Посівна-2020: які ризики?

Чи зростуть ціни на зернові, овочі та фрукти, як карантинні обмеження впливають на роботу аграріїв Львівщини, чи пристосувалися фермери до нових кліматичних умов та які прогнози експертів

В Україні активно працюють в полях. Як великі агрохолдинги, так і дрібні фермери через карантинні обмеження посівну не відкладають, кажуть, що робота триває. Проте труднощів карантину не оминути – не кожна фірма може вирішити проблему із довезенням працівників, оскільки громадський транспорт не їздить. А через закриття кордонів затримується доставка запчастин до імпортної техніки.
Ба більше, цього року була малосніжна зима та й весна опадами мало тішила досі. Відтак через загрозу засухи, аграріям довелося швидше починати посівну. Про врожайність говорити важко, оскільки  фермери не знають, чого чекати від погоди далі.

Що вже садять на Львівщині

У Львівській області посів ярих зернових та зернобобових культур розпочали у 18 районах області, інформують у департаменті агропромислового розвитку Львівської ОДА. В області вже сіють пшеницю, ячмінь, овес, горох. Також сільгосппідприємства розпочали посів цукрового буряка. Як зазначають у департаменті, для забезпечення проведення весняно-польових робіт на ринку Львівщини є достатня кількість мінеральних добрив, засобів захисту рослин, насіння у відповідності до попиту, і ціни на них є стабільними. Одночасно є тенденція до зниження ціни на пальне, яка знизилась за тиждень на від 0,20 коп/літр до 1,40 грн/літр.
Роботу в полях гальмує скасування громадського транспорту та закриття більшості кордонів, оскільки засоби захисту рослин та деталі до імпортної техніки купують в інших країнах
«Пшениці вже посіяно 98%, ячменю – 82%, вівса – 85%, цукрових буряків – 65%, соняшника – 22%, картоплі – 20%, овочів – 2,2% . Починають сіяти кукурудзу. Що стосується наших сільськогосподарських виробників, то вони повністю провели підживлення озимих культур, приступили до повторного підживлення. Нині для проведення весняних польових робіт господарства забезпечені всіма матеріальними ресурсами, зокрема міндобривами. І ціни на них, за нашими даними, стабільні. На пальне спостерігається тенденція до зниження», – зазначила «Львівській Пошті» директорка департаменту агропромислового комплексу Львівської ОДА Юлія Шопська.
З її слів, за прогнозом площа посівів за всіма категоріями господарств має бути до 700 тисяч гектарів. Ярі культури – 395 тис. га, технічні – 169 тис. га, картопля – 94 тис. га, овочі – 35 тис. га. Сільськогосподарські підприємства мали б засіяти 202 тис. га.
До слова, агрохолдинги використовують 55% земель області, дрібні агрофірми  – 45%.

Чи дорого коштуватиме урожай-2020?

На думку експертів, ціна на врожай цього року залежатиме від можливості експорту та збору культур. «Що стосується цін майбутнього врожаю, то собівартість виробництва, за нашими прогнозами, збільшиться через додаткові витрати. Важливий вплив буде мати стан міжнародної торгівлі. Наприклад,  зерно і насіння олійних культур в нас орієнтовано на експорт. Не буде експорту –  це вплине на внутрішні ціни», – каже Юлія Шопська.
Цьогорічна посушлива весна дуже вплине на ціну овочів та фруктів
Зі слів Наталії Табінської, засновниці сільськогосподарського дорадчого центру «Фермерська країна», цьогорічна посушлива весна дуже вплине на ціну овочів та фруктів.
«Малі та середні виробники, які займаються, наприклад, вирощуванням ягід, фруктів, беручись за такий бізнес, продумають наперед необхідність встановлення зрошувальних систем на полях. І це, відповідно, інвестиція. Однозначно під час роботи – це додаткові витрати електроенергії, води. І в собівартості продукції це має відобразитися. Проте, ми не можемо говорити , що ягода, яка була в нас минулого року чи ще швидше, була вирощена без систем зрошення. Ціна на продукцію швидше сформується не з урахуванням вкладених інвестицій, а в залежності від того, яким буде цьогорічний врожай.  До того ж, якщо на ринок вийде багато ягоди, то якби не затратились аграрії, вони не зможуть отримати високу ціну», – зазначила «Львівській Пошті» Наталія Табінська.

Про карантин і роботу в полях

Окрім засухи, аграрії зіштовхнулися ще й із карантинними обмеженнями. На думку експертів, карантин проблему створює здебільшого роботі великих агрохолдингів.
«У центрі «Фермерська країна» спілкуємося здебільшого із представниками дрібного та середнього агробізнесу. Всі вони уже приступили до посівної та садіння. На роботу аграріїв ситуація із корона вірусом не надто вплинула, роботу в полях ніхто на потім не відкладає. Звісно, фермери вживають заходи щодо захисту працівників від вірусу. Але якщо йдеться про малого фермера, який сам на полі працює трактором або ж залучає ще когось з родини, то ризики для нього мінімальні, – каже Наталія Табінська. – Більше застережень до погоди. Порівняно із минулими роками, цього маємо аномальну весну з високими температурами, з недостатнім зволоженням ґрунту. Саме це впливає на роботу».
Зі слів Юлії Шопської, роботу в полях гальмує скасування громадського транспорту та закриття більшості кордонів, оскільки засоби захисту рослин та деталі до імпортної техніки купують в інших країнах.
Через карантин люди не можуть дістатися до своїх сіл і дач – може бути запізнення із посадкою, а це згодом вплине на продуктивність
«Часу на переміщення тих вантажів із-за кордону потрібно більше. Щоб доставка була вчасна, треба замовляти заздалегідь. У час карантину є проблема з довезенням працівників, бо громадський транспорт не їздить, а власного агрофірмам не вистачає. Тому є перебої з трудовими ресурсами. Також люди старшого віку, які в групі ризику, не можуть виходити на роботу, а посіви відбуваються вже», – зазначає співрозмовниця.
Проте, додає, що на Львівщині критичної ситуації по посівах немає. Температурні режими дотримані, немає загубленого врожаю, посіяні культури не замерзли і не засохли.

Посівна в Україні

В Україні сільгосптоваровиробники cтаном на 9 квітня посіяли 2,7 млн га ярих зернових, зернобобових та технічних культур, що становить 18% до прогнозу (15,3 млн га), повідомив Тарас Висоцький, заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. З його слів, лідерами за темпами сівби цього тижня були аграрії Вінницької (176 тис. га), Миколаївської (168 тис. га), Черкаської (237 тис. га) та Хмельницької (208,5 тис. га) областей.
Прогнозована площа основних ярих культур (10 культур) складає 15,26 млн га, що на 0,3 млн га більше, ніж у 2019 році. У структурі посівів ярої групи за прогнозами збільшиться частка кукурудзи та соняшнику, зменшиться ячменю, сої та цукрового буряку.
За даними Укргідрометцентру, у зв’язку з тривалою відсутністю дощів, умови для утворення сходів та розвитку посіяних ранніх зернових і зернобобових культур, особливо у південних областях, переважно малосприятливі, але поки що не критичні. Щодо озимих зернових, то перезимівля пройшла успішно, вміст продуктивної вологи у ґрунті на більшості площ цілком достатній для нормального розвитку посівів, що є сприятливим фактором для майбутнього врожаю.


Карантин: координаційна рада «Урожай 2020» і пріоритети 

До координаційної ради увійдуть представники влади, профільних відомств, АПК, хімпрому та низки інших суміжних галузей. Її завдання оперативно реагувати на проблеми та нові виклики.
«Ми вже маємо серйозно думати про те, як під час надзвичайної ситуації підготувати та забезпечити також і осінню посівну кампанію. У цьому процесі активно задіяні не лише сільськогосподарські підприємства, але і суміжні галузі. Треба вносити добрива – це означає, що важлива безперебійна робота українських хіміків. Важливе постачання пального. Важлива робота всієї логістичної системи у масштабах країни – все, що стосується питань роботи складів, транспортування вантажів як в один, так і в інший бік – і до полів, і з полів», – заявив Олег Устенко, радник президента з питань економіки.
З його слів, національний пріоритет номер один в Україні – це боротьба з коронавірусом, однак після епідемії країна не має опинитися в ситуації продовольчої кризи.
«Пріоритетом номер два за нинішніх обставин я б назвав захист продовольчої безпеки нашої країни. Від того, які будуть справи в АПК та галузях, що його забезпечують – реально буде залежати чи буде у нас хліб на столі в цьому і наступному році. Усвідомлюючи всі ризики та загрози, які є сьогодні, ми ініціюємо створення оперативної координаційної ради під робочою назвою «Урожай 2020», – зазначив радник президента.

«Аграрії підлаштовуються до нових умов роботи. Але до нових кліматичних умов має підлаштовуватися передусім наука»

Іван Стефанишин, аграрний експерт, – про ризики і прогнози посівної 2020-го, нові кліматичні умови та як впливає на агросферу карантин

Пане Іване, скажіть, будь ласка, як карантинні обмеження впливають на посівну 2020-го? 
Карантин утруднює роботу агросектору: продуктивність буде нижчою, операції сповільнені. Та, не думаю, що карантинні обмеження надто сильно вплинуть на якість посівної зернових, наприклад, чи в подальшому врожайність. Якщо брати Україну, то здебільшого ми себе продуктами забезпечуємо, переживати не варто.
Гірша ситуація стосуватиметься населення. Йдеться про приватний сектор. Від 44 до 46 відсотків валової продукції – це трудомісткі культури: картопля, овочі. Більшість жителів міст, які мають садові ділянки та дачі, нині через карантинні обмеження, не мають можливості туди добратися. Транспортного сполучення немає. Відтак, може бути запізнення із посадкою, з доглядом за культурами, що згодом вплине на продуктивність. І це треба враховувати, бо питома вага самозабезпечення, того, що люди вирощують для себе, стане в рази нижча. Доведеться більше продуктів купувати, а на ринку це створить ажіотаж.
Нестандартні погодні умови та зсунення кліматичних зон спонукають аграріїв переглядати звичні терміни сівби. В нас була  тепла та безсніжна зима, що непокоїть тих, хто має посіви озимини. Як підлаштовуються аграрії під ці зміни клімату?
Уже дехто з аграріїв посіяв ранні зернові культури та інші, доки вологи ще було багато в ґрунті. Зараз йде наростання температури і проблема з вологою в цьому році буде серйозна. Це треба враховувати, потрібно буде використовувати технологічні певні речі, такі як каткування, наприклад. Що стосується основних зернових культур, то проблем не повинно бути серйозних.
Полив використовують на півдні та сході України, йдеться про плодоовочеві культури. В інших – полив не використовується, хіба лиш південь, але там проблеми із прісною водою. Зміна клімату, глобальне потепління – це не лише специфіка цього року. Те, що прогнозували раніше, вже починає відбуватися. Ці погодні умови, що на півдні і на сході, поширюються аж до центральної частини України, до середини Вінницької області. І тут треба змінювати вже технологічні підходи, терміни посівів, технології вирощування культур.
На вашу думку, з якими ще проблемами зіштовхнувся агробізнес?
Аграрії підлаштовуються до нових умов роботи. Але до нових кліматичних умов повинна підлаштовуватися передусім наука, їй потрібно вносити корективи, давати нові пропозиції. Якість роботи в полях буде залежати від наукових закладів. Це системна річ. Аграрії, хто має аналітичний склад розуму і веде спостереження – вони дійсно вносять корективи в роботу. І це стосується не тільки зміни клімату. Але їх треба вчити. В нас ніхто нікого не вчить. Малі фермери, ОСГ (особисті селянські господарства) – це 60% людей, які закінчили профтехучилища за радянської влади, вчилися не за профілем, тому не знають, скажімо, фізіологічних процесів проходження. Ми затюкали науку…
Тому нині йдеться про потребу масової системної роботи на рівні ОТГ. Якщо керівник ОТГ думає на перспективу, щоб його ще раз вибрали на посаду, то має працювати на розвиток агробізнесу. Адже це надходження у бюджет, а для цього треба мати продуктивність, виробників. Ось на рівні тих ОТГ варто було б проводити якісь навчальні процеси. Людей треба вчити.
У Мінекономіки прогнозують, що цього року агрофірми зроблять акцент на посіві кукурудзи та соняшника, натомість зменшать площі ячменю, сої та цукрового буряка. Чому саме так?
Роботу планує господар, чи буде він сіяти, що буде він сіяти та коли це робитиме. Сьогодні кукурудза, ячмінь і пшениця – це найбільш ходові культури, які щодо експорту займають перші місця. Прогноз уряду може бути таким, але за відсутності статистичної звітності він не відповідає дійсності.
Озимина посіяна – а це 2/3 зернових культур. Наразі вони потребують лиш догляду. Тому єдина проблема, що може виникнути – це, можливо, не будуть дотримані технологічні операції чи не виконані вчасно або частина посіву може зав’янути чи шкідники можуть її пошкодити.
У нас умови сприятливі для того агробізнесу, який має продукт, він матиме і гроші. Єдине, що може стати на заваді – це закриття кордонів.
Розмовляла Тетяна Оліярчик
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8144 / 1.68MB / SQL:{query_count}