Заробітчани: залишитися вдома не можна поїхати

Безробіття зростає: як трудові мігранти вплинуть на ринок праці, де вони планують працювати та у яких сферах уряд планує збільшувати кількість робочих місць

В Україні кількість безробітних під час карантину зросла близько на мільйон, повідомили у Торгово-промисловій палаті. За оцінками, рівень безробіття складає 13,7-15,4%. Це найвищий показник за 15 років! До слова, не йдеться про кількість трудових мігрантів, які повернулися додому після початку пандемії. А таких, за даними уряду України, приїхало два мільйони. До того ж у Державній службі зайнятості зазначають про 400 тисяч зареєстрованих безробітних.
На Львівщині зареєстровано 19,1 тисяч безробітних, повідомили «Львівській Пошті» у Львівському обласному центрі зайнятості. Це майже на 50% більше, ніж обсяг безробітних за аналогічний період минулого року. Трудових мігрантів за час карантину повернулося майже 10 тисяч, зазначають у Львівській ОДА. Більшість заробітчан, допоки триває карантин, перебувають на батьківщині, проте щойно обмеження щодо пересування знімуть і кордони відкриють, збираються повернутися на роботу у Європу. Їх лякає економічна криза, яку спричинила пандемія коронавірусу, проте люди певні, що за кордоном їм легше буде знайти роботу, в Україні ж залишатися бояться, мовляв, вдома доведеться бідувати.
До того ж західні роботодавці кажуть, що готові знову приймати українських заробітчан щойно закінчиться карантин. Взагалі існує ризик, що за кордон поїдуть працювати значно більше громадян, ніж повернулося до карантину.
Що довше триває карантин, то більше людей втратять роботу
В Україні уряд працює над програмою «Нові гроші», у межах якої колишнім заробітчанам будуть видавати дешеві кредити для початку власної справи вдома, інформує hromadske.ua. «Ми цих людей ідентифікуємо як надзвичайно кваліфіковану, навчену в Європі робочу силу, яка має високу продуктивність, хорошу технологічну, професійну підготовку», – повідомив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль. Крім цього, уряд планує створити нові робочі місця у низці галузей: соціальній, бюджетній сферах або у «великому будівництві» (будівництві та ремонті доріг та об’єктів соціальної інфраструктури).
Водночас Денис Шмигаль вважає, що заробітчани не будуть їхати з України, якщо їхня зарплата в Україні буде на 300-400 євро меншою.
Чи дійсно такі робочі місця створюють, чому люди не залишаються працювати на Львівщині, як змінився ринок праці із приїздом заробітчан та чи готові місцеві роботодавці забезпечити людей роботою?

Мало платять, тому їдемо за кордон

Дмитро уже роками працює за кордоном, працював у різних країнах. «Взимку повернувся зі Швеції, де працював на будівництві майстром по дереву, робив ремонти, укладав кахлі. Зараз чекаю, коли відкриють кордон, бо маю вже роботу, сезон почався. У Швеції платять добре. Відчуваю, що мою працю цінують. В Україні так не заробиш, а сім’ю годувати треба. А за час карантину все тільки гірше стало. Боюсь, що тут із роботою взагалі туго прийдеться», – розповідає «Львівській Пошті» Дмитро, мешканець Самбірщини.
Ілля працює водієм-далекобійником у Литві, їздить усією Європою, робота в нього офіційна. Допоки перебуває на карантині вдома, зарплатні не отримує, проте на фірмі зареєстрований. «Хотів заробити, тому шукав роботу за кордоном, там платять більше, ніж в Україні. Наприклад, за день мав понад 60 євро. Хотів би вже повернутися у Литву, але карантин. Шукати роботу вдома, щоб підстрахуватися, ще не брався, але не думаю, що буде складно знайти. Питання, чи влаштує зарплатня?» – каже «Львівській Пошті» Ілля, мешканець Зимної Води.
А от пані Марія, мешканка Самбора, нещодавно повернулася з Польщі, де працювала кравчинею. Жінці уже 64 роки, тому про пошук роботи вдома і не думає, каже, що у Самборі роботу знайти важко молодим, пенсіонерам і сподіватися не варто. «На заробітках уже понад 20 років. Поїхала, бо дітям треба допомогти. Якщо все буде добре, то збираюся знову повернутися за кордон, буду працювати, поки здоров’я дозволяє», – зазначає «Львівській Пошті» пані Марія.
Нещодавно з Іспанії повернувся Руслан, мешканець Самбірщини. «Поїхав у Мадрид напередодні карантину. Мав працювати на будівництві. Та нічого не вийшло. Пандемія всі плани мої зруйнувала. Спершу сидів, чекав, що все скоро завершиться. Роботу підшукали. За кордон поїхав, бо треба було швидко і багато заробити. Та доведеться шукати роботу вдома, шукатиму сам, не через центр зайнятості. Звісно, тут таких грошей не зароблю. Мені не принципово, яка робота: офіційна чи ні, головне заробити», – ділиться планами з «Львівською Поштою» 20-річний Руслан.

Ринок праці: як змінять заробітчани

У Львівській ОДА кажуть, що ті заробітчани, які приїхали на час карантину додому, не зроблять значного впливу на ринку праці в області. Мовляв, багато людей повернеться назад.
«На Львівщину повернулося 8-10 тисяч осіб. Чи це вплине на ринок праці? Зможемо сказати через тиждень-два. Певен, багато людей захочуть їхати назад за кордон, ситуація зараз не є стала. Звичайно, частина з них буде мати роботу тут. Тому вплив буде, але не настільки критичний, щоб говорити про перерозподіл ринку праці, – розповідає «Львівській Пошті» заступник голови Львівської ОДА Тарас Грень. – У нас, наприклад, збільшилася кількість людей, які звертаються у центри зайнятості. Але інше питання, чи ця статистика коректна, бо реакція інертна».
Зі слів співрозмовника, є загроза, що заробітчани поповнять нелегальний ринок праці, тоді користі ні область, ні держава не матиме. «Області вигідні люди, які офіційно працюють, тоді працюватиме і економіка. Якщо ці люди будуть працювати офіційно, то, звичайно, це вигідно всім. Якщо вони поповнять нелегальний ринок праці, буде сумно, оскільки гроші не будуть йти в бюджет. Головне джерело надходження місцевих бюджетів – це податок із доходів фізичних осіб. І що більше робочих місць офіційних, то більший дохід, і відповідно більші можливості матеріально-технічного плану», – зазначає Тарас Грень.
Існує ризик, що за кордон поїдуть працювати значно більше громадян, ніж повернулося до карантину
Посадовець певен: якщо людина кваліфікована, то заробити в Україні зможе такі ж гроші, як і за кордоном. «Чи знайдуться робочі місця нині для всіх? Не на всі 100 відсотків. Та думаю, що робота буде. Але чи готові люди працювати вдома, а не їхати на заробітки? Тут питання не стільки в зарплаті, а в суб’єктивному відношенні до тих чи інших речей. Багатьом простіше поїхати в Польщу на заробітки і не рахувати, скільки вони витрачають там на прожиття, а скільки заробляють. Вони такі ж гроші можуть отримати і вдома. Якщо взяти не престижну професію тут, і таку ж у Польщі, там заробіток буде більший. Але якщо ми візьмемо престижну професію тут і за кордоном, то різниці не буде. До того ж людина залишається зі сім’єю, на місці. Як на мене, очевидно, простіше і ефективніше працювати тут», – резюмує Тарас Грень.

Кількість безробітних зростає

За оновленим прогнозом економічного та соціального розвитку України, підготовленого Міністерством розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, рівень безробіття у 2020 році становитиме 9,4%, проти 8,1% робочої сили прогнозованого раніше. Але прогноз може бути уточнений, зважаючи на наслідки карантину, інформують у Державній службі зайнятості.
Як повідомили «Львівській Пошті» у обласному центрі зайнятості, у період запровадження карантину в них зареєстрували 5,6 тис. безробітних, що майже на 80% більше, ніж було за аналогічний період у попередньому році (3,2 тис. осіб). «Станом на 22 квітня цього року, у Службі зайнятості послуги надавалися 19,1 тисячі зареєстрованих безробітних, що майже на 50% більше за обсяг безробітних за аналогічний період минулого року (12,8 тисяч). Серед безробітних переважали колишні працівники таких галузей: переробна промисловість (20,7%), гуртова та роздрібна торгівля; ремонт автотранспортних засобів і мотоциклів, обслуговування (20,4%), державне управління й оборона, обов’язкове соціальне страхування (13,4%), охорона здоров’я та надання соціальної допомоги (6,5%)», – йдеться у повідомленні.
Безробітні шукають пропозиції працевлаштування відповідно до професійних знань, досвіду роботи, освітнього рівня та здібностей. Водночас враховується розмір заробітної платні за останнім місцем праці.
Загальна потреба роботодавців у робочій силі в період запровадження карантину, на відміну від попереднього року, зменшилася більш ніж вдвічі – зі 7,9 тисяч вакансій до 3,6 тисяч.
Середній розмір зарплати у вакансіях, про які заявили роботодавці до Служби зайнятості, становить 7758 грн. Вищий середній розмір заробітної платні пропонується у таких сферах діяльності: постачання електроенергії, газу, пари та кондиційованого повітря – 11 305 грн, транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність – 9248 грн, державне управління й оборона, обов'язкове соціальне страхування – 9002 грн, водопостачання, каналізація, поводження з відходами – 8781 грн, фінансова та страхова діяльність – 8208 грн, професійна, наукова та технічна діяльність –7693 грн, переробна промисловість – 7784 грн.
Нині найбільше роботодавці шукають водіїв автотранспортних засобів, поліцейських, швачок, операторів автоматичних та напівавтоматичних ліній верстатів та установок, водіїв трамваїв, монтерів колії, продавців продтоварів, двірників, інспекторів, монтерів кабельного виробництва, електромонтерів з експлуатації розподільних мереж, продавців-консультантів, кухарів, бухгалтерів, касирів торговельного залу.
«Повернення заробітчан негативно не позначиться на ринку праці. Проте рівень заробітної платні у вакансіях, заявлених роботодавцями до Служби зайнятості, не є привабливим для заробітчан. Однак є й пропозиції з високими заробітками – 15 тисяч гривень і більше. Це місця для кваліфікованих робітників із інструментом, а саме водій автотранспортних засобів (розмір заробітної платні 16-28 тис. грн), водій тролейбуса та водій трамвая (по 15 тис. грн), електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах (17 тис. грн), швачка (18-20 тис. грн), головний бухгалтер (20 тис. грн), машиніст трубовигинальної установки пересувної (18 тис. грн) та інші. Окрім цього, трудові мігранти, що повернулися, зможуть скористатися набутим професійним досвідом за кордоном й започаткувати підприємницьку діяльність», – зазначають в Обласному центрі зайнятості.
Під час карантину у Львівському обласному центрі зайнятості зареєстрували 5,6 тис. безробітних, що майже на 80% більше, ніж за аналогічний період торік
Як писала «Львівська Пошта», втричі більше звертаються по допомогу з безробіття у Львові. «Сьогодні щодня 80-100 осіб звертаються задля реєстрації у центр зайнятості. Вони отримують статус безробітного. До карантину зверталось 50-60 осіб. І близько 30 отримувало статус безробітного. Нині щоденно втричі більше осіб отримують статус безробітного. Сьогодні є трохи більше чотирьох тисяч безробітних. Торік було понад три тисячі. На тисячу більше осіб цього року, і ця кількість буде щоденно зростати», – розповідає «Львівській Пошті» директор Львівського центру зайнятості Олег Рісний.
З його слів, на ринку праці є й вакансії, щоправда, їх значно менше, ніж до карантину. «Пропозиції, вакансії є. Маємо 1400 актуальних вакансій по Львову від 160 роботодавців. Це втричі менше, ніж було до карантину. Велика частина роботодавців познімала вакансії. Львівобленерго має вакансії, шукають інженерів, електромонтерів, контролерів, водіїв. Шукають також касирів, монтажників, кухарів. Львівелектротранс, Львівтеплоенерго, ЛКП міста, Укрзалізниця мають чимало вакансій. Є і одиничні вакансії. Хто має бажання шукати роботу в цей час, то знайде й можливості», – додає співрозмовник.
Щодо зарплат, то вони різняться залежно від посади та професії. «У більшості випадків зарплата наближається до 8-10 тисяч гривень і більше. По різних професіях вона змінюється», – каже Олег Рісний.

Трудові мігранти і виклики перед Україною

Що довше триває карантин, то більше людей реально втратять роботу, запевняє ексголова Державної служби зайнятості Ольга Макогон. На своїй сторінці у фейсбуці вона зазначає, що зареєстрованих безробітних вже більше 400 тис. осіб, проте картина ця неповна.
«Трудові мігранти не вплинуть на ринок праці після завершення карантину, бо українські роботодавці не зможуть пропонувати заробітну плату, до якої такі працівники звикли. Люди не вірять, що зможуть знайти роботу в Україні. Західні роботодавці вже заявляють, що готові знову приймати українських заробітчан щойно закінчиться карантин. Взагалі існує ризик, що за кордон поїдуть працювати значно більше громадян, ніж повернулося до карантину. В Україні немає альтернатив», – зазначає Ольга Макогон.
Вона певна, що Україна після карантину може зіштовхнутися з такими викликами на ринку праці: трудові мігранти можуть бути зареєстрованими безробітними в ДСЗ і працювати за кордоном. Держава сама підштовхує до такого варіанту, не маючи що запропонувати, окрім допомоги по безробіттю розміром 1000 грн. Подібна ситуація існувала і раніше, але зараз її масштаб буде мати інші розміри.
Більшість трудових мігрантів із України як працювали неформально за кордоном, так і продовжать надалі, як тільки відкриються кордони. В Україні відсутні офіційні дані про кількість громадян, які працевлаштувалися легально за кордоном і отримали дозвільні документи. Більшість міжнародних договорів про працевлаштування українців за кордоном, зокрема з Польщею, країнами Балтії не працюють і потребують перегляду. Ізраїль вже заявляє про свій намір збільшити кількість громадян України для роботи у будівельній галузі, а також розширити перелік галузей економіки для найму українців. Німеччина, Великобританія озвучує, що вони зацікавлені наймати українців насамперед на сезонні роботи у сільському господарстві, у будівництві.

Допомога по безробіттю: підвищили з 650 грн до 1000 грн

Соціальний захист найвразливіших категорій безробітних посилено. Розмір виплат для осіб, які отримують мінімальну допомогу по безробіттю без урахування заробітної плати та страхового стажу, на період карантину підвищено зі 650 грн до 1000 грн. Таке збільшення передбачено постановою правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Постанова застосовується з початку оголошення карантину, тобто з 12 березня, та діятиме протягом 30 календарних днів після закінчення карантину, інформує Львівський обласний центр зайнятості.
Мінімальний розмір допомоги по безробіттю підвищено до 1000 гривень для:
– тих, хто протягом 12 місяців, що передували реєстрації в службі зайнятості, мають страховий стаж менше 6 місяців або звільнені з останнього місця роботи з негативних причин (наприклад, за прогул);
– молоді, яка закінчила або припинила навчання в середньому та вищому навчальному закладі, звільнилася зі строкової військової служби і яка потребує сприяння в працевлаштуванні на перше робоче місце;
– внутрішньо переміщених осіб, які документально не можуть підтвердити періоди своєї зайнятості.
Усім безробітним, які стали на облік у період карантину і отримують допомогу в мінімальному розмірі (650 грн), допомога буде автоматично перерахована з першого дня реєстрації у Службі зайнятості.

Роман Кокотайло, т. в. о. директора департаменту дорожнього господарства, транспорту та зв’язку Львівської ОДА:
– Зарплати в дорожній галузі є достатньо високі та конкурентні на ринку праці. Середня зарплатня на підприємствах – не менше 12 тисяч гривень. Що стосується фахівців, які вирішують, що їм краще займатися будівельними роботами за кордоном, то такі люди отримують не менше 15 тисяч гривень, повний соцпакет, доїзд на роботу і харчування. Є відповідні доручення від голови уряду стосовно працевлаштування трудових мігрантів. Спільно з дорожніми організаціями, які працюють на території Львівської області, збираємо інформацію щодо кадрових потреб і передаємо у центри зайнятості. Підприємства це також роблять. Однозначно перевагу передусім надаємо спеціалістам, тим, хто справді шукає роботу, хто хоче працювати, хто може і має відповідні навички. Потреба в кадрах є постійна. Чи створить конкуренцію на ринку праці приплив трудових мігрантів – час покаже. Для бізнесу дорожнього буде можливість вибору. Можливо вдасться влаштувати всіх. Дорожники не хочуть втрачати хороші кадри.
Юлія Шопська, директорка департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА:
– Промоніторивши ситуацію у агропромисловому комплексі, заробітчани, які повернулися на час карантину додому через пандемію коронавірусу, не надто інтенсивно шукають роботу в сфері сільського господарства. Звичайно, є потреба у висококваліфікованих кадрах. Не вистачає токарів, механізаторів. Така потреба існує постійно. Щодо комунікації зі заробітчанами, певна, що не пройшов той час, коли би вони себе заявили у цій сфері на ринку праці. Спілкувалася із підприємцями, трудові мігранти не шукають роботу. Вони здебільшого шукають можливості повернутися назад у країни, де працювали до пандемії. Аргументуючи це тим, що за кордоном заробітки вищі, умови кращі. У кінці 2019-го середня облікова кількість штатних працівників у сфері агробізнесу на Львівщині була 6,5 тисяч осіб. У січні-лютому цього року збільшилася до 7,8 тисяч. Є позитивна динаміка. Середня зарплата працівників агропромислового комплексу становить близько 10 тисяч гривень.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8556 / 1.74MB / SQL:{query_count}