Врятувати Поморянський замок!

Шанси на повноцінне відродження замок зможе отримати, увійшовши до державної програми реставрації

Благодійний фонд “Спадщина.UA” публічно звернувся до Міністерства культури та інформаційної політики України з пропозицією включити Поморянський замок до переліку об’єктів культурної спадщини, які будуть відреставровані за наступні три роки в межах програми “Велике будівництво”.
Наразі в усіх областях формується перелік пропозицій об’єктів культурної спадщини України, які будуть відреставровані впродовж наступних трьох років за кошт державного і місцевого бюджету. Відновлення 150-и пам’яток відбудеться в межах програми “Велике будівництво”. При цьому, держава готова надати левову частку фінансування на ці проєкти.
Щоб привернути увагу до пам’ятки, команда “Спадщина.UA” зняла відеоролик, котрий просить максимально поширити. Сподіваються, це допоможе привернути увагу до Поморянського замку широкої громадськості, а відтак - різного рівня управлінців, від яких залежать рішення щодо програми “Великого будівництва”.
Переглянути і завантажити ролик можна тут.
“Щороку державний бюджет затверджують, приблизно, в грудні. Саме тому нам залишається близько ста днів, щоб переконати обласну та державну владу в тому, що Поморянський замок конче має увійти до списку “Великого будівництва”. Команда “Спадщина.UA” майже п’ять намагається врятувати пам'ятку. Ми робили за цей час все, що могли. Нам вдалося достукатися до обласної влади та включити замок у Програму збереження культурної спадщини області. Але ці кошти є надто малі і виділяють їх нерегулярно. Якщо французи за 100 днів змогли зібрати суму на відновлення згорілого Нотр-Даму, то хочеться вірити, що і нам за сто днів вдасться досягнути бодай включення до програми “Велике будівництво”, - каже голова БФ “Спадщина.UA” Ганна Гаврилів.
Поморянський замок - пам'ятка історії та архітектури національного значення в селищі Поморяни Золочівського району Львівської області. Замок датується 17 століттям, але перша згадка про нього стосується 15 століття. У різний час належав різним можновладцям і відігравав велику роль у боротьбі з турками і татарами. В 1684 році татари знищили Поморяни та захопили замок. Після цього король Ян Собєський виділив 20000 злотих для потерпілих і відновлення замку. Перетворений у потужну фортецю, він втримався від татарських нападів у 1687 і 1695 роках. Але згодом перейшов у власність дітей Яна Собєського і поступово занепадав. У 1941 році в Поморянському замку діяла офіцерська школа УПА, за радянських часів тут було ПТУ, яке переїхало в інше приміщення в 80-х роках минулого століття.
За кілька років, відколи “Спадщина.UA” опікується пам’яткою, волонтери провели натурні і історичні дослідження, намагалися розвивати культурно-туристичний потенціал, об’єднувати громаду, шукали фінансування. Зокрема, домоглися того, що, за поданням Департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА та рішенням обласної ради, з бюджету Львівщини за 2016 – 2019 роки виділено понад 2,5 млн грн на протиаварійні роботи в замку. У 2020 році замок також отримав фінансування: 3 мільйони гривень з бюджету області заплановано на реставраційні роботи східного крила. 
Проте цих грошей надто мало, щоб врятувати Поморянський замок. Шанси на стабілізацію та повноцінне відродження він зможе отримати тільки увійшовши до державної програми реставрації в межах “Великого будівництва”, яка буде діяти наступні три роки.
Контакти для коментарів: 0673400246 Ганна Гарилів
Сторінка Поморянського замку у соцмережах: https://www.facebook.com/PomorianyCastle/
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8243 / 1.56MB / SQL:{query_count}