Конфлікти через обмежене право

Волонтери та бійці просять міську владу відновити їм право безкоштовного проїзду у львівських маршрутках. Посадовці відмовчуються, а перевізники кажуть, що не готові зараз іти на поступки

Уже від березня право пільгового проїзду у міських маршрутках обмежене усім пільговикам на час карантину. До цього часу їздити безкоштовно у транспорті могли 24 категорії осіб. В обласних автобусах перевозили безкоштовно лише п’ять категорій пільговиків. І влада, і перевізники, ухвалюючи таке рішення, спиралися на те, що робота громадського транспорту в час карантину і так збиткова. Тому першочергово посадовці хотіли забезпечити доїзд на роботу медикам та працівникам стратегічних підприємств. А ще таким чином хотіли зменшити ризики поширення вірусу у транспорті, зокрема через пенсіонерів, які найперші в групі ризику.
Не погоджуються з рішенням місцевої влади волонтери та учасники бойових дій. Мовляв, їм право пільгового проїзду забезпечене на законодавчому рівні. Тому обурюються, чому в інших містах можуть перевозити безкоштовно бійців у час карантину, а в місті Лева ні.

Чекають дозволу від уряду

Чому міські чиновники обмежили пільги в транспорті тим, що воювали чи й досі воюють, не розуміє Вероніка Арістова, співзасновниця Першого українського жіночого ветеранського простору Re:hub, парамедик Добровольчого батальйону ОУН.
«Чому я це питання порушую, бо почалося все з того, що одна моя знайома ветеранка і переселенка, в останній час декілька разів мала конфлікт із водіями через обмежене право безкоштовного проїзду в маршрутках. Їй навіть двічі доводилося викликати поліцейських. Ще один випадок трапився із нашою посестрою з Одеси, яка була полоненою. Вона інвалід війни, і її теж обмежили в цьому праві. Тоді вона звернулася в Одеську міську раду, і їй одразу дали офіційну відповідь про те, що інваліди війни та бійці можуть справді їздити безкоштовно в час карантину. Оскільки будь-яка постанова міської ради не має вищого повноваження, аніж закон України! Так само в Києві наші ветерани домоглися безкоштовного проїзду без обмежень. То чому ж у Львові ми позбавлені цього права?» – розповідає «Львівській Пошті» Вероніка Арістова.
У міській раді відповідати на ці питання журналістам відмовилися. Зокрема, Орест Олеськів, керівник управління транспорту Львівської міськради, обмежився поясненням, що громадський транспорт у місті досі працює в режимі спецперевезень. І щойно уряд дозволить пом’якшення щодо перевезень, пільги відновлять усім, хто до цього безкоштовно їздив у маршрутках.
Нагадаємо, що рішення, прийняте міською комісією ТЕБ і НС щодо призупинення безкоштовного перевезення в громадському транспорті Львова осіб усіх пільгових категорій, діє з 23 березня. І діятиме до закінчення карантину.
У четвер, 9 липня, волонтери та бійці матимуть зустріч із керівником управління транспорту Львівської міськради. «Сподіваюся, нас одразу почують, бо інакше можуть початися судові дії. Паралельно готуємо звернення, і всі ветеранські та волонтерські організації, яких хвилює це питання, залишають підписи під цим зверненням. Його ми й передамо міським посадовцям», – пояснює Вероніка Арістова.

Перевізники стоять на своєму

Зі слів Івана Велійки, голови Асоціації перевізників Львівщини, в області (включно зі Львовом) є близько 28 тисяч бійців, які працюють та користуються громадським транспортом. Це чимало, каже він. Тому в умовах, які склалися на ринку перевезень, перевізники наполягають, щоб і надалі за проїзд у маршрутках платили всі без винятку пасажири.
«У нас є рекомендація, щоби не конфліктувати з пільговиками і пояснювати людям, чому треба платити за проїзд усім. Ви ж розумієте, що сьогодні АТП фактично стоять на колінах. Заробітку вистачає лише на те, аби покрити витрати на солярку та на зарплату водіям. Невдовзі ринок перевезень в області може розсипатися, як картковий будинок, якщо й надалі буде таке відношення до цього всього», – зазначає «Львівській Пошті» Іван Велійка.
Перевізники готують звернення у Київ, аби їм нарешті монетизували транспортні пільги. «Раніше монетизували субсидії, нехай і з пільгами в транспорті так зроблять. Нехай пільговикам адресно в руки дають гроші, щоби знову не виникало таких розмов», – додає він.

В обласних маршрутках проїзд не обмежували

Натомість у Львівській ОДА кажуть, що не приймали ніяких обмежень щодо пільгового проїзду в обласних маршрутках. Чи будуть це робити – поки не знають.
«На цей час немає рішення Обласної комісії ТЕБ і НС, яке скасувало б умовно пільги в транспорті. Є декілька звернень від перевізників. Вони просять нас, щоби ми окремим рішенням комісії відтермінували пільгове перевезення на час карантину. Але ці звернення нічим не підтверджені. Немає ніяких розрахунків щодо кількості маршрутів, готівкового обігу тощо», – каже Тарас Грень, заступник голови Львівської ОДА.
Тож, із його слів, зараз бійці та інші пільгові категорії мають повне право їздити безкоштовно в громадському транспорті.
«Є дві складові частини в питанні пільгового проїзду: перша – це пільговики. Право пільговиків наразі не обмежене жодним чином, і за законом їх повинні перевозити безкоштовно. Друга складова – це перевізники. Ми повинні їх зрозуміти, бо якщо раніше автобус перевозив одночасно півсотні людей, то зараз 10-20 осіб. Є, звісно, несистемні порушення з боку водіїв щодо кількості пасажирів. Якщо матимемо конкретні розрахунки від перевізників, то зможемо й конкретні рішення ухвалювати. Як, наприклад, це зробили у міській раді, відтермінувавши пільговий проїзд до закінчення карантину», – веде далі Тарас Грень.
Співрозмовник каже, що загалом близько 300 тисяч жителів Львівщини мають право пільгового проїзду. З них тих, що активно користувалися цим правом у останні роки, орієнтовно 30 тисяч осіб. Тоді як учасників бойових дій, яким теж держава гарантувала це право, є на Львівщині близько 17 тисяч.
«Коли перевізники нарікають, що нема коштів на відшкодування за проїзд пільговиків, то я кажу, що на цей рік виділили близько 118 мільйонів гривень на відшкодування (включно з містом). Проплачено на цей час близько 28 мільйонів гривень», – пояснює Тарас Грень.
Посадовець просить пасажирів громадського транспорту писати звернення, щоб у облдержадміністрації могли відреагували на випадки, коли їх виганяють із маршруток і відмовляють у безкоштовному перевезенні: «Недостатньо написати пост у фейсбуці, бо це не привід для повноцінної перевірки. Конкретно вказуйте час, номер маршруту і причину відмови в проїзді. Телефонуйте на лінію екстреної допомоги 112».
Якщо ж виникають непорозуміння в міських маршрутках, телефонуйте і скаржтеся на гарячу лінію міста чи в міське управління транспорту. Телефони гарячої лінії міста – 1580; 297-59-11. Або ж пишіть на їхню фейсбук-сторінку. Телефонуйте в управління транспорту та зв’язку міськради – 261-55-66. А якщо звертаєтеся зі скаргою, обов’язково вкажіть номер маршруту і номер автобуса!

Юлія Захарчук, волонтерка Першого українського жіночого ветеранського простору Re:hub:
– Зараз багато військових і офіцерів добираються маршрутками на роботу, і їм справді потрібне право пільгового проїзду. Часто буває так, що військовий їде у відпустку чи на ротацію і не має мінімальних коштів навіть на проїзд, бо є певні затримки зарплат. Неприпустимо, коли військових чи навіть дітей виганяють із транспорту. Звертатимемося в міську раду, аби нам надали письмове пояснення. Хочемо почути, на які нормативні та законодавчі акти посилалися чиновники, скасовуючи пільговий проїзд. Є закон, є постанова Кабміну, яка гарантує право пільгового проїзду. Окрім того, з наших податків скеровують кошти на це. Тому ми хочемо зрозуміти, чому їхні постанови суперечать вищим законодавчим актам і чому не дають альтернативи в проїзді пільговикам. Адже якщо зараз, у час карантину, хтось із осіб пільгових категорій не працює і не має нагальної потреби користуватися маршрутками, то можна обмежити їм проїзд в окремі години, коли маршрутки менш заповнені. Але ж не повністю скасовувати це право! Рішення щодо пільговиків має бути законне і логічне, щоби це не викликало агресії та конфліктів з різних боків.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8157 / 1.62MB / SQL:{query_count}