Сесія Львівської міськради: місія неможлива

Хроніки та ККД останнього засідання сесії міської ради

фото: Роман Балук (2)
Здавалося б, остання сесія Львівської мерії мала на меті «підтягнути хвости» за попередньою, а депутати під час неї мали виправити минулотижневі провали й таки прийняти важливі для містян рішення.
Тим не менш, сам лише затяжний «початок», довжиною в 4 години, під час якого обранці не могли визначитись, які питання гідні бути в порядку денному, засвідчив про те, що це засідання буде не менш складним, аніж попереднє. Або й вірогідніше – іще важчим. Адже стало очевидно: голосувати за заробітні плати для комунальників, низькопідлогові трамваї для маломобільних львів’ян та інші критичні питання вони не збираються. Й ані емоційні виступи людей з інвалідністю, ані протести інженерів та двірників, які можуть залишитись без засобів для існування, не змогли переконати обранців.
У кулуарах же депутати зізнаються: рішення прийняти готові, та не зараз – після виборів. Тож за все 6-годинне засідання рада спромоглася розглянути та проголосувати лише за 2 проєкти ухвал.

Гроші для комунальника: хто маніпулює?

Десятки комунальників прийшли відстоювати своє право на чесно зароблені гроші під приміщення Шевченківської районної адміністрації, де рада зібралась на засідання сесії. На жаль, депутати не просто не проголосували за ухвалу – вони навіть відмовились включати її до порядку денного. Тож місто знову втратило шанс залучити 700 млн грн, аби покрити збитки, завдані комунальним підприємствам під час карантину, та виплатити їхнім працівникам зарплату. І вже цього місяця близько 6000 фахівців можуть залишитись без коштів. Або ж – без роботи. А місто – без транспорту, води та каналізації.
І ніхто із депутатів, які так завзято захищали права людей перед камерами дружніх до своїх партій телеканалів, насправді до працівників комунальних підприємств так і не вийшов – ні до обговорень, ні після. Заспокоювати львів’ян довелося заступниці мера з ЖКГ Ірині Маруняк. Вона ж запевнила: попри дії депутатів, рада все одно шукатиме будь-які можливості, аби вони не залишились без коштів.
Це вже втретє на сесії міської ради група обранців із кількох політичних сил вперто саботує участь Львова в програмі «Підтримки муніципалітетів» від ЄБРР. Тим часом, позитивне рішення щодо неї ж уже прийняли в Дніпрі, готуються в Одесі, Києві та Харкові.
Депутати називають ситуацію із зарплатою «маніпуляцією», а Львів – надто багатим навіть у час карантину, аби брати кредити, як інші великі міста. Серед «топ» тверджень – начебто значна економія на вивезенні сміття, роботі шкіл і садочків та пільгових перевезеннях у транспорті, а також невикористані кошти на рахунках самих підприємств. Міський голова ж натомість називає маніпуляцією слова депутатів, позаяк Львів першим в Україні запровадив грошові премії медикам, а також одним із перших закупив необхідне медичне обладнання та засоби індивідуального захисту для лікарень, витративши близько 200 мільйонів гривень, які в бюджеті передбачені не були. Тож будь-які кошти, які місту вдалося зекономити внаслідок карантину, скерували саме на боротьбу з COVID-19. А щодо підприємств – то кошти на зарплату для працівників – це бюджетні призначення на півроку. Коштів на друге півріччя місто таки не має.
«І депутати про це знають, адже моя заступниця Ірина Маруняк упродовж 2 тижнів організовувала поїздки для них на всі стратегічні підприємства, надала всю необхідну інформацію. Та вони вперто не голосують за цю ухвалу», – так прокоментував ситуацію сам міський голова Андрій Садовий.

Транспорт для людей з інвалідністю

Вдруге депутати саботували й модернізацію трамваїв для маломобільних людей і будівництво депо для нових львівських автобусів, також не включивши ці питання в порядок денний.
Так, в одній із ухвал ішлося про гарантії для отримання кредиту Європейського інвестиційного банку на капремонт трамваїв Tatra KT4. Їх мали обладнати для зручності маломобільних пасажирів – візочників, незрячих, людей похилого віку та матерів із маленькими дітьми, а також осучаснити систему кондиціонування, встановити нові двигуни й гальмівну систему.
Переконати депутатів проголосувати до сесійної зали прийшли й представники маломобільних груп, для яких реконструкція трамваїв – чи не єдина можливість користуватися міським транспортом нарівні з іншими.
«Пересічні люди не думають, як мені потрапити у трамвай, і я нерідко змушений чекати, поки приїде новий. А постійно просити, щоб мене підняли у трамвай, – це приниження. Є багато маломобільних верств населення, є сім’ї з дітьми у колясках, є старші люди, незрячі. Тому я дуже прошу переглянути це питання ще раз», – розпочав свій виступ Максим Барбанов – автор петиції «Зробити весь громадський транспорт у місті доступним», який пересувається на візку, проживає та працює у Львові.
Тієї ж думки дотримується й Оксана Потимко – заслужена працівниця соціальної сфери України, керівниця Ресурсного центру освітніх інформаційних технологій для осіб з особливими потребами «Львівської політехніки». Незряча жінка спеціально прийшла на засідання сесії, аби спробувати достукатись до депутатів.
«Я наполегливо прошу, а якщо хочете – стану на коліна, щоб ви повернулись до питання доступності транспорту, – так емоційно вона звернулась до обранців, – Спробуйте зайти у трамвай на 3 сходиночки, якщо ти не бачиш… Я розумію, що ви вийдете із зали і сядете в своє авто, а я мушу кілька днів когось просити, щоб просто вийти з хати! Якби ви мали в родинах таких людей, ви б сьогодні це питання не відхиляли. Змилосердіться, не бавтесь у політику…»
Тим не менш, за включення ухвали в порядок денний проголосувало лише 26 депутатів, чого було недосить. Після звернення представників маломобільних груп рада ще раз спробувала включити питання в порядок денний, однак і цього разу голосів забракло – 35 депутатів проголосувало «за»… Тобто благання людей з інвалідністю змогли вплинути лише на 9 обранців, чого критично мало.
Друга транспортна ухвала, яку також не включили в порядок денний, стосувалась капремонту аварійної тролейбусної мережі та будівництва депо на вул. Вернадського для міського АТП №1. Йшлося про облаштування території для 100 нових автобусів, які мерія купує для міста.
«Нам потрібне своє АТП. Те, яке є на вул. Авіаційній, місто орендує. Ми голосуємо за підтримку Європейського інвестиційного банку, який дає кошти на облаштування території для депо, бо місця для обслуговування нових автобусів немає. Відповідно, і на маршрути вони вийти не зможуть», – зазначив Андрій Садовий.

І на завершення

Загалом депутати підтримали лише 2 питання: модернізацію очисних споруд та програму «Львів сьогодні», і ті – лише після дуже довгих дискусій. Натомість іншим проєктам ухвал пощастило значно менше: їх, знову ж таки, не включили в порядок денний.
Так, депутати навіть не захотіли слухати заступника мера з питань безпеки Сергія Бабака, який збирався озвучити їм найактуальнішу інформацію про вивезення сміття зі Львова. Питання, здавалося б, особливо актуальне для України. Та чомусь – не для львівських обранців. Окрім того, рада відмовилась розглядати купівлю апарату для обстеження дітей та карет швидкої для львівських лікарень, а також – питання про продаж земельної ділянки з аукціону, який мав би принести до бюджету додаткові 200 мільйонів гривень.
Та найбільш нелогічним було провалене рішення про розподіл коштів міського бюджету. Йшлося, першочергово, про інвестицію в облаштування підйомників для тих же маломобільних груп населення. Але найцікавіше те, що під час обговорення ухвали деякі депутати запропонували зняти кошти з кількох стрічок – ремонт будівель, будівництво спорткомплексу тощо – та скерувати їх на зарплати для комунальників. А кошти на вивезення сміття перескерувати на придбання рентгену для дитячої лікарні. У підсумку, самі ж депутати між собою не порозумілись і цих рішень не підтримали.
Очільник Львова дуже різко відгукнувся про результати сесії та пообіцяв: важливі для міста питання виноситиме на розгляд депутатів знову і знову – допоки їх не приймуть.
«У частини депутатів увімкнувся передвиборчий режим – «чим гірше, тим краще». Та це не кінець. Буду виносити ці питання доти, доки до депутатів ЄС, Свободи, Народного контролю й УКРОПу не дійде, що таким бавитись не можна. Я не буду шукати компроміс, який шкодитиме громаді міста», – прокоментував він одразу після сесії.
Закінчити засідання депутатам не судилось – вони почали залишати залу одразу ж після невдалого бюджетного питання. Тож міський голова був змушений оголосити довгострокову перерву. До речі, вперше за всю історію роботи капелан міської ради Павло Дроздяк відмовився спільно помолитись із депутати через їхню поведінку…
Найвірогідніше, продовження сесії можна очікувати вже цього тижня. Та чи варто?..
офіційно
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8165 / 1.62MB / SQL:{query_count}