«Золота» полуниця

Ціни на ягоди цього року б’ють рекорди. Яким буде врожай-2020 та коли чекати першу полуницю, вирощену на Львівщині

Кілька хвиль заморозків, засушлива рання весна та затяжні травневі дощі, а також шкідники пошкодили значну частину ягідного врожаю. До того ж брак сонця і тепла негативно впивають на дозрівання плодів. Тож, за прогнозами експертів, ягід мало, тому ціни будуть високими. Фермери зазначають, що ранні сорти полуниці коштуватимуть не менше 60-70 гривень за кілограм. Попри високу вартість, українська полуниця доволі швидко витіснила з ринку імпортну ягоду з Греції та Іспанії. Зросте ціна і на малину, дорогою буде черешня, адже цвіт пошкодив мороз.

Найбільше постраждала полуниця

Пан Михайло вже п’ять років займається вирощуванням малини на Самбірщині. На 20 сотих землі сортів у фермера багато. Спершу у справу вклав 10 тисяч гривень, згодом видів малини ставало дедалі більше. Окрім ягід, продає і саджанці. Перший врожай планував зібрати вже у двадцятих числах червня, але нині обіцяти не береться, адже погодні умови дуже мінливі.
«Певен, 30% врожаю цього року уже пропало. Рослини потребуватимуть додаткової обробки, аби запобігти гниттю, від шкідників. Це вплине на ціну. Минулого року півлітрова склянка коштувала в середньому 10-15 гривень, пізні сорти – по 25 гривень за пів літри», – зазначив «Львівській Пошті» співрозмовник.
Несприятливі погодні умови для плодово-ягідних культур у Львівській області мали різний вплив. «Приморозки на початку травня були найбільшими у гірських та передгірських зонах області. Відповідно там більше зазнали пошкодження плодові та ягідні культури. Найбільше пошкоджень зазнали урожай полуниці та смородини. В інших зонах області пошкодження теж були, проте втрати, за оцінкою сільськогосподарських виробників, менші. Наприклад, господарство у Жовківському районі оцінює 20% втрат урожаю полуниці, господарства у Буському та Кам’янка-Бузькому районах констатують, що чорна смородина пошкоджень від приморозків не зазнала. Не спостерігалось пошкоджень і на посадках малини та чорниці», – зазначила «Львівській Пошті» директорка департаменту агропромислового комплексу Львівської ОДА Юлія Шопська.
І додає, що, окрім заморозків, негативні наслідки на урожай ягід матиме дощова та прохолодна весняна погода, що спричинить розвиток грибкових захворювань. За такої погоди неможливо проводити агрозаходи захисту ягідних насаджень.
Зараз у Львові продають полуницю зі Закарпаття та південних областей
Експерти зазначають, що цього року урожай полуниці буде найгірший за останні п’ять років. Таке показує динаміка пропозицій та цін на гуртових ринках.
«У попередні, навіть не дуже врожайні роки, полуниця починала дешевшати з перших днів продажу, а в цьому році через обмежену пропозицію перші два тижні сезону ціни знижувались досить повільно, негативна динаміка посилилась лише після 15 травня», – розповідає Тетяна Гетьман, керівник департаменту «Аналітика» ринку «Шувар».
До слова, у попередні сезони найвища ціна 60-65 грн/кг була зафіксована у середині травня 2019-го, а найнижча – 22-25 грн/кг у 2016-ому. Із початком сезону на гуртовому ринку продали понад 200 т ягоди – найменший обсяг за останні п’ять років.
Високі ціни на ягоду в цьому році прогнозує і аграрний експерт Іван Стефанишин. Серед причин називає ще і складну логістику через коронавірус.
Маємо сорти, які упродовж літа плодоносять, сподіваюся, що перша ягода на ФайнаBerry «піде» з 10 червня
«На Львівщині останніми роками активно почали вирощувати ягоди. Йдеться і про приватний сектор, і кооперативи. Рік складний, спрогнозувати, чи вистачить ягід, аби область могла себе забезпечити, важко. У нас проблема з тим, що індивідуальному сектору складно на ринок потрапити. Полуниця нині зі Закарпаття та південних областей, – розповідає «Львівській Пошті» Іван Стефанишин. – До того ж у нас хаотичний ринок, а від цього також залежить ціна на продукцію. Так, на Львівщині є невеличкі кооперативи, їх мало. У Польщі садівники, ягідники об’єднуються і свої інтереси відстоюють, ціни узгоджують. А в нас хто як захоче, так і продасть. У зв’язку з цим ціни в нас «скачуть». Дуже висока питома вага селянських індивідуальних власників, бо кожен хоче скоріше продати».

Які ягоди вирощують у області?

На Львівщині останніми роками швидко зросла кількість ягідних угідь. Малини та ожини засаджено 215,8 га (34,4%), смородини – 211,5 га (33,6%), менше полуниці та суниці – 97 га (15,4%). В області також вирощують лохину та чорницю – 42,3 га (6,7%).
Торік обсяг виробництва ягідної продукції у Львівській області склав 6,7 тис. т, зокрема сільськогосподарськими підприємствами 1,4 тис. т, а господарствами населення – 5,3 тис. т, повідомили у департаменті агропромислового комплексу ЛОДА.
«Ягідництвом в області займаються 66 суб’єктів господарювання. На Львівщині ягоди вирощують лише вітчизняні агровиробники. У сільськогосподарських підприємствах області площа ягідних насаджень становить 630,2 гектара, зокрема в плодоносному віці 474,3 гектара», – зазначила Юлія Шопська.

Без фінансів немає роботи

Проте почати фермерську справу не так легко, ягідництво потребує великих інвестицій.
«Розробляючи проєкт, треба знати і мати фінансові джерела. В іншому випадку не вдасться витримати технологію і забезпечити якісний продукт. Програма держпідтримки, як на мене, у нас неправильно організована. Маємо недостатню кількість ресурсу, банки не працюватимуть із клієнтом, який не гарантує повернення і є ризикований. Кредит без застави бути не може. Була програма з компенсацією ставок коштом державного бюджету ефективна. Зараз нічого не змінилося. Втім такого фінансування, аби в банку взяти кредит під низький відсоток на три-п’ять років, на жаль, немає і найближчим часом не передбачається», – каже Іван Стефанишин.
У 2020-ому у Львівській області на програму державної підтримки розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства передбачено 400 млн грн – на 80% компенсацію вартості саджанців та 30% компенсацію на інші заходи, зокрема встановлення крапельного поливу, шпалери, будівництва холодильників, камер заморозки, придбання техніки та сортувальних ліній. Якщо суб’єкт господарювання є агровиробником, може скористатися іншими програмами підтримки.


Наталія Табінська,
засновниця сільськогосподарського дорадчого центру «Фермерська країна»:
 – Останніми роками асортимент ягід, які вирощують на Львівщині, суттєво збільшився. Колись актуальною була суниця садова, почала стрімко розвиватися малина. Нині вже маємо плантації лохини, жимолості. У меншій кількості, але в деяких господарствах є аґрус і смородина. Їх у нашій кліматичній зоні вирощувати можна, добре родять. Проте на ринку не надто популярні.
Поки сезон не розпочався, лохину, наприклад, до нас імпортують. Оскільки зараз холодно, то така рання ягода в нас дозріє орієнтовно в кінці червня. Але, думаю, привезена лохина вже готує нішу для місцевої та з’явиться і в супермаркетах, і на ринках.
Також ожина в львівських господарствах популярна, сорти в нас хороші вирощують, має ягода велику привабливу форму, солодка. Також до пори їх завозять, згодом з’являється ягода місцевих фермерів.
Певна, з кожним роком Львівщина та Україна дедалі більше зможе забезпечувати себе ягодою, вирощеною в нас.
Взяти перший кредит, якщо немає застави, на власну фермерську справу важко. Наприклад, можна отримати підтримку безповоротну близько 50 тисяч гривень або кредит під 5% річних із обласного бюджету. Є певні державні програми, але вони ще в цьому році не запрацювали, на жаль. Як на мене, це через відсутність профільного міністерства та інертність міністерства, яке зараз займається галуззю. Тож, не маючи власних інвестицій, ягідний бізнес організувати важко. Це потребує багато вкладень, йдеться про обробку поля, посадковий матеріал. А ще полив, який дорого коштує. А щоб у сезон зібрати врожай, потрібно і працю людей оплатити.
У нас є багато прикладів господарств, які переорієнтували свою справу частково на ягоду, але щоб повністю починати з нуля, окрім власних інвестицій, потрібно залучати і державні програми, і, можливо, кредитні ресурси шукати. Ще одним джерелом інвестицій є викуп продукції наперед тими ж самими споживачами. Але тут йдеться про довіру до фермера, бути готовим підтримати його сьогодні, а отримати продукти в сезон, прямо з поля. Хоча ризики є.
Фермер, який не один рік у цій справі, як би це дивно не звучало, може певним чином гарантувати таке: наприклад, якщо в нього сезон розтягнутий, має не один сорт полуниці, і якщо погодні умови знищать врожай одного сорту, то втрати компенсуються іншим.
Фермери, які розумно все прораховують і планують свою діяльність, вирощують різні сорти ягід від ранньої до пізньої, вживають вчасно заходи зі захисту та підживлення рослин, можуть собі орієнтовно прорахувати об’єм врожаю і прогнозувати доходи.

Микола Стецьків,
засновник ФайнаBerry:
– Ціни на полуницю цього року високі будуть. Нині коштує 85-95 гривень, чи впаде ціна на ранню ягоду, сумніваюся, нижче 70 гривень не буде. Немає передумов для цього. Мороз пошкодив дуже багато цвіту, затяжні дощі сприяли проблемам. Якщо низька ціна і буде, то на неякісний продукт. Стосовно якісного – то він буде дорогий, бо його небагато. Через дощі не літають бджоли, не запилюють цвіт.
До того ж і слимаки зараз почнуть шкодити. Не знаю, як із ними боротися. На одному полі їх ніколи не мав. На іншому вже з’явилися. Маю понад чотири гектари, засаджених ягодою, четвертий рік фермерством займаюсь. Цього року розвиток рослин погано йде. Маємо сорти, які упродовж літа плодоносять, сподіваюся, що перша наша ягода «піде» з 10 червня.
Вирощувати полуницю – дорогий вид діяльності. Ми перебуваємо в холодній кліматичній зоні. І щоб отримати ранню ягоду, потрібні тунелі – теплиці. Це дуже дорога інвестиція для фермера. Ми поставили 3200 квадратних метрів – 720 тисяч гривень, на гектар треба два мільйони гривень.
Якщо ці тунелі сприяють хорошому врожаю, у разі правильного підходу і за цінової ситуації, яка відбувається в цьому році, вони можуть окупитися і за рік. Але для цього потрібен догляд професійний – шукаємо агронома. Потрібен контроль за системою зрошення. Відкритий ґрунт, як правило, окуповується на другий-третій рік. І це також залежить від регіону, урожайності та ціни на ринку. Працівники в сезон за восьмигодинний робочий день отримують у середньому 10 тисяч гривень.
Маємо проблему щодо фінансування – залучення кредитних можливостей, програм. В області є програма, дають до 500 тисяч гривень кредиту під 5% річних. Але вони під кредит хочуть заставу нерухомості. Але і гроші це невеликі. У мене система зрошення ізраїльська коштує 800 тисяч гривень.

Експерти: ціни на фрукти в Україні на історично високому рівні

Аналітики EastFruit зазначають, що ціни на фрукти та ягоди на ринку України перебувають на історично високому рівні. Головною причиною, на думку фахівців Української плодоовочевої асоціації (УПОА), став вплив несприятливих погодних умов на врожай ягоди. Кілька хвиль заморозків, остання з яких була в другій половині травня, чого раніше ніколи не було в історії, знищили значну частину врожаю у державі. Тому пропозиція полуниці різко знизилася відносно торішнього показника, а ціни, відповідно, залишаються високими. Ситуація ускладнюється прохолодною і похмурою погодою в більшості виробничих регіонів, що відтягує сезон дозрівання ягоди.
«Зниження врожаю полуниці та високий рівень цін можуть мати негативний вплив на перспективи експорту цієї ягоди в замороженому вигляді. Найімовірніше, пропозиція сировини для заморозки в цьому році знизиться. Крім того, за нашими даними, «заморозчики» будуть дуже обережно підходити до ціноутворення на свіжу суницю садову, оскільки на ринку і зараз достатньо пропозицій продукції врожаю 2019 року, а Єгипет і Марокко і зараз продають залишки замороженої ягоди за низькими цінами», – зазначає Катерина Звєрєва, директор із розвитку УПОА.
Дорога й черешня, бо частина врожаю ягід загинула внаслідок заморозків. Купити черешню гуртом не так вже й просто. Також негативний вплив на врожай і його якість надають рясні опади, що пройшли в більшості регіонів країни за останні два тижні.
Ціни ж на яблуко залишалися високими весь сезон через зниження виробництва в 2019 році. Сьогодні запаси яблука у сховищах українських садівників практично повністю вичерпані, і на ринку присутнє переважно імпортне яблуко, інформує fruit-ukraine.org. Відповідно, ціни на нього високі. Адже не тільки в Україні, але і в більшості країн Європи є проблема з урожаєм черешні, ягід та інших ранніх фруктів, що сприяє гарному попиту на яблуко.
Ціни на грушу за рік виросли на 30-35%, і зараз на українському ринку можна знайти переважно імпортну грушу.
Із імпортних фруктів найменше зросли ціни на банани. Фактично банан за рік подорожчав у середньому на 2-4% у гуртовій торгівлі, що робить його найдоступнішим, після яблука, фруктом. Ціни на лимон зараз у середньому на 25% вище, ніж роком раніше, а на апельсин – на 40% вище. Попит на ці фрукти різко виріс у розпал пандемії коронакризи, тому ціни на них також залишаються досить високими.
Очікується, що найближчим часом на ринку України збільшиться пропозиція імпортного абрикоса з Туреччини, Узбекистану та Іспанії. На жаль, абрикосові сади в Україні також сильно постраждали від заморозків, і врожай власних кісточкових фруктів буде вкрай низьким. Природно, що очікувати низьких цін на абрикос в цьому сезоні також не доводиться.
Вже зараз на ринку починає з’являтися перша жимолость. Правда, ціни на неї поки що остаточно не сформувалися, оскільки обсяги пропозиції залишаються дуже невеликими.
Через тиждень на ринок повинні почати надходити перші партії ранньої лохини з південних регіонів України. Лохина, зі слів фермерів, також постраждала від заморозків, проте, за оцінками УПОА, вступ у плодоношення великих площ лохини в цьому році має компенсувати фактор зниження врожайності. Тому загальна пропозиція цієї ягоди може навіть зрости. Відповідно, не виключено, що лохина стане єдиною ягодою, ціни на яку в цьому сезоні будуть нижчі, ніж роком раніше.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9052 / 1.7MB / SQL:{query_count}