Як львівські депутати сесію провалили

Міські обранці почали підготовку до місцевих виборів одразу зі сесійної зали, заблокувавши засідання та проваливши більшість важливих для львів’ян рішень

Приміщення Шевченківської районної адміністрації у Львові 28 травня перетворилося на справжню політичну кориду. У порядку денному було не більше 20 питань для розгляду, більшість із яких мала допомогти місту в подоланні післякарантинної кризи. Тож засідання обіцяло бути швидким, безболісним та продуктивним.
Та, вочевидь, стрімке наближення місцевих виборів спонукало представників громади активізуватися та зробити спробу нагадати публіці про власне існування. У залі було все – агресія, взаємні образи, політичні амбіції та проштовхування власних інтересів, багато «води» та стрибки з теми на тему. Немає лише результатів. Отож, основні провали львівських обранців під час минулого засідання сесії та що це означає для міста.

Зарплати для комунальників

Через карантин Львів, за попередніми підрахунками, втратив 130 мільйонів гривень прибутків у квітні, ще 170 мільйонів очікують у травні. Аби підтримати стратегічні комунальні підприємства, місту потрібна допомога ззовні, інакше тисячі львів’ян можуть опинитися без зарплати – грошей наразі вистачить лише до червня. Таку підтримку в 700 мільйонів гривень запропонував йому Європейський банк реконструкції та розвитку – одному із трьох міст на всю Україну.
Тим не менш, депутати відмовились голосувати за участь міста в програмі ЄБРР, заявивши, що не бажають брати додаткові кредити, а також не розуміють, чому взагалі потрібні ці додаткові кошти. У відповідь заступниця мера з ЖКГ Ірина Маруняк пояснила: початково стратегічні комунальні підприємства недоотримали майже 250 мільйонів фінансування від ради, іще стільки ж збитків вони отримали внаслідок роботи в час карантину. Так, скажімо, транспорт спочатку міг возити лише 10 пасажирів, а потім і зараз – тільки сидячих, тож окупність різко знизилась. А «Теплоенерго» отримало збитки через урядові відтермінування для мешканців у сплаті компослуг.
Натомість на питання щодо кредиту відповів сам міський голова Андрій Садовий. За його словами, йдеться не лише про запозичення, а й про грантову частку, яка повинна майже повністю компенсувати відсоткову ставку. «Якщо подивитись на нашу співпрацю з Банком і додати гранти, то виходить 1% річних, а це – фактично задарма», – каже він.
Із трибуни до депутатів емоційно звернулись і голови профспілок підприємств, вимагаючи переголосувати за ухвалу. Скажімо, голова первинної профспілки «Львівелектротрансу» Ігор Гайдар пригрозив невиходом працівників на роботу, а також «стіною ганьби» з іменами депутатів прямо на трамваях та тролейбусах. А його колега із «Львівтеплоенерго» Тетяна Величко спробувала закликати обранців до совісті та поваги до праці комунальника. З вимогою таки проголосувати наступного разу виступив і голова профкому ЛМКП «Львівводоканал» Володимир Стадник, який порівняв роботу працівників ЛКП із роботою медиків, позаяк вони також працювали в час суворого карантину та обслуговували мешканців, і без води ніхто інший працювати б не змін.
Та найемоційніше звернулася до депутатів голова профспілки ЛКП «Львівелектротранс» – водійка трамвая №8 Наталія Калітовська. Вона відзначила, що прокидається щодня о 3-й ранку, аби вчасно вийти на маршрут та возити мешканців, зокрема – і медиків. «У перші дні карантину, коли ви сиділи вдома, у своїх комфортних домівках, я працювала на маршруті. Тоді мільйонне місто зупинилося, а ми возили медиків та слюсарів. Торік ви піарилися на 125-літті електротранспорту, а тепер ми вам непотрібні», – зазначила вона.
Тож мер міста пообіцяв взяти ситуацію під власний контроль: «Наші комунальники – це ті, на кому тримається місто. Ми докладемо всіх зусиль, щоб вони вчасно отримали зарплату й спокійно працювали. Депутати іноді приймають рішення, за які їм же потім соромно».
У всякому разі, із 53 депутатів за ухвалу проголосувало лише 27. Решту ж матимуть нагоду передумати до наступного пленарного засідання.

Львівські очисні споруди на вул. Пластовій (фото – Роман Балук)

Реанімація для «нирок» Львова

Зарплата для комунальників – не єдина допомога від ЄБРР, яку з тріскотом провалили депутати. Так, установа була готова профінансувати й модернізацію очисних споруд Львова, які давно потребують реанімації, позаяк збудовані більше 60 років тому та жодного разу за цей час не оновлювались. А лише модернізувавши очисні, можна збудувати й біогазову станцію, яка дозволить виробляти власну електроенергію з мулу від очищення стоків. Цікавий момент: угода щодо біогазу підписана ще 3 роки тому, але змісту в ній без подальших рішень немає. Тож без депутатської волі жодних змін у цьому напрямі не буде.
Тож чому це рішення важливе?
Про фінанси. Загалом йдеться про дещо більше 55 мільйонів євро запозичення за обома угодами. Та насправді 13,5 із них – це гранти, тобто кошти, які не потрібно повертати. І ці кошти не лише компенсують усі комісії та відсотки від запозичення, а й дають місту фору в 1,3 млн євро.
Про екологію. Модернізовані очисні – це не лише про гроші, а й про стан довкілля, адже допоможуть зменшити забруднення території, покращити екологію Кривчиць та Знесіння, зменшити неприємний запах від мулу та Полтви, та ще й добряче зекономити на енергоресурсах, адже йдеться про виробництво власної зеленої енергії з відходів. Це, своєю чергою, дозволить зберегти додаткові 180 мільйонів гривень, які могли витратити на придбання електроенергії та сплату екологічних податків.
«Щороку ми сплачуємо податок за шкоду, яку завдаємо довкіллю через очисні споруди. Але цього року у Верховній Раді зареєстрований законопроект, яким збираються збільшити ці виплати в 10 разів. Тож уже зовсім скоро Львів буде змушений виплачувати близько 100 млн грн, замість звичних 8-10, якщо не модернізує свої очисні», – коментує начальниця міського управління екології Олександра Сладкова.
То бути чи не бути полікованим «ниркам» у Львові? Чекаємо на волю депутатів.

Дизайн трамвайного вагона КТ4SU-КПВ-Lv (один з можливих варіантів реконструкції та модернізації)

Без депо і без трамваїв

Депутати провалили одразу два рішення, що стосувались програми «Міський громадський транспорт України» та надання «Львівавтодору» й «Львівелектротрансу» місцевої гарантії міськради.
В одній із ухвал ішлося про гарантії для отримання кредиту Європейського інвестиційного банку на капремонт трамваїв – стареньких Tatra KT4. Їх мали обладнати для зручності маломобільних пасажирів. Планували також осучаснити кондиціонування й обігрів, встановити нові двигуни й сучасну гальмівну систему.
За словами голови депутатської комісії з питань фінансів та планування бюджету Вікторії Довжик, йшлося про кредит до 3 мільйонів євро на 10 років. Відсоткова ставка – не більше 2%, що дуже вигідно для міста. «Це урядова програма. 11 міст України вже долучились, підписують угоди і можуть починати оновлення транспорту. Це, фактично, безкоштовні кошти», – зазначила вона. Депутати ж мали зауваження не лише до таких умов кредиту, а й загалом – до роботи з людьми з інвалідністю. Так, деякі з обранців заявили, що краще спочатку встановити підйомники у всіх будинках з маломобільними мешканцями, аніж зараз облаштовувати для них громадський транспорт.
Друга ухвала стосувалась капремонту тролейбусної мережі та кабельних ліній і будівництва депо для міського АТП №1. За неї місцеві депутати не голосували вже двічі.
Нове депо мало б з’явитися на вулиці Вернадського – під нього вже виділено земельну ділянку, а також стати сховищем для 100 нових автобусів, придбаних у співпраці з тим же Європейським інвестиційним банком. Поставка запланована на початок 2021 року. Якщо депутати провалять голосування втретє, місця для розміщення та обслуговування нового транспорту банально не вистачить, тож і виїжджати на маршрути він не зможе, – коментує директор ЛК АТП №1 Орест Хамула. Також вулиця Вернадського є більш зручною для водіїв підприємства, аніж теперішня Авіаційна – доїзд до неї дозволить суттєво зекономити на паливі, а також оренді, позаяк зараз АТП №1 приміщення винаймає.
Загалом же міський голова охрестив цю сесію «ганьбою» та однією з найгірших у каденції. «На жаль, депутати, які зобов’язані представляти інтереси громади, надали перевагу своїм власним політичним інтересам. На кого працюєте, шановні обранці?» – відреагував він.
Наступного разу депутати ймовірно зберуться ще цього місяця. Чи триватиме саботаж важливих для міста рішень на противагу політичним амбіціям і надалі – наразі невідомо. Словом, to be continued…
Офіційно
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7653 / 1.62MB / SQL:{query_count}