Спільними зусиллями відродити «Фенікс»

До осені планують відновити роботу реабілітаційного центру для бійців. Нині розробляють документацію та чекають на фінансову допомогу від міської та обласної влади. Допомогти можете й ви

Наслідки пожежі у реабілітаційному центрі для бійців «Фенікс», яка трапилась майже три тижні тому, досі ліквідовують та оцінюють. Нагадаємо, що 17 квітня близько 15.00 там виникла пожежа. Центр розташований на території Львівської обласної психіатричної лікарні на вул. Кульпарківська, 95. Він був створений волонтерами, бійцями та благодійниками у 2014 році, де надавали допомогу учасникам бойових дій та їхнім сім’ям. У центрі діяв сучасний зал фізичної реабілітації та психологічного розвантаження.
Через пожежу приміщення потребує цілковитого відновлення. Тут згорів дах і майже все, що було всередині. Досі рахують, у скільки ж обійдеться його відновлення. Те, що центр відновлять, ніхто зі співрозмовників не сумнівається. Та, зі слів керівника центру «Фенікс», кожен день на вагу золота. Бо, якщо відновлення «зависне», то потім ця справа відійде на другий план, а відкриття затягнеться на роки.
Нині ж волонтери та бійці, які відвідували центр, не опускають руки, об’єднались і вже прибрали територію центру. Допомогти, зокрема фінансово, одразу пообіцяли обласна та міська влада. Тож відновлення роботи центру «Фенікс» – питання часу. А воно справді актуальне, адже війна триває, і хлопцям, які приїжджають зі сходу, та їхнім родинам дуже й нікуди звернутись по допомогу.

Основні витрати – на покриття

Приміщення центру тимчасово перекрили від дощу та прибрали територію після пожежі, сміття посортували та вивезли. Хоч заклад, який горів, потребує цілковитого оновлення, проте для подальшої роботи воно придатне, локацію змінювати не планують.
«Самі стіни центру від вогню не дуже постраждали, а дах був дерев’яний і справді старий. Перекриття давно потребувало заміни. Із 2018 року була готова документація на це, проте в області коштів не виділяли», – розповідає «Львівській Пошті» Андрій Посікіра, керівник центру «Фенікс».
Із його слів, основна частина витрат піде саме на покриття, яке повністю знищив вогонь. «Погоріло й кілька вікон, два приміщення з технікою зачепило полум’я. На яку ж суму заподіяно шкоди поки точно не можу ще сказати, бо дещо, зокрема з техніки, ремонтується, відновлюється і обстежуються», – додав співрозмовник.
Після того, як будуть готові проєктно-кошторисна документація та дефектні акти, знатимуть, скільки ж коштів знадобиться на реконструкцію приміщення центру «Фенікс».
«Цього тижня маємо завершимо роботу над документацією. Виготовлення ПКД і актів теж чимало коштує. Спочатку мовилось про суму 325 тисяч гривень, а тепер майже 500 тисяч гривень. Сума дуже велика, її також хтось мусить проплатити, і якомога швидше. Без цієї документації ми не можемо почати відновлювальні роботи в центрі», – зазначив Андрій Посікіра.

Гроші є, потрібна документація

Отже, щойно буде готова документація, її повинні скерувати у Львівську ОДА. Там, кажуть, вже нині готові виділяти першу частину коштів на ремонт.
«Коли трапилася пожежа в центрі «Фенікс», голова Львівської ОДА Максим Козицький одразу офіційно заявив, що з обласного бюджету готові співфінансувати видатки, пов’язані з відновлювальними роботами та реконструкцією «Феніксу». Ми готові проводити ці рішення через обласну ТЕБ і НС. Щоб розглядати на комісії питання по суті, необхідний пакет документів, у який входить обґрунтування, аналітичні матеріали, довідка дефектного акту або кошторису і відповідно заявка. На сьогодні ми очікуємо від керівника центру «Фенікс» цей пакет документів, який він має подати спільно з директором обласної психіатричної лікарні Богданом Чечоткою», – каже «Львівській Пошті» заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.
Посадовець запевняє, що керівник області це питання має на особистому контролі. Після того, як у ЛОДА отримають пакет документів, на комісії розумітимуть, яку ж суму виділяти на співфінансування. «Є кошти, акумульовані Андрієм Посікірою від спонсорів, донорів і небайдужих людей. Плюс ЛОДА  фінансово готова долучатись і, наскільки мені відомо, Львівська міськрада теж готова допомогти, зокрема з внутрішніми ремонтами та з обладнанням. З нашого боку, я так розумію, мовиться про максимальну суму розміром три-п’ять мільйонів гривень. Першу частину коштів готові виділяти», – наголосив Іван Собко.
Місто теж фінансово готове підтримати центр «Фенікс». «Важливо збудувати новий реабілітаційний центр на базі цього, адже він виконував дуже круту функцію. Ми домовились, що обласна комісія з питань ТЕБ і НС виділяє кошти на відновлення, а місто допомагає з наповненням цього приміщення. Зараз важливо, щоб була мудра архітектурна думка, адже сюди звертаються і люди на візках, і люди, що потребують трудової реабілітації. Ми проговорили, що тут можна буде зробити мансардний дах, красивий конференц-зал та й загалом перебудувати приміщення. Той же гідромасаж тут дуже потрібний, різні засоби для спини. Якщо ми в цьому році все правильно зробимо, то в наступному цей центр отримає нове дихання і новий поштовх», – зазначив цього тижня Андрій Садовий, оглянувши приміщення центру після пожежі, інформує пресслужба ЛМР.

Бійцям більше нікуди йти…

Якщо ж влада справді дотримає свого слова і допоможе з фінансуванням, то до осені цілком реально відновити роботу центру, певен Андрій Посікіра. Та навіть попри карантин та пожежу фахівці, які працювали в центрі, продовжують працювати з хлопцями. «Наші психологи зараз надають допомогу переважно в режимі онлайн. Вчора було чотири хлопці, яких ми прийняли. Когось госпіталізовуємо, комусь надаємо консультації, щоб зняти стрес. Практично щодня до нас звертаються бійці, бо їм, по суті, більше нікуди звернутись. Особливо в цій ситуації з коронавірусом, де Винниківський госпіталь чи інші заклади приймають лише пацієнтів із підозрою на вірус чи хворих. Ми, по суті, були єдині, де у Львові надавали невідкладну гостру допомогу нашим ветеранам», – наголосив керівник центру.

Тимчасово центру надали сусіднє приміщення у 31 відділенні обласної психіатричної лікарні для подальшої роботи. Там виділили дві кімнати, де розклали вцілілу техніку та документацію. Після карантину можливо шукатимуть більш функціональне приміщення, де зможуть надавати не лише психологічну, а й фізичну реабілітацію.

Як триває слідство?

У поліції неохоче розмовляють із журналістами. Слідчий, який веде справу щодо пожежі у «Феніксі», відмовився контактувати з нами, і лише сухо у пресслужбі ГУ НП Львівщини зазначили, що триває досудове розслідування.
Як писала «Львівська Пошта», за цією справою відкрили провадження. Зараз проводять експертизу, після якої встановлять обставини злочину. Ця справа за ст.194 ч.2 Кримінального кодексу України «Умисне знищення або пошкодження майна». Максимальне покарання за злочин, вчинений за цією статтею – позбавлення волі строком до 10 років.
«Телефонував днями слідчому і він мені казав, що передали знайдені предмети, якими, найімовірніше, було зроблено підпал, експертам на досудову експертизу. Чекаємо висновків експертів. Але вже все вказує на те, що це був навмисний підвал», – припускає Андрій Посікіра.
Співрозмовник зауважує, що напередодні пожежі в центрі замінили проводку, опалювальних приладів увімкнених не було, оскільки приміщення зачинили на карантин, а всі замки після пожежі теж були на місці. До слова, за весь час роботи центру трапилось близько шести випадків вандалізму, проникнення в приміщення.


Допомогти «Феніксу» можете й ви, надіславши кошти на волонтерський рахунок: 4149 6293 8078 6707.
У перші дні після пожежі вдалось зібрати близько 70 тисяч гривень. Та після 28 квітня, коли в Україні запровадили нові правила для грошових переказів, будь-які кошти на картку перестали надходити від небайдужих громадян. Андрій Посікіра пояснює, що під час перерахунку варто зазначати, що кошти на благодійність або на відновлення центру «Фенікс». У такому випадку обмежень у перерахунку не буде.
Інший варіант – передати кошти особисто готівкою керівнику центру «Фенікс». Можна й конкретно закупити якусь річ для роботи центру, наприклад, систему відеонагляду чи принтер, оскільки частина техніки під час пожежі розплавилась та згоріла.
Відстежувати актуальну інформацію про діяльність центру можна на його сторінці у фейсбуці (facebook.com/kulparkiv/) або на сторінці Андрія Посікіри (facebook.com/posikira).


фото: пресслужба ЛМР, пресслужба Львівської облради

Юлія Захарчук, волонтерка Першого українського жіночого ветеранського простору Re:hub:
– Після пожежі у «Феніксі» розчищати згарище долучилось дуже багато людей. Не знаю, скільки точно, але більше сотні. Хтось фізичною працею допоміг, хтось ресурсами. Коли можу, то теж приходжу допомагати: щось помити, прибрати, якимись особистими контактами ділюсь. Адже дуже важливо якнайшвидше відновити роботу центру «Фенікс». Оскільки там надавали не те, щоб медичну допомогу, а насамперед це був майданчик для спілкування бійців. Хоча надавали й реабілітаційні послуги. Бо якщо військовий серйозного поранення не мав, то після того, як носив на собі зброю, бронежилет і каску, зі спиною точно у нього виникали проблеми. У центрі на спеціальних тренажерах могли позайматись і дівчата, і хлопці. Також там надавали добру психологічну допомогу. Та коли відкривали центр, то мовилось, що це має бути майданчик для спілкування між бійцями. Якщо говорити про наші спеціалізовані медзаклади, то вони цього не забезпечують. Можливо, часом хлопцям і не вдається допомогти у лікуванні, але вислухати і дати надію на краще тут завжди готові, і людині стає легше. Коли ж вдасться відновити цілком його роботу? Чесно кажучи, не зовсім вірю обіцянкам чиновників, але ми бачимо, скільки людей готові допомогти продуктами, речами чи грошима. Такими темпами точно швидко відновимо «Фенікс». Думаю, зараз основана перепона бюрократична – дозволи, висновки.
Уляна Кузик, начальниця управління постачання Добровольчого українського корпусу «Правий сектор»:
– Без варіантів найближчим часом потрібно відновити роботу центру «Фенікс», бо розуміємо, що хлопці надалі приїжджають із ротації, і всі вони так чи інакше потребують психологічної допомоги. До лікарів вони не хочуть йти, а у «Феніксі» завжди радо приймають бійців, там доволі домашня атмосфера. Була у тих приміщеннях, які виділили зараз для роботи центру «Фенікс», то це не до порівняння – без опалення, сиро і все нагадує про лікарню. Та навіть попри цю прикру ситуацію з пожежею у «Феніксі» Андрій Посікіра – великий молодець, бо буквально вчора повернувся боєць із контузіями, він надалі готовий примати та допомагати хлопцям. У лікарнях добровольців не поспішають приймати. А от центр «Фенікс» став для них справді другим домом. Ми як волонтери ніколи не надіємось на обіцянки влади. Відповідно допомога від небайдужих людей буде доречною, навіть фізична праця знадобиться.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7998 / 1.68MB / SQL:{query_count}