Електронний квиток: як їздитимемо з 2022-го?

Що саме зміниться, які покращення має відчути кожен пасажир і що потрібно зробити, аби скористатися пільгами на проїзд

фото: Олег Огородник
Про запровадження у Львові електронного квитка мовиться вже давно. Його планували запровадити ще з 2012 року, однак з різних причин цей процес затягнувся… Тішить те, що останніми роками він усе-таки рушив з місця і з кожним місяцем набирає обертів: 13 серпня виконком Львівської МТГ офіційно запровадив автоматизовану систему оплати проїзду (АСОП) в громадському транспорті на всій території громади і встановив нові правила проїзду.
Передбачається, що електронний квиток запрацює у Львові на всьому громадському транспорті з середини січня наступного року. Отже, що зміниться в системі громадського транспорту, які покращення має відчути кожен, хто ним користується, що потрібно зробити, аби користуватися пільгами на проїзд, з’ясувала «Львівська Пошта».

Що вже зроблене

Як розповів «Львівській Пошті» заступник директора ЛКП «Львівавтодор», керівник проєкту з впровадження електронного квитка Роман Лев, станом на 30 серпня 429 транспортних засобів (259 автобусів, 79 трамваїв, 90 тролейбусів, 1 електробус) уже оснащені системами електронного квитка. Це валідатори, консолі водія, принтери для друку одноразових квитків. Розгорнуте так зване хмарне середовище, куди встановлюють програмні комплекси. Ці роботи вже виконані на 80 відсотків (загалом у реалізації проєкту вже виконана більш ніж половина технічних робіт).
Уже доправлені до Львова промислові принтери і ламінатори, а також все необхідне для виготовлення транспортних карток. 15 центрів приймають документи від пільговиків. Невдовзі запрацює Центр обслуговування пасажирів на вул. Горбачевського, 10.
«Треба сказати, що цей проєкт єдиний і перший в Україні та найтяжчий у впровадженні навіть серед багатьох європейських міст», – пояснює «Львівській Пошті» Роман Лев.

Як оплачуватимемо

Передусім платити за проїзд треба буде вже при вході до транспортного засобу. На кожних дверях засобу громадського транспорту будуть встановлені валідатори – пристрої, за допомоги яких пасажири здійснюватимуть плату за проїзд своїм електронним квитком. Сам квиток зберігатиметься в особистому кабінеті мешканця, а його носієм буде транспортна картка «ЛеоКарт». Таких карток буде три типи: загальна – неперсоналізована, яку можна буде придбати в мережі розповсюдження і періодично поповнювати рахунок, однак її потрібно зареєструвати на відповідному сайті; персоналізована – пільгова, вона міститиме фото й особисті дані пасажира, саме її безкоштовно отримають всі зареєстровані у Львівській МТГ, що мають право на стовідсоткову пільгу в громадському транспорті (таку картку на бажання можуть виготовити й непільговики, надавши необхідні дані); туристична – її можна буде придбати в спеціальних терміналах, вона дасть змогу користуватися громадським транспортом впродовж визначеної кількості днів без обмеження кількості поїздок. Також нові правила передбачають можливість придбання абонемента на необмежену кількість поїздок терміном на 30, 180 та 365 днів.
Окрім транспортної картки, це можна зробити, скориставшись мобільним застосунком, безконтактною банківською картою або за допомоги мобільного телефону в уже звичний для багатьох спосіб.
«У мобільній аплікації на платформах андроїд та айфонівській іOS можна здійснювати купівлю проїзних документів, і безпосередньо в програмі відображатиметься QR-код, який буде генеруватися в певні періоди часу. Відкриваєте смартфон, заходите в аплікацію, там є придбаний транспортний документ, який треба піднести до валідатора. Ваш код буде сканований, що дозволить проїзд. І якщо придбана певна кількість поїздок, буде відмінусована оплата або зареєстрований проїзд по абонементу чи пільговика. Червоний хрестик на валідаторі попередить, що поїздка не оплачена або не зареєстрована; зелена галочка означатиме успішно здійснену операцію», – веде далі Роман Лев.
У Львові 429 транспортних засобів (259 автобусів, 79 трамваїв, 90 тролейбусів, 1 електробус) уже оснащені системами електронного квитка
Якщо грошей на картці замало, можна оплатити проїзд готівкою у водія, однак це обійдеться дорожче (передбачене для того, аби мінімізувати обіг готівкових коштів, а передусім, щоби «розвантажити» водія). Це варто зробити невідкладно, адже на всіх маршрутах працюватимуть контролери! «Скільки і як, розглядатимемо найближчим часом. У кожного контролера буде можливість заблокувати роботу пристроїв системи електронної оплати у салоні транспорту та за допомогою ручного валідатора ідентифікувати, чи була здійснена оплата», – каже співрозмовник.
Утрачену картку можна буде заблокувати, щоби хтось інший не міг скористатися нею (як із банківською), а для себе придбати або виготовити нову. І оскільки пластикова картка не є квитком, а лише його носієм, всі дані і кошти зберігатимуться в архіві системи.
Наразі продаж транспортних документів планують на грудень. Були й інші варіанти, однак час покаже, коли львів’яни зможуть придбати нові проїзні документи.

Що зміниться

Роман Лев переконаний, що це буде зовсім інший рівень громадського транспорту, а Львів отримає потужний інструмент для здійснення громадських перевезень у межах Львівської МТГ.
Водій не пильнуватиме, хто оплатив проїзд, а хто ні, він матиме значно менше справи з готівкою, щоб могти сумлінно виконувати свої обов’язки, тобто дбати про безпеку пасажирів і стежити за пунктуальністю пересування своїм маршрутом, тобто додержувати затвердженого графіка.
«Це інструментарій, який дасть змогу отримати максимум інформації про те, як курсує транспорт загалом, а також про кожен конкретний маршрут: скільки пасажирів ним користується, скільки з них пільговиків, коли і яка завантаженість, на яких відрізках тощо. Це, натомість, дасть змогу зрозуміти, як ми можемо покращити якість перевезень. У підсумку отримаємо зручний інструмент, при правильному використанні якого зміняться швидкість і пунктуальність руху громадського транспорту. Транспортні засоби будуть їздити виключно означеним паспортом маршрутом, прибувати на місця свого призначення вчасно і не простоювати на зупинках більше, аніж це передбачене. Якщо водій якимось чином порушуватиме графік, перевізник отримуватиме меншу суму за транспортний кілометр виконаної роботи, тож, відповідно, буде більше стимулів працювати сумлінно. Окрім того, для водія не буде жодної різниці, скільки він везе пасажирів або скільки в салоні пільговиків, бо від моменту запуску електронного квитка оплата здійснюватиметься за кілометр перевезення, а не за кількість пасажирів, тобто формально це змінить логіку громадських перевезень у Львові», – переконує Роман Лев.
До того ж із запровадженням нових правил пасажир матиме змогу здійснити безкоштовно пересадку на інший транспорт, але тільки якщо він оплатив проїзд електронно. Квиток, придбаний у водія, такого права не дає!
«Наразі визначений термін для пересадки – 40 хвилин. У майбутньому це може змінитися, але те питання вже регулюватиме міськрада. Рішення про зміну тарифів на проїзд ухвалюватимуть депутати на сесії Львівської міськради за поданням відповідного структурного підрозділу. Наразі ним є управління транспорту, можливо, згодом це буде департамент мобільності», – пояснює співрозмовник.
Всього у Львівській МТГ близько 200-250 тисяч пільговиків (не враховуючи учнів і студентів). Наразі від громадян прийняли 47 тисяч пакетів документів
І хоча, маючи досвід попередньої транспортної реформи, ми розуміємо, що не все буде просто, особливо на початках, все ж таки підсумуємо, яких позитивів варто очікувати, коли все запрацює.
– Громадський транспорт їздитиме за графіком і за визначеним маршрутом. На думку розробників проєкту, це мало б стимулювати власників автівок частіше обирати автобус або трамвай, а отже, нехай трохи, але зменшити потік транспорту на вулицях нашого міста.
– Посадовці зможуть оперативно й обґрунтовано вносити корективи у транспортну мережу, щоб вона працювала ефективніше, а людям було зручніше нею користуватися.
– Усі проїзні документи будуть єдиними для всього громадського транспорту Львівської МТГ.
– Пасажир зможе здійснити безкоштовну пересадку.
– Водій не матиме причин впускати пасажирів у салон лише через передні двері чи дорікати пільговикам.
– Кожен пасажир зможе відслідковувати в спеціальному додатку історію своїх поїздок.

Як отримати пільгову картку

Зі слів начальника відділу операційної роботи ЛКП «Львівавтодор» Станіслава Андрашка, згідно з проєктною документацією, фіксація пільгового проїзду у Львові відбуватиметься за допомоги пільгової транспортної картки. Щоб її отримати, пільговик має подати заяву та пакет документів. Для цього необхідно або самостійно записатися на прийом в один із 15 центрів прийому цих документів, або зателефонувати на номер гарячої лінії, і оператори здійснять реєстрацію (за наявності місць) у електронній черзі на прийом. Можна також подати документи через особистий кабінет львів’янина на порталі Львівської міськради. Перелік пільгових категорій – а їх є понад 30 – уміщений на сайті Леокарт.
«Всі особи, зареєстровані у Львівській МТГ, які, згідно із законами України, постановами КМУ, рішеннями органів місцевого самоврядування, сьогодні мають право пільгового проїзду в громадському транспорті, зможуть ними користуватися й надалі, лише, згідно зі змінами в законодавстві через запровадження автоматизованої оплати проїзду, вони зобов’язані отримати пільговий електронний квиток», – каже співрозмовник.
Єдиною категорією пільговиків, яким не потрібно самостійно звертатися щодо виготовлення пільгової персоніфікованої картки, є діти з багатодітних сімей, які є учнями чи студентами навчальних закладів, зареєстрованих у Львівській МТГ. 
Окремими категоріями пільговиків, яким не потрібно самостійно звертатися щодо виготовлення пільгової персоналізованої транспортної картки, є учні та студенти, в тому числі діти з багатодітних сімей та інші категорії, які мають стовідсоткову пільгу на проїзд і які є учнями чи студентами навчальних закладів зареєстрованих у Львівській МТГ.
«З навчальними закладами працюватимемо централізовано, вони підготують списки за категоріями – чи це загальна пільга (учень/студент), чи пільгова категорія згідно інших Законів України/Постанов КМУ – та підготують відповідні пакети документів, а ми відтак виготовимо транспортні картки і передамо навчальним закладам», – пояснює «Львівській Пошті» Станіслав Андрашко. Такий спосіб співпраці дасть змогу і студентам, які приїхали на навчання з інших міст чи сіл, користуватися пільговим проїздом у транспорті, як і тепер.
На разі ще потребує вирішення питання, яким чином відбуватиметься процедура надання гарантованих їм державою пільг на проїзд особам, які не зареєстровані у Львівській МТГ, скажімо, бійцеві з Золочева чи Пустомит. Посадовець сподівається, що до запуску в дію нової системи оплати міськрада врегулює це питання.
Єдиною категорією пільговиків, яким не потрібно самостійно звертатися щодо виготовлення пільгової персоніфікованої картки, є діти з багатодітних сімей, які є учнями чи студентами навчальних закладів, зареєстрованих у Львівській МТГ
У нових правилах, затверджених виконкомом, мовиться, що за необхідності система АСОП дозволяє ввести ліміт на кількість пільгових поїздок, але це можна буде зробити тільки відповідною ухвалою сесії, а таке обмеження може стосуватися виключно пенсіонерів за віком. Використавши свої безкоштовні поїздки, пенсіонер зможе оплатити додаткові самостійно.
Всього у Львівській МТГ близько 200-250 тисяч пільговиків (не враховуючи учнів і студентів). Наразі від громадян прийняли 47 тисяч пакетів документів. Це майже чверть, тому не дивно, що нині записатися для цього в ЦНАП чи інші пункти прийому документів не так просто.
«Після відкриття Центру обслуговування пасажирів на вулиці Горбачевського, 10 сподіваємося пришвидшити цей процес, як і після повного розгортання програмного забезпечення. Тож тим, що ще не подали документів, панікувати не раджу», – наголошує Станіслав Андрушко.
Тим, що вже подали заяву і документи, теж переживати не варто, адже коли вони подавали заяву, то вказували зручний для себе спосіб отримання повідомлення про виготовлення картки.
«Наразі потрібно чекати повідомлення: ми поінформуємо про початок видачі. Поки ще не завершена робота з розгортання програмного забезпечення, ми не можемо видавати картки, бо для цього необхідно інтегрувати всі його компоненти, імпортувати базу даних, яка тепер зберігається в системі електронного документообігу. Система ця мала б запрацювати в січні. Звісно, ми намагатимемося оптимізувати процес видачі пільгових карток, щоб усі встигли їх до того часу отримати», – каже Станіслав Андрушко.

Документи на пільгову персоналізовану картку можна подавати в центри надання адмінпослуг:

м. Львів:
вул. К. Левицького, 67,
вул. І. Виговського, 32,
вул. Шевченка, 374,
вул. М. Хвильового,14-а,
просп. Червоної Калини, 72-а,
вул. Генерала Чупринки, 85.
м. Винники, вул. Галицька,12;
смт Рудне, вул. Грушевського,55;
смт Брюховичі, вул. В. Івасюка, 2А;
м. Дубляни, вул. Т. Шевченка, 4.

Подати документи можна незалежно від місця реєстрації. Також це можна зробити в інших центрах прийому документів:

– Управляюча компанія «Господар», м. Львів, вул. Пасічна, 49А. Час прийому:
понеділок – четвер: 08.00 – 17.00, п’ятниця: 08.00 – 16.00 (обідня перерва з 12.00 до 13.00).
– ЛКП «Вулецьке», м. Львів, вул. Котляревського, 37Б. Час прийому:
понеділок – четвер: 08.00 – 17.00, п’ятниця: 08.00 – 15.45 (обідня перерва з 12.00 до 12.45).
– ЛКП «Варшавське 407», м. Львів, вул. Варшавська, 64.Час прийому:
понеділок – четвер: 08.00 – 17.00, п’ятниця: 08.00 – 16.00 (обідня перерва з 13.00 до 14.00).
– Франківська районна адміністрація, м. Львів, вул. Чупринки, 85.Час прийому:
понеділок – четвер: 09.00 – 18.00, п’ятниця: 09.00 – 16.45 (обідня перерва з 13.00 до 13.45).
– Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій, м. Львів, вул. Пекарська, 41. Тільки для профільних пільгових категорій. Час прийому: понеділок – четвер: 08.00 – 17.00 (перерва на обід з 12.00 до 12.45), п’ятниця: 08.00 – 14.00 (без перерви на обід).

Перелік документів

– паспорт громадянина України або ID-картка; 
– документ, що підтверджує статус пільговика (посвідчення пільговика) 
РНОКПП – номер платника податків (раніше – ІПН); 
– кольорове фото 3х4 см, зроблене нещодавно.

Гаряча лінія електронного квитка 0-800-303-007. Оператори приймають дзвінки з понеділка по четвер з 09.00 до 18.00, у п’ятницю – з 09.00 до 16.45. Тут можна записатися на прийом і отримати відповіді на питання, що хвилюють.

Офіційний сайт: https://leocard.lviv.ua/
Сторінка в фейсбук: https://www.facebook.com/LeoCardLviv/
Youtube: /leocardlviv
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7779 / 1.7MB / SQL:{query_count}