» від Міністерства охорони здоров’я, Міністерства освіти і науки, Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні та магазину гаджетів та аксесуарів «Цитрус» для шкіл, колективи яких вакцинуються проти Covid-19, зареєструвалося вже понад 2000 закладів.
У конкурсі вже зареєструвалися заклади з усіх областей України. Участь у конкурсі можуть взяти школи, принаймні 80% колективу яких повністю вакциновані проти Covid-19. Приймання заявок на конкурс триватиме до 29 вересня.
За результатами конкурсу школи виграють цінні подарунки: набори з 10 комп’ютерів, гарнітур та роутерів. Для участі в конкурсі будь-якому представнику школи потрібно зареєструвати школу за посиланням: cutt.ly/IQNTKQ3. Поспішайте вакцинуватися, адже анкети прийматимуть до 23.59 29 вересня.
Церемонія оголошення результатів конкурсу відбудеться 30 вересня 2021 року онлайн і буде приурочена до Дня вчителя.
Конкурс має на меті заохотити освітян вакцинуватися та захистити себе проти Covid-19. Вакцинація для всіх охочих працівників сфери освіти розпочалась у травні 2021 року, однак станом на 19 вересня лише 37% освітян пройшли повну вакцинацію проти Covid-19. Це означає, що більшість шкіл та інших закладів освіти будуть змушені закритися з початком нової хвилі пандемії.

Правда чи міф? 

Найпопулярніші міфи про вакцинацію спростовує головний санітарний лікар України Ігор Кузін

Скільки разів ви чули, що вакцини проти Covid-19 змінюють вашу ДНК? Що викликають тромбоз? Що від вакцини можна захворіти? Ці та ще мільйон неймовірних, смішних, а іноді страшних міфів про вакцинацію сиплються звідусіль. У потоці різноманітної інформації дуже легко загубитися. Щоб цього не сталося, Центр громадського моніторингу та контролю попросив головного санітарного лікаря України Ігоря Кузіна спростувати найпопулярніші міфи про вакцинацію. 

мРНК-вакцини можуть змінити ДНК людини?

Це один із найперших міфів, який виник довкола вакцинації. Правда полягає в тому, що жодна вакцина не може змінити геном людини. Очевидна відповідь: тому що мРНК-вакцини не мають доступу до ядра клітини, де зберігається ДНК.
«Під час щеплення в організм людини вводиться не вірус, а частина його матричної РНК. Вона синтезує чужорідний білок, проти якого організм починає активно захищатися, утворюючи антитіла. Жодної взаємодії із ядром клітини чи людськими генами не відбувається», – пояснює Ігор Кузін.

Вакцини можуть заразити коронавірусом?

Не можуть. Лікарі однозначно стверджують, що жодна з наявних сьогодні вакцин проти Covid-19 не містить живого вірусу, який може спричинити хворобу. Тому зараження Covid-19 через вакцину – також міф.
«Вакцина CoronaVac містить інактивований коронавірус, AstraZeneca – вектор модифікованого аденовірусу шимпанзе. Простими словами: в обох цих вакцинах міститься уже «вбитий» вірус або вектор. Він вчить організм людини боротися з коронавірусом, але не має «сили», щоб викликати саму хворобу, – зазначає Кузін. – Лихоманка, підвищена температура, головний і м’язовий біль є нормальними реакціями, які свідчать про активну роботу імунної системи вакцинованої людини».
Експерт додає, що позитивний тест на Covid-19 одразу після щеплення може бути, але в такому разі інфікування відбулося до вакцинації.

Не можна пити алкоголь до і після вакцинації?

Це правда, але частково. Лікарі не рекомендують вживати алкоголь, тим паче до чи після вакцинації проти Covid-19, однак глибинних досліджень на цю тему наразі немає.
«Помірні дози алкоголю загалом не вплинуть на ефективність щеплення. Однак у парі з побічними реакціями можуть дати неприємний ефект. Якщо ж говорити про великі дози, то вони однозначно послаблять імунну відповідь на вакцину. Адже алкоголь пригнічує роботу імунної системи», – зауважує Ігор Кузін.
За його словами, не існує безпечної дози споживання спиртного. Алкоголь шкодить здоров’ю людини незалежно від того, чи отримала людина щеплення, чи ні.

Мочити місце уколу не можна?

Можна. Лікарі не забороняють приймати душ чи ванну після щеплення. Це ніяк не вплине на вироблення імунітету.
«Не мочити місце щеплення – це правило, яке ми пам’ятаємо зі школи. Але сьогодні медики не мають таких застережень. Купайтесь на здоров’я. Проте під час купання не рекомендовано терти місце уколу», – заспокоює Ігор Кузін.
Втім, від купання у річках чи озерах краще відмовитися. Також не слід терти місце уколу, щоб не викликати зайвого подразнення.

Після вакцинації не можна подорожувати літаком?

Можна. На думку міжнародних медичних експертів, щеплення проти Covid-19 не впливає на ризик утворення тромбів під час авіаперельотів. Власне, Міжнародна асоціація повітряного транспорту не має жодних обмежень щодо польотів для вакцинованих пасажирів.
«Під час довгих перельотів справді існує ризик тромбозів на ногах. Це відбувається через тривале сидіння і тиск повітря. Однак це ніяк не пов’язано із вакцинацією, – наголошує головний санітарний лікар Ігор Кузін. – Дуже важливо перевіряти інформацію, яку ви прочитали в інтернеті чи почули від родичів, друзів тощо. Найповнішу інформацію про щеплення мають медики, а не умовна тьотя Галя. З усіма питаннями чи сумнівами щодо вакцинації потрібно звертатися до свого сімейного лікаря або на гарячу лінію МОЗ».

Всі вакцини працюють однаково?

Усі вакцини, які зареєстровані в Україні, схвалені Всесвітньою організацією охорони здоров’я для екстреного застосування і є ефективними проти коронавірусу. Єдина відмінність в тому, що різні типи вакцин були створені за різними технологіями та працюють відповідно. 
Так, мРНК-вакцини, до яких належать препарати Pfizer і Moderna, містять молекулу мРНК, яка кодує шипоподібний білок коронавірусу. Ця мРНК потрапляє в клітини організму людини й надає їм своєрідну «інструкцію», як створити такий білок. Імунна система розпізнає його та виробляє антитіла.
Векторні вакцини використовують безпечний вірус застуди, щоб доставити специфічні білки коронавірусу в клітини організму людини. Цей білок активує імунну реакцію, не викликаючи хвороби. За таким принципом працюють AstraZeneca (Covishield, SKBio) та Janssen (Johnson & Johnson).
Вакцина CoronaVac діє на основі методу інактивації. Вона містить у своєму складі частинки «вбитого» вірусу, організм реагує на нього та виробляє імунітет.
«Головний принцип вакцинації – навчити організм протистояти вірусу. Спосіб, як це зробити, може відрізнятися. Усі доступні в Україні вакцини знижують ризик важкого перебігу хвороби та госпіталізації. Тож найкраща вакцина та, яка може захистити вас прямо зараз», – наголошує він.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8412 / 1.77MB / SQL:{query_count}