«Цілющі» тести

Хто, де саме і за скільки може здати аналіз на Covid-19 у Львові. ПЛР-тести роблять чотири державні лабораторії та кілька приватних. Із цього тижня у місті проводять ще й імуноферментний аналіз – кому, де і скільки це коштує

Ми не подолали коронавірус. Більше двох місяців суворого карантину обійшлися нам суттєвими економічними втратами, втім це дало можливість зменшити швидкість поширення вірусу, але не подолати його. З ним доведеться жити.
Станом на 26 травня на Львівщині діагноз Covid-19 підтверджено у 1405 осіб. Майже пів тисячі хворих перебувають у стаціонарах області. Більше 30 людей – у відділеннях реанімації. Десятеро пацієнтів нині на ШВЛ.
Щоб епідемія не вийшла з-під контролю, потрібно тестувати населення, ретельно відслідковувати контактних осіб, дотримуватись соціальної дистанції та користуватись засобами індивідуального захисту.
19 травня набув чинності закон про масове тестування на коронавірус. Він передбачає обов’язкове тестування усіх, хто звертається за меддопомогою чи контактував із хворими. Тестування на Covid-19 проводитиметься не тільки відомим методом ПЛР, а й за допомоги методу імуноферментного аналізу (ІФА). Цього тижня такі тести почали проводити у Львові, втім це не зовсім «масове тестування».

Кров на ІФА беруть із вени

Наталія Тімко, головна епідеміологиня області, розповідає, що метод імуноферментного аналізу дозволяє визначити антитіла до різних інфекцій. Тобто реакцію імунітету на збудник. Для захисту від інфекції, наприклад, коронавірусу Covid-19, важливими є антитіла класів G та M (IgG та IgM). Антитіла класу М означають, чи людина хвора зараз. Антитіла класу G – чи людина має імунітет до цієї хвороби. Антитіла класу G утворюються і після вакцинації, і після перенесеної хвороби.
Масштабне тестування населення на виявлення імуноглобулінів G до коронавірусу цінне для науковців. Епідеміологиня каже, що воно покаже, скільки людей перехворіли, зокрема безсимптомно чи у легкій формі, а також можна буде дослідити, наскільки тривалим є імунітет до коронавірусу. Імуноглобуліни класу М утворюються на п’ятий день після появи клінічних ознак хвороби та зберігаються в організмі впродовж трьох-чотирьох тижнів.
«ІФА-діагностика – Це допоміжний метод, він допоможе перерозподіляти пацієнтів. Діагноз можна буде поставити лише після ПЛР-аналізу. Робитимуть ІФА людям, які мали клінічні ознаки коронавірусної інфекції, катаральні явища, чи мали контакт із підтвердженим хворим на коронавірус. Це нам дозволять сортувати пацієнтів. Якщо у людини виявлятиметься імуноглобулін М, то такого пацієнта обов’язково тестуватимемо на ПЛР, якщо ж ні, то не тестуватимуть», – каже Орест Чемерис, директор департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.
Це досить точний, значно дешевший, ніж ПЛР, та простіший метод. До того ж кількість апаратів для проведення ІФА в Україні у рази вища. Аналіз проводять лабораторно, кров беруть із вени.
Щодо недоліків ІФА, то він не дасть результату на етапі зараження чи початку розвитку коронавірусної інфекції, тобто ще до утворення імунною системою захисних антитіл. А також потребує підтвердження через тестування методом полімеразної ланцюгової реакції.
Однак, відповідно до наказів МОЗ, безкоштовне ІФА-тестування робитимуть чітко визначеним категоріям, як при методі ПЛР. «Насамперед ми будемо тестувати людей, у яких є відповідні клінічні симптоми, прояви коронавірусної хвороби, також пропонуємо тестувати всіх без винятку контактних осіб, навіть якщо у них немає симптоматики. І всі групи ризику: представників Нацполіції, Нацгвардії тощо», – зазначав міністр охорони здоров’я України Максим Степанов.
Для того, аби вас скерували на аналіз, потрібно зв’язатися зі своїм сімейним лікарем, повідомити йому симптоми чи інформацію щодо контактів.
У медзакладах Львова є майже 30 апаратів, які можуть робити ІФА-діагностику. Але нині ще нема необхідних реактивів для того, щоб масово проводити імуноферментний аналіз. «Почали цю роботу в лікарні швидкої медичної допомоги, тестуємо лікарів. Тестуватимемо лікарів у Першій міській лікарні», – каже міський голова Львова. Андрій Садовий додав, що для «медиків та працівників, що забезпечують життєдіяльність міста, тобто поліції, комунальників, аналіз буде безкоштовним».

Де роблять ІФА, яка його вартість?

Цей аналіз проводитимуть приватні клініки. Той, хто хоче довідатись, чи має антитіла до коронавірусу, однак не входить до категорії тих, кому це роблять безкоштовно, може здати аналіз у приватній лабораторії, коштуватиме це від 400 до 800 гривень. Приймають клієнтів у лабораторіях переважно за попереднім записом. Результати аналізу можна отримати впродовж п’яти днів. Нині такі тести роблять у Медичному центрі святої Параскеви, «Сінево», «Унілаб». До кінця тижня такі тести розпочне робити лабораторія «Медіс», а з початку червня – «Ескулаб».

фото: Роман Балук

ПЛР-тести: або довго, або дорого

Виявити наявність або ж відсутність вірусу в організмі людини можна лише після проведення дослідження методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Таке тестування проводять у лабораторіях на спеціальному обладнанні, а його результати отримують лише через кілька днів. Інфекцію можна виявити вже на перший-другий день після потрапляння вірусу в організм.
У лабораторіях Львова проводять понад 400 ПЛР-тестувань на добу. Працюють чотири лабораторії, які розташовані у Львівському обласному лабораторному центрі, медуніверситеті, військовому госпіталі. Четверта лабораторія в місті, у якій діагностують Covid-19, запрацювала нещодавно на базі Центру легеневого здоров’я.
Орест Чемерис розповів «Львівській Пошті», що в області планують налагодити роботу лабораторій Держпродспоживслужби та лабораторії у Центрі СНІДу, вони також зможуть робити ПЛР-тести. «Лабораторію Держпродспоживслужби буде легше запустити, сподіваємося, це відбудеться незабаром. Обговорюємо її потужності. У Центрі СНІДу є апаратура, втім вона потребує специфічного налаштування. Люди, які її обслуговують, думають, як це переналаштувати, є певні складнощі», – каже він.
Міський голова Андрій Садовий розповідав «Львівській Пошті», що до осені на базі Міської клінічної лікарні швидкої допомоги міста Львів планують відкрити ще одну лабораторію для діагностування коронавірусу. В одній з них робитимуть і ПЛР-діагностику.
400 тестів на добу – це мало. У вихідні ця кількість в рази менша. Лабораторії працюють на межі своїх можливостей, нині там на аналіз очікують майже три тисячі зразків. Щодня у лабораторії надходять сотні пробірок, деколи вдвічі більше, аніж можна опрацювати за добу. Тож пацієнти і лікарі очікують результатів щонайменше 10 днів. Поки зроблять аналіз, то хтось встигає одужати, а декому діагноз ставлять вже посмертно. Ускладнилась справа з тестуванням не лише через збільшення кількості хворих та контактних, а й тому що ПЛР-діагностика необхідна тим, хто потребує термінового лікування інших захворювань, не пов’язаних із коронавірусом. Зокрема й тим, хто чекає на госпіталізацію в онкоцентр.
«Забір матеріалу для ПЛР-діагностики у пацієнтів, яким необхідне оперативне втручання, яке не можна вже відкладати, здійснюють мобільні групи. Якщо є підозра на коронавірус, то пацієнт також не має йти вулицею, побалакати з сусідом, потім їхати в маршрутці здавати тест. Він має звернутися до сімейного лікаря. З поліклініки приїде бригада, медпрацівники заберуть зразки для ПЛР. А пацієнт, чи то з підозрою, чи це той хто очікує на госпіталізацію у медзаклади міста, має бути на самоізоляції», – каже Орест Чемерис.
Необхідна госпіталізація у онкоцентр і пані Любі. Їй взяли зразки на аналіз, для цього жінка ходила у поліклініку. «Мене скеровують на обстеження в онкоцентр. Можливо, доведеться робити операцію. Потрібен ПЛР-аналіз на коронавірус. Я зателефонувала своїй сімейній лікарці, кажу, що це терміново, госпіталізацію не рекомендують відкладати на тижні. Лікарка сказала прийти у поліклініку, щоби здати аналіз ПЛР. Я втішилась, що все так оперативно, і вже на наступний тиждень сподівалась на результат. Але виникли якісь проблеми, на наступний тиждень аналіз мені довелось перездавати. Мою пробірку чи десь забули і вона зберігалась у неналежних умовах, чи що інше сталось, я не з’ясовувала. Тест здала повторно. Безкоштовно. Сподіваюся, що отримаю результат за тиждень», – розповідає пані Люба.
Львів’янка Оксана також чекає на операцію. Лікар скерував на ПЛР-аналіз, втім жінка не може чекати результату два тижні. Вона звернулась у приватну лабораторію. «Результат обіцяють не більше ніж за п’ять днів. Приїхала медсестра у захисному одязі, швидко взяла зразки на аналіз – це мазки з рота, носа. Коштувало мені це трохи більше двох тисяч гривень», – каже жінка.
Приватні лабораторії проводять ПЛР-аналіз за попереднім записом, результат доведеться очікувати до п’яти днів. Якщо немає необхідності викликати працівника лабораторії додому задля забору біоматеріалу, то аналіз може обійтись у 1500 гривень. Якщо ж медик здійснює забір біоматеріалу вдома, то це обійдеться у 2500 гривень, а то й більше.

Експрес-тести: низька репрезентативність

Ще один метод тестування, нині він чи не найдоступніший – це експрес-тести на коронавірус. Їх можна придбати в аптеці, ціна – від 300 гривень. У набір входять засоби для забору крові, тест-касета, інструкція. Роблять тест так: краплю крові капають у лунку тест-касети і чекають на появу смужок. Дві смужки – результат позитивний, одна – негативний. Тест показує, чи у людини є антитіла до коронавірусу. Вони можуть з’явитися і на п’ятий-сьомий день «інтенсивного хворіння». Загалом від такого типу тестувань поступово відмовляються через низьку репрезентативність – це менше 45%. Та сенс робити ці експрес-тести все ж є. Якщо пацієнт із пневмонією має позитивний результат такого тесту, то ймовірність, що у нього коронавірус, становить 95%.
Будь-яке тестування – це не лікування, це тільки діагностика, варто підходити до цього з холодним розумом. Тому медики рекомендують звертатись за консультацією до сімейних лікарів. Вони призначать тестування, якщо для цього є покази.

Майже три тисячі зразків у черзі – лабораторії працюють на межі можливостей

Роман Павлів, директор Львівського обласного лабораторного центру МОЗ, – про ПЛР, ІФА-діагностику та чому мити руки та носити маску – це вкрай важливо

– Пане Романе, лабораторний центр займається відслідковуванням контактних осіб. Як це відбувається? 
–  Надходить до нас матеріал пацієнта для аналізу. Коли підтверджується коронавірус, то ми телефонуємо у наш територіальний підрозділ, кажемо, що за такою-то адресою, така-то людина має підтвердження на Covid-19. Якщо це з лікувального закладу, то дзвонимо туди. Якщо пацієнт із лікарні, то ним займеться група інфекційного контролю. Ми розробили спеціальні методички – там розписані заходи для конкретних випадків. Якщо людина хворіє амбулаторно або ж безсимптомна, то вона мусить перебувати на самоізоляції, це на контролі сімейного лікаря. По телефону наші працівники з’ясовують із пацієнтом усі моменти, себто з ким контактував, де працює. Також опитують і контактних осіб. Якщо у когось є ознаки захворювання, то він звертається до свого сімейного лікаря, той скеровує на ПЛР. Тепер забором матеріалу займаються поліклініки. Контактних також тестують.
– Знаю, що налагоджуєте роботу з лабораторією Держпромспоживслужби, скільки ПЛР-тестів вони зможуть робити?
– У них для ПЛР є такий прилад, як у нас. Вони також зможуть проводити тестування на коронавірус, коли матимуть певні матеріали. Ми узгоджуємо алгоритм дій, потрібні угоди підпишемо на співпрацю. Побачимо, як швидко вони навчаться робити ті процедури, які залежать від людини. Якщо така лабораторія матиме достатньо фахівців, а зараз мають хіба що трьох, то можливо робитимуть бодай 50-60 тестів на добу.
– Загалом скільки ПЛР-досліджень у Львові проводять на добу?
– Можна провести близько 400 досліджень. Минулого тижня було більше ніж 420, але так кожного разу не виходить. Деколи ставимо деякі проби, але їх потім доводиться переробляти і двічі, і тричі. Є позитивні, є негативні, а є середні, які не показують одразу результативності, тому ми повинні стільки разів робити тест, поки не отримаємо результат. А воно все забирає час. У лабораторний центр надходять сотні зразків, коли дві, коли сім. На вихідні мало, після вихідних їх набагато більше. 400 робимо, а решта залишається. Зараз на залишку майже три тисячі зразків.
– Чи достатньо фахівців у лабораторному центрі нині?
– Обладнання дозволяє робити більшу кількість тестів, але потрібно більше фахівців. Для цієї роботи потрібні кваліфіковані працівники, їх зараз не вистачає.
– Яка приблизна собівартість ПЛР-дослідження?
– Від 400 до 800 гривень, все залежить від того, які компоненти використовувати. Різні виробники, різні ціни, але загалом це дорогі дослідження.
– Що можете розповісти про ІФА-тестування, наскільки воно результативне?
– ІФА-тестування має трохи менший відсоток результативності, ніж ПЛР. У ПЛР-тесту результативність 95-98% в ІФА – 85%, а експрес-тести показують до 45% результативності.
ІФА-тестування значно простіше, результативність висока, швидкість проведення діагностики також висока. Дві години – і маєте результат, ПЛР майже півтора дня займає.
Із допомогою ІФА досліджуємо різні імуноглобуліни. Тест виявляє наявність антитіл на коронавірус. Дослідження імуноглобуліну G – це здебільшого для епідеміологів, щоб знати, які люди вже перехворіли. Зараз вони не дуже актуальні, їх доцільно проводити пізніше, коли значна кількість людей перехворіє, щоб знати, який суспільний імунітет на нашій території. Актуальні дослідження на імуноглобуліни М і А.
Імуноглобулін А виробляється з перших днів контакту людини зі збудником. Він одразу ж покаже, що людина хвора. Імуноглобулін М трохи пізніше – на 10-12 день. Люди думають, що підтвердження коронавірусу – це ледь не лікування.
– Але ж ви розумієте, що люди виходять на роботу, і ті, хто, можливо, безсимптомні, йдуть у люди і заражають тих, хто в зоні ризику, тому тестування дуже важливе.
– Так, звичайно, я з вами згоден. Я зовсім не є прихильником послаблення карантину, але для цього маємо чимало економічних причин. Тому ми повинні навчитися жити з коронавірусом. Ми повинні дуже відповідально ставитись до заходів індивідуального захисту. Маски треба носити, руки треба мити, дезінфікувати, не можна торкатись обличчя брудними руками, треба дотримуватись дистанції. Ми повинні робити все можливе, аби захистити себе. Якщо ми будемо дотримуватись цих простих правил, то й сама захворюваність не буде такою інтенсивною, а лікувальні заклади зможуть справлятися з тим об’ємом хворих, які поступають із ускладненнями.
ІФА-тести простіші, ніж ПЛР, їх можна робити і в поліклініці, якщо є обладнання. ПЛР – це досить складний аналіз, ми працюємо з живими збудниками. Люди повинні працювати у засобах індивідуального захисту, це складно, дихати важко, в боксах сидіти важко. У нас нема вихідних. З цього тижня по одній людині, по черзі відпочиватимуть один день. Люди свідомі того, що важка робота, і відповідальність висока, мусиш дати достовірний результат. Зрештою, це їхня робота. Ми щодня працюємо з такими складними збудниками, це може бути туляремія, лептоспіроз чи будь-який інший збудник. Нині непроста ситуація, в епідемію немає часу на відпочинок, люди перенавантажені. Нині інтенсивно працює три лабораторії – наша, медуніверситету та лабораторія військового госпіталю. Останні у вихідні не працюють, тому у деякі дні виходить 120 тестів, в робочі дні є більше.
А ще потрібно робити й ту роботу, яка не стосується коронавірусу. Ми не можемо кинути все, інші хвороби ж не щезли, їх і лікувати треба.
– Як можна збільшити кількість ПЛР-тестувань?
– Лише шукати додаткові лабораторії, а їх уже майже нема, фахівців нема. Є приватні лабораторії. Там за аналіз беруть чималі гроші. Вони і переманюють всіх фахівців, у нас людина отримує 5-6 тисяч гривень на місяць, а там вона матиме вчетверо більше.
ІФА-тестування відсіє великий об’єм досліджень із низькою результативністю, тобто ми зможемо більш прицільно проводити ПЛР-діагностику. ІФА – це досить високоякісний аналіз, тому за ПЛР виявлення хворих на коронавірус буде значно вищим. ІФА – прилад не тільки для коронавірусу, на ньому гепатит досліджують та багато іншого. Їх є чимало у Львові, докупивши розхідні матеріали, навчивши людей, ними можна буде користуватись. Це вже не буде, як з ПЛР – чотири чи п’ять лабораторій. Вони проводитимуть так звану грубу просівку, а ми вже прицільніше будемо тестувати.
Розмовляла Вікторія Савіцька

Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міської ради:
– Полімеразна ланцюгова реакція – єдиний метод, який має високу достовірність для виявлення коронавірусу. На жаль, в Україні і у Львові зокрема нема таких потужностей, аби всім проводити такий тест. Тому насамперед треба тестувати тих, у кого медики підозрюють коронавірусну інфекцію. «Підозрюваним» вважаємо пацієнта, який має характерну тріаду симптомів – глибокий кашель, підвищену температуру (38,5) і утруднення дихання. Тепер додався ще й такий симптом, як втрата нюху. Він виявився характерним для цього захворювання. Таким пацієнтам сімейні лікарі зазвичай призначають ПЛР-тестування. Забір зразків нині здійснюють бригади з поліклінік. Також тестують цим методом і контактних осіб. Визначаємо контакти людини, у якої підтвердили коронавірус – це члени сім’ї, родичі, співробітники. Люди, з якими хворий працював у одному кабінеті, контактні. У них теж за правилами треба відбирати зразки для ПЛР-аналізу. Через це кількість людей, яким об’єктивно треба робити ПЛР, стає дедалі більшою. Також є психологічний момент: схвильовані люди без показань біжать у міські установи, аби їм робили тести. Не варто цього робити. Тож на безкоштовне тестування на коронавірус можуть розраховувати хворі, контактні та ті, кому потрібна планова госпіталізація. Це ті люди, які вже не можуть відтерміновувати планові оперативні втручання. Зазвичай це стосується онкології, захворювань, які потребують щорічної корекції, захворювань серця. Таким пацієнтам треба робити ПЛР, якщо він негативний – проводити оперативне втручання. Наступний метод діагностики, з яким ми розпочинаємо працювати цього тижня – це імуноферментний аналіз. Він визначає імуноглобуліни А, М, G. А та М свідчить про можливу фазу гострого захворювання, а G може вказувати на те, що людина вже перехворіла коронавірусною інфекцією. На території міста у різному підпорядкуванні є 26 апаратів, які можуть робити ІФА-діагностику. Один апарат за добу може виконувати приблизно 90 аналізів. Є ще приватні лабораторії. Частина вже робить такі аналізи. Сьогодні у нас ще нема необхідних реактивів для того, щоб масово проводити імуноферментний аналіз. У нас є кілька наборів. Ми зараз намагаємось запустити лабораторію в Першій міській лікарні, там проводять перші пробні тестування для того, щоби навчитися це робити і правильно зчитувати результат. Наразі ми на етапі запровадження ІФА-діагностики. Потрібен час, щоб закупити реактиви, їх треба знайти, гроші на це треба виділити. Я не можу казати, що це буде за тиждень, намагаємось запустити це тестування якомога швидше, щоб бодай медпрацівників тестувати, а також працівників комунальних служб. Якщо отримали ІФА позитивний, то обов’язково потрібно робити ПЛР. Для того, щоб зняти навантаження з лабораторій, які роблять ПЛР-тести, доцільно проводити тестування на імуноглобулін М. Якщо він позитивний у контактних осіб, тоді необхідний і ПЛР-тест, якщо негативний, то ПЛР необов’язково робити. Медпрацівникам за наказом МОЗ рекомендовано кожні 14 днів проводити ІФА-діагностику, працівникам Нацполіції, прикордонної служби – раз на 30 днів. Також тестуватимемо цим методом і працівників комунальних служб. Останнє – це експрес-тести. Їх можна застосовувати, коли є яскраві клінічні ознаки хвороби або ж минуло 7-10 днів від контакту. Як показує наша статистика, вони малопоказові. Було чимало у нас випадків, коли експрес-тест був негативним, а ПЛР-тест виявився позитивним і навпаки. Ми провели більше 10 тисяч експрес-тестів у міських установах. Із них лише 96 позитивні, а з тих 96 менше половини підтвердилось ПЛР-дослідженням. На жаль, ефективність цього тестування менше 1%.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8128 / 1.77MB / SQL:{query_count}