Ринок нерухомості: як його змінила пандемія

На скільки подешевшала оренда квартир у Львові за час карантину, яке житло шукають орендарі та які найпопулярніші райони міста за оцінками рієлторів

У Львові на початку пандемії коронавірусу вартість оренди квартир знизилися на 20-30%. Стагнація не затягнулася: зараз ціна оренди житла в середньому на 10% менша, аніж за аналогічний торішній період. Експерти ринку нерухомості прогнозують, що через вступну кампанію у виші (навіть попри те, що ситуація з пандемією внесла корективи у навчання студентів) невдовзі таки буде можлива спекуляція з вартістю оренди. Загалом ринок нерухомості потроху відроджується, вартість оренди житла не знижується.
Найдорожчою є оренда у середмісті Львова та в новобудовах поблизу
«У Львові близько 100 тисяч студентів навчаються у різних вишах. І на початку карантину, скажімо, половина їх з’їхала з квартир. Оскільки не було змісту жити в місті та платити за оренду, вони повернулися додому. Власники, які заробляли на студентах, втратили заробіток. Та найбільше постраждала сфера подобової оренди. Якщо перед березнем суборендатори у власника брали в оренду квартиру за 7,5 тисячі гривень, то в липні вони здавали її за 5,5-6 тисяч гривень, якщо вдавалося знайти клієнтів», – розповідає «Львівській Пошті» рієлтор агентства нерухомості «Весь Львів» Сергій Панчишин.
З його слів, найдорожчою є оренда у середмісті Львова та в новобудовах поблизу. «Житловий комплекс «Семицвіт», що на початку вул. Шевченка, «Велика Британія», Avalon, «Сіті», що на просп. Чорновола… Ці локації були і залишаються вартісними. Висока вартість оренди в районі вул. Героїв УПА, Окружна, Кульпарківська, Наукова, де є офіси важливих ІТ-артерій Львова. Працівники цієї галузі мають високу зарплату і можуть дозволити собі краще, дорожче житло», – веде далі Сергій Панчишин.
Оренда двокімнатних квартир найдорожча в Галицькому районі – у середньому 7,5-8 тис. грн. Найдешевша в Залізничному – 6-6,5 тис. грн, Сихівському – 6,5-7 тис. грн
Найдешевша оренда у Львові – район вул. Зелена (поворот на вул. Сихівська), житловий масив на вул. Пасічна, Санта-Барбарі, район Автовокзалу, а також квартири на вул. Старознесенська та  Новознесенська, бо там гірша транспортна розв’язка. А ще дешева оренда на вул. Б. Хмельницького, яку ремонтують, і район Галицького перехрестя. Складно здати житло в районі вул. Щурата та в Рясне-1 і Рясне-2.

«Найпопулярнішими в пошуку оренди житла є локації центральної частини міста. Шукають помешкання біля торгових центрів «Форум Львів», «Ашан», що на проспекті Чорновола, біля церкви Святих Ольги та Єлизавети. Топовими варіантами є район площі Соборна, вулиць Стрийська, Наукова, Кульпарківська. Франківський район завжди був популярним. Зараз «набирає обертів» Шевченківський, трішки Сихівський», – зазначає експерт.
Для орендодавця ідеальною була і є оренда житла сім’ями без дітей і тварин. Якщо і є діти, то лише шкільного віку (від шести-семи років). Власники побоюються, що малі діти пошкодять їхнє майно, розмалюють стіни. Орендодавці хочуть стабільності та гарантій.
Найдешевша оренда – район вул. Зелена (поворот на вул. Сихівська), житловий масив на вул. Пасічна, Санта-Барбарі, район Автовокзалу
«Я працюю з власниками, які беруть на квартиру лише сім’ї. Для них не має значення вік та кількість дітей. Головне, щоб орендар міцно стояв на ногах, серйозно ставився до майна, гарантував його відшкодування в разі пошкодження. Має бути стабільність фінансова у сім’ї та впевненість у завтрашньому дні, – пояснює Сергій Панчишин. – Власники не дуже хочуть здавати в оренду квартири військовим, сім’ям, де є лише мама і мала дитина. А ще у Львові «бояться» офіційної оренди, аби кошти декларували, фіксували. В 90% випадках відмовляють в оренді людям із домашніми тваринами. Що стосується сімей із дітьми, то вірогідність отримати квартиру тут 50 на 50».
Для орендодавця ідеальною була і є оренда житла сім’ями без дітей і тварин
За останні два місяці літа середня вартість оренди однокімнатної квартири у Галицькому районі від власників становить 6,5 тис. грн, від усіх учасників ринку – 8 тис. грн. У Франківському районі власники пропонують квартиру за 5,5-6 тис. грн, а загалом від учасників ринку – 7 тис. грн. У Шевченківському районі власники здають житло в оренду дорожче – 5, 5 тис. грн, у середньому на ринку житло коштує на тисячу гривень менше. В Личаківському районі однокімнатну квартиру можна знайти за 5,5 тис. грн. Дешевші квартири у Залізничному районі – 4,5 тис. грн. У Сихівському середня ціна – 6 тис. грн.
Оренда двокімнатних квартир найдорожча в Галицькому районі – у середньому 7,5-8 тис. грн. Найдешевша в Залізничному – 6-6,5 тис. грн, Сихівському – 6,5-7 тис. грн. У решті районів двохкімнатне житло можна винайняти за 7-7,5 тис. грн.
На трикімнатні квартири попит менший. Найдорожчі квартири у Галицькому (8,5-9,5 тис. грн), Франківському (8,5-9 тис. грн) та Личаківському (8-9 тис. грн) районах Львова. У Шевченківському ціна коливається від 7,5 тис. грн до 8 тис. грн, у Сихіському та Залізничному – 7-7,5 тис. грн.

«Коли пропозиція перевищує попит – ціни знижуються. Такий закон ринку. Що й відбулося з вартістю оренди житла під час карантину»

Ірина Яремко, голова Львівського відділення Спілки фахівців нерухомості України, – про зміни на ринку нерухомості у Львові, нові тенденції, хто і яке житло орендує та чи варто очікувати обвалу цін на житло

– Пані Ірино, на вашу думку, як криза, спричинена пандемією, вплинула на ринок нерухомості у Львові? 
– Спершу перестала працювати подобова оренда житла. На початку карантину ніхто нікуди не подорожував, у відрядження старалися не їхати, тож відповідно не було клієнтів на такі помешкання. Підприємці, які брали в суборенду квартиру (мовиться про довготривалу оренду) і здавали її подобово, віддали квартири орендодавцям. І пропозиції оренди довготривалої збільшилися в рази. Майже вся подобова оренда перейшла в довготривалу. У подобовій залишилися квартири, які здавали власники. Ми бачили оголошення на кшталт «здаю однокімнатну квартиру в центрі міста за 5 тисяч гривень на місяць терміном на три місяці». Власники квартир думали, що за три місяці закінчиться карантин, і все стане на свої місця. Такі пропозиції дивували. Бо хто орендує житло, то як мінімум від пів року.
Зараз подобова оренда починає відроджуватися. Багато туристів з України їдуть у Карпати і мають бажання день-два погуляти Львовом.
– Чи збільшився попит на оренду заміського житла для відпочинку або для того, щоби перечекати там карантин?
– За час карантину в Дніпрі, Києві, Запоріжжі було багато запитів у рієлторів стосовно оренди заміських будинків. Сім’ї, які мали можливість заплатити 500, 700 чи 1000 доларів за місяць оренди гарного будинку для того, щоб вивезти свою сім’ю з дітьми, шукали такі об’єкти. У Львові цього не було. Мабуть, уже традиційно містяни їхали до рідних у село. Ще воліли в Карпатах перебути карантин, винайнявши будиночок. Пропозиції оренди таких об’єктів є, але не масові.
– А якою є ситуація з довготривалою орендою в місті. Тобто чи є попит на таку оренду, які квартири зараз обирають люди, яка вартість житла?
– Коли почався карантин, студенти з’їхали, бо не мали потреби залишатися в орендованих помешканнях. Також залишили орендовані квартири ті, що приїхали до Львова працювати в ресторанному бізнесі. Обслуговувальний персонал – переважно жителі області, з Тернопільщини, Хмельниччини. Вони повернулися додому, бо не мали роботи і відповідно коштів, щоби платити за оренду.
Коли пропозиція перевищує попит – ціни знижуються. Такий закон ринку. Що й відбулося з вартістю оренди житла під час карантину. Якщо до кризи однокімнатна квартира в середмісті у доброму стані, з побутовою технікою, з меблями могла коштувати 10-12 тисяч гривень, то зараз таку можна винайняти за 6-7 тисяч гривень. Також подешевшали двокімнатні. Попит на три- і чотирикімнатні помешкання майже відсутній. Чому? Тому що такі квартири обслуговувати – дороге задоволення, особливо якщо це квартира в будинку з центральним опаленням. До слова, попит на таке помешкання завжди був низький. Зараз трикімнатну на Сихові можна вийняти за 6-7 тисяч гривень.
Дуже багато квартир у Львові купували з метою інвестиції – подальшої здачі в оренду. Оренда зупинилася, і це одразу ж вплинуло на «портрет» клієнта, який купує житло. В нас майже всі покупці – ті, що воліють придбати житло для власного використання. Про інвестицію для здачі в оренду зараз не мовиться, люди розуміють, що ринок перенасичений.
– І якому житлу зараз віддають перевагу?
– На початку карантину було багато клієнтів, які казали, що зачекають до кінця літа, мовляв, буде обвал цін на житло, бо пандемія, ніхто не купуватиме. Я скептично поставилася до таких прогнозів. Купівля нерухомості – це не миттєва дія. Аби купити житло (не важливо, в який бюджет вони хочуть вкластися – чи 25 тисяч доларів, чи 125 тисяч), люди обирають його довго. Треба побачити як мінімум п’ять пропозицій, які відповідають критеріям, аж тоді робити вибір. Це може тривати місяць, два, три. Часом довше можемо робити добірку. Тож купівля-продаж відбувається регулярно і стабільно. Змінилися й побажання. Люди побоюються вкладати кошти у новобудови, які щойно зводять і які ще не здані в експлуатацію. Не тому, що не довіряють будівельникам. У Львові ситуація з будівництвом непогана. Нема гучних афер чи «пірамід», які можемо спостерігати  в Києві, наприклад. Люди почали більше дбати про майбутнє. Ніхто не дає жодних прогнозів, коли ми повернемося до нормального життя, коли економіка оговтається від кризи. Тому люди вирішують купувати житло на вторинному ринку, але щоб воно було більш гарантоване юридично. Однак поодинокі випадки трапляються, коли і в новобудови вкладають.
Загалом по Україні на 10-20% знизилася кількість угод купівлі-продажу порівняно з аналогічним торішнім періодом. Такі дані були у відкритих джерелах.
Ціни на житло починаються від 500 доларів за метр квадратний, високоякісні будинки в елітних районах оцінюють у 1700-1900 доларів.
– Чи подешевшало житло, порівняно з минулим роком?
– Обвалу цін не сталося. Вони на рівні. Знижують ціну ті продавці, котрим реально потрібно продати. Наприклад, двокімнатну квартиру (типову, звичайну) на початку карантину за 45 тисяч доларів купили, а за 42 продали. Це нормальне зниження вартості. Хто має можливість продавати довго, ціну тримає, не знижує.
– У  Львові побільшало порожніх вітрин. Підприємці згорнули свій бізнес, не витримавши кризи, або ж змінити формат роботи. Яка ситуація з орендою комерційних приміщень?
– Так, у Львові багато порожніх комерційних приміщень. У вітринах – оголошення про оренду. Власникам важко зрозуміти, що не стало орендаря. Якщо з’являється новий, то може заплатити навіть на 50% менше, аніж до пандемії. Ніхто з власників комерційних приміщень не хоче твердо зрозуміти, що ситуація кардинально змінилася. Ті орендодавці, які змогли домовитися зі своїми орендарями стосовно зменшення орендної плати і залишити орендаря, вважаю, зробили правильний крок. Звільнити приміщення просто, але його треба обслуговувати. Знаю, що багато підприємців з’їхали з орендованих приміщень, бо перейшли в роботу онлайн чи на інший стиль роботи, аби оптимізувати свої видатки.
Приміщення, що стоять пусткою, власники не спішать продавати, вірячи, що все повернеться. Продати можна, а от чи купиш за ті ж гроші щось подібне?.. Не бачимо багато пропозицій щодо продажу комерційних об’єктів. Але охочих купити такі квадратні метри маємо.
Розмовляла Тетяна Оліярчик
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8749 / 1.66MB / SQL:{query_count}