Сміттєвий футбол

Заступник міського голови Львова з питань безпеки Сергій Бабак розповів, кому вигідна політизація львівського сміття і куди вивозять відходи з міста

фото: Роман Балук (3)
Львівське сміття – чи не найполітизованіша тема в країні і чи не найзгадуваніший «персонаж» українських ЗМІ упродовж останніх 4 років. Час від часу його начебто знаходять то тут, то там, створюючи в середньостатистичного читача чітку асоціацію: якщо сміття, то обов’язково львівське.
Попри це, ані доказів, ані серйозних підстав вважати, що відходи – саме зі Львова, – найчастіше просто немає, кажуть у Львівській мерії, або ж раптом виявляється, що на вивезення є офіційні документи. Самі ж звинувачення, за дивним збігом обставин, починають активно з’являтися лише напередодні виборів.
Кому вигідна політизація львівського сміття, чи справді пов’язані його начебто незаконні мандри полігонами й прийдешня боротьба за крісло мера, а також куди, все-таки, вивозять відходи з міста, розповів заступник міського голови Львова з питань безпеки Сергій Бабак.

Про процес

Щодня мешканці та гості Львова залишають по собі близько 620 т сміття, які потрібно кудись вивозити – позаяк місцеві Грибовичі відходи не приймають. Четвертину з них місто возить у межах Львівщини сміттєвозами, решту ж доводиться вантажівками транспортувати в інші області.
«Як виглядає вивезення на далекі відстані? Отже, сміттєвоз їде по Львову і збирає сміття зі своїх майданчиків, везе до найближчої станції зважування, аби визначити вагу, тоді – вивантажує його на станції перевантаження. Після того, як назбирується сміття, його знову важать та вантажать у машини, місткістю 16-20 т, які вже везуть відходи до місць захоронення», – пояснює Сергій Бабак.
Такі послуги міським перевізникам сміття надають так звані контрагенти – компанії або ФОП, які укладають із ними офіційні угоди. А після захоронення ТПВ останні надають документальне засвідчення роботи – з підписами, печатками та актами прийому сміття. А вже місто щодня зводить баланс – скільки забрали, скільки зважили та скільки, врешті, вивантажили. А вже, опираючись на ці дані, перевізникам компенсовують роботу на далеких відстанях, а містам Львівщини, із якими є домовленість на прийом сміття, – надають спеціальні субвенції.
Щодня у Львові є близько 620 т сміття. Четвертину з них місто возить у межах Львівщини сміттєвозами, решту ж вантажівками транспортують в інші області
Тим не менш, у травні місцеві правоохоронці заявили про схему розкрадання коштів – мовляв, контрагенти скидали сміття на Львівщині, а за документами – в іншій області. За словами Сергія Бабака, якщо факт підробки документів підтвердиться, то повна юридична відповідальність – на контрагентах, які й отримають покарання.
«Якщо контрагент подає перевізнику документ із мокрою печаткою, то він сприймає його як оригінал. Якщо ж цей документ підроблений, то це вже справа криміналістів. Тож ми надали поліції всі документи, які можуть допомогти слідству», – додав заступник мера.

Про Сквиру, Рівне та інше

Цього місяця ситуація отримала продовження. Так, у низці ЗМІ з’явилась інформація, що на полігоні поблизу міста Сквира, що на Київщині, поліція затримала 3 вантажівки зі сміттям. Вердикт – львівське.
Сергій Бабак одразу ж виїжджає в містечко, попередньо зустрівшись із перевізниками та отримавши від них усі необхідні документи. На зустріч із заступником мера прийшов міський голова Сквири, місцеві депутати та поліція. Та на них чекало розчарування. Сміття таки львівське, однак право на захоронення його на сквирському полігоні підкріплене угодою.
«Кожен такий випадок я можу розповідати як окрему детективну історію, і ситуація у Сквирі є дуже показовою, – каже Сергій Бабак. – Я привіз договір із полігоном і кажу: то ви розносите на всю Україну, що Львів нелегально щось вам завіз, а самі не знаєте, що маєте договір на прийом сміття? Годину ми розмовляли, питання було зняте, у нас попросили вибачення. Цікаво, що коли лише з’явилось повідомлення, його передрукували всі ЗМІ, то після спростування ситуації інформацію не дав ніхто. Тож багато в кого і справді складається враження, що наше сміття невідомо куди мандрує, що нема обліку».
Інший нещодавній випадок із тією ж «дійовою особою» трапився на Рівненщині. Походження сміття тут обґрунтували наявністю кількох львівських чеків. До речі, викинули його не на полігон, як у Сквирі, а за 50 км від нього.
«Ми не возимо відходи на Рівненщину. Цього ж дня я мав розмову із сільським головою, підписав клопотання до керівника Нацполіції області, аби провели розслідування й притягли винних до відповідальності. Від нас – повне сприяння, адже ситуація підставляє Львів. Оскільки село маленьке, ми оплатили їм послугу перевезення сміття на полігон. Тоді всі центральні канали показали, що Львів засмічує Україну, а допомога лише підтверджує, що відходи наші», – додає Сергій Бабак.
Прокоментував незвичну активізацію сміттєвої теми й міський голова Львова Андрій Садовий. Каже: у справи – чіткий політичний підтекст, і цим, у розпал передвиборчого процесу, сповна користають різноманітні партії.
«Пригадую, коли була сміттєва блокада, проросійські канали показували купу сміття, а зверху – візитка Садового. Мовляв, оце точно львівське сміття! Я звернувся до Верховної Ради, щоб там створили слідчу комісію й вивели на чисту воду тих, хто організовував сміттєву блокаду. Наша Збиранка закрита, тож ми возимо сміття на різні полігони, а політичні сили, тим часом, це використовують».
Тож єдиний вихід, який бачить мерія, аби уникнути політичних спекуляцій на «сміттєвому» ґрунті, – облаштувати власний регіональний полігон, фінансову частину якого Львів готовий взяти на себе. Тим не менш, із земельною ділянкою під нього область за останні роки так і не визначилась. Та це вже геть інша історія.

А тим часом для міської дитячої лікарні планували придбати унікальний цифровий рентген-апарат із функцією томографії. Однак депутати це рішення провалили, а натомість запропонували придбати апарат за кошти, передбачені на вивезення відходів. Лікарня ж категорично проти.
«Невідомо, якою буде ситуація із вивезенням сміття до кінця року, і скільки для цього потрібно буде коштів. Такою ціною – за рахунок безпеки і санітарного добробуту міста – апарат купувати не можна, хоч він нам і дуже потрібен. Впевнений, що здоровий глузд переможе, і його придбають іншим способом», – коментує ситуацію головний лікар закладу Дмитро Квіт.
офіційно
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9569 / 1.59MB / SQL:{query_count}