«Міжлюдські контакти жодними «екранними» режимами не заміниш»

Андрій Дахній, завідувач кафедри історії філософії ЛНУ ім. І. Франка, – про посткоронавірусний світ, шанс на переосмислення та «бездушність» онлайн-освіти

Світ різко «натиснув на гальма». Сповільнитися його на переосмислення змусила пандемія Covid-19. Хтось бачить у ній замах на свободу, хтось – на саму людину. Втім людству таки доведеться переглянути своє ставлення до всього: до сімейних стосунків, цінностей, держави, бізнесу, екології, економіки, власних фінансів, системи охорони здоров’я, до своєї роботи, навчання.
Ми роками «пролітали» повз життя, набираючи загрозливої швидкості, проблеми були малопомітні, загрози розмиті. Нині ми з ними опинилися віч-на-віч, і втікати нікуди… 
Андрій Дахній, історик філософії, перекладач, доктор філософських наук, завідувач кафедри історії філософії ЛНУ ім. І. Франка каже, що ми приречені щось докорінно змінювати. А на що ми спроможні, побачимо згодом.  
– Епідемії не раз випробовували людство. Як гадаєте, які уроки засвоює суспільство, долаючи такі кризи?
– Кризу, на жаль, ще не подолано. І ніхто не може з певністю сказати, коли саме це відбудеться. Ми були безсилі цю епідемію передбачити – її виникнення і масштаби поширення. Так само нам не дуже до снаги передбачити, коли ми з нею уповні впораємося (маю на увазі, звісно, не лише українське суспільство, а світ у цілому). 
До речі, саме ця пандемія вкотре показала нашу спільну уразливість, те, наскільки ми як людство – в «одному човні», наскільки маленькою є наша планета і наскільки стає неможливо «сховатися». Так само ніхто не знає, чи настане друга хвиля пандемії, чи ні. Водночас людство вже накопичило певний досвід протистояння таким небезпекам. Щоразу якісь уроки все-таки видобувалися. І практика карантину, до речі, один із них. Цікаво, що від часів Середньовіччя нічого нового в спробах загальмувати поширення епідемії, окрім такого засобу, як карантин, людство не вигадало. 
– Чи можна цю епідемію сприймати як попередження, умовний знак «Стоп» на неправильному, нездоровому, неекологічному напрямку?
– Як на мене, цих «неправильностей» дуже багато: мовиться не лише про «нездоровість» чи «неекологічність». Ми можемо взагалі вести мову про рух людської цивілізації, який нищить не лише природу навколо (і це, звісно, велетенська загроза, яку не можна недооцінювати), але й саму природу людини. 
До цих речей належать: схильність до надмірного споживання, гіперактивізм, який виражався, наприклад, у колосальній кількості авіаподорожей – те, що дехто називає «новим номадизмом», перетворення (технічних) засобів на мету, надпотужні швидкості, надмірна залежність людини від технічних пристроїв, «глорифікація» новизни (тобто сприйняття будь-якої новизни як абсолютного блага) тощо.
Cаме ця пандемія вкотре показала нашу спільну уразливість, те, наскільки ми як людство – в «одному човні», наскільки маленькою є наша планета і наскільки стає неможливо «сховатися»
Нам дається шанс щось переосмислити, критично подивитися на наші дотеперішні стратегії, які впродовж тривалого часу здавалися непомильними. Утворилася навіть абревіатура TINA (There Is No Alternative). Утім щодо такого тренду потрібно зайняти скептичнішу і критичнішу позицію. Такі альтернативи варто шукати. Ситуація з пандемією показала, що життя може бути якісно інакшим – без надмірних швидкостей, надмірного пересування, шалу споживання і таке інше.
– Ця епідемія показує наші слабкі сторони?
– Так, усі ми більшою чи меншою мірою виявилися неготовими, бо подібних прецедентів не було, принаймні коли говорити про другу половину ХХ – початок ХХІ століття. Передовсім мається на увазі система охорони здоров’я, причому як в українських, так і в глобальних вимірах. Зокрема, ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) була, м’яко кажучи, не на висоті. 
Але головна слабкість, яка мала далекосяжні наслідки для всього світу, полягає, на мій погляд, і в суто суспільно-політичній площині. Мовиться, зокрема, про систему влади в сучасному Китаї, яка на початкових етапах будь-що прагнула приховати інформацію про епідемію, чим у підсумку сприяла шаленому поширенню, «експортуванню» вірусу по всій планеті. Потім «відзначилися» й інші уряди та адміністрації – байдуже, чи в демократичних США, чи в авторитарній Білорусі. Перші вустами Дональда Трампа спочатку недооцінили ступінь загрози, потім, щоправда, схаменулися, другі зусиллями Аляксандра Лукашенка досі ігнорують цю небезпеку, сприяючи ще інтенсивнішому поширенню вірусу з непередбачуваними наслідками.
Ну і найочевидніша наша слабкість – те, що чекатиме на всіх нас згодом. Усі ми, особливо українці, внаслідок вимушено тривалого карантину і того, що маємо не надто великий запас економічної та фінансової міцності, зазнаємо вельми серйозних матеріальних втрат. Уже відчутно постраждав малий і серйозний бізнес, ще чимало збитків для всіх нас, на превеликий жаль, попереду…
– А сильні?
– Тут варто згадати роман-хроніку Альбера Камю «Чума». Як відомо, там в умовах епідемії бубонної чуми персонажі поводяться дуже по-різному. Це стосується і теперішніх реальних процесів у зв’язку з коронавірусом. Ми бачимо, що є лікарі, які жертвують своїм здоров’ям і навіть життям заради лікування хворих. Вони справжні герої наших днів. А є чиновники від медицини, які розкрадають кошти, призначені на боротьбу з пандемією. 
Сильні сторони, як мені видається, проявила, наприклад, Німеччина, яка в цілому непогано впоралася з наслідками епідемії. Тобто порядок, добра організація, дисципліна, хороший рівень медицини – все це в комплексі дозволило в цьому випадку мінімізувати наслідки хвороби, хоча масштаби її були в цій країні вельми суттєві. 
У зв’язку з цим пригадую, як іще на початку пандемії до німців звернулася канцлерка Анґела Меркель. У цьому своєму виступі вона серед іншого наголошувала на тій обставині, що відтепер турбота (Fürsorge) про інших в парадоксальний спосіб має виражатися у творенні відстані, дистанції (Abstand), а також на тому, що потрібно уникнути як крайності панікерства, так і екстреми легковажності. При цьому впадала у вічі її щирість, почуття відповідальності, що не могло не передатися її співгромадянам. Цей психологічний виховний момент теж украй важливий. Поведінка ж президента Зеленського, мусимо визнати, була, на жаль, геть інша. Згадати хоча б ситуацію з порушенням ним карантину у Хмельницькому.  
– Чимало західних філософів говорять про те, що світ у страху, в переживаннях через обмеження, насторожений контролем, тиском. Хтось стверджує, що авторитарні заходи, які застосовують держави у подоланні пандемії, можуть прижитися. Чи актуально це для українців?
– Гадаю, тут мусить мовитися не лише про філософів, але й соціологів, соціальних психологів, культурологів – усіх тих, що осмислюють новітні радикальні зміни в житті суспільства. Знову ж таки звернуся до досвіду Німеччини, який засвідчив, що задля результативної боротьби з коронавірусом не обов’язково треба вдаватися до драконівських, умовно кажучи, китайських методів. Тим паче що ментально ми є значно ближчими до європейців.
Ситуація з пандемією показала, що життя може бути якісно інакшим – без надмірних швидкостей, надмірного пересування, шалу споживання
Спадає на думку гасло француза Оґюста Конта «Знати, аби передбачати, передбачати, аби запобігати!». Німецька система охорони здоров’я, засвоївши уроки боротьби з пандемією навесні, уже підготувала все необхідне, аби у всеозброєнні зустріти другу її хвилю, якщо така, не дай Боже, настане. 
Але якщо наша влада вирішить під приводом боротьби з епідемією обмежити громадянські свободи, це буде великою помилкою. Навіть для розвиненого демократичного світу актуальним стає перефразування вислову Джорджа Орвелла «Big Brother is watching you» у «Big Data is watching you» (тобто еволюція від «Великий брат спостерігає за тобою» до «Великі дані спостерігають за тобою»). До речі, такі тенденції добре описує й осмислює відомий сучасний ізраїльський інтелектуал Ювал Ной Харарі.
– Чи провокує епідемія зміни в ціннісному вимірі? І якщо так, то які?
– Думаю, що провокує. Ми приречені щось докорінно змінювати у своїх уявленнях. Виглядає так, що відома теза Ніцше про «переоцінку всіх цінностей» зараз на часі.
– Які зміни ви зауважуєте в спілкуванні, організації праці, навчання? Вони залишаться й надалі?
– О, тут змін сила-силенна. І саме в тому, що ви називаєте: у спілкуванні, організації праці, навчанні. Не секрет, що як у середніх школах, так і в закладах вищої освіти період із березня до червня 2020 року став гігантським експериментом, до якого були готові не всі, зокрема в технічному і психологічному плані. 
Мені доводилося чути численні нарікання і з боку батьків та учнів середніх шкіл, і з боку тих, що мали стосунок до вишівської освіти (переважно щодо надмірної завантаженості). Остання мені, звісно, значно ближча. Навчальний процес, незважаючи на пандемію, був продовжений і завершений. І це, безумовно, позитив. 
Проте цей шлях був пройдений, на мій погляд, не без втрат. Узагалі відсутність «контакту очей», розсіювання уваги, надмірна кількість візуального матеріалу, відсутність аури спілкування, надмірна стандартизація… В мене часто виникало відчуття, що це не ми користуємося Zoom, а він нами. 
Чи залишаться ці зміни в подальшому? Гадаю, частково. Уявімо собі неможливість студента бути присутнім на занятті, бо він поїхав за кордон. Тепер стає можливим його долучення до заняття онлайн. Тобто може мовитися про доповнення звичної офлайн-освіти онлайн-освітою. Але варто розуміти, що в умовах останньої багато чого втрачається. За таких умов зникає не лише безпосередній живий контакт між викладачем і студентом, але й особиста взаємодія, неформальне спілкування між самими студентами, руйнується таке важливе для молоді студентське братство, чиняться перешкоди на шляху соціалізації молодих людей. 
Вельми вірогідно, що й наш посткоронавірусний світ стане геть іншим. І наразі ми можемо лише здогадуватися, в якому саме вимірі, в яких галузях це відбудеться
Все-таки щось особливе, неповторне, креативне відбувається, коли в певній точці сходяться люди, яких об’єднує спільний пошук, викрешується якась іскра співтворчості. Неповторною і нічим не замінною є людська енергетика, не опосередкована технічними інструментами, людська взаємодія без агресивної та бездушної «роботизації», яка перетворює людину на «гвинтик» системи алгоритмів. Це те, що важко передати словами, але що дуже добре відчувається і студентами, і викладачами. Колись любили говорити про «розкіш людського спілкування». Його насправді нічим не заміниш.
– Наше життя щораз більше переходить у мережу: праця, соціальні контакти. Чи не стане це причиною емоційної депривації, тобто емоційних втрат?
– Воно й до карантину вже суттєво переходило в мережу. Причому інколи ці речі абсолютизувалися: достатньо було подивитися на те, в який спосіб часом спілкуються між собою люди, переважно молодого віку, коли збираються разом. 
Як правило, їх ненадовго вистачає на розмови, а далі кожен із них наче магнітом притягується до свого ґаджета і дедалі інтенсивніше входить у режим онлайн. Натомість жива розмова припиняється. Щодо емоційної депривації погоджуюся на всі сто.
– Як зачіпає епідемія проблеми в інформаційному просторі, чи загострює їх? Поширення неправдивої, маніпулятивної, непідтвердженої інформації про вірус називають інфодемією. Мабуть, щось схоже спостерігалося в часи давніх епідемій, але вкрай загрозливим стало в сучасному інформаційному суспільстві. Що ви думаєте про це явище?
– Те, що люди стали значно більше часу проводити онлайн, означає, що вони ще більше підпадають під вплив шаленого потоку інформації, відфільтрувати яку об’єктивно стає дедалі важче. Тож поле для маніпулятивних впливів тільки розширюється. Звісно, в рамках означеної вами інфодемії виникає чимало фейкових повідомлень, розмаїтих конспірологічних теорій про буцімто штучно спланований і підтримуваний проєкт із коронавірусом. 
Вашу стурбованість наявним станом речей розділяю повністю. Грубо кажучи, ми маємо і загрозу інфікування цим небезпечним вірусом, і інфікування цими жахливими інформаційними спотвореннями.

– Як загалом мають поводитися медіа в сучасних умовах?
– Не лише в сучасних, але й у будь-яких інших умовах вони мали б подавати інформацію якомога збалансованіше, пропонувати позиції з того чи того питання з діаметрально протилежних сторін, а вже реципієнт мав би робити висновки самостійно. Проте зараз ми спостерігаємо кризу медіа  в тому сенсі, що навіть у США, де, здавалося б, віддавна існують традиції вільної преси і телебачення, медійники дедалі рідше дотримуються засад об’єктивності, натомість прагнуть зайняти позицію тої чи тої сторони. Чимало аналітиків стверджують, що ще ніколи Сполучені Штати не були настільки розділені політично, не було такої конфронтації, як зараз. 
Окрім того, не забуваймо, що теперішні засоби масової інформації змушені все частіше оглядатися на соціальні мережі, в яких «перепощення» тих чи тих новин часто непродумане, і можуть породжувати лавину пліток та мультиплікацію свідомо запущених шейків, зокрема й від сумнозвісних «фабрик тролів».
– Чимало сучасних досліджень свідчать про те, що теперішні люди споживають щораз більше негативної інформації, прагнуть її отримувати, відбуваються якісь негативні трансформації моралі…
– Знаєте, ще на початку ХХ століття Ґілберт Честертон стверджував: річ не в тім, що світ став гіршим, просто висвітлення подій стало ліпшим. Разом із тим дійсно мусимо визнати, що часто-густо нагнітання негативної інформації здійснюється свідомо, і це не може не шкодити моральному здоров’ю реципієнтів такого контенту. А говорячи про речі з глобальнішої перспективи, я б сказав ось що: ще у ХVІІІ столітті на питання (в межах конкурсу, організованого Діжонською академією) «Прогрес науки і мистецтва призвів до поліпшення чи погіршення моралі?» Жан-Жак Руссо відповів цілим трактатом. 
У своєму творі «Роздуми про науки і мистецтва», полемізуючи з просвітниками, він доходить висновку, що прогрес науки, техніки автоматично не веде до поступу в духовній, гуманітарній, моральній сферах, радше навпаки. От і зараз ми маємо дивовижні, просто карколомні досягнення в галузі інформаційних технологій, але водночас не можемо приховати того, що при цьому всі ми відчуваємо якусь недостатність бадьорості духу, радості буття. Є якісь ознаки, сказати б, втомленості, декадансу…
– Що читаєте нині? 
– Якщо мовиться про проблематику коронавірусу, то тут є чимало цікавих робіт. Хотілося б, зокрема, виділити статті італійця Джорджо Аґамбена, виступи німців Юрґена Габермаса і Петера Травни. 
Якщо ж говорити про епідемії взагалі, то варто було б звернути увагу на хрестоматійні літературні твори – вже згадувану «Чуму» Альбера Камю або на «Кохання під час холери» Ґабріеля Ґарсії Маркеса (хоча в творі цього колумбійця все-таки більше про кохання, аніж про епідемію холери). 
Цікаво ж простежити, як змінюються люди – в який бік – під тиском зовсім нових обставин. Жителі Орану в Камю навіть не здогадувалися, що саме їх може очікувати, як до невпізнання зміниться їхнє життя-буття. Світ після пережитої чуми став зовсім іншим. Вельми вірогідно, що й наш посткоронавірусний світ стане геть іншим. І наразі ми можемо лише здогадуватися, в якому саме вимірі, в яких галузях це відбудеться.
– Ваші міркування стосовно того, як зачепить епідемія різні галузі нашого життя: чи спровокує якісь переосмислення, як вплине на культуру? І взагалі, який досвід ви отримуєте від подій, викликів сучасності?
– Вже зачепила, і то істотно. Нещодавно слухав, як із балкона театру Марії Заньковецької декламував поезію Ліни Костенко актор цього театру Святослав Максимчук, як звідти ж виконували музичні твори. Надворі, біля «Вернісажу», було чимало людей, але, ймовірно, більшість присутніх становила спонтанна публіка. Хоча, можливо, це й добре: хтось може долучитися до прекрасного і в такий специфічний, випадковий спосіб, а за інших обставин цей «хтось» про таку можливість навіть не здогадується. Та все ж я нетерпляче чекаю часів, коли глядачі дивитимуться вистави в приміщенні театру, коли спортивні змагання відбуватимуться за повних трибун уболівальників, а студенти й викладачі повернуться в університетські аудиторії. 
Домінування в такого роду процесах режиму онлайн все ж має бути тимчасовим і використовуватися лише за обставин, як кажуть, форс-мажорних. І ось після цього такого бажаного повернення всі ми заново оцінимо наші безпосередні міжлюдські контакти, взаємодію, які жодними «екранними» режимами не заміниш.
Розмовляла Вікторія Савіцька
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8671 / 1.72MB / SQL:{query_count}