Карантин, гроші і можливості

Втричі більше львів’ян звернулись за допомогою по безробіттю. Як вижити без стабільного заробітку: десять порад від бізнес-тренера

Історія криз гартувала українців. І щойно відновили рівновагу, навчились жити в час війни, заробляти, витрачати, планувати, вкладати, відкладати, все змінила пандемія. Карантин зупинив, дещо налякав і спантеличив. Ми швидко засвоїли як треба мити руки, робити маски, антисептики і зарядку вдома.
Ізолювати себе від вірусу завдання номер один, але на карантині потрібно повноцінно харчуватися, лікуватися, бо коронавірус не єдина біда, платити комуналку, комусь і оренду за житло, треба купувати дітям підгузки та інші товари повсякденного вжитку. Компанія Gradus провела опитування 1200 респондентів через мобільний додаток. Запитали – на який час на карантині вистачить фінансових ресурсів? Виявилось, що 57% можуть прожити на карантині не більше місяця. Цей місяць добігає кінця…

Львів’яни шукають роботу

Втричі більше містян звертаються за допомогою по безробіття. «На сьогодні щодня 80 – 100 осіб звертаються задля реєстрації у центр зайнятості. Вони отримують статус безробітного. До карантину зверталось 50 – 60 осіб. І близько 30 отримувало статус безробітного. Нині щоденно втричі більше осіб отримують статус безробітного. Сьогодні є трохи більше чотирьох тисяч безробітних. Торік було понад три тисячі. На тисячу більше осіб цього року, і ця цифра буде щоденно зростати», – розповідає «Львівській Пошті» директор міського центру зайнятості Олег Рісний.
З його слів, на ринку праці є й вакансії, щоправда їх значно менше, ніж до карантину. «Пропозиції, вакансії є. Маємо 1400 актуальних вакансій по Львову від 160 роботодавців. Це втричі менше, ніж було до карантину. Велика частина роботодавців познімала вакансії. «Львівобленерго» має вакансії, шукають інженерів, електромонтерів, контролерів, водіїв. Шукають також касирів, монтажників, кухарів. «Львівелектротранс», «Львівтеплоенерго», ЛКП міста, Укрзалізниця мають чимало вакансій. Є і одиничні вакансії. Хто має бажання шукати роботу в цей час то знайде й можливості. Рекомендуємо ними скористатися», – додає співрозмовник.
Щодо зарплат, то вони різняться в залежності від посади та професії. «У більшості випадків зарплата наближається до 8 – 10 тисяч гривень і більше. По різних професіях вона змінюється», – каже Олег Рісний.
Те, що карантин – криза, ми всі вже відчули, та не варто вирішувати проблеми у бізнесі звільненням. «Я б дуже не радив підприємствам вирішувати питання кризи звільненнями. Є кримінальна відповідальність за незаконне звільнення і пандемія, карантин не можуть бути підставою для звільнення. Є можливості допомоги з часткового безробіття, це передбачено чинним законодавством. Відповідні зміни внесли до Закону «Про зайнятість населення» (викладено в новій редакції статтю 47 та доповнено статтею 47-1). Працедавці малого і середнього бізнесу, можуть претендувати на допомогу з часткового безробіття його працівників за період карантину. Держава покриває їм дві третіх тарифної ставки, але не більше, ніж розмір мінімальної заробітної плати. І це краща альтернатива ніж звільнення», – каже Олег Рісний.

На скільки вистачить грошей? 

Стоматолог Юрій, каже що тижні два ще протримається. «Зараз не працюю у звичному режимі, та все ж на роботу вибігаю інколи. Що до заробітку, то може 10% від того що мав попереднього місяця заробив. У мене є заощадження, та на скільки їх вистачить, не знаю… Може тижні два протримаюсь, треба платити комуналку, треба платити оренду», – зазначає лікар.
У Петра ж гроші вже закінчились. Він повернувся із Польщі наприкінці лютого. Був там на заробітках три місяці. «В нас сім’я невелика – я, дружина, син. Але все що заробляв ми здебільшого й проїдали, комуналка і оренда житла недешеві. Голодувати не будемо, навіть якщо карантин затягнеться. Ось картоплю садимо в батьків. Але роботу треба шукати, до Польщі не скоро поїду. Гроші закінчились. Я шукаю підробіток. Пропозицій не густо, скажу вам. Трохи таксував», – каже чоловік.
Зоряна також у скруті. Працювала у кав’ярні, зараз у відпустці за свій рахунок. «Я винаймаю квартиру з товаришкою. Нам оренду відтермінували, але наступного місяця доведеться платити за два. А що буде з роботою не знаю. Зараз у відпусті, але чи буде куди повертатись…Шукаю підробіток. Я в’яжу, плету гачком іграшки і шапочки, сумочки дитячі, з того дуже не заробиш. Не знаю що робити, бо гроші закінчуються, боюсь боргів, кредитів. Якби була певність, що після 24 квітня, закінчиться карантин і буде куди повертатись було б легше…», – зазначає жінка.
Через карантин в Україні тимчасово призупинили свою діяльність 29% вітчизняних компаній, а 6% таких повністю закрили свій бізнес. Такі дані отримала Спільнота українських підприємців разом з Ukrainian Marketing Group під час соціологічного дослідження, повідомляє Opendatabot.
Сфера послуг, яка живила туристичні міста, зокрема і Львів втратила доходи. Транспортний, розважальний бізнес, також постраждали.
Ті компанії, які продовжують працювати, стрімко втрачають прибутки та скорочують штат співробітників. Третина власників бізнесу, переважно мікрорівня, фіксують падіння доходів на 90-100% з початку карантину. Ці ж підприємці звільнили до 50% штату співробітників.
Власники малого та середнього бізнесу говорять про зменшення доходів на 25-50% у порівнянні з докарантинним періодом і вже звільнили від 10 до 25% працівників! Великі підприємства втрачають 10-25% прибутків, там прогнозується скорочення штату на 25% до кінця обмежувальних заходів.
Крім того, на ринку праці зменшилася кількість вакантних місць.

За даними Work.ua, за два тижні вакансій стало менше в 1,8 рази. У 2,5 рази скоротилося кількість нових публікацій про пошук нових співробітників.
Тим часом у Державній службі зайнятості зареєструвалось на 40 тис. нових безробітних більше ніж торік. Станом на 7 квітня 2020 року кількість безробітних, зареєстрованих у Державній службі зайнятості, становила 364 тис. осіб, що на 41 тисячу осіб, або ж на 13% більше, ніж на цю ж дату минулого року.
Найбільше зросла кількість зареєстрованих безробітних у Києві (на 32,5%), Івано-Франківській (на 25,5%), Львівській (на 24,8%) та Закарпатській (на 24,3%) областях.

Як ж вижити в умовах фінансової кризи?

Тож сімейні доходи багатьох українців знижуються. Дехто взагалі залишається без доходів. Не панікувати – це слушна нагода згадати про фінансову грамотність та економію. Перевірте чи оптимальний у вас тариф у мобільного оператора, кабельного провайдера, перегляньте всі свої підписки та автоматичні зняття з карт. Витрачайте гроші тільки на необхідне – їжу, ліки, комунальні послуги. Економте на поганих звичках – можливо, саме час спробувати кинути курити. Також витрати може скоротити ретельне планування, складіть меню на тиждень, і список необхідних продуктів для повноцінного харчування всієї родин.
Та перед тим, як витрачати, варто вияснити що ж у вас є. Перерахуйте уважно всі наявні у вас гроші, і відкладіть 20%. Це на чорний день – це ті гроші, які категорично не можна рухати. Вони сховані на ліки, зв'язок, на транспорт, на непередбачуване і необхідне. Решту варто розділити на два-три місяці.
Також фахівці не рекомендують брати кредити на споживання. Карантин закінчиться, і за першим кризовим місяцем прийдуть інші, ще більш кризові, що доходи впадуть, і щоб віддати сьогоднішній кредит завтра, можливо, доведеться щось продавати.
Ваче Давтян, підприємець і бізнес-тренер на своїй сторінці у Фейсбук дає 10 порад, як пережити кризу. Найперше він рекомендує скласти план. «Морально підготуйтеся до гіршого. Обговоріть з рідними можливу втрату роботи або бізнесу. Пропишіть 3−4 плани дій – пошук нової роботи, переїзд, запуск нового бізнесу. Обов’язково на папері, по-іншому не спрацює», – наголошує він.
Підрахуйте фінанси. «Що у вас в плюсі – готівка, депозити, зобов’язання третіх осіб. І що в мінусі – борги і кредити. Підрахуйте ліквідні активи, які можна швидко продати – друга квартира, машина, золото», – пише він.
Позбудьтеся зайвого. Подивіться, що ви можете продати з того, що вам не потрібно. Те, що ви купували на емоціях чи отримали в подарунок. Поставте ціну на 10 – 15% нижче ринкової і розмістіть оголошення в OLX.
Складіть місячний бюджет. Візьміть витрати під контроль. Запишіть усі обов’язкові витрати – комуналку, відсотки за кредитом, оплата навчання, їжа, транспорт тощо. Пройдіться по кожному пункту, скоротіть їх до мінімуму.
Створіть резервний фонд. Відкладайте 10-15% доходів. Використовуйте тільки в крайньому випадку.
Знайдіть альтернативу. Дорогу і шкідливу їжу замініть на просту і корисну – каші, мед, овочі.
Відмовтеся від емоційних покупок. Телевізор чи холодильник – дуже невдале вкладення. У разі чого, ви їх будете продавати довго і дешево. І утримайтеся від спокуси емоційно розрядитися, побалувати себе. 
Змініть умови. Почніть переговори з банком, орендодавцем, кредитором. Вимагайте відстрочки платежів, зниження оренди/ставок в 1,5 – 2, а може в три рази. Наберіться терпіння на два-три тижні, поки партнери усвідомлюють всю глибину кризи або поміняйте їх.
Заробляйте. Знайдіть додаткове джерело доходу. Може, у вас є хобі, яке можна перетворити на бізнес. Або 20 соток в селі, які забезпечать вашу родину. Запропонуйте бартер – ваша послуга за потрібну вам послугу.
Розвивайтеся. Рухайтеся вперед або будете деградувати. Вивчайте мови, читайте книги, пройдіть онлайн-навчання. Дивіться навчальні відео, наприклад на TED.сом. Почніть медитувати і займайтеся спортом. 
Не опускайте руки! Шукайте можливості! Раптом саме зараз ви зробите те, на що так довго не наважувалися!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9060 / 1.63MB / SQL:{query_count}