Вірус все ще під контролем, але ми втомились…

Без дитсадків, приміських маршруток і потягів: послаблення карантину на Львівщині відклали через велику кількість хворих. Чому важливо дотримуватись обмежень та що робити, якщо буде друга хвиля

фото: Олег Огородник
Карантин на Львівщині продовжили. Рішення щодо того буде чи ні послаблення ухвалюватимуть у п’ятницю, 5 червня. Та до того часу місто має вжити заходів, аби зменшити кількість нових заражень. Адже саме у Львові дедалі більше нових випадків захворювання. Люди сподіваються на відкриття садків, відновлення роботи приміських маршруток. Деякі підприємці, зокрема працівники спортивних закладів, влаштовують пікети, адже їм досі не дозволяють працювати.
«Інцидентність, тобто загальна кількість нових випадків Covid-19, за останні сім днів на 100 тисяч населення – це найголовніший показник, який допускає послаблення карантинних заходів. Він має бути менше 12. У області – 13,5 одиниць. Окремо по Львову він становить 27,3. Якщо говоримо про область без Львова, то лише 7. Отже, джерелом формування інцидентності показника є Львів. Постанова Кабміну №392 від 20 травня не передбачає розділення Львова і Львівської області. Тому до тих пір, доки у Львові показник інцидентності буде 27,3, в обласної комісії ТЕБ і НС немає правових підстав формувати пом’якшення карантинних заходів», – зазначив заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень.

«Залишкові» обмеження

Тож послабити карантин у області і не послаблювати його у Львові не можна. Тим часом під стінами ратуші та під стінами обласної адміністрації – пікети. Люди вимагають відкриття фітнес-центрів, басейнів, спортивних закладів. Негативні настрої містян посилюються і через роботу транспорту, він досі працює в режимі спецперевезень. А доїхати в місто із ближніх сіл та містечок взагалі надскладно.
«Автобуси переповнені, про яку дистанцію ви говорите, про яку маску, там протигаз не захистить. Стоїш на одній нозі, тобі дихають у потилицю чи чхають ледь не в лице. Я прибираю в банку. Їду з Брюхович. До речі, про посвідчення, яке видають роботодавці, ніхто й не запитує, коли приїздить маршрутка, то заходимо всі швиденько, вона переповнена, треба їхати всім. На роботу ходити мушу, а чим їхати? Слів нема», – каже Оксана.
Якщо кількість виявлених випадків коронавірусу цього тижня не буде стрімко зростати, то вже у п’ятницю, 5 червня, комісія з питань ТЕБ і НС зможе ухвалити рішення про відкриття садочків, відновлення повноцінної роботи громадського транспорту та відкриття спортивних комплексів і басейнів.
Доки є люди, які виділяють вірус, доти будуть випадки захворювання. Єдиний спосіб уникнути – це одягнути маску, респіратор, якомога частіше мити руки, обробляти поверхні і уникати спілкувань
Нині ж у місті все ще діють певні обмеження, про які «Львівській Пошті» нагадує заступник голови ЛОДА.
«Заборонено перебування в громадських місцях без масок і документів, які засвідчують особу. Заборонено перебування в громадських місцях осіб, які не досягли 14 років без супроводу дорослого. Також заборонено проведення масових заходів. Торговельно-розважальні центри не відновили повноцінної роботи. Магазин у ТРЦ може працювати, все решта – ні. Ресторани, кафе не працюють, за винятком літніх терас, також можуть працювати на виніс. Заборонені всі перевезення: залізничні та автомобільним транспортом. Заборонене відключення електроенергії та постачання природного газу. Дотримання обмежень юридичними особами та суб’єктами господарювання контролює Національна поліція і Держпрофслужба, а стосовно простих громадян – тільки Національна поліція, – розповідає Тарас Грень. – Звичайно, що перемовини, наради з поліцією ведуться. Та є так, як є, тому тільки превентивна робота і заклики щодо дотримання маскового режиму – це найбільш ефективно. Що важливо, маємо рішення судів, які в той чи інший спосіб скасовують постанови про накладення адміністративного стягнення. Значна частина протоколів, які склала Нацполіція – а це 700-750 протоколів – не реалізується, їх скасовують суди».
Також він додав, що нині більше десяти збиратися не можна. «Якщо у п’ятницю послабимо карантин, а показник інцидентності падає, він сьогодні не 13,6 а 12,5, то можна буде збиратись уп’ятдесятьох», – каже Тарас Грень.

Робота за правилами безпечна

Та, схоже, місто живе за своїми правилами, а суворість закону компенсується необов’язковістю його виконання. Чимало обмежень залишились лише умовними. Дитячі розважальні центри запрошують святкувати день народження, там кажуть, що кварцують приміщення. Деякі ресторани також приймають гостей, а містяни дедалі агресивніше реагують, коли нагадуєш про дистанцію чи маску.
Станом на ранок 2 червня у Львові та на Львівщині 1734 підтверджені випадки інфікування коронавірусом, 58 – летальні. 438 осіб одужало. За вчорашню добу лабораторні центри в місті провели 506 ПЛР-тестів, із яких 34 позитивні (з них – 23 це мешканці Львова).
Більшість хворих лікуються вдома симптоматично, одужують, повертаються до роботи. Втім він викликає важкі ускладнення у людей із хронічними захворюваннями. «Є люди, які виділяють вірус, виходять на вулицю, з кимось контактують. Не всі переносять цю недугу легко. Багато хто вже сходив на день народження, відвідав друзів, вірус поширюється. Доки є люди, які виділяють вірус, і є люди, які не мають до нього імунітету, а в нас, напевно, понад 90% населення не мають до нього імунітету, доти будуть випадки захворювання. Єдиний спосіб уникнути – це одягнути маску, респіратор, якомога частіше мити руки, обробляти поверхні і уникати спілкувань, – каже головна експертка з епідеміології департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Тімко. – Зараз ніхто не їздить за кордон, всі випадки у нас контактні. Хворіє одна людина, хворіє ціла сім’я, всі, з ким він встиг зустрітися, попрацювати, кави попив. Тому вкрай важливо, якщо у нас послаблюється карантин і відкриваються певні заклади, то мусить бути чітко прописана та регламентована робота цих закладів. Має бути контроль за цим. Якщо все буде працювати чітко за рекомендаціями, то нам вдасться стримати вірус, якщо ж люди будуть нехтувати, то, на жаль, ніхто нам не допоможе».
Епідеміологиня каже, що майже п’ять сотень людей у стаціонарах міста й області – це багато.
Маска – це ваш спосіб захистити не лише себе, а й інших від своєї можливої інфікованості. Щоб потім не було почуття провини. Якщо інші матимуть таку саму думку, то це буде запорукою швидкого подолання епідемії
«У нас найбільше пацієнтів, у яких підтверджений коронавірус, важкі пацієнти є у кожній лікарні. Львівська обласна інфекційна лікарня була би вкрай переповнена, якби людей не госпіталізовували у винниківський госпіталь, Центр легеневого здоров’я, у першу, восьму лікарні. У нас багато закладів несуть навантаження для того, щоб люди працювали у не надзвичайному режимі, і щоб людям було комфортно перебувати в лікарні. Хворих в області є багато, понад 480 людей в стаціонарах – це багато. Окрім того, ми не знаємо, яка точна кількість хворих, не всі звертаються до лікарів. Левова частка людей лікуються вдома, амбулаторно. І від того, наскільки вони свідомо залишаються вдома, а не біжать у супермаркет купувати продукти, від того залежить здоров’я нашого суспільства. Я дуже боюсь, що відкриють розважальні комплекси, спортивні комплекси. Є люди, які перебувають на самоізоляції, виділяють вірус, але почувають себе добре, та чи не вирішить ця людина відвідати, до прикладу, такий заклад і заразити величезну кількість людей – невідомо. Ми мусимо усвідомлювати, що якщо ми не будемо дотримуватися всіх рекомендацій, то може бути досить несприятлива ситуація», – каже Наталія Тімко.
Вона також нагадує, для чого ці всі заходи зі стримування вірусу, чому потрібні певні обмеження та що ж із вірусом буде далі.
«Грип у 2008 році був дуже важкий. У 2010-ому на той самий грип теж хворіли, але хворих було менше. Хворіли і потім у 2011-ому, і так поки 90% нашого населення не перехворіє, воно не зупиниться. Треба розтягнути це в часі, щоб не захворіли всі водночас. Також є теорія, що з кожним роком вірулентність, тобто здатність вірусу чинити поганий вплив на організм людини, буде зменшуватися. І є шанс таким чином уникнути важкого перебігу. Тож що пізніше ми зустрінемося з тим вірусом, то краще», – каже епідеміологиня.
Щодо відслідковування контактних, зі слів епідеміологині, це вкрай важливо, аби ізолювати тих, хто виділяє вірус. «Ми живемо в країні, де ліквідована санітарно-епідеміологічна служба. Є лабораторний центр, Центр громадського здоров’я, але питання встановлення контактних покладене на первинну ланку – сімейного лікаря. Сімейний лікар з’ясовує, хто з вами мешкає, хто приходив, із ким спілкувалися. І цих близьких контактних, із якими ви спілкувалися на відстані менше метра, треба скеровувати на самоізоляцію на 14 днів. Після самоізоляції варто їм проводити ПЛР-аналіз, аби знати, чи вони виділяють вірус, чи ні. Тому максимально треба ізолювати тих людей, які вірус виділяють і можуть становити загрозу», – додає вона.
В інтерв’ю Радіо Свобода Віктор Ляшко, головний санітарний лікар України, також застерігає українців. «Коли ми всі разом свідомо, тобто влада, бізнес і українці, будемо дотримуватися цих норм, тоді набагато легше ми будемо проходити всі проблемні питання. Це показують й інші країни світу, які спочатку не реагували, не вірили у коронавірус, коли виникає колапс системи, коли «швидка» не може приїхати, бо завантажена, коли немає куди госпіталізувати, коли лікар робить вибір, кого класти на ШВЛ, тоді суспільство мобілізується і розпочинає допомагати», – каже він.
Також він зазначив, що аналізуючи усі заходи протидії коронавірусу, які запроваджували в Україні, відбуватиметься підготовка до другої хвилі захворювання, яка може бути восени.
«Ми очікуємо, що може бути друга хвиля. Ми готуємося. Можна зараз вже підходити до цього, запроваджуючи адаптивний карантин. Ми знаємо, які обмеження працюють сьогодні, які не працюють», – каже головний санітарний лікар.

фото: Олег Огородник

Небезпечна втома

Марта Пивоваренко психологиня, експертка з психологічних досліджень у Development Foundation, розповіла «Львівській Пошті» про втому від обмежень, як цьому зарадити та підготуватись до того, що карантин може бути тривалим.
«Часом чуємо «ти що, віриш у коронавірус?». Це тісно пов’язано зі здатністю людей до аналізу інформації та з можливістю доступу до неї. Якщо люди мають низький рівень освіти, не дуже розуміють, як працюють біологічні механізми, то вони можуть сумніватися в існуванні того, чого не бачать. Такі «тенденції» можуть виникати в селах, невеличких містечках. І так буде, допоки люди не побачать «швидку», медиків у обмундируванні, когось забирають, когось тестують, – каже психологиня. – Також є така річ як адаптація до стресу. Механізми нашої психіки працюють так, що ми до певних речей звикаємо. Коли людина починає працювати на заводі, постійно чує шум, він навіть може бути неабияк дискомфортним. Але за рік вона до нього вже не така чутлива. Мозок адаптує нас до некомфортних умов існування для того, щоб ми з розуму не зійшли. Довго витримувати небезпеку, наругу організм не здатний, для того, щоб зберегти психічну цілісність, відбувається поступова адаптація. Люди, які постійно під обстрілами, часом їх не помічають. Ми ж дивуємося, як вони можуть спокійно ходити, робити якісь буденні справи, а у них кулі свистять над головою. Людина перестає відчувати загрозу».
Якщо все ж мати певні ритуали, наприклад, одягання маски перед виходом із дому, миття рук, користування антисептиком, то це може допомогти уникнути не лише вірусу, а й знизить рівень стресу.
«Коли ми йдемо вулицею, знаючи, що ми в масці, рукавичках, то почуваємось у безпеці, ми не лише не поширюємо вірус, але й умовно захищені. Дуже помітно, як той, хто не носить маску, зустрічаючи когось, одразу ж напружується, певною мірою стресує. Тож якщо говорити про психіку, то людина, яка носить маску, захищає і свою психіку. А той, хто не носить її, постійно чекає на загрозу, остерігається, перебуває в напрузі. Він сам собі створює умови, за яких отримує пікове незадоволення і відчуття, що щось може піти не так. Уявіть собі, як почувається, виглядає людина без маски, а біля неї хтось інтенсивно пчихнув», – каже Марта Пивоваренко.
Певні обмеження і карантин може тривати місяці, а то й роки. До цього варто готуватись.
«Жодна держава світу не корегує, не регулює вірус. Вона лише намагається розтягнути це захворювання в часі. Ми все ж якось зустрінемося з ним, переживемо, перехворіємо чи помремо. Та стримування дає час, можливість різним країнам створити вакцину і дочекатися моменту, коли матимемо менші ризики. Такий повільно протікаючий карантин може тривати і до двох років. І до цього варто готуватись. Варто думати, як організувати свою роботу так, аби не залежати від великої кількості контактів, перебування в офісі. Треба створити робоче місце. У цьому робочому просторі треба бути дійсно на роботі. Зачісуватися, вдягатися і працювати, це допомагає налаштуватися. Оскільки зустрічей мало, треба організовувати неробочі зустрічі онлайн, які би дали емоційний ресурс. Важливо слідкувати за харчуванням і загалом за станом імунної системи. Помічним є сонце. Не варто уникати прогулянок, пробіжок. І пам’ятати, що вдягаючи рукавички, ми не просто захищаємося від предметів, ми захищаємо своє обличчя від цих рук. Маска – це ваш спосіб захистити не лише себе, а й інших від своєї можливої інфікованості. Щоб потім не було почуття провини. Якщо інші матимуть таку саму думку, то це буде запорукою швидкого подолання епідемії», – каже Марта Пивоваренко.
Нагадаємо, що карантин в Україні через епідемію Covid-19 запровадили 12 березня. 11 травня карантин послабили, зокрема у Львові дозволили відкрити парки, сквери та літні майданчики ресторанів. А з 12 травня відкрили перукарні та салони краси. 15 травня в місті дозволили роботу візових центрів та магазинів одягу, білизни, взуття, а також продовольчих ринків.
Додамо, що у МОЗ назвали етапи та критерії виходу з карантину, а наступні послаблення заплановані на 10 і 21 червня. Через адаптивний карантин рішення про послаблення ухвалюють на місцях.

На Львівщині на коронавірус захворіли 363 медиків 

На Львівщині на коронавірус захворіли 363 медичних працівники, зокрема, 137 лікарів, 155 осіб середнього медперсоналу, 57 – молодшого та 14 інших. Уже одужали 100 медиків.
Очільник Львівщини Максим Козицький підписав розпорядження про виплату разової допомоги працівникам медичних комунальних некомерційних підприємств. «Ресурс у розмірі 95 тисяч гривень розподілили між усіма закладами охорони здоров’я. Два посадових оклади виплатять працівникам обласної інфекційної, госпіталю інвалідів війн та репресованих, фтизіопульмонологічного центру, ОХМАТДИТу та центру медицини катастроф. Разом із тим по одному посадовому окладу виплатять працівникам інших медичних комунальних некомерційних підприємств Львівської обласної ради», – каже заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.

На виплату разової допомоги мають право працівники медичних комунальних некомерційних підприємств та медичних комунальних закладів Львівської обласної ради, які в період з 12 березня 2020 року до 15 травня 2020 року пройшли стаціонарне лікування в лікувальних закладах охорони здоров'я з підтвердженим діагнозом захворювання на гостру респіраторну хворобу COVID-19.
У четвер на черговому засіданні сесії обласної ради запропонують зміни до цього рішення, аби під фінансування потрапили і ті працівники медзакладів, які інфікуються до 5 липня.
Також голова ОДА ініціює можливість охоплення фінансовою допомогою сім’ї померлих працівників обласних медичних установ.

Довідково: 
В Україні станом на 2 червня підтверджено 24 340 випадків COVID-19, з них 10078 одужали, 727 померли. Протягом останньої доби лабораторно підтверджено 328 випадків. Найбільше у Рівненській області – 53, Житомирській – 34, Львівській – 34, Чернівецькій – 33, Києві – 28.
Загалом захворіли 1747 дітей та 4682 медики. На амбулаторному лікуванні 16896 пацієнтів, з них 1460 дітей та 3805 медпрацівників. Усього потребували госпіталізації 7444 особи, з них 287 дітей та 877 медиків.
Підключення до апарату штучної вентиляції легенів потребували 286 особи, зокрема одна дитина та 26 медиків.
Із числа людей, що одужали, 2428 медпрацівників та 680 дітей.
36 медиків померли від ускладнень COVID-19.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9928 / 1.72MB / SQL:{query_count}