«Рятуючи інших, згораю сам»

На Львівщині з-поміж майже трьохсот заражених коронавірусом близько сорока – медпрацівники. Загалом в Україні 20% хворих – лікарі, медсестри та санітарки

У Львові понад двадцять медпрацівників заразились коронавірусом. 22 квітня померла медсестра, яка працювала у міському Центрі легеневого здоров’я, у неї  діагностували COVID-19. Нині в області близько 300 хворих на коронавірусну інфекцію, майже 40 з них – медпрацівники. По Україні статистика також невтішна: 20% хворих – це лікарі, медсестри, санітарки й лаборанти. За даними МОЗ в Україні за добу 21 квітня захворіло понад 100 медпрацівників!
Вони лікують, працюють понаднормово, роблять те, що мусять. Вони переймаються своїм здоров’ям і здоров’ям близьких, вони розуміють свій моральний обов’язок і сподіваються на те, що їм допоможуть себе захистити. Вони ніяково говорять про зарплату, по-різному сприймають доплати, хтось називає це стимулом, хтось – подачкою.
Деякі медики йдуть у відпустку за власним бажанням, хтось – на лікарняний, хтось – із медицини. Може, тимчасово. Вони кажуть, що мають вдосталь засобів індивідуального захисту, але пачка рукавичок і декілька наборів захисних костюмів – справді цінний подарунок для них. А ще подарунок, коли пацієнти відверті та чесні. Коли викликають «швидку», то чесно відповідають на запитання про контакти. Коли медики знають про потенційну небезпеку і максимально готові не лише допомогти, а й захистити себе, бо якщо обманювати, то захищати буде нікому.

Небезпечне покликання

У середу, 22 квітня у Львові від COVID-19 померла медсестра. «Жінка із Яворівського району, 1960 року народження, працювала медсестрою в Центрі легеневого здоров’я. Захворіла 7 квітня, лише 12-го звернулась по допомогу до лікарів за місцем роботи. До того лікувалась самотужки. Одразу ж після звернення була госпіталізована. Померла 22 квітня», – інформує сайт Львівської міської ради.
«Consumor aliis inserviendo – рятуючи інших, згораю сам. Кожен п’ятий із тих, хто заразився вірусом COVID-19 в Україні – медпрацівник. Суха статистика. А за нею прихований біль, переживання, страх, виснаження. Намагаючись надати якісну лікарську допомогу, ми ніколи не знаємо усього анамнезу пацієнта. Багато людей приховує свої контакти із хворими чи тими, що мають підозру на короновірус. Навіть використовуючи сучасний протиінфекційний захист згідно всіх чинних нормативних документів, ми не маємо гарантії, що не захворіємо. На лікарняному ліжку я багато зрозуміла. Побачила справжніх друзів, колег і тих, хто в страху за своє особисте готові знищити медиків. Я думаю і молюся про кожного з вас. Думаю, як сильно медики ризикують своїм здоров’ям, здоров’ям рідних. Ми першими стоїмо на лінії фронту в нелегкій боротьбі. Бережіть себе, одне одного», –  пише на своїй сторінці у фейсбуці Ірина Гнатів, головна лікарка амбулаторії села Давидів, у 2019 вона стала кращою сімейною лікаркою України, нині вона лікується від коронавірусної інфекції.
На самоізоляції досі й Тетяна Кудик – завідувачка терапевтичного відділення Жовківської центральної районної лікарні.
Як писала «Львівська Пошта», закрити терапевтичне відділення лікарні та самоізолюватися медикам довелося ще 1 квітня. Саме тоді вони довідалися, що одна з їхніх пацієнток хвора на коронавірус. До того вони лікували 58-річну жінку від пневмонії. Лежала пацієнтка у палаті із ще двома хворими, одна з них заразилась, симптоми проявились, коли пацієнтка була вже вдома. Згодом 58-річна пацієнтка померла. На жаль, вона одразу не повідомила лікарям про те, що контактувала із людиною, яка повернулась із Італії. Це стало відомо згодом.
Медики ж після закінчення двох тижнів ізоляції отримали результати аналізів на COVID-19. Дві медсестри, які були на самоізоляції вдома, захворіли. Інфікувався коронавірусом і один із пацієнтів, який тоді перебував у лікарні. Отож медикам, які два тижні були на самоізоляції у лікарні, знову довелось ізолюватись.
«Не можна втрачати пильність. За будь-яких обставин. І що би тобі не говорили пацієнти, треба керуватися власним досвідом, критично мислити і думати на три кроки наперед. Можливо, тепер, у час пандемії, коли мовиться про епіданамнез, варто, щоб люди підписувалися під тим, що повідомляють лікареві», – каже Тетяна Кудик.

Їх може бути більше

«Наразі маємо 35 хворих медпрацівників із підтвердженим діагнозом COVID-19. Інформація динамічна, на жаль, їх може бути більше, бо є ще декілька медиків, які перебувають під дослідженням. Здебільшого хворі медпрацівники мали незахищений контакт із пацієнтами, які не були епідеміологічно небезпечними, не мали симптомів або ж отримували медичну допомогу в лікарнях із іншими патологіями. Це також і медики, які контактували з пацієнтами в стаціонарах, визначених для лікування коронавірусної інфекції, також медики, які контактували із пацієнтами з пневмоніями невизначеної етіології. Більшість із них перебувають на самоізоляції, бо мають легкий або середньої важкості перебіг захворювання», – каже Андрій Васько, начальник обласного штабу з ліквідації надзвичайної ситуації медико-біологічного характеру.
Він каже, що засобів індивідуального захисту у медзакладах області достатньо.
«Більшість медиків зі Львова, зі закладів охорони здоров’я, які перебувають на території міста. Але є також із Жовківської центральної районної лікарні, з інших медустанов області, зокрема зі закладів первинної допомоги. Сімейні лікарі, як і лікарі стаціонарів, контактують із пацієнтами. Адже не все можуть зробити дистанційно, через телефон. Сімейні лікарі мають протокол дій, які мінімізують контакти лікаря із пацієнтами. Засоби індивідуального захисту вони також мають. Але навіть медпрацівники, які одягають повний комплект засобів біобезпеки, на жаль, можуть інфікуватися», – каже Андрій Васько.
Наталія Тімко, епідеміолог, позаштатна спеціалістка департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА каже, що якщо робити все правильно, за протоколом, то заразитись на роботі медику досить важко. Легше підхопити коронавірус у транспорті чи магазині. «Є ціла низка нормативних документів, які регламентують поведінку медпрацівника під час роботи з хворим або з людиною, підозрюваною на СOVID-19. Важливо все: одяг, засоби індивідуального захисту, як їх вдягати, як їх знімати. Як часто мити руки і як правильно і безпечно виконувати різноманітні маніпуляції. Якщо людина працює з використанням всіх засобів індивідуального захисту, дотримується правил, то ризик інфікування мінімальний. Більший ризик заразитися в інших місцях: магазини, транспорт або у закладах охорони здоров’я, де люди не мають або нехтують засобами індивідуального захисту, або неправильно виконують маніпуляції», – каже епідеміолог.
Ігор Берник, заступник директора Львівської обласної інфекційної лікарні, розповів про стан хворих медиків, які перебувають у лікарні. «Десять медичних працівників лікуються у Львівській обласній інфекційній лікарні – це лікарі, медсестри, санітарки, лаборанти. Днями один лікар виписався, одужав. У нас всі пацієнти середньої важкості. У декого є важчий перебіг хвороби, але медиків у дуже важкому стані і в реанімації немає. Все необхідне у нас є. Нічого не бракує. Робимо собі швидкі тести кожні 5-7 днів. Все добре. У нас всі ходять на роботу, ми не маємо права хворіти», – каже лікар.

Українська статистика

За даними МОЗ, в Україні більше тисячі хворих – це медичні працівники, кожен п’ятий інфікований коронавірусом – це медик. Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко каже, що українські лікарі іноді нехтують засобами індивідуального захисту. «Низька настороженість лікарів. Вони не завжди вдягають засоби індивідуального захисту. Приймають хворих, і поки ще не встановлений діагноз COVID-19, не завжди захищаються. Вони мають кожного пацієнта з температурою сприймати як потенційно хворого на коронавірусну інфекцію. На жаль, ситуація з медиками характерна не лише в Україні. В Італії понад 10 тисяч медпрацівників інфікувались і більше 100 летальних випадків», – говорив Віктор Ляшко у телепрограмі «Сніданок з 1+1».
Також він зазначив, що у тих лікарнях, які він відвідав, стан забезпечення засобами захисту задовільний.
«Я не скажу, що оптимальна забезпеченість, оскільки ми не маємо тримісячного запасу, але на перші 10-15 днів засобів індивідуального захисту вистачає. Не скажу, що така картина скрізь, але ми говоримо про лікарні першої хвилі, які повинні приймати хворих із коронавірусною хворобою», –  сказав головний санітарний лікар.
Він додав, що є проблеми із засобами захисту в лікарнях другої хвилі, але міністерство зараз працює над усуненням цієї проблеми.

Дуже важлива чесність

Не варто приховувати інформацію, щоб не наражати медичних працівників на небезпеку. Якщо звертаєтесь на 103, з будь-якого приводу, то повідомляйте, якщо впродовж останніх 14 днів ви перебували за кордоном або мали контакт із людиною, у якої був визначений або є ймовірний діагноз – коронавірусна інфекція.
Також повідомляйте, якщо ви контактували з особами, які перебувають на карантині чи на самоізоляції. Якщо контактували з кимось із ознаками ГРВІ. Обов’язково кажіть, якщо у вас температура тіла більше 38,0°С, кашель, важкість чи утруднення дихання. Цю інформацію необхідно говорити диспетчерові, адже це дозволить медикам належним чином підготуватися до обслуговування звернення та відправити на виклик спецбригаду.
«Дуже важливо надавати медику достовірну інформацію. Але зараз у кожному закладі охорони здоров’я кожен медпрацівник повинен всіх пацієнтів  сприймати як потенційно інфікованих коронавірусом. І використовувати засоби індивідуального захисту. Це мають бути маски, екран, мають бути окуляри, рукавиці та одноразовий халат.  Цього достатньо, щоби захиститися», – каже Наталія Тімко.

Стимул від уряду

За даними Центру громадського здоров’я, станом на ранок 22 квітня в Україні 6592 лабораторно підтверджені випадки COVID-19, із них 174 летальні, 467 пацієнтів одужали. За добу зафіксовано 467 нових випадків.
За добу 21 квітня в Україні коронавірусне захворювання підтвердили у 107 медиків, про це повідомив міністр охорони здоров’я Максим Степанов на брифінгу 22 квітня. «За минулу добу захворіло 467 осіб, з них 32 дитини і 107 медичних працівників. Було госпіталізовано 90 осіб. Зафіксовано 13 летальних випадків. 57 людей одужало, зокрема 9 дітей» – зазначив Максим Степанов.
За весь час епідемії в Україні захворіли 6592 людини. Із них 431 дитина і 1245 медичних працівників.
У деяких регіонах медпрацівники звільняються, на Львівщині масових звільнень немає, хто хотів піти, пішов на початку епідемії. Втім держава намагається втримати та заохотити медиків до праці, підвищивши їм зарплати. Заробітні плати лікарів та медичного персоналу, які працюють із хворими на коронавірусну інфекцію, мають зрости до 300% – це обіцяє міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
«Заробітні плати повинні зрости до 300%. Це буде передбачено знову ж таки в цих сумах за договорами, які буде укладати Національна служба здоров’я України. Відповідно нарахування цієї заробітної плати будуть здійснювати головні лікарі тих чи інших лікарень, які безпосередньо працюють із хворими на коронавірусну інфекцію», – зазначив Максим Cтепанов.
Він також наголосив, що у МОЗ аналізують кожен випадок зараження коронавірусом медичного працівника: «Встановлюємо весь епідеміологічний ланцюжок, яким чином він захворів: або безпосередньо контактуючи з хворим на коронавірусну інфекцію на своєму робочому місці, або в інший спосіб».
У Львові для того, аби підтримати медиків фінансово, кошти виділяли з міського бюджету. Міський голова Львова Андрій Садовий наприкінці березня підписав розпорядження, яким передбачено виплату додатково по 10 тис. грн усім медикам, які працюватимуть із пацієнтами, хворими на COVID-19.

Володимир Зуб, начальник міського управління охорони здоров’я:
– За весь період появи коронавірусної інфекції на території України і в місті Львові у нас зафіксовано 24 випадки інфікування медпрацівників. Захворіли четверо лікарів, восьмеро медсестер, дві санітарки, дев’ятеро лаборантів і один рентген-лаборант. Одужало четверо медпрацівників. Нині лікування в стаціонарі отримують чотири медпрацівники, 16 лікуються амбулаторно. Ми сподіваємось, що вони швидко одужають і повернуться до роботи. Медпрацівники дійсно зараз відчувають велике навантаження і психологічне, і фізичне. Кожен день вони надають допомогу людям, вони весь час напружені. З початком пандемії майже в кожній медустанові міста були факти звільнення медпрацівників. Переважно це медсестри і санітари. Зумовлено це було страхом перед коронавірусною інфекцією. Не називатиму назву установи, але в одній лікарні у нас звільнилося більше двадцяти медпрацівників. Зараз такого немає, хто хотів піти, мав певні застереження, той пішов, решта працюють. Із міського бюджету виділили кошти сумою 16,4 мільйона гривень, і міські установи отримали достатньо грошей, щоби придбати засоби індивідуального захисту, антисептики. Станом на кінець минулого тижня було придбано різноманітних виробів медичного призначення, зокрема і засобів індивідуального захисту, на загальну суму понад 11 мільйонів. Спершу була проблема, де купити маску, де купити костюм, тоді ми використовували засоби із резерву, ми мали запас. Зараз постійно докуповуємо. По місту Львів нині в резерві 80 тисяч масок, 250 тисяч рукавичок та майже 9 тисяч костюмів біозахисту. Мовиться про резерв, звідти засоби щоразу беремо, але і докуповуємо постійно. Медпрацівників тестуємо на корона вірус швидкими тестами. Протестовано майже три тисячі медиків – це лаборанти, медсестри, сімейні лікарі. Тестувати медпрацівників, так як каже міністр охорони здоров’я України, методом полімеразної ланцюгової реакції кожні п’ять днів потрібно. Але, на жаль, потужності лабораторій не дозволяють це робити.
Олег Дуда, голова Українського лікарського товариства у Львові:
– Така ситуація із інфікуванням медичних працівників є не лише в Україні. Це зовсім не тому, що медики нехтують своєю безпекою або ж погано захищені. В Італії поважний лікар, голова асоціації, який помер від коронавірусної інфекції, казав: «На жаль, закінчилися у нас усі засоби, і навіть маски, але ми продовжуємо працювати». До речі, Італії 20% від всіх сімейних лікарів захворіли на коронавірус. Адже сімейні лікарі першими прийняли удар епідемії. Багато лікарів захворіло і у Китаї. Варто розуміти, що цей вірус дуже підступний, захворіти може кожен, навіть лікар у засобах індивідуального захисту. Ніхто немає 100% гарантії безпеки, особливо коли лікар працює у вогнищі інфекції. Небезпека для сімейного лікаря в тому, що він йде до пацієнта, не знаючи повної картини, анамнезу. Часто пацієнти є недостатньо відвертими із лікарями. Відомі випадки, коли люди приховували інформацію про свої подорожі чи контакти із підтвердженими випадками COVID-19. У цей непростий час нам потрібно зробити все, аби гарантувати безпеку медичних працівників. Саме тому громадська рада при Львівській ОДА, профспілка медичних працівників та Українське лікарське товариство у Львові спільно працюють над тим, аби медики, які інфікувалися коронавірусом під час виконання професійних обов’язків, мали можливість отримати компенсацію. Але є певні труднощі. COVID-19 визначають як гостре професійне захворювання. Однак як визначити, що лікар захворів саме на роботі? Навіть якщо він дотримався всіх протоколів, був у засобах індивідуального захисту, він все одно може заразитись. Наприклад, Ірина Гнатів, краща сімейна лікарка України – 2019, вона точно не нехтувала безпекою, але, на жаль, захворіла. Ми працюємо над тим, аби медпрацівників тестували на коронавірус методом полімеразної ланцюгової реакції. Це дасть можливість розуміти реальну ситуацію, щоб медпрацівник зрештою не став джерелом зараження для здорових пацієнтів. Минулого тижня ми пропонували ввести певну квоту – 5-10 лабораторних тестів для медпрацівників. Для чого потрібні дані про лабораторне ПЛР-тестування на COVID-19? Без цієї інформації ми не можемо зрозуміти динаміки пандемії, а отже, й не можемо відповідним чином реагувати на загрозу. За умови відсутності точних даних щодо рівня захворюваності ми не можемо дізнатися, наскільки ефективними є превентивні заходи, які покликані мінімізувати ризики швидкого поширення вірусу. Бачимо, що держави, які масово тестують населення, приборкують пандемію. Вони контролюють ситуацію, визначають хворих, контактних, так працюють у Німеччині, Південній Кореї. Ситуація в нас не критична. Просто треба робити висновки і лікарям, і суспільству. Потрібно серйозно та відповідально ставитись до того, що відбувається. Щодо звільнення медпрацівників, то ще до пандемії це було дражливим питанням, говорили про те, що медики звільняються, через реформу. Нині кажуть, що медики звільняються через коронавірус. Насправді немає такої тенденції, що люди масово звільняються. Є у людей певні застереження: у когось вік, у когось об’єм роботи, але не можна казати, що ситуація особлива чи неконтрольована.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8322 / 1.74MB / SQL:{query_count}