Коронавірус: у лікарнях переважно хворі із важким перебігом

Хочете користуватися громадським транспортом, вести дітей у дитсадки і школи? – Надягніть маску і помийте руки! Медики запевняють, що лише дотримання карантинних умов убезпечить нас від запровадження суворого карантину

Львів в «помаранчевій» зоні! Стабільно високий рівень захворюваності в області не дає розслабитися. В лікарнях переважно хворі із важким перебігом коронавірусу. Лікуються ці люди довго і потребують кисневої терапії. Пневмонії, спровоковані коронавірусом, розвиваються стрімко, часом без яскраво виражених симптомів. Восени, кажуть епідеміологи, ситуація може загостритися…
Після тритижневого лікування у Львівській інфекційній лікарні повернулася додому пані Оксана. Жінка ледь усміхається, має втомлений вигляд. Крапельниці, антибіотики, киснева терапія, втім здоровою жінка не почувається… «У лікарню я потрапила із запаленням легень, із позитивним ПЛР-тестом на коронавірус. Я не мала високої температури. Більш ніж два тижні відчувала слабкість, утому, мала нудоту. Згодом стала покашлювати, і, як пізніше виявилося, у мене розвинулося запалення легень. Із домашніх ніхто не захворів, синам і чоловікові робили ПЛР-тест – результат негативний», – розповідає львів’янка.
Лікується від коронавірусу й голова Львівської облради Олександр Ганущин. У понеділок вранці на своїй сторінці у фейсбуці він повідомив, що отримав позитивний результат ПЛР-тесту на коронавірус. «У п’ятницю по обіді в мене різко погіршилося самопочуття. Вирішив перестрахуватися і пройшов ПЛР-тест. Результат розвіяв мої надії – «РНК вірусу SARS-CoV2 виявлено». Далі діяв за протоколом: сімейний лікар, антибіотики і самоізоляція. Попередив усіх, з ким контактував останні кілька днів», – пише він.

«Епідпроцес активний»

Станом на ранок 1 вересня у Львові та області підтверджені 14 703 випадки інфікування коронавірусом, з них 402 летальні. У стаціонарах області перебуває 1341 особа. Керівник департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис каже, що стан пацієнтів, які останнім часом потребують госпіталізації, переважно важкий або наближений до нього. «Найбільше пацієнтів у Центрі легеневого здоров’я. З-поміж тих, що лікуються поза межами Львова, найбільше завантажена Стрийська міська лікарня. Водночас у Стебницькій лікарні спостерігається значне зменшення кількості пацієнтів», – зазначає він.
Медики закликають не легковажити хворобою. Зокрема, зважати на зміни самопочуття і контактувати з сімейним лікарем.
«На Львівщині – активний епідпроцес, тож ризики і далі великі. Ми не знаємо, що буде, якщо в організмі однієї людини зустрінуться коронавірус і вірус грипу. Рекомендуємо вакцинуватися проти грипу, щойно з’явиться вакцина. На око відрізнити ГРЗ від коронавірусу неможливо. Людям із ознаками ГРЗ робитимуть швидкий тест на грип. Якщо він позитивний, то людину лікуватимуть у лікарні, визначеній для лікування грипу. Якщо ж негативний, то госпіталізують у «ковідну» лікарню. Що далі, то частіше в стаціонари потрапляють молодші люди. Все ще збільшується кількість осіб, які потребують госпіталізації через важкість стану, утім це не завжди пов’язане з тим, що людина пізно звертається. Частіше з тим, що хвороба має стрімкий розвиток», – каже Наталія Тімко, головна епідеміологиня Львівщини.

У лікарнях Львова ліжко-місця є!

Галина Слічна, заступниця міського голови Львова та керівниця міського штабу з протидії коронавірусу, запевняє, що попри збільшення кількості хворих у Львові немає проблем із госпіталізацією. Усі ті, що потребують стаціонарного лікування, отримують його! «В трьох основних лікарнях міста – лікарні №1 на Ужгородській, №8 на Навроцького та в лікарні швидкої медичної допомоги на Миколайчука є 281 пацієнт із підтвердженим діагнозом – коронавірусна інфекція та з підозрою на неї. У лікарню №5 на долікування скеровуємо хворих, які мають важку форму пневмонії, але вже одержали негативний ПЛР-тест на коронавірус. В цілому у місті можемо розгорнути 920 місць для госпіталізації. До прикладу, на Миколайчука нині 140 людей. Планували, що там можна розмістити 300. Є місця для прийому пацієнтів, це я можу сказати точно», – коментує вона.
Вчасне лікування та самоізоляція урятують хворого від багатьох ускладнень через коронавірус. «Треба дотримуватись елементарних правил – мити руки, в громадських місцях надягати маску. Восени буде декілька загроз, грип зокрема. Мусимо навчитися з цим жити. Якщо є якісь симптоми, погіршення самопочуття, не варто зволікати – треба відразу звертатися до сімейного лікаря! Те, що люди легковажать, не звертаються по допомогу вчасно, вкрай небезпечно. Якщо лікування почати одразу ж, можна уникнути багатьох ускладнень», – пояснює Галина Слічна.

Правила нового сезону

Епідеміологиня зазначає: якщо хочемо, аби в нашому місті їздив громадський транспорт, а діти навчалися в школі, варто постаратися – маска, антисептик, дотримання дистанції і рекомендацій МОЗу. Нині це основна зброя в боротьбі з пандемією.
«Немає повернення до звичного життя, мусимо адаптуватися до ситуації. Навчання у школах, вишах, дошкільних закладах тепер відбувається в умовах адаптивного карантину. В нас він продовжений до 31 жовтня. Головний санітарний лікар України видав постанову №50, у якій прописав цілу низку правил, як і що має відбуватися в закладах освіти, аби знизити ризик інфікування. Зараз усе залежить від того, чи виконають ці всі рекомендації, чи ні. Якщо дуже виважено підійдуть до справи керівники кожного дитсадка, школи, вишу і виконають всі умови, ми справді мінімізуємо ризик інфікування. Ми не кажемо, що ніхто не захворіє. Якщо не діти, то, ймовірно, батьки, дідусі, бабусі. Але наше завдання – зменшити кількість цих випадків інфікування, – вважає Наталія Тімко. – Це тепер на совісті кожної юридичної особи, яка керує вишем чи іншим навчальним закладом – виконати всі вимоги з постанови санітарного лікаря. Зокрема, не організовувати масові заходи; перед входом поставити антисептик, забезпечити можливість миття рук, витирання їх одноразовим рушником, не збирати в класах і аудиторіях більш ніж 20 осіб, забезпечити вхід у приміщення в масках-респіраторах. Звісно, під час навчання учні та студенти можуть зняти маски, якщо сидять на відстані півтора метра одне від одного. Однак викладачі, вихователі, вчителі повинні бути і в масках, і в захисних екранах. Також мусять бути ізолятори, місця, де перебуватимуть люди, в яких виявлять ознаки хвороби. Мусить бути термометрія усіх тих, що входять у навчальний заклад, провітрювання приміщень щогодини. Прибирання з використанням деззасобів… Неможливо виписати єдині правила для всіх, кожен заклад освіти повинен всі ці правила прописати для себе, адаптувати їх для того, аби максимально виконати».
Новий навчальний рік – чимало нових правил та заборон. Початок навчання у школах Львова організували в різні години, щоб уникнути скупчення дітей. При вході їм вимірюватимуть температуру. Батькам не рекомендують заходити у будівлю.
«Для маленьких львів’ян сьогодні відкрили всі 117 шкіл міста. У кожній школі зробили максимум можливих входів, «порозводили» початок навчання по різних годинах, щоб не було скупчення. Якщо дитина забула маску вдома, школа її нею забезпечить. Виділено близько 9,5 мільйона гривень для всіх закладів освіти на закупівлю всього необхідного: дезінфектори, термометри, маски, паперові рушники тощо. Тобто і працівники, і учні забезпечені всім необхідним!» – запевняє міський голова Львова Андрій Садовий.
До нових правил у дитсадках батьки і діти звикають ще від середини липня. Дорослих у заклад не пускають, діти більше часу проводять у іграх надворі. «Нині у Львові три дитсадки призупинили свою роботу: №135, №1 і один корпус у садку №48. У одному коронавірус діагностували в завідувачки, у другому – в працівниці харчоблоку… Складно буде, багато викликів. Немає єдиного рецепта, який можна було б запровадити у всіх школах і садках. Треба бути обережними. Скільки разів бувало так, що батьки приводили дітей із нежитем або кашлем. Мовляв, не має температури, то хай іде у садок, бо нам же ж треба на роботу. Зараз ми на це реагуватимемо по-іншому: якщо є бодай незначне погіршення стану здоров’я дитини, ми не прийматимемо її ні в садок, ні в школу», – каже Галина Слічна.
Із добрих новин: у місті меншає хворих на Covid-19 медиків.
«Хворі медпрацівники були чи не в кожній лікарні та поліклініці міста. Від початку карантину серед них захворіло 494 особи, 404 вже одужали. 89 медпрацівників все ще хворіють, утім більшість із них лікуються вдома», – підсумовує Галина Слічна.

Якщо ви мали застуду, можете мати імунітет до Covid-19

Ростислав Білий, професор кафедри гістології, цитології та ембріології Львівського медуніверситету ім. Данила Галицького, – про наукові дослідження українських фахівців, які допоможуть у боротьбі з пандемією коронавірусу

Групи українських вчених під керівництвом професора Ростислава Білого зробили цікаві відкриття. Зокрема, з’ясували, що люди, які перехворіли іншим типом коронавірусу, можуть мати антитіла, які допоможуть у боротьбі з Covid-19, а також довідалися, як зробити вакцину проти Covid-19 універсальною, аби та захищала від вірусу, який мутує. Відповідно до результатів дослідження, коронавіруси викликають перехресний гуморальний імунітет. Це означає, що людина, яка перехворіла ГРЗ у легкій формі, але викликаним одним із численних коронавірусів, має шанс отримати антитіла проти пандемічного SARS-CoV-2. Також учені вважають, що перехресний імунітет (як гуморальний, так і Т-клітинний) може хоча б частково пояснити, чому в деяких людей хвороба має безсимптомний перебіг, а в деяких спричиняє важкі наслідки.
– Розкажіть, будь ласка, про дослідження: коли і хто почав його робити і як саме?
– Із 2015 року ми досліджуємо те, як наночастинки спричиняють локальне контрольоване запалення. Саме це є основою роботи більшості вакцин. Речовини, що посилюють імунну відповідь, називаються «ад’юванти». Ми вивчаємо їх у формі наночастинок, які стимулюють нейтрофільні гранулоцити і забезпечують сильну імунну відповідь організму.
У 2016-ому ми описали таку здатність наночастинок індукувати контрольоване локальне запалення у Віснику Американської академії наук – PNAS.  А в 2019-ому запропонували суперсильні ад’юванти вакцин на основі нановолокон (стаття у журналі Materials Today). Зо три роки тому вирішили протестувати наші розробки у співпраці з колегами із Франції, з Інституту Пастера, що у місті Лілль. Вибрали найбільш небезпечного збудника, на який важко отримати імунну відповідь. Ним і став коронавірус – збудник Близькосхідного респіраторного синдрому (MERS). Зважаючи на смертність 30-35% і респіраторний спосіб передачі, він тоді видавався загрозою номер один. На щастя, перші осередки захворювання вдалося ефективно локалізувати і побороти. На базі Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького (велика подяка ректору – професору Зіменковському!) ми створили віварій відповідно до найвищих умов стерильності та чистоти і успішно отримали імунну відповідь як у мишей, так і в кролів ще у 2019 році. Тоді ж почалася пандемія Covid-19, спровокована збудником – найближчим «братом» вірусу MERS. Тож наші застереження щодо небезпеки справдилися, і на момент початку пандемії в нас уже була розроблена як методологія досліджень імунної відповіді на дані віруси, так і колекція антитіл та антигенів. А оскільки перехресна імунна відповідь в природі не рідкість, то в нас виникла ідея перевірити її серед коронавірусів.
Наша команда – мої колеги із ЛНМУ та з української біотехнологічної компанії «Експлоджен», із Французької академії наук та з медичного центру «Синайський кедр», Каліфорнія.
– Про що саме ви довідалися і чому це так важливо?
– Ми виявили ділянки в складі S-білка коронавірусу SARS-CoV-2, які є схожими серед інших вірусів і які виявляють імуногенність при проникненні вірусу в клітину. Саме цим білком вірус приєднується до клітини господаря. Також ми показали, що в перехворілих на Covid-19 будуть антитіла, здатні розпізнавати інші коронавіруси. Багато хто захопився ідеєю, що в тих, які пережили навіть легку ГРВІ, спровоковану одним із численних видів коронавірусів, виробляться антитіла, здатні розпізнавати SARS-CoV-2, і це захистить від недуги. Якщо наша гіпотеза правильна, то, найімовірніше, хвороби або не буде, або вона матиме легку форму. Антитіла не повинні дати інфекції широко розвинутися.
Хоча, на мою думку, найбільша цінність нашої роботи полягає у тому, що ми тепер знаємо, до якої ділянки вірусу слід індукувати імунітет, щоб у випадку мутації вірусу не довелося починати пошук вакцини знову, а мати одну універсальну вакцину, яка враховувала б можливі мутації.
– Наскільки тривалий імунітет після коронавірусу?
– Період життя антитіл – близько пів року. Тобто за пів року їхня кількість знижується вдвічі. Це погані новини. А хороші – що утворення антитіл супроводжується утворенням клітинної імунної відповіді, яка зберігається роками, але потребує більше часу, щоби розвинутися. Інші групи показали, що перехресна клітинна відповідь на коронавіруси також існує і зберігається.
– У світі є випадки, коли люди повторно хворіють на пандемічний SARS-CoV-2. Вони заражаються новим штамом?
– Є люди, в яких не функціонує імунна система: імунодефіцити, СНІД, інші проблеми, що не дозволяють утворитися імунній відповіді. Думаю, що коли на останніх стадіях, аби побороти «цитокіновий шторм» (коли імунна система надто сильно і нерозбірливо реагує на інфекцію), вводять великі дози імунодепресантів, наприклад дексаметазону, це також має свій вплив на формування імунітету, і це ми зараз перевіряємо з колегами зі США та України.
– У яких дослідженнях, пов’язаних із цим вірусом, ви хотіли б взяти участь?
– Ми беремо участь у деяких дослідженнях, але в нашій професії не прийнято забігати наперед.
– На ваш погляд, чим є ця пандемія для української науки?
– Хорошою ілюстрацією того, що наука потребує стабільного (а не лише під час епідемії) вкладення великих коштів, і це можуть дозволити собі лише держави, а не приватні клініки.
Розмовляла Вікторія Савіцька

Софія Кащевська, завідувачка дитячого відділення Львівської обласної інфекційної лікарні:
– Діти хворіють, на жаль, так само, як і дорослі, просто перебіг захворювання в них переважно легший. Клінічні ознаки відрізняються від клінічних ознак у дорослих. У дорослого може бути підвищена температура, слабкість, кашель, нежить. У дітей – нудота, блювання, біль у животі, при цьому температура може підвищитися незначно. Перш за все маємо самі ретельно дотримуватися правил і вчити дітей дотримуватися дистанції, вчити, коли варто надягти маску, як її зберігати, як користуватися антисептиком (маленьким дітям, може, й не слід – вони будь-де «позапшикувати» можуть), уважно спостерігати за дитиною (якщо є бодай якісь зміни в самопочутті, варто залишити її вдома). Коли ж хтось у хаті хворий – пройти всі тестування. У колектив відпускаємо здорового. У навчальних закладах поведінку дітей мають контролювати, вимірювати температуру, вчасно нагадувати мити руки і ще багато чого. Якщо буде відповідальна поведінка батьків, відповідальна поведінка освітян, то зможемо запобігти спалах захворювання. Якщо ж щось у цьому ланцюжку не спрацює –ситуація вийде з-під контролю! Бачу, що багато батьків байдуже ставляться до цієї загрози. До прикладу, нині під час обходу був випадок, коли відвідувачка зайшла до палати і почала обціловувати маму і дитину. Кажу, ви, певне, не бачили нікого хворого на коронавірус, вам не доводилося допомагати комусь боротися з цією недугою… Я з 12 березня не цілую свою дитину. Моя дитина пройшла ПЛР-тест на коронавірус перед тим, як іти до школи. Якщо не буде поваги одне до одного, ми не зможемо швидко припинити поширення цієї недуги. Якщо не навчимося культури чхання в рукав, культури миття рук, дотримання дистанції – все буде ускладнюватися.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8691 / 1.72MB / SQL:{query_count}