«Я за якісні зміни для розвитку вишу»

Володимир Загорський, в.о. ректора Національного лісотехнічного університету України, – про важливість професійності викладачів, свій управлінський досвід та вибори ректора

У п’ятницю, 28 травня, 2021-го Національний лісотехнічний університет України обиратиме ректора. На цю посаду претендують декілька осіб. У списку претендентів і нинішній виконувач обов’язків ректора – доктор економічних наук, професор Володимир Загорський, якого на цю посаду в березні 2021-го своїм наказом призначив міністр освіти і науки. Володимир Загорський 14 років поспіль очолював Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при президентові України – виш, який за свою 25-річну історію здобув беззаперечний імідж якісної підготовки кадрів.
У Національного лісотехнічного університету України майже 150-річна історія (заснований у 1874 році"ЛП"). Це єдиний у державі поліфункціональний заклад вищої освіти лісотехнічного профілю. Університет став визнаним центром лісотехнічної освіти та науки, який активно інтегрується у європейську та світову освітню систему. Здобув міжнародне визнання як університет екологічного спрямування, гаслом якого є "Вчимося жити в гармонії з природою".
Чутки про закриття, чи то пак ліквідацію, вишу, які чомусь ширяться недоброзичливцями напередодні вступної кампанії – 2021, зовсім не відповідають дійсності. Навпаки, університет запрошує до себе на навчання. Що стосується спеціальностей, то тут обирати є з чого: екологія, лісове господарство, мисливське господарство, садово-паркове господарство, деревообробні та меблеві технології, дизайн, архітектура та містобудування, менеджмент, облік і оподаткування, економіка, інформаційні системи та технології, комп’ютерні науки, автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології, прикладна механіка, галузеве машинобудування, хімічні технології та інженерія, технології захисту навколишнього середовища. У 2019 році у рейтингу закладів вищої освіти "Топ-200 Україна" університет посів 23 місце, а серед 26 вишів Львівщини третє місце.
Володимире Степановичу, вас знають як людину, яка 14 років поспіль очолювала знаний Львівський регіональний інститут державного управління Національної академії державного управління при президентові України, що у Брюховичах. Ваші колишні студенти вважають вас досвідченим менеджером і харизматичним лідером, людиною, котра має авторитет в освіті, до думки і порад якої дослухаються. Зараз виконуєте обов’язки ректора Національного лісотехнічного університету. Скажіть, будь ласка, чому вирішили балотуватися на керівника цього вишу?
Освіта – це моє. Із 2007-го 14 років поспіль я очолював Львівський регіональний інститут державного управління. У 2005 – 2007 роках був ректором Національного університету Державної податкової служби України. З 2003-го по 2005-ий обіймав посаду директора Інституту економіки та фінансів Львівської комерційної академії. У 1993 – 2003 роках був деканом економічного факультету Львівської комерційної академії.
Тобто все своє свідоме життя в освіті. Я пройшов шлях від студента тоді ще Львівського торгово-економічного інституту (тепер Львівський торговельно-економічний університет"ЛП") до аспіранта, асистента, доцента, професора, завідувача кафедри, декана і ректора.
Нам важлива співпраця з бізнесом. В планах – укладення угод про співпрацю з лісовими та деревообробними підприємствами
У Львівському регіональному інституті державного управління працював при чотирьох президентах. Призначений ще тоді, коли главою держави був Віктор Ющенко, потім перепризначений при Януковичу та Порошенкові, а згодом і при Володимирі Зеленському.
У лютому 2021 року відбулася реорганізація Національної академії державного управління при президентові України та її регіональних інститутів шляхом приєднання до інших вищих навчальних закладів. У березні цього року, наказом міністра освіти і науки призначений в.о. ректора Національного лісотехнічного університету, оскільки перед цим у виші відбулися вже два тури виборів ректора, і ніхто з кандидатів не набрав необхідної кількості голосів для перемоги.
За перші два тижні мав зустрічі із науково-педагогічним персоналом, працівниками інших підрозділів та студентами університету. Мені ставили різні запитання, і відповіді на них були чесні. Сподіваюся, мене почули і зрозуміли.
Які головні тези вашої програми як кандидата на посаду ректора? Що зараз потрібне вишу?
Університету потрібне радикальне поліпшення фінансового забезпечення. Коштів спецфонду катастрофічно не вистачає. Він не відповідає тим реаліям, які є, тому його потрібно збалансувати. За час свого перебування на посаді в.о. ректора вишу я доніс до кожної кафедри реальну ситуацію, яку маємо. Звісно, ситуацію не можна виправити за один-два місяці, потрібен час і виважені, помірковані кроки.
Важливим є відкриття нових спеціальностей, престижних на ринку праці. Скажімо, кафедра менеджменту пропонує відкрити спеціальність маркетинг, і я підтримую таку ініціативу. Також можна відкрити спеціальність публічне управління та адміністрування. Зараз в Україні триває децентралізація, грошима тепер розпоряджаються територіальні громади. Можна було б відкрити спеціальність менеджмент в публічному управлінні або фінанси територіальних громад. Забезпечити відкриття в кожному навчально-науковому інституті однієї-двох нових спеціальностей, зокрема 192 "Будівництво та цивільна інженерія", 203 "Садівництво та виноградарство", 202 "Захист і карантин рослин", 242 "Туризм", 162 "Біотехнології та біоінженерія", 081 "Право" (Екологічне та лісове право). Це на часі і затребуване на ринку праці.
Важливим є відкриття нових спеціальностей, престижних на ринку праці
Нам важлива співпраця з бізнесом. В планах – укладення угод про співпрацю з лісовими та деревообробними підприємствами. Тому буде активніше впроваджуватися дуальна освіта. Студенти матимуть змогу працювати на цих підприємствах. Роботодавці мали б бути зацікавлені у якісних кадрах з вищою освітою. Я за якісну науку, навчання та співпрацю з бізнесом.
Також серед планів є розширення та поглиблення співпраці університету з іноземними вишами на основі угод.
Які риси характеру повинні бути притаманні ректору?
Ректор має бути професіоналом своєї справи, хорошим менеджером, мати практичний досвід. Адже одна річ говорити про зміни на словах, давати солодкі обіцянки, а друга – чітко розуміти ситуацію, чесно розповідати колективу про неї, мати стратегію і план якісних змін для розвитку вишу і втілювати їх у життя.
Яке місце і роль Національного лісотехнічного університету серед навчальних закладів України? У чому полягає його теперішня місія?
Національний лісотехнічний університет України є невід’ємною і важливою складовою національної освіти України, у якій твердо зайняв свою нішу як університет екологічного спрямування. Це має велике загальнодержавне значення, оскільки сприяє досягненню Цілей сталого розвитку ООН, реалізації нового Європейського зеленого курсу, який офіційно підтримується урядом України.

11 жовтня 2018-го під час урочистостей з нагоди відзначення 145-річчя Національного лісотехнічного університету України відкрили меморіальну дошку Митрополиту Андреєві Шептицькому. Місце розташування меморіальної таблиці є невипадковим: будівлю (тепер адміністративний корпус вишу) Андрей Шептицький колись подарував "Руському педагогічному товариству". Митрополит долучився до розвитку лісівничої освіти і науки в Україні, яскравим відображенням якого є викарбувані на меморіальній дошці його слова: "…щоби корисна праця українських лісівників, розпочата з Божим благословенням, була дальше продовжена".

Прошу сказати, яким має бути викладач університету?
Я завжди був, є і буду за професійність. Завжди підтримуватиму тих, що щиро вболівають за Національний лісотехнічний університет України, за якісні зміни, за зміни, які на часі. Якщо викладач молодий, професійний, працьовитий, перспективний – йому тільки "зелене світло". Адже до таких викладачів і студенти завжди більше тягнуться, їм із ними цікаво. Однак і старші викладачі можуть дати фору молодим, бо мають значний досвід, віддані своїй професії. Таких викладачів шанують, поважають.
Професійні викладачі з багаторічним досвідом – це гордість нашого вишу. Загалом колектив науково-педагогічних працівників у Національному лісотехнічному університеті дуже фаховий. На 28 кафедрах працюють 49 докторів наук, професорів та 212 кандидатів наук, доцентів. Серед них – академік НАН України, заслужені діячі науки і техніки, заслужені працівники освіти, заслужені діячі мистецтв, лауреати державних премій України.
Якісні зміни можна робити, коли є згуртований колектив однодумців, котрі вболівають за університет
За офіційним показником якості науково-педагогічного потенціалу університет посідає дев’яте місце серед вишів України. Певен, що викладач має дати хороші знання студенту, адже згодом студент представлятиме свій рідний вищий навчальний заклад на місці праці. Роботодавцеві ж не папірець важливий, а якісні знання – це наше головне завдання – якісно, фахово навчати студентів.
Якою бачите свою майбутню команду, якщо переможете на виборах ректора? Це будуть люди, які зараз працюють у виші, чи нові люди?
Спочатку ще треба перемогти. А команда справді має бути професійною, працьовитою, гідно відстоювати інтереси Національного лісотехнічного університету. Звісно, мовиться про тих людей, що зараз працюють в університеті.
Якою ви як кандидат на посаду ректора бачите співпрацю з колективом університету? Яких змін варто сподіватися викладачам і студентам, якщо вас оберуть ректором?
Кожен викладач, який би це виш не був, прагне стабільності. Виборчий процес у Національному лісотехнічному університеті триває з 2020 року. Вже, як відомо, було два тури виборів ректора, і переможця не виявлено. Звісно, було б добре, якби виборчий процес не затягувався, а колектив університету з керівником визначився б у першому турі. Працювати завжди краще, коли є стабільність. Тим більше, що вже розпочалася вступна кампанія.
Звісно, колектив турбує, чи буде скорочення, збільшення зарплат. Це питання, які цікавлять людей на кожній роботі. У Міністерстві освіти нам підписали лист щодо збільшення місць на держзамовлення, яке ми мусимо виконати, а також набрати студентів і на навчання за контрактом, що збільшить розмір спецфонду університету. Зокрема, з 14 до 23 липня триватиме прийом документів від осіб, які здобули повну середню освіту і вступають на основі сертифікатів ЗНО. З 14 червня до 16 липня – прийом документів від осіб, які вступають на основі творчих конкурсів (спеціальності дизайн, архітектура та містобудування).
Ви за революційні зміни чи за еволюційні?
Я за якісні зміни для розвитку вишу, за зміни, які на часі, аби наш університет міг конкурувати з іншими навчальними закладами України. Зараз студенти обирають ті виші, де їм дають якісну освіту, де викладачі дають добрі знання, аби згодом бути затребуваним на ринку праці, працевлаштуватися і мати гідну зарплату. Гадаю, викладачі мають усе це розуміти і бути готовими до змін. А якісні зміни можна робити, коли є згуртований колектив однодумців, котрі вболівають за виш.
Скажіть, будь ласка, чи мали ви спілкування зі студентами Національного лісотехнічного університету?
Так, мав. Це була щира й цікава розмова. Спілкувався з представниками профспілки студентів вишу. Мені сподобалася їхня ініціатива долучитися до профорієнтаційної роботи у школах, аби розповідати учням про наш університет, які у нас спеціальності, чому варто до нас вступати. Студенти запевняли, що поїдуть у свої ж школи агітувати учнів за вступ до лісотехнічного університету. Молодці, щира їм подяка! Справді приємно, що наші студенти вболівають за свій рідний навчальний заклад.
Які людські риси вважаєте важливими у житті?
Порядність і відповідальність. Також в ухваленні рішень важливою є виваженість, життєвий досвід і вміння чути співрозмовника.

Володимир Загорський – член-кореспондент Національної академії наук України, доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, член Ради Західного наукового центру НАН України, голова експертної ради з питань проведення експертизи дисертаційних робіт МОН України з проблем секторального розвитку та підприємництва.
Володимир Загорський належить до числа відомих учених-економістів, спеціаліст із проблем методології, методики та організації національної економічної системи, прогнозування та індикативного планування. Його значний науковий доробок стосується обґрунтування теорії основних економічних параметрів фондового ринку в умовах ринкової трансформації економіки України та його значення в системі ринків. Ним визначені шляхи інституційного оформлення сучасного грошового ринку з метою пожвавлення інвестиційного процесу в Україні.
Активно займався і займається розробкою низки актуальних економічних проблем. Зокрема, здійснив розробку нормативних актів з питань проведення в Україні грошової реформи, формування моделі податкової системи, внутрішнього ринку торгових послуг, вивчення ринку цінних паперів як важливого сегмента національного ринку.
Під керівництвом професора Загорського підготовлено і успішно захищено вісім докторських та 17 кандидатських дисертаційних робіт.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2359 / 4.13MB / SQL:{query_count}