Петиційні віражі

Чи ефективні е-петиції у Львові та області, що вдалося реалізувати і як просунути свою ідею?

Вам не байдуже? Ви можете створити електронну петицію, аби вирішити проблеми в місті. Чотири роки у Львові працює система подання онлайн-петицій. Наскільки популярним та дієвим є цей спосіб звернення до влади, які проблеми вже вдалось вирішити, якою має бути ідеальна петиція та її шлях від створення до втілення.
Не кожен депутат чи міський чиновник знає, чим насправді переймається простий мешканець. Як він їде на роботу, чи безпечно, зручно йому на зупинці, чи може він скористатись громадським транспортом, чи не стоїть годинами в заторах, як і скільки платить за проїзд на день. Чи не будують впритул до його вікон багатоповерхівку, порушуючи містобудівні обмеження і межі здорового глузду. Чи каналізована його вулиця, чи є куди винести сміття… Не кожен, хто має владу, знає, які дрібні та великі проблеми, справи, поломки є в місті.

Е-петиції: як це працює

Привернути увагу до проблеми, знайти її вирішення або запропонувати свою ідею можна, написавши петицію. Якщо вона набере пів тисячі підписів упродовж 60 календарних днів, її розгляне Львівська міська рада. «З кожним роком інструмент розвивається, прогресує і щодо кількості поданих петицій, і щодо якості. Статистики за 2020 рік ще немає. У період із 2017 по 2019 роки львів’яни зареєстрували 623 електронні петиції. 72 набрали необхідну кількість підписів, 37 петицій депутати міської ради підтримали», – розповів «Львівській Пошті» керівник відділу зовнішніх зв’язків та правового забезпечення Львівської міськради Петро Качараба.
На останньому засіданні міські обранці підтримали ще сім петицій. Тож виконавчі органи тепер напрацьовують дорожню карту – план їх втілення.  Міські депутати погодились, що варто заборонити використання тварин у виставах цирків та розміщення цирків з тваринами на території міста, провести капітальний ремонт вул. Земельна – вул. Ковельська, відновити маршрутку №12 з мікрорайону Рясне-2, покращити транспортне сполучення у Львові, зробити весь громадський транспорт у Львові доступним для маломобільних груп населення, облаштувати підземні контейнерні майданчики для збору ТПВ та встановити фандомати – автомати для прийому пластикових пляшок.
Не в усіх країнах е-петиції – популярний інструмент. У нас він інколи більш дієвий, ніж у деяких західних демократіях
«Петиції – це загальний зріз проблем, які турбують мешканців. Здебільшого вони стосуються транспорту, житлового господарства чи якихось інфраструктурних моментів. Є також чимало петицій, які стосуються доріг, забудови міста і екологічних справ», – каже Петро Качараба.
Львів’яни активні, а от в області петицій менше. Зі слів Оксани Хамуляк, радниці з інформаційних питань Львівської облради, цього року жителі Львівщини подали всього вісім петицій, набрали необхідну кількість і розглянуто дві, одна ще перебуває на розгляді. «Торік було 22 петиції, з них розглянуто сім. Здебільшого люди звертаються щодо ремонту доріг, проблем комунальних закладів та медицини. На платформі е-петицій облради, аби петицію розглянули депутати, необхідно набрати 1000 голосів за 90 днів», – додає співрозмовниця.

Голоси є, чи реалізують?

Успішними стають петиції щодо проблем, які на вустах, часом автор потрапляє в певний інформаційний потік. «Було, що петиція зібрала рекордну кількість голосів за 23 години. ЇЇ зареєстрували в той час, коли в місті часто проводили хресні ходи. Автор запропонував заборонити такі молитовні процесії, це набрало голоси за 23 години. Її, звичайно, не підтримали депутати, але рекорд є, – розповідає Петро Качараба. – Дуже швидко набирають голоси екологічні петиції. Транспортні питання не так швидко, але також набирають. Треба розуміти, якщо петицію підтримали депутати, то це не означає, що її реалізують. Це одна з форм звернення громадян, також це один зі способів винести проблему на найвищий рівень суспільного діалогу. Львівський метрополітен, до прикладу, потребує величезних коштів. Але відповідальний автор завжди може наголошувати своїм депутатам, що має дорожню карту – бачення виконавчих органів, тому рано чи пізно втілення ідеї можна запустити».
У місті є чимало втілених ідей. До прикладу, торік комунальників вчили правильно обрізати дерева, бо містян обурило грубе обрубування крон, після чого залишались голі стовбури-стовпи. «У лікарні швидкої допомоги цього року з’явився дорогий апарат для проведення аналізів, щоб підібрати необхідний для лікування антибіотик – це також втілене звернення містянина, – каже Петро Качараба. – Петиціями громадяни також стимулюють роботу над запровадженням е-квитка, покращення перевезень. Петиція допомогла навести лад зі стихійною торгівлею квітами на Стрийському ринку».
Перша петиція, яка набрала 500 голосів – це звернення про створення заказника «Білогорща». «Цікавий прецедент. Дуже довгий був шлях реалізації. Однак через петицію створили новий природоохоронний об’єкт. Ще пригадую петицію проти варварської обрізки дерев. Завдяки їй у Львові здійснили цілий комплекс заходів: комунальників вчили, як правильно обрізати дерева. Було, запускали  необхідні автобусні маршрути завдяки е-петиціям», – зазначив «Львівській Пошті» Орест Файфурка, заступник начальника управління – начальник відділу громадського партнерства управління «Секретаріат ради» Львівської міськради.
Аби платформу не «засмічувати» петиційними спамами, є первинна модерація.  Утім відхиляти петицію можуть тільки з певних причин, які визначені у Положенні про петицію. Петиція не може містити заклики до повалення конституційного ладу, порушення територіальної цілісності, розпалення міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі.
«Була ідея, вона, на жаль, до голосування не дійшла. Автор хотів облаштувати на трамваях спеціальні пристрої, які би відгортали сніг з колій, а також машини, які перешкоджатимуть його руху. Хитро, але, на жаль, йому це не вдалось, бо кримінальний і цивільний кодекси ще ніхто не скасовував. Ми довго переписувались із автором, до спільного рішення не дійшли, – розповідає Петро Качараба. – Петиція не потрапляє одразу на сайт. Вона потрапляє до модератора. Модератор перевіряє її на відповідність до Закону України «Про звернення громадян» і нашому Положенню про електронні петиції. Якщо в петиції немає заклику до повалення конституційного ладу, немає расової чи етнічної нетерпимості або інших питань, що суперечать закону, тоді її допустять до збору підписів. Якщо петиція набирає відповідну кількість голосів, то ми збираємо всі документи, аби її розглянули на сесії, моніторимо подальше їх виконання. Автор залучений на кожному етапі».

PR для петиції

Просто подати, зареєструвати петицію – це лише початок. Важливо проінформувати, що вона є на порталі, агітувати за неї.
«Щоб петиція набрала голоси, треба працювати. Основне – це соцмережі. Ідея з кличем, опублікована у якомусь пабліку, де є багато людей – це ефективний спосіб набрати голоси. Навіть досить складні питання, які не всі розуміють, також набирали підписи завдяки хорошій піар-кампанії для цієї петиції», – каже Петро Качараба.
Зі слів Ореста Файфуки, коли петиція набрала відповідну кількість голосів, Секретаріат ради створює проєкт ухвали на її підтримку. «Цей проєкт візують посадовці міськради, розглядають на профільних депутатських комісіях. На комісію також запрошують автора петиції. Коли проєкт ухвали готовий, завізований, тоді його виносять на чергове пленарне засідання для розгляду депутатським корпусом. У сесійній залі визначають, чи підтримують е-петицію.  Автор має право виступу, зараз, під час карантинних обмежень, виступ відбувається з допомогою zoom-платформи. Якщо підтримують депутати ідею, то відповідний профільний виконавчий орган міськради готує дорожню карту на втілення цієї е-петиції. Цю дорожню карту представляють на засіданні депутатської комісії», – зазначає співрозмовник.
До слова, не допускають збору е-підписів упродовж одного календарного року петиції, зміст яких уже був предметом  розгляду міськради. «Якщо петиція набрала відповідну кількість голосів, її розглядали на пленарному засіданні, але депутати відхилили, то впродовж року петицію з таким же змістом не можна подавати повторно. Можна ще раз подати е-петицію, якщо вона не встигла набрати відповідну кількість голосів», – каже Орест Файфурка.

Успішно реалізовані

Олег Єлісеєв, автор кількох петицій, вважає їх дієвим інструментом, ним можна впливати на владу і вирішувати важливі проблеми. «Подав кілька петицій, три набрали необхідну кількість голосів, їх розглянули. Останню вдалося реалізувати – йдеться про бактеріологічний аналізатор для лікарні швидкої допомоги на вулиці Миколайчука. Цей аналізатор придбали за два мільйони сімсот тисяч гривень. Він дає змогу визначати конкретно антибіотики, яких потребує людина, щоб вилікувати ту чи іншу хворобу. Раніше такі дослідження тривали понад сім днів, нині це можна зробити за два», – розповідає «Львівській Пошті» Олег Єлісеєв.
Такий аналізатор зекономить не одну сотню гривень пацієнтам. «Взимку я лікувався у лікарні швидкої допомоги. Капали мені два антибіотики, які обходились 900 гривень за добу. За декілька днів сказали, що вони мені не допомагають, тому їх замінили на сильніші вартістю 1770 гривень на добу. Від колег довідався, що є можливість підбирати антибіотики більш точно. Довідався, що і як для цього потрібно», – зазначає співрозмовник.
А потрібен був апарат, який після встановлення збудника інфекційної хвороби відразу ж підбирає антибіотики, до яких чутлива та чи інша бактерія. Тож за декілька годин можна діагностувати інфекційне захворювання й підібрати лікування.
Петицію щодо придбання бактеріологічного аналізатора у лікарню швидкої допомоги Олег Єлісеєв зареєстрував наприкінці січня, а в середині березня аналізатор вже працював.
«Жодна з моїх ініціатив не була придумана просто так. Всьому є причина. У мене народилась дитина вагою 1900 грам. Вона потрапила у Львівський обласний неонатальний центр, що на вулиці Чернігівська. Якби там був банк грудного молока, то моя дитина могла б отримувати повноцінне грудне вигодовування. Це дуже важливо. Є діти, які по декілька місяців лікуються, по пів року перебувають у реанімації, вони не отримують молока. Мами припиняють лактацію. Якби був банк грудного молока, жінки могли би консервувати його максимум на рік. Молоко проходить всі необхідні дослідження, бактеріологічні, на властивості й рік може зберігатись, не втрачаючи поживних речовин. У світі багато таких банків, у нас – один, торік відкрився в Києві», – розповідає Олег Єлісеєв.
Тож Олег Єлісеєв зареєстрував петицію, запропонував відкрити банк грудного молока на базі Львівської обласної клінічної лікарні. Такий банк у планах є вже декілька років, благодійники вже допомогли з ремонтом, а також з меблями та обладнанням (молоковідсмоктувач, мийно-дезінфікувальна машина, холодильники), залишилось придбати аналізатор грудного молока та пастеризатор. Слово за ЛОР і ЛОДА. Чоловік ще хоче подати петицію, щоби відновити у Львові у дошкільних навчальних закладах і школах стоматологічні обстеження для дітей.
«За петицію треба боротися, кожному розповідати, про що вона. Казати «проголосуй» – так не працює. Треба з кожною людиною говорити. За кожен підпис я дякував. Петицію необхідно популяризувати. У нас люди досить пасивні. Наразі стосовно банку очікуємо реакції облдержадміністрації та депутатів. Вони змушені нарешті робити хороші справи для своїх виборців. Депутати, певен, проголосують, але реалізація – на плечах ЛОДА. Якщо область не підтримає, то будемо залучати міжнародні організації», – каже активіст.
А от Василь Лозовий, автор е-петицій, вважає такий механізм профанацією, а не дієвим способом взаємодії влади та громади. «Вперше зрозумів важіль впливу петицій три роки тому, коли через петицію відкрили рух авто біля церкви Юра. Далі за допомогою петицій вирішували прості проблеми, як встановлення дорожніх знаків, організовували рух громадського транспорту. Перша моя петиція, яка зібрала 1000 голосів, стосувалася сміттєпереробного заводу на території Грибович, а не на території Львова. Як на мене, на жаль, важіль впливу на владу у вигляді петицій перестав діяти. Навіть ті петиції, які люди підтримали, не завжди реалізовують. До прикладу, петиція про створення у Львові метрополітену набрала потрібну кількість голосів, її навіть депутати на сесії підтримали, але до реальних справ не дійшло. Хіба що внесли зміни до генплану міста, де намалювали лінії, де міг би проходити метрополітен, чи то підземний трамвай», – розповів «Львівській Пошті» Василь Лозовий.

Як зареєструвати е-петицію?

Е-петицію до міськради та облради можна зареєструвати на сайті petition.e-dem.ua. Потрібно натиснути кнопку «Увійти», авторизуватись виключно через банківську систему ідентифікації від Нацбанку України чи BankID, чи за допомогою ЕЦП (електронний цифровий підпис), заповнити реєстраційну форму (тільки після першої авторизації), перейти у потрібну петицію та натиснути на кнопку «Підписати петицію». Усі наступні рази для голосування авторизуватись виключно через банківську систему ідентифікації або ЕЦП.

«Багато петицій органи місцевого самоврядування підтримують, а в результаті не виконують»

Олексій Колесников, голова ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення», – про потенціал електронних петицій як інструменту е-демократії, петиційний спам, «диванний» активізм та як працює система е-петицій за кордоном

– Пане Олексію, із ваших спостережень, наскільки ефективними є електронні петиції як інструмент електронної демократії у системі місцевого самоврядування?
– Петиції, як і всі інструменти місцевої демократії, настільки ефективні, наскільки ми їх ефективно застосовуємо: наскільки люди активно користуються, чи їм потрібен цей інструмент, наскільки органи місцевого самоврядування організували процес, чи добре регламентована процедура, чи адекватний підписний поріг для петицій. Якщо говорити з точки зору потенціалу, то е-петиції мають найвищий потенціал саме на рівні місцевого самоврядування, причому місцевого самоврядування громад.
– Як працює система петицій за кордоном?
–  Сам механізм петицій можна знайти ще в стародавньому Римі. Однак електронні петиції вперше були запроваджені у Великій Британії. Не в усіх країнах е-петиції – це популярний інструмент. У нас він інколи більш дієвий, ніж у деяких західних демократіях. У цьому плані ми досить непоганий ривок зробили за останні роки.
Єдиної моделі петицій немає. Є різні підходи до того, як вони функціонують. Є практика в деяких державах, що петиції не обмежуються строком збору підписів. Є бар’єр щодо кількості голосів. А підписи можуть збирати і рік, і два.
Вважаю, що в нас досить непогана модель, є лиш деякі нюанси законодавства, які треба відкоригувати. Місцеве самоврядування має свободу дій щодо встановлення підписного порогу, строку збору і процедур розгляду для петицій. У Львові спершу бар’єр був встановлений зависокий, потім знижений. Має значення система ідентифікації громадян. У Львові у період, коли перейшли із ідентифікації по мейлу та телефону на електронний цифровий підпис та BankID, то одразу впала кількість людей, які подають та підписують петиції.
– Які найпоширеніші проблеми роботи системи електронних петицій?
– Частину проблем створюють самі органи місцевого самоврядування. Вони неякісно прописують місцеве Положення про петиції і виникає проблема неякісного місцевого регулювання. Закон говорить: органи місцевого самоврядування можуть встановити поріг збору підписів, але зробити це можуть, визначивши його в статуті територіальної громади. Дуже багато громад йдуть на пряме порушення законодавства – вони прописують якийсь свій поріг не в Статуті. Таких громад дуже багато, починаючи з Києва. Столиця це встановила не в Статуті.
За законом, органи місцевого самоврядування мають право врегулювати процедуру розгляду петицій. Це має бути зроблено рішенням місцевої ради, однак не всі цього дотримуються. У Львові, наприклад, певний час порядок розгляду е-петицій регулювався розпорядженням міського голови, що є прямим порушенням законодавства.
Часом для громади встановлюють неадекватні вимоги до петицій, якими можна маніпулювати. Деякі прописують, що подавати петиції та голосувати за них можуть тільки члени територіальні громади, а це порушення закону.
Пороги органи місцевого самоврядування також встановлюють. Один із найнижчих порогів, які я зустрічав, встановила Фастівська міська рада – 20 голосів. І тепер вони розглядають 90% петицій.
У Хмельницькому непогано працює поріг 500 голосів, а в Лисичанську він не працює, хоча це теж велике місто. Найкоротший строк збору, 14 днів, є в Ужгороді та Вінниці. У Вінниці все працює, а в Ужгороді активність значно нижча, а певний час взагалі була на нулі.
Законодавство ніяк не регулює, чи має петиція, яку подають до органів місцевого самоврядування, відповідати його повноваженням.
Ще одна проблема – петиційний спам. Тролінгові, абсурдні петиції популярні, швидко набирають голоси. Для мене найбільш показова історія з петицією в Чернівцях, коли міська рада розглядала реально петицію про психіатричну експертизу самих себе, тобто депутатів.
У законі мовиться, що петиція розглядається упродовж 10 днів, і для її розгляду скликається сесія. Скликати спеціально сесію – це проблема для місцевого самоврядування. Є питання щодо повноважень ради і виконкому. Ще одна проблема в тому, що багато петицій неякісно написані. Вони не конкретні, нечіткі. Типовий приклад: «Відремонтувати всі дороги в місті». Ну хто ж буде проти? Але пишучи таку абстрактну петицію, люди себе прирікають на абстрактну відповідь.
Розмовляла Тетяна Оліярчик

Оксана Дащаківська, політологиня, очільниця Західноукраїнського представництва фонду «Відродження»:
– Електронні петиції – це лише інструмент, а тому ним можна користатися і з доброю метою, і для тролінгу. І як для будь-якого інструменту важливим є його доступність та зручність використання. Зручність та доступність тут пов’язані з тим, щоб оформити петицію, а також з тим, щоб проголосувати. У Львові Положення про електронні петиції досить просте. Головні обмеження, які визначені, стосуються електронної ідентифікації особи. Однак вони виправдані. Остання петиція, на яку я звертала увагу – це петиція про виділення приміщення для жінок, що постраждали від домашнього насильства. Успіх петиції залежить від гостроти проблеми, обізнаності про неї мешканців, а також від комунікації ініціатора чи ініціаторів петиції у соціальних мережах та медіа. Чи достатньо ми, мешканці, використовуємо цей потенціал? Точно знаю, багато громадських організацій та ініціатив успішно і грамотно використовують цей досвід. Це продумана комунікація. Для мешканців та мешканок цей інструмент часто остання інстанція, можливість, аби їх почути. Для потенційних кандидатів та кандидаток це добрий спосіб виявити болючі місця та потенційних симпатиків, з якими варто працювати над вирішенням тієї чи іншої проблеми. Негативний момент – ілюзія участі. Підписати петицію досить просто. І це просто може підмінити реальну участь, мовляв, я вже зробив, що міг, підписав петицію. Тому завжди потрібно пам’ятати – петиція лише один із інструментів, для вирішення проблеми завжди потрібні партнери.
Анна Ємельянова, експертка з розвитку інструментів участі Центру розвитку інновацій:
– Те, чи є е-петиція дієвим інструментом впливу, дуже залежить від місцевого контексту, від того, чи готові мешканці брати на себе відповідальність за визначення вектора розвитку міста та чи готова місцева влада будувати діалог із мешканцями. Якщо діалог будується і мешканці активні, якщо тематика е-петицій враховується місцевою владою під час ухвалення рішень, то е-петиції – реальний інструмент е-демократії. Найбільш популярною тематикою е-петицій, відповідно до дослідження Центру розвитку інновацій, є благоустрій, транспорт і дороги. У цих сферах є проблеми майже в усіх містах, тому, звичайно, це хвилює мешканців і, як наслідок, вирішення цих питань стає темою е-петицій. Щодо політичних – так, таке трапляється, але значно рідше. У світі на місцевому рівні в деяких країнах петиції працюють, але фрагментарно. В Україні ми реально показуємо дуже крутий приклад розвитку е-демократії. На державному рівні (парламент та президент) електронні петиції працюють у багатьох державах – США, Великобританія, Латвія, Італія. Також е-петицію можна подати до Єврокомісії та Європарламенту. Ідеальна петиція має об’єднувати громаду. Так, бувають жартівливі петиції, але і вони відображають ті настрої та думки, якими зараз живе суспільство. Мудрий управлінець чи то органу державної влади, чи то органу місцевого самоврядування навіть у жартівливій петиції зрозуміє проблему, яка насправді турбує мешканців та враховуватиме тематику е-петицій під час розробки, ухвалення та реалізації управлінських рішень.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8644 / 1.78MB / SQL:{query_count}