Дихати і жити

Дистанція та маски: по-іншому вірус не зупинити. На Львівщині кількість хворих на коронавірус та їхній стан насторожує, львівські лікарні заповнені

Епідемія у розпалі, і літня спека від неї не рятує. У львівських лікарнях дедалі більше хворих із важким перебігом хвороби, а на вулицях дедалі менше тих, хто дотримується дистанції, та вдягає маску в магазині.
Останніх декілька днів в Україні відбувається різке збільшення кількості нових випадків захворювання на коронавірус. Раніше фіксували 300-400 випадків на день, тепер же понад 600. Щодня в Україні проводять від 8 до 10 тисяч ПЛР-тестів. У МОЗ зазначають, що збільшення кількості хворих – явище прогнозоване, втім не в такій кількості.
«Уже впродовж п’яти днів бачимо кількість підтверджених захворілих на рівні більше 650 випадків. Тобто, ми ставимо «рекорди» по захворюваності. В нас зростає кількість госпіталізованих осіб і зростає кількість людей, в яких є пневмонія. Все це – прямий наслідок скасування карантину людьми, які переплутали пом'якшення і скасування», – наголосив міністр охорони здоров'я Максим Степанов.

Чи вірити статистиці?

Епіцентром стає Львівщина, зокрема Львів. У регіоні щодень впродовж тижня фіксують більше сотні хворих. За даними Львівського обласного лабораторного центру станом на ранок 16 червня в області 3072 підтверджені випадки інфікування корона вірусом. Сотня людей померли, більше шести сотень – одужало. За добу лабораторні центри провели 557 ПЛР-тестів, з яких 139 – позитивні – це майже 25% позитивних зі всіх протестованих.
Щодо цієї статистики були великі сумніви. У лабораторному центрі майже три тисячі зразків були в черзі на опрацювання, результати пацієнти отримували два а то й три тижні після здачі аналізу. Хтось до того часу одужав, а дехто й помер. Статистика не показувала реальної ситуації щодо захворюваності на коронавірус у день оприлюднення.
Втім у ЛОДА запевняють – ситуацію виправили, біоматеріали, які були в черзі, надіслані до лабораторій у Київську, Кіровоградську та Тернопільську області. «Лабораторний центр вийшов на позначку 500 проб на добу. Зараз розглядається можливість збільшення таких досліджень. Цього тижня в роботу включиться лабораторія Держпродспоживслужби. Наші спеціалісти їм у цьому допоможуть. Зараз є можливість видавати результати швидко – максимум на другий день від забору матеріалу» – зазначив Олег Когут, заступник директора Львівського обласного лабораторного центру МОЗ України.
Однак, керівник департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Орест Чемерис зауважив, що за останній тиждень показник інцидентності у «реальному часі», все одно перевищував норму, становив 13,8, а не 12. Тому нині він не бачить підстав для послаблення карантинних обмежень.
Він розповідає, що лікарні в області заповнені на третину, втім кількість пацієнтів, які потребують госпіталізації, стає все більшою.
Станом на ранок 16 червня в стаціонарах області 655 хворих, з них 539 у лікарнях Львова. В області 47 пацієнтів у Стрийській міській лікарні, 31 у Кам'янка – Бузькій лікарні, 6 в Стебницькій міській лікарні, Сокальська ЦРЛ – 21 особа, Рудківська лікарня – 10 осіб, ОХМАТДИТ – 1 хворий, інформує пресслужба ЛОДА.
«Нині наповненість лікарняної мережі становить 30%. Місць вистачає. Кількість звернень за стаціонарною допомогою збільшилась. І пацієнтів, які справді потребують стаціонарного лікування більше, – розповідає «Львівській Пошті» головний медик Львівщини Орест Чемерис. – Тривалий час усіх хворих, і всіх, в кого була підозра на Covid-19, концентрували у Львові. Коли ж заповненість дійшла певного рівня, задіяли лікарні другого рівня. Станом на зараз проблем у тому, щоби покласти хворого до лікарні, немає, це питання абсолютно не стоїть, як у Львові, так і в області».

«Ситуація гірша, хворих більше»

Натомість заступник директора Львівської обласної інфекційної лікарні Ігор Берник відверто говорить «Львівській Пошті», про те що ситуація із захворюваністю в місті нині, значно гірша, ніж два тижні тому – значно більше важких хворих, а затримки по два-три тижні із результатами тестів додають чимало проблем у лікуванні, і загалом боротьбі з епідемією.
«Є збільшення кількості хворих на ранок (16 червня) у нас було майже 200 хворих, без одного. Томі більше приймати хворих не можемо. Очікуємо виписку, тоді можемо прийняти стільки ж скільки виписали. У відділенні інтенсивної терапії вісім хворих двоє на ШВЛ. Загалом у відділенні багато важких хворих, вони потребують кисневої терапії крім основної, комплексної. Можна сказати що ситуація не дуже позитивна, – каже лікар. – Наповненість лікарні поступово збільшувалася. Два-три тижні тому було 160-170 хворих, на даний час є максимум – 200 хворих. У відділенні провели кисневі трубопроводи, обладнали кисневі точки, всього їх близько 130. Також забезпечуємо кисневу терапію з допомогою кисневих концентраторів. Є пацієнти, які не потребують цього, але якраз та кількість хворих відповідає нашим можливостям. Кисневі концентратори – це так само витратний матеріал, вони періодично виходять з ладу. Тому ми постійно звертаємось і просимо їх купити, від благодійників минулого тижня отримали п’ять».
На зауваження, що ймовірно не такою страшною є хвороба, адже більшість людей лікуються вдома, лікар каже: «Хвороба страшна. Лікарні переповнені, не легкими хворими, не хворими середньої важкості, як раніше, а важко хворими. Вони синіють, сіріють, адже по тижню, чи й більше лікуються вдома, часто через це і розвиваються ускладнення у вигляді пневмонії. Коли вони поступають у лікарню, їхній стан такий, що значно важче піддається лікуванню. Зараз спробуйте викликати швидку, чи сімейному лікарю подзвонити, чи вас госпіталізують хоч в одну лікарню міста, яка надає допомогу хворим з підозрою на коронавірус. Я сумніваюся, тому що у нас немає місця, може буде до кінця дня. Тому швидка допомога рекомендує сімейним лікарям особисто шукати місця для хворих. Мені за день телефонують десятки сімейних лікарів і з районів, і з міста Львова, я їм кажу, що як тільки звільняється місце…У першу чергу підтверджених хворих із лікарень 8-ої МКЛ та першої МКЛ, також із госпіталю ветеранів у Винниках скеровують до нас, для того аби в них були місця для підозрілих. Зараз не йдеться про те, що немає ліків, чи медиків, які можуть надавати допомогу, це все є, місць вже бракує».

Карантин по совісті

Ігор Берник каже, що якби хворі сиділи вдома, заразні не виходили в людні місця, здорові ходили б у масках, користувались антисептиком, то інфікованих було би менше.
«Ми самі в цьому винні. Можливо, якби ті люди, які нині доїжджають на роботу, мали можливість їхати нормально. Не в переповнених маршрутках, які беруть ледь не штурмом, то не було б умов, які б сприяли зараженню. Всі їдуть один на одному, маска вже нічого не дасть. А в цю спеку у масці нестерпно бути. Ми живемо минулим. Ми нині приймаємо рішення, які були б актуальні два три тижні тому. Зараз ситуація значно гірша. Хворих поступає більше, місця немає. І про послаблення не йдеться, і так нині переважно не дотримуються карантину, всі перше послаблення прийняли як скасування. Ми ж лікуємо... Зараз на лікуванні пацієнти перебувають не тиждень-два як раніше, а по три тижні а то й до місяця. Набагато більше важких хворих».
Що до результатів ПЛР-досліджень, то лікар каже, що 15 червня отримали результати аналізів, які відібрали 1 – 12 червня. «Це впливає і на призначення лікування, і на вживання протиепідемічних заходів. Виявили хворого, ізолювали чи госпіталізували, довідались з ким контактував, спостерігаємо, якісь заходи вживаємо для того, щоб не було поширення. Але ми їх не вживаємо. Ми просто рахуємо статистичні дані», – каже лікар.
Також лікар рекомендує не «затягувати» хворобу, каже, що два-три дні високої температури – і варто пацієнта госпіталізувати.
«У Львові місця мало, втім відкрили районні лікарні. Активно треба туди везти пацієнтів, одразу ж як мають симптоми вірусної інфекції. Коронавірус чи ні, відразу не визначиш, але зараз це найімовірніше виявиться коронавірусною інфекцією. Зараз не ті хворі, не той вірус, зараз навіть за два-три дні гарячки, навіть при відсутності інших симптомів, коли робимо пацієнту томографію то вже бачимо ознаки двобічних вірусних пневмоній, і таких ніби вони вже два тижні хворіють. Не у всіх так, але це є. Зараз рекомендувати лікування вдома під наглядом сімейних лікарів не варто. Раніше казали, що госпіталізація здебільшого актуальна тим, хто вже задишку відчуває, зараз, з того що бачу по тих пацієнтах, яких лікуємо в інфекційній лікарні – не варто чекати цих симптомів. Є гарячка 38 день-другий, значить, вже треба їхати в лікарню, затягування негативно впливає на лікування», – зазначає Ігор Берник.

Мій Covid-19

Тим часом чимало містян запекло заперечують небезпеку. У деяких закладах влаштовують масові гулянки «за зачиненими дверима», хтось ігнорує всі можливі правила індивідуального захисту, а хтось невтомно поширює дурниці про те, що вірус вигаданий, епідемія «роздута». Комусь чхати на позитивний ПЛР, мовляв, у мене ніяких симптомів, то чого мені в хаті сидіти, і це при тому, що нині в Україні є кримінальна відповідальність за порушення самоізоляції! За статтею 325 Кримінального кодексу, якщо ті чи інші порушення правил спричиняють поширення захворювання, то винуватці караються штрафом від 17 тисяч до 51 тисячі гривень чи навіть позбавленням волі терміном до трьох років.
«Людей, які «не знаю нікого, хто б мав коронавірус» стає все менше. Але і надалі залишається переконана група, що демонструє свою незалежність від світу забиванням на всі правила. Це представники різних прошарків суспільства. І тут не про «ну і нехай собі будуть», тут про те, що вони всіх довкола постійно наражають на неймовірну небезпеку. Знаєте, що таке будучи у свідомості не могти дихати? Чи бути у захисному костюмі 6 годин? А далі бачити у ЗМІ чи на вулицях юрби людей, в яких триває абсолютно мирне життя. Зі словами: «ну я не знаю жодної людини з короною! Ну реально!», – обурюється на своїй сторінці у фейсбуці Мар’яна Возниця, очільниця Західного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров'я України.
А люди неохоче розповідають про свій досвід. Бояться чогось, соромляться, мовляв на роботі матиму проблеми, чи з сусідами. «У нашій бригаді з п’ятнадцяти п’ятеро хворі на коронавірус, мають позитивний ПЛР. Четверо лежать вдома із пневмонією, можливо, в них легка форма, лікуються, не знаю чи їх тестували. Ми ж працюємо, нам провели експрес-тести, хворих не виявили, ми працюємо далі, чекаємо», – розповідає львів’янка Олена.
Захворів на коронавірус ексначальник Львівської митниці ДФС Левко Прокіпчук. Він значно відвертіше розповідає про свій стан і ділиться цікавими спостереженнями на своїй сторінці у фейсбуці. Каже, що після того, як повідомив про свій діагноз, почав отримувати повідомлення від колишніх колег, у яких також позитивний тест на Covid-19. Він дуже доречно зауважує, що не завжди адекватно реагують на виявлені випадки вірусу працедавці.
«Після 10 днів лікування в домашніх умовах, зробив КТ, яке показало двостороннє запалення і як наслідок лікуюсь в інфекційній. Ото ж перші симптоми (кашель та незначне підняття температури) проявились в мене 30 травня. З цього дня вже не покидав квартири. 1 червня замовив здачу ПЛР вдома, 3 червня отримав результат. У той же день повідомив сусідів про свій діагноз та почав повідомляти всіх, із ким мав якийсь контакт впродовж 7-10 днів. Таких людей не було надто багато, і майже завжди я був в респіраторі. Тому, звісно, переживав, що міг поширити вірус, але превентивні заходи були не найгірші. Фактично з 1 червня почав вживати ліки, призначені лікарем-інфекціоністом та пульсоксиметром контролював сатурацію кисню. Показники були хороші, але на 9 день хвороби порадили зробити КТ. Ото ж після результатів КТ було прийнято рішення про необхідність стаціонарного лікування. В інфекційній лікарні чіткі протоколи і персонал чітко розуміє небезпеку хвороби. Медперсонал якісно працює та непогано оснащений», – зазначає Левко Прокіпчук.
Він радить не приховувати свого діагнозу, нагадує про засоби індивідуального захисту, та закликає спілкуючись із друзями, знайомими і близькими впливати на їх поведінку, щоб і ті не нехтували своїм здоров’ям.
Водночас медики невтомно закликають дотримуватись дистанції, уникати людних місць, мити руки. Вони водночас і заспокоюють, мовляв, й справді коронавірус не є смертельною хворобою, люди одужують. У багатьох недуга проходить із незначними проявами, у декого й безсимптомно, більшість хворих в Україні не потребують госпіталізації, лікуються вдома. Втім, якщо кількість хворих і надалі зростатиме, не усі хто потребує, матиме можливість отримати якісну медичну допомогу.

Олег Дуда,
голова Українського лікарського товариства у Львові:
– На Львівщині зараз роблять більше ПЛР-тестів, та насторожує й збільшення кількості хворих. Майже 25% від протестованих мають позитивний результат – це багато.
У нас епідемія, є захворювання, воно має свої закони. Якщо ми не візьмемо верх над епідемією, вона візьме верх над нами.
Є два аспекти – карантин і тестування. До карантину у наших громадян досить специфічне ставлення. Якщо він суворо регульований законом, наказом – його дотримуються. Суворі карантинні обмеження, які ввели на початку епідемії дали нам можливість перегрупуватися. Але такий карантин не може тривати вічно. Певні обмеження мають залишатися, і їх дотримання – це відповідальність кожного, все залежить від рівня свідомості людей.
Варто дотримуватись чотирьох дуже простих правил:
– тримати дистанцію;
– одягати маску у громадському транспорті та у місцях скупчення людей. Так можна захистити себе і оточення;
– часто мити руки. Це не простий грип, він передається не лише повітряно-крапельним шляхом а й контактним.
– варто слідкувати за чистотою поверхонь.
Я певен, що свідоме дотримання карантину, та правил особистого захисту це дійсно дієво. Можна ставити ПЛР-апарати, але якщо люди не вдягатимуть масок, не дотримуватимуться елементарних правил, то ми не приборкаємо епідемію.
Другий аспект, який є важливим в боротьбі з коронавірусом – це тестування. Чим більше тестуємо, тим більше виявляємо. Тестування виявить чимало людей, які переносять захворювання безсимптомно, чи тих, в кого легка форма коронавірусної інфекції. Та все ж це змусить людину замислитись та самоізолюватись. Якщо в людини позитивний ПЛР, то вона не ходитиме в людні місця, не заражатиме інших. А якщо, з’являться симптоми, то вона не чекатиме критичного стану а звернеться по допомогу до лікаря.
Чехія у п’ять етапів виходила з карантину. Там одразу почали робити велику кількість тестів. Якщо в нас роблять вісім тестів на тисячу населення, то там робили 40 тестів на тисячу. Вони побачили зниження рівня захворюваності, тоді поступово почали послаблювати карантин, дозволяти певні заходи, відкривати заклади.
Лікарі нині у нас працюють в складних умовах. Є ковідні лікарні, де працювати важко, там робота організована у вахтовому режимі, дехто постійно ходить на роботу. Вони справді виснажуються. Лікарі надають допомогу хворим, яких до того не було. Ця хвороба схожа на грип, але це не грип. Працюють нині з цим захворюванням не лише лікарі пульмонологи, а й лікарі хірурги. Наприклад, в Львівському обласному госпіталі інвалідів війни та репресованих імені Юрія Липи нині працюють із хворими на коронавірус, там багато хірургів, які надавали іншого роду допомогу, вони пройшли перекваліфікацію.
У таких лікарнях ситуація більш прогнозована. Там люди розуміють куди вони йдуть, з чим працюватимуть, вони вдягають засоби індивідуального захисту. Інша ситуація в тих лікарнях, які працювали і надавали допомогу постійно і під час карантину, і зараз. Коли надаєш допомогу ургентному хворому, то секунди розділяють між життям і смертю, не завжди є час подбати про індивідуальний захист. Мусиш надавати допомогу. Так склалось, тому така велика захворюваність серед лікарів нековідних лікарень.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8446 / 1.71MB / SQL:{query_count}