Жити з вірусом: моніторинг VS контроль

Поки моніторингові групи перевіряють роботу крамниць, ресторанів і барів, містяни, схоже, забули про заходи безпеки

фото: пресслужба міськради (2)
У Львові міська комісія з питань ТЕБ і НС прийняла рішення щодо посилення роботи моніторингових груп для перевірки суб'єктів господарювання та міського транспорту на дотримання всіх карантинних заходів. Моніторингові групи працюють у складі працівників райадміністрацій за участю працівників Держпродспоживслужби та правоохоронних органів. Такі групи були сформовані та працюють з початку карантину, але у зв’язку із великою кількістю позитивних ПЛР-тестувань на коронавірус, їх роботу посилили, відтепер працюватимуть у такому режимі щодня.
«Діяльність таких груп покликана для моніторингу ситуацій. За результатами останніх трьох днів, вони здійснюють моніторинг від 300 до 400 об’єктів. Було уже кілька рішень про закриття об’єктів, які не дотримувалися принципів роботи під час карантину. Йдеться про три основні принципи: термометрія, соціальна дистанція та дезінфекція. Рішення власники закладів оскаржувати можуть, але в даному випадку є визначені на рівні держави вимоги до діяльності закладів і моніторингова група контролює їхню діяльність. Нині вони діють більш активно, бо є велика кількість підтверджених позитивних ПЛР-тестів», – розповідає «Львівській Пошті» Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку.
«На засіданні обласної та міської комісій у п’ятницю було прийнято рішення про посилення такої діяльності моніторингових груп. Якщо містяни стали свідками порушень карантину, то кожен може звернутися на «Гарячу лінію міста» або в поліцію, оскільки вона активно задіяна в цьому процесі», – додає Андрій Москаленко.

Все можна оскаржити

Містяни зазначають, що контроль такий необхідний і наголошують: потрібно аби він був ефективний, оскільки у Львові карантинних заходів дотримуються не всі. Буває, в супермаркетах продавці маски не одягають і рукавички або термометрію не проводять при вході, або ж покупці в магазинах масок не одягають. Аби побороти поширення вірусу необхідно відповідально ставитися до правил карантину, адже їх дотримання – це здоров’я львів’ян.
Послаблення для того, щоб люди вчилися жити в інших умовах, ніж то було до пандемії. Всім потрібно навчитися дотримуватися маскового режиму, миття рук, дезінфекції та дистанції
Рейди моніторингові групи проводять щодня у посиленому режимі. При виявленні порушень буде прийматись рішення міською комісією з питань ТЕБ і НС щодо припинення діяльності тих чи інших суб'єктів господарювання, якщо вони не дотримуються протоколів, напрацьованих комісією. Розмір штрафу для порушників – від 17 до 34 тис. грн.
Втім, юристи зазначають, що прийняття рішення про закриття суб’єктів господарювання за порушення правил карантину моніторингові групи не мають  повноважень. Комісії можуть лише рекомендувати належному органу вжити відповідних заходів у зв’язку із виявленими порушеннями. Що ж стосується ефективності самих протоколів, то потрібно дочекатися рішення судів. Судова  практика різноманітна: від накладення штрафу у розмірі 17 тисяч грн до рішень із формулюваннями: «Конституція вічна, а коронавірус – ні». Юристи кажуть, що часто суди закривають провадження, повертають працівникам Нацполіції протоколи про вчинення адмінправопорушення або ж обмежуються усним зауваженням до винної особи. На даний момент немає також сформованої практики апеляційних судів.

Нам треба вчитися жити з вірусом

Зі слів Галини Слічної, заступниці міського голови Львова та керівниці міського штабу з протидії коронавірусу, моніторингові групи працюють щодня, окремо сформовані групи з департаменту економічної політики. «Підготовлено низку звернень до правоохоронних органів стосовно діяльності певних фітнес клубів у місті. У п’ятницю обласна комісія не прийняла рішення щодо послаблення карантину, тож їхня робота ще не дозволена. Наступні рішення стосовно карантину прийматимуть 12 червня, – зазначає Галина Слічна. – Групи складають протокол і накладають штрафні санкції на ті установи що працюють поза правовим полем».
Чиновниця додала, на вихідних моніторингові групи обійшли більше тисячі двохсот об’єктів. Бували випадки, коли нехтували карантинними заходами не лише продавці, а й покупці. «Немає розуміння порядку, дотримання правил. Ми маємо навчитися жити з корона вірусом. Бо він не зникне ні через місяць, ні через два. Послаблення для того, щоб люди вчилися жити в інших умовах, ніж то було до пандемії. Всім потрібно навчитися дотримуватися маскового режиму, миття рук, дезінфекції та дистанції», – резюмує Галина Слічна.
До слова, упродовж лише 8 червня моніторингові групи обстежили 340 об`єктів, надали 23 попередження, склали 4 протоколи та рекомендували закрити через порушення – один суб'єкт господарювання.

На Львівщині за добу (станом на 9 червня) лабораторні центри провели 220 ПЛР-тестів, з яких 49 – позитивні (з них – 38 це мешканці Львова). Загалом на Львівщині підтверджено 2211 випадків інфікування коронавірусом, з них 73 – летальні. Одужали від коронавірусної інфекції 531 особа.
Загалом в стаціонарах є 567 хворих, інформує пресслужба Львівської ОДА. 180 у Львівській обласній інфекційній лікарні, 90 – у Центрі легеневого здоров’я, 50 – у 8 міській клінічній лікарні, 49 – у 1 МКЛ, 109 – у госпіталі ветеранів війни та репресованих, 36 – у Стрийській міській лікарні, 25 – у Кам’янка-Бузькій лікарні, 13 – у Стебницькій міській лікарні, Сокальська ЦРЛ – 14 осіб, ОХМАТДИТ – 1 особа. 50 людей перебувають на лікуванні у відділенні реанімації. 8 – на ШВЛ.

Олег Мицик, адвокат, керуючий партнер Адвокатського об’єднання «Мицик і Партнери»:
– Нині у суспільстві постає питання щодо правомірності діяльності моніторингових груп. Рішення про створення таких груп було прийняте на позаплановому засіданні міської комісії місії з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій від 16.03.2020 року. Відповідно до рішення комісії моніторингові групи діють у складі представників органів місцевого самоврядування, Держпродспоживслужби та Національної поліції. На мою думку, такий склад є дуже ефективним. З одного боку, органи місцевого самоврядування здійснюють контроль за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами торгівлі, громадського харчування; представники Держпродспоживслужби здійснюють контроль за дотриманням санітарних та карантинних правил, оскільки саме на них покладено обов’язки санітарно-епідеміологічної служби, а представники Національної поліції, відповідно до п.1 ч.1 ст. 255 КУпАП, уповноважені складати протоколи про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП. Щодо ефективності самих протоколів, то варто дочекатися рішення судів. На сьогоднішній день судова практика є дуже різноманітна: від накладення штрафу у розмірі 17 тисяч грн. до рішень із формулюваннями: «Конституція вічна, а коронавірус – ні». Досить часто суди закривають провадження, повертають працівникам Національної поліції протоколи про вчинення адмінправопорушення або ж обмежуються усним зауваженням до винної особи. На даний момент немає також сформованої практики апеляційних судів. Щодо прийняття рішення про закриття суб’єктів господарювання за порушення правил карантину, то, звичайно, моніторингові групи не мають таких повноважень. Засоби масової інформації повинні коректно описувати результати їх діяльності: комісії можуть лише рекомендувати належному органу вжити відповідних заходів у зв’язку із виявленими порушеннями. Відповідно до п.п.2 п.б ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до делегованих повноважень виконавчих органів міських рад належить прийняття рішень про скасування даного ними дозволу на експлуатацію об'єктів підприємств торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування населення у разі порушення нормативно-правових актів з охорони праці, екологічних, санітарних правил, інших вимог законодавства. Ймовірно, в такому порядку буде діяти виконавчий комітет ЛМР.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8273 / 1.62MB / SQL:{query_count}