Правила відпочинку під час коронавірусу

«Львівська Пошта» запитала у лікарів та епідеміологів, як організувати безпечний літній відпочинок, чи можна заразитися Covid-19 під час купання і які басейни та водойми придатні для плавання

Фахівці стверджують, що підхопити коронавірус у воді малоймовірно. Більшою є ймовірність заразитися на пляжі, в ресторані, автобусі чи в літаку, тобто там, де є багато людей і немає соціальної дистанції. Тож на що варто зважати, коли збираєшся у відпустку під час пандемії?
«Відпочинок має наповнювати енергією, а не вкладати в ліжко з якоюсь хворобою. Ми все ще досить обережні. Що діється у світі, охопленому пандемією, не стежу, узагалі втомилася від новин про коронавірус. Та все ж соціальна дистанція – моє золоте правило. Тому ми цього року подорожуємо, відпочиваємо в малолюдних місцях. Були у Карпатах, купалися в річці, на озеро їздили. Житло обираємо так, щоби бути максимально самим і з чужими людьми не перетинатися. Не харчуємося в ресторанах чи кафе. Дуже хочу до моря… Планували поїздку в Хорватію власним автом, але щоразу змінюються правила перетину кордону. Тепер шукаю житло на Одещині, також максимально віддалене, і щоби пляж був не надто людним. У Львові в спекотні дні важко. Син займався плаванням, йому цього дуже бракує, групові заняття ще не відновили, а ходити на індивідуальні, як на мене, зарано. Проте кажуть, що підхопити коронавірус у воді малоймовірно», – розповідає львів’янка Оксана.

«Тихі носії»

На мою думку, ця жінка робить усе правильно, адже в світі щодень понад двісті тисяч людей заражаються коронавірусом. В Україні також тривають спалахи цієї хвороби. За добу, 13 липня, померли 14 людей, 638 захворіли. Найбільше нових випадків захворювання станом на 14 липня зафіксували у Львівській області – 147, Закарпатській – 67 та в Києві – 112. Загалом за весь час пандемії в Україні захворіли 54 тисячі 771 особа.
Медики називають цю недугу вкрай небезпечною і підступною. Вірус провокує агресивну пневмонію. Хто і як переживе Covid-19, невідомо.
«У нашій лікарні 76% пацієнтів більш ніж 50 років. Стан хворих середньої важкості та важкий. Хвороба дуже підступна, тож не варто легковажити. Буває що й тридцятирічні люди без супутніх захворювань вкрай важко переносять її», – розповідає «Львівській Пошті» Ігор Берник, заступник директора Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні. –Тестують переважно тих, що мають симптоми. Їх лікують або ж скеровують на самоізоляцію. Значно небезпечнішими є люди, які не мають яскраво виражених симптомів коронавірусної інфекції. В них нема підвищеної температури, не болить горло, вони не кашляють, не чхають, але мають вірус. Але якщо вони провадять звичний спосіб життя та ще й не надто ретельно дотримуються соціальної дистанції, не носять маску, то заражають багатьох».
«Тихі носії» – так про них каже Олег Дуда, голова Українського лікарського товариства у Львові. «Пригадуєте історію круїзного лайнера Diamond Princess, пасажирів якого біля берегів Японії охопила пандемія? На його борту виявили близько 700 випадків інфікування. При цьому три чверті інфікованих не мали жодних симптомів хвороби. Зараз неможливо з певністю сказати, хто саме в натовпі людей може бути тим самим «тихим носієм», який навіть не здогадується про свою недугу, але активно поширює вірус серед тих, що поруч», – пише лікар у своєму блозі на сайті інформагентства Galnet. Саме таких – безсимптомних – варто остерігатися, адже вони можуть поїхати на відпочинок…

Рятує дистанція

«Треба остерігатися людей. Обирайте такі місця відпочинку, де зовсім не людно. Це ж стосується пляжу, ресторанів, їдальні. Коли заходите в ресторан, дотримуйтеся соціальної дистанції, обробляйте руки антисептиком. Якщо їдете на відпочинок туди, де перетинається велика кількість людей із різних країн, також ризикуєте захворіти. Що стосується транспорту, то безпечніше подорожувати своїм автом. Житло краще обирати з окремим входом, щоб не контактувати з багатьма людьми», – каже Наталія Тімко, головна експертка з епідеміології департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.
З її слів, під час купання в річках, озерах, у морі чи навіть у басейні заразитися коронавірусом малоймовірно. «Басейн, де дозволяють купатися не більш ніж двом-трьом на одній доріжці, можна вважати безпечним. Але там, де не контролюють кількість людей у басейні, в роздягальні, ризик зараження зростає. Півтора метра – ось та відстань, яка може зберегти життя і здоров’я. Маю абонемент у басейн, але не ходжу і дитину не пускаю. Береженого Бог береже, краще уникати того, без чого можна на даний момент обійтися. Так, плавати – це добре, це здоров’я, але ми не знаємо, кого зустрінемо при вході у басейн », – пояснює вона.
Епідеміологиня Оксана Пушкарьова також має певні застереження щодо відпочинку на водоймах. Там не лише коронавірусу треба остерігатися.
«Водойма має бути безпечна. Якщо є табличка «Купатися заборонено», то купатися заборонено. Можливо, відібрали проби води, і вона не відповідає нормам, тож купатися в ній небезпечно. Не варто пити воду чи мити продукти водою з озер – можна заразитися лептоспірозом. А це особливо небезпечна інфекція. Звичайно, на природі варто бути, варто відпочивати, але треба дистанціюватися. Не доведено, що коронавірусом можна заразитись у воді. Дистанція менш ніж метр між людьми на суші чи у воді створює найбільшу небезпеку в цій ситуації. У басейнах воду дезінфікують, вірус там нестійкий, гине під дією дезінфікувальних засобів. Утім в басейні є інші люди, які становлять небезпеку, адже ми не знаємо їхнього статусу», – каже епідеміологиня.
Відпочивати, гуляти, плавати рекомендує інфекціоніст Ігор Гайдук. «Найважливіше – дистанція: що на більшій відстані ми будемо від чужої, незнайомої та, ймовірно, заразної людини, то краще для нас – і психологічно, і фізично. Дорослим і дітям необхідне свіже повітря, рух, бо це зміцнює організм. Дитина має бути на вулиці. Нема поганої погоди, є невідповідний одяг. Я за село, ліс, водойми. Єдине, чого варто уникати, це натовпу», – застерігає лікар.
Зі слів колишньої очільниці МОЗ Уляни Супрун, немає доказів, що вірус може передаватися через воду. «Щоб інфікуватися вірусом, найчастіше його частинки потрібно вдихнути, а не проковтнути. Саме тісний контакт з інфікованою людиною (коли вона кашляє, чхає, розмовляє або видихає повітря поруч протягом досить тривалого періоду часу – як мінімум 15 хвилин на відстані менш ніж метр) є найбільш імовірним способом підхопити вірус. Інший спосіб – через забруднені поверхні та торкання обличчя без належної гігієни рук. Інші коронавіруси, зокрема SARS-CoV, який спричиняє хворобу SARS, погано виживають у воді», – пише вона на своїй сторінці у фейсбуці.
Тож найбільший ризик інфікуватися виникає тоді, коли відпочиваєш біля води, де є велике скупчення людей та неможливість тримати фізичну дистанцію, на переповнених пляжах чи біля басейнів. Та все ж, якщо дотримуватися певних правил, ризик інфікування вірусом SARS-CoV-2 можна мінімізувати, вважає Уляна Супрун.

Ось кілька її порад:

– уникайте великого скупчення людей як на березі водойми, так і в самій воді;
– віддавайте перевагу відкритим пляжам, а не відпочинку в закритих приміщеннях біля басейнів;
– дотримуйтеся фізичної дистанції щонайменше два метри;
– дотримуйтеся гігієни кашлю і чхання, а також належної гігієни рук, не торкайтеся обличчя брудними руками;
– не перевдягайтеся у тісних роздягальнях, де багато людей;
– не йдіть на пляж, якщо маєте симптоми гострої респіраторної інфекції.


Басейни Львова, які можна відвідувати


Басейн СКА

Це басейн Навчально-спортивної бази літніх видів спорту, його може відвідати кожен охочий. Довжина відкритого басейну – 50 метрів. Він розділений на 8 доріжок. Обладнання дозволяє підтримувати температуру води 28-30 градусів. «Ми відкриваємося з 15 липня. Працюватимемо з 16.00 до 20.30. Буде жива черга. По чотири людини на доріжці. Вартість години перебування – 50 гривень з дитини і 65 гривень з дорослого», – розповіли «Львівській Пошті» на рецепції.
Адреса: вул. Клепарівська, 39-а.
Відвідувачам знадобиться медична довідка, яку можна оформити в медпункті басейну.
Додаткова інформація за тел.: (032) 233 25 35; (097) 072 48 77.

Басейн у СК «Медик»

Із початку ХІХ століття на цьому місці існувала купальня, відома як «Ставки Левицьких». Зараз складовими спортивно-розважального комплексу є басейн, який взимку стає ковзанкою. Довжина та ширина чаші – 50 на 25 метрів, максимальна глибина – трохи більша ніж 2 метри. Поруч є пляжна кабіна для перевдягання і вуличний душ.
«Ми вже відкриті. Працюємо з 9.00 до 21.00. Але в нас є обмеження: запускаємо на територію до 50 людей, так нам дозволяє площа. А далі по черзі – один вийшов, один зайшов. При вході виміряємо температуру, якщо вона вища 37-ми, то не впускаємо. Кожному даємо лежак, обробляємо його спеціальним розчином. Щодо перебування в басейні, то тут ми також намагаємося контролювати кількість людей, утім це не завжди вдається, люди не завжди готові дотримуватися правил. Вартість години перебування у нас – 90 гривень з дорослого, з дитини 60-ть. День перебування дорослого – 250 гривень і 160 дитини. Діти до 5 років проходять безкоштовно. В нас відкритий басейн без підігріву, температура води така, як у природному середовищі, залежить від погоди», – розповіли «Львівській Пошті» на рецепції.
Адреса: вул. Горбачевського, 24.
Додаткова інформація за тел.: (063) 628 73 60; (068) 301 45 00.

Аквапарк «Пляж»

Найбільший критий аквапарк в Україні поєднує в собі розважальний, спортивний та оздоровчий відпочинок. У аквапарку є: розважальна зона з екстремальними гірками, зона для дітей із безпечними атракціями, 50-метровий басейн із протитечією. Година перебування в аквапарку обійдеться: дорослому в 140 гривень, дитині в 100 гривень.
Адреса: вул. Княгині Ольги, 114.
Додаткова інформація за тел.: (032) 263 60 55; (067) 373 71 73.

Басейн «Дельфін»

Розмір басейну – 25 на 9 метрів, глибина – до 2 метрів. «Плавають по троє людей на доріжці. Групових занять немає. У будні працюємо із 7.00 до 16.00. Разовий абонемент для дитини коштує 60 гривень, для дорослого – 70 гривень. Після 16.00 80 гривень дитячий, 70 гривень дорослий. Субота-неділя: дитячий абонемент коштує 70 гривень, дорослий – 80 (у будь-який час). Попереднього запису немає», – розповіли нам у «Дельфіні». 
Адреса: вул. Трильовського, 12-а. 
Додаткова інформація за тел. (098) 244 36 31.

Басейн у оздоровчому центрі «Три стихії»

«У нас є обмеження щодо кількості людей. Одночасно у великому 25- метровому басейні може перебувати до 10 осіб. Є три ступені очистки води, очищаємо її за допомоги гідрохлориду натрію, ультрафіолету та фільтрації. Попереднього запису немає. Дорослий одноразовий абонемент коштує 200 гривень, дитячий – 100 гривень. У великому басейні можуть плавати діти від п’яти років», – розповіли «Львівській Пошті» на рецепції. 
Адреса: вул. Щирецька, 36.
Додаткова інформація за тел.: (098) 388 88 09; (099) 450 93 03.

Львівська обласна комісія ТЕБ і НС затвердила перелік водойм області, де дозволено купатися влітку, інформує пресслужба ЛОДА:

– стави у Брюховичах на вул. Львівська та Курортна, 20-а;
– став у Моршині на вул. Паркова Площа, 1;
– міський став у парку «Здоров’я», м. Золочів, вул. Шашкевича, 22, із місцем для спортивного вилову риби;
– база «Альбатрос» у с. Воля Гамулецька з озером та можливістю ловити рибу;
– база «Чарівні озера» у с. Фійна, майдан із озером та можливістю ловити рибу;
– водойма «Барбара» на території Миколаївської міської та Стільської сільської рад (біля с. Велика Воля);
– озеро бази відпочинку «Майдан» у с. Майдан Дрогобицького району;
– озеро відпочинкового комплексу ТзОВ «Алексік» у с. Модричі Дрогобицького району;
– став у лісовому господарстві «Бухта вікінгів», с. Старе Село Пустомитівського району;
– став відпочинкового комплексу «Львівська Швейцарія», с. Давидів Пустомитівського району;
– став на території комплексу «Озерний край», м. Пустомити;
– озеро для купання та вилову риби в м. Перемишляни, вул. Галицька, 50;
– озеро готельно-відпочинкового комплексу «Узлісся» в с. Стрілки Перемишлянського району. 
– озеро в с. Коросно Перемишлянського району;
– озеро в с. Дубрівка Самбірського району;
– озеро «Задорожне», прибережна смуга якого розділена на 7 пляжів – підписано 7 паспортів пляжів.
– рекреаційна водойма «Верещиця» при Яворівському національному природному парку в с. Верещиця Яворівського району;
– озеро для купання та вилову риби в мисливсько-рибальському господарстві «Старичі», с. Верещиця.
Власники об’єктів мають забезпечити належні умови для перебування людей біля озер чи ставків. Також власники чи утримувачі водойм повинні звернутися у відповідні служби, аби ті обстежили дно та провели аналіз води.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9334 / 1.67MB / SQL:{query_count}