Тест, на який чекають пацієнти

У Львові вже три лабораторії роблять ПЛР-тести на коронавірус

Хворих на коронавірус стає більше. У Львівській інфекційній лікарні пацієнти з тривогою чекають на результати тестів на коронавірус. Мовиться про ПРЛ-тести. Таке дослідження на Львівщині роблять вже три лабораторії – Львівський обласний лабораторний центр, лабораторія Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького та лабораторія Львівського військового госпіталю.  
У медичних закладах області фіксують все більшу кількість пацієнтів із важкими перебігом хвороби. «Стан пацієнтів, які поступають останніми днями в стаціонари, є середньої важкості або важкий. Можемо говорити про погіршення епідемситуації, про збільшення кількості хворих, підвищення кількості підозр та погіршення стану пацієнтів. Все більше людей з приймального відділення оформляють одразу в інтенсивну терапію, в тому числі на апарати ШВЛ. Не у всіх підтверджений діагноз, але є підозри і є важкі дихальні розлади», – розповів заступник директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Андрій Васько.
Всіх пацієнтів, які є зараз мають гостру респіраторну інфекцією медики розцінюють як потенційних хворих на Covid-19.
«Прогнозуємо на кінець квітня пік захворювання по області, збільшення підозр, важких пацієнтів та летальних випадків. А якщо на Великдень люди знехтують карантином, то будемо очікувати значну кількість важких пацієнтів та летальних випадків невдовзі після цього», – зазначив Андрій Васько.
Як повідомила лікарка-епідеміологиня Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Наталія Тімко, загалом на Львівщині за весь час із підозрою COVID-19 звернулася 1045 людей. За увесь час в сумі у 700 пацієнтів області не підтвердили діагноз коронавірус. Станом на 17 квітня на Львівщині з підозрою на коронавірус було 88 осіб. У 203 пацієнтів позитивний результат тесту на коронавірус. 8 осіб померли, 11 пацієнтів одужали.

Проводити самодіагностику вдома з допомогою експрес-тестів фахівці не рекомендують. «Стосовно самодіагностики з допомогою експрес-тестів, можна сказати, що для такої маніпуляції потрібна фахова підготовка і присутність медичного працівника, адже для отримання тесту потрібен забір крові», – каже  Андрій Васько.
Медики зазначають, якщо у пацієнта позитивний швидкий тест, для його підтвердження потрібно робити ПЛР-діагностику. Відсутність антитіл не завжди свідчить, що людина не хвора. Експрес-тести виявляють коронавірус, якщо людина хворіє не менше семи днів.

Коронавірус небезпечний, бо швидко поширюється і легко передається. Згідно з даними ВООЗ, у більшості випадків прояв інфекції починається з лихоманки та кашлю. Одним із найважчих симптомів є гострий респіраторний дистрес-синдром, спричинений важким запаленням у легенях, які в такому випадку не можуть постачати достатньо кисню у кров і виводити з неї вуглекислий газ. Якщо імунна система вчасно не приборкає вірус, він поширюватиметься і завдасть непоправної шкоди запаленим органам.
«У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості з такими основними симптомами, як гарячка, кашель, задишка (ускладнене дихання). Симптоми ці можуть проявлятися через два – 14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів SARS-CoV-2 спричиняє запалення обох легень», – інформує МОЗ.
Пацієнти з легким перебігом хвороби можуть лікуватися вдома. Але вони мають постійно комунікувати зі своїм сімейним лікарем, бо лише він призначає лікування. Проте якщо у людини ядуха, утруднене дихання, збільшення частоти дихальних рухів понад фізіологічну норму, кровохаркання, шлунково-кишкові симптоми (нудота, блювання, діарея), зміни психічного стану (сплутаність свідомості, загальмованість) – це ті симптоми, що вказують на середньотяжкий і тяжкий перебіг хвороби. Такий пацієнт мусить бути під постійним наглядом лікарів, госпіталізований. «Ускладнення дихання при COVID-19 зазвичай розвивається на другому тижні хвороби, тож медпрацівникам рекомендовано особливо пильно стежити за станом хворого саме в цей час», – рекомендує МОЗ.
«Усі пацієнти з легким перебігом коронавірусної інфекції залишаються вдома на самоізоляції. Лікування отримують симптоматичне, можливо, навіть не потребують ніякого лікування. Коли температура 38 і вища, коли з’являються прояви дихальної недостатності, задишка, утруднене дихання – необхідна госпіталізація. Також у хворого може бути біль у горлі, втрата нюху, смаку, у декого – розріджений стілець, – розповідав «Львівській Пошті» Ігор Берник, заступник директора Львівської обласної інфекційної лікарні. У нас госпіталізують пацієнтів середньоважких, важких і вкрай важких. Ми не можемо точно знати, коронавірус у людини чи ні. Ставимо підозру за епіданамнезом і «клінікою». Призначаємо індивідуальне лікування. Якщо тест позитивний, лікуємо пацієнта до цілковитого одужання, до отримання двох-трьох негативних тестів ПЛР»
Наразі можливостей трьох лабораторій на Львівщині достатньо. Втім, зі слів медиків, людей, що звертаються для ПЛР-діагностики все більшає. Такий ажіотаж не так через симптоми, а через страх, що породжує пандемічна ситуація. До того ж медики зазначають, якщо на Великдень люди знехтують карантином, то варто очікувати значну кількість важких пацієнтів.
Тестувати, тестувати та ще раз тестувати! Саме так боротися з пандемією закликає гендиректор ВООЗ на своїй сторінці у Твіттері. Ефективність такого підходу у боротьбі із COVID-19 підтвердив досвід італійського муніципалітету. Тести провели трьом тисячам мешканців, в тому числі і людям без симптомів. Це дозволило ізолювати хворих і зупинити розповсюдження вірусу. Вони справилися за два тижні – рівень одужання становив 100%.
Щодо експрес-тестів, то їх на Львівщині проводять насамперед для мешканців, які повернулись з-за кордону в Україну упродовж двох останніх тижнів, а також тим, хто контактував із хворими на коронавірус. Безкоштовно тестують медиків, планують тестувати водіїв, продавців та людей, які контактують із людьми і є в зоні ризику, інформує прес-служба ЛОДА. Загалом в області  мобільні групи протестували вже понад 10 тисяч осіб.
У Львові також проводять масове експрес-тестування  людей, які працюють в умовах карантину та комунікують з великою кількістю осіб. Загалом з 30 березня до 15 квітня включно у Львові експрес-тести на коронавірус зробили майже 8 тисячам осіб. Це водії, соцпрацівники, священики, пацієнти лікарень з пневмонією або ГРЗ, медпрацівники, вагітні жінки, працівники ринків.
У разі, коли експрес-тести осіб є позитивними, роблять ПЛР-тест і вже після результатів полімеразно-ланцюгової реакції у особи фіксують/не фіксують наявність коронавірусної інфекції.
Цього тижня у Львові вже третя лабораторія почала робити ПЛР-тестування на коронавірусну інфекцію, про що повідомив міський голова Львова Андрій Садовий. «У лабораторії Львівського військового госпіталю почали робити ПЛР-тестування. Таким чином можемо робити 270 ПЛР-тестів на день. Наразі цього достатньо для перевірки усіх пацієнтів з підозрою на COVID-19», – зазначив мер.
До слова, Міністерство охорони здоров'я очікує розширення ПЛР-діагностики COVID-19 в Україні – до 80 тисяч тестів на тиждень. «Очікується суттєве розширення ПЛР-діагностики коронавірусної хвороби. До нас також приїхали додаткові реактиви. Зараз ми можемо робити 30 тис. тестів на тиждень, але розширятимемося до 80 тисяч», – повідомив заступник міністра охорони здоров'я України, головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
З його слів, всі області країни нині мають можливість робити ПЛР- тести, активно залучаються до тестування приватні лабораторії і лабораторії медичних університетів.

Нюанси роботи

«Львівська Пошта» довідалася як спеціалісти проводять ПЛР-аналізи, скільки часу потрібно для цього та яка процедура збору зразків.
«Наприклад, в інфекційній лікарні все відбувається таким чином: спершу людина звертається в приймальний покій, через спеціальний домофон медпрацівник довідується причину звернення, стан, що турбує. Пацієнт проходить в палатку спеціальну, або в приймальний покій, лікар одягає спецодяг і оглядає пацієнта, збирає анамнез, відбирає взірці для ПЛР-аналізу, – розповідає «Львівській Пошті» Ігор Берник. – Всі заклади охорони здоров’я зразки на ПЛР-діагностику скеровують до Львівського обласного лабораторного центру, туди ж передають екстрене повідомлення і скерування. А вони вже розподіляють  між лабораторіями ті зразки. Такий же ж і зворотній зв'язок».
Зі слів співрозмовника, результат аналізу можна отримати через 2-3 дні. Тест є безкоштовний.
«ПЛР це доволі непростий технологічний процес. Він вимагає дотримання низки правил, норм і технологій, оскільки від цього напряму залежить його точність і результативність. Цей метод є дуже чутливий», – розповідає «Львівській Пошті» заступник з медичної частини начальника Військово-медичного клінічного центру Західного регіону Тарас Кльофа.
З його слів, в середньому лабораторія Львівського військового госпіталю може провести 50-60 досліджень на день. Якщо кількість пацієнтів буде зростати, то потужності можна збільшити. У їхній лабораторії  ПЛР-тести проводять не лише військовим.
«Отримуємо зразки, які нам доставляють з міста, оскільки тест-системи нам передали із лабораторного центру. Люди самі до нас звернутися зробити їм ПЛР-аналіз не можуть. Зразки ми отримуємо вже відібрані зі скеруванням! Це все організовано так, щоб мінімізувати контакти із умовно позитивними пацієнтами та персоналом і для дотримання точності результатів. Забір –  процедура не складна. Єдине, що потрібно мати у медзакладах – це кріопробірки. Матеріал повинен або швидко бути доставлений у лабораторію, або зберігатися в належних умовах, щоби не було похибки. Вдень отримуємо 25-35 тестів. Персоналу наразі достатньо. Стараємося їх максимально захистити. Працівники, які безпосередньо працюють в лабораторії, де проводять ПЛР, повинні бути в засобах захисту», – додав співрозмовник.
Лабораторія військового госпіталю, де проводять ПЛР-діагностику, схожа на бункер, вона максимально ізольована із захищеною системою вентиляції, підтримання температури повітря й освітлення. Все через те, що самі зразки є небезпечними.
До слова, Ігор Кузін, очільник Центру громадського здоров’я, повідомив у ефірі ТСН, що є випадки, коли не спрацьовує ПЛР-дослідження. «Не з першого дня хвороби показує позитивний результат. ПЛР-дослідження найчастіше фіксується з третього по восьмий день захворювання. Після цього прогностична цінність буде зменшуватися і у деяких осіб ПЛР-аналіз може бути негативним, навіть при тому що у людини Covid-19.Такі випадки поодинокі і фіксують їх по усьому світу», – зазначає Ігор Кузін.
З його слів, якщо пацієнт з важким перебігом захворювання, навіть при від’ємних результатах ПРЛ-дослідження, йому може бути встановлено діагноз Covid-19і це буде епідеміологічно пов'язаний випадок.
«ПЛР-тести є золотим стандартом ВООЗ. Вони дають 99, 9 % правильного результату, якщо дотримано відповідних умов – правильний забір, транспортування, правильна підготовка проби і правильне проведення дослідження. В разі порушення однієї з цих ланок маємо хибно-негативний або хибно-позитивний результат», – додав Ігор Кузін.
ПЛР-дослідження не покаже наявність вірусу після того як людина вже перенесла коронавірус.

Не хвороба, а… страх

Медики зазначають, що все частіше люди звертаються у лікарні, аби зробити ПРЛ-тести. Хоча симптоми у них легкі, буває проста застуда.
«За добу до нас звертається до 60-80 людей. Добре, що люди звертаються, проте спостерігаю, що здебільшого звертаються через страх, а не хворобу. Так, звернень побільшало. Трішки вища температура, легкий кашель і людина одразу йде до нас, щоби перевірити чи не має у неї каронавірусу. Отож виходить, що з однієї сторони ми розширюємо лабораторну діагностику, а з іншої – це збільшує кількість звернень, а це в свою чергу більше навантаження на медперсонал, на лабораторії. Відтак, людям, у яких є дійсно підозра на коронавірус, доводиться довше чекати на результат аналізу», – розповідає Ігор Берник.
З його слів, якщо раніше підозри на коронавірус були у тих, хто приїхав із-за кордону, у тих, з ким приїжджий спілкувався та у його рідних, то нині ситуація змінилася.
«Нині вже спостерігаємо місцеву передачу, можна підозрювати кожного. Тому, якщо до нас звернеться людина, ми не можемо їй відмовити зробити забір на ПЛР-діагностику Covid-19. А це більше навантаження на медпрацівників, ми  використовуємо більше костюмів захисту, бо з кожним поводимося як з потенційно хворим, – додає співрозмовник. – Це не є паніка масова. Просто кожна людина реагує по-своєму. Наприклад, нині я зайшов до пацієнта в палату, а завтра в нього коронавірус виявили. Звісно, я перелякався, але через хвилин 15 вже про це забув і далі працюю. А хтось може це собі взяти до голови, думати про це постійно, переживати. Тому вважаю, що про таке населення треба інформувати, не потрібно панікувати і одразу бігти та проводити обстеження на ПЛР. Лікарі знають як діяти у вашому випадку», – резюмує Ігор Берник.

Журналістів тестуватимуть на COVID-19

У Львові ІТ Кластер за підтримки міськради запускає тестування журналістів Львова на виявлення коронавірусу. Для цього надають 500 експрес-тестів, адже більшість журналістів, кореспондентів та фотографів продовжують виконувати свої професійні обов’язки під час карантину. Зокрема, вони контактують з медичним персоналом, відвідують екстрені прес-конференції, знімають відеосюжети в медзакладах та фоторепортажі, беруть інтерв’ю, аби оперативно інформувати про найактуальніші події усіх нас. Тестування журналістів здійснюватимуть львівські медики, початок тестування – 21 квітня. Журналіст при собі повинен мати документи, що посвідчують особу, та посвідчення журналіста.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8379 / 1.68MB / SQL:{query_count}