Коронавірус: симптоми небезпеки

Що потрібне для ефективної боротьби з недугою, хто захворів на Львівщині та які тривожні симптоми Covid-19

Країни, уряди обирають стратегії боротьби. Вчені шукають ліки, вакцину, вразливі місця вірусу. А він тим часом стрімко захоплює світ… Перший випадок зараження коронавірусом зафіксували в грудні 2019 року, і вже за кілька тижнів він почав ширитися Китаєм та іншими країнами. В березні 2020-го ВООЗ заявила про пандемію коронавірусу. В березні зафіксували першого хворого в Україні, та він, на щастя, одужав. Кількість хворих у нашій державі збільшується, і ми поволі наближаємося до піку захворювання. Хоча, де саме ми в тому переліку країн за кількістю хворих та інфікованих, важко сказати, бо в Україні чи не найнижчий у світі відсоток проведених діагностичних тестів на виявлення коронавірусу.
Борися або втікай! Отже, маємо два варіанти: перший – уникнути інфекції (запроваджений карантин дає всі можливості щонайдовше не захворіти), другий – побороти хворобу (вилікуватися від «корони», на жаль, вдасться не всім).

Хто в групі ризику

Нині у Львівській обласній інфекційній лікарні понад 80 пацієнтів. Лабораторно підтверджених хворих понад 30. Втім станом на 7 квітня тут перебувало 11 пацієнтів із діагнозом – коронавірусна інфекція.
«Люди різні. З підозрою є і діти віком шість – десять років, і дорослі люди. Середній вік пацієнтів від 35 до 60 років. Лише двом особам було більш ніж 71, – розповідає лікарка-епідеміологиня Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Наталія Тімко. Що стосується супутніх недуг, справді багато пацієнтів мають хронічні обструктивні захворювання легень і хронічні захворювання серцево-судинної системи. Є пацієнт із цукровим діабетом, а також з аритмією, двоє було з онкологією. Є люди, які не мають ніяких супутніх захворювань. Поки що чіткої картинки для аналізу вималювати не вдається. Стосовно дітей, один підтверджений випадок коронавірусної інфекції у хлопчика шести років. Він контактний. Ще троє з підозрою».
Наталія Тімко зазначає, що перебіг хвороби дуже різний. Вірус цей украй підступний. Пік епідемії в Україні очікують наприкінці квітня, наразі лише жорсткий карантин може розтягти його в часі. Це необхідно для того, аби одночасно не захворіла велика кількість людей, щоб медикам не довелося обирати, кого рятувати в першу чергу.
«Із підтверджених позитивних на Covid-19 є пацієнт на апараті штучної вентиляції легень. Він у дуже важкому стані. Є люди у важкому стані, в стані середньої важкості – різні. Зараз хворобу діагностують і в тих, що контактували з хворими (не лише тими, що повернулися з-за кордону). Відбувається внутрішньокраїнна передача. Тож карантин – єдиний спосіб розтягнути цю епідемію в часі, щоб люди поступали «невеликими хвилями». Лише так у нас буде шанс «проскочити»… Пік захворюваності очікують на кінець квітня, після Великодня», – веде далі Наталія Тімко.
У понеділок, 6 квітня, зафіксували незначне зниження рівня захворюваності. Президент певен, що це наслідок посилення карантинних заходів. Утім цілком імовірно, що зниження це умовне, бо пов’язане зі зменшенням кількості випадків тестування у вихідні дні. «Минулої доби відсоток тих, що захворіли на коронавірусну інфекцію в Україні, знизився», – сказав прем’єр-міністр Денис Шмигаль на селекторній нараді президента Володимира Зеленського з представниками уряду та державних відомств, залучених до запобігання поширення COVID-19. Із 1319 випадків захворювання на коронавірус за останню добу зафіксували 68, що значно менше, ніж у попередні дні.
«Зменшення кількості захворілих на коронавірус – це результат карантину. Ми могли б мати значно більше хворих, як у європейських країнах. Тому наші заходи були вчасними і правильними!» – наголосив президент.
Утім наступна доба принесла невтішні результати – 143 нові випадки захворювання на COVID-19 (інформація станом на ранок 7 квітня).

Небезпечні прояви

Коронавірус небезпечний, бо швидко поширюється і легко передається. Згідно з даними ВООЗ, у більшості випадків прояв інфекції починається з лихоманки та кашлю. «Та ми з таким не раз мали справу», – скажете ви. Так. Але нова недуга підступна: одним із найважчих симптомів є гострий респіраторний дистрес-синдром, спричинений важким запаленням у легенях, які в такому випадку не можуть постачати достатньо кисню у кров і виводити з неї вуглекислий газ. Якщо імунна система вчасно не приборкає вірус, він поширюватиметься і завдасть непоправної шкоди запаленим органам.
«У людини, інфікованої SARS-CoV-2, розвивається респіраторне захворювання різної тяжкості з такими основними симптомами, як гарячка, кашель, задишка (ускладнене дихання). Симптоми ці можуть проявлятися через два – 14 днів після зараження новим коронавірусом. У багатьох пацієнтів SARS-CoV-2 спричиняє запалення обох легень», – інформує МОЗ.
Пацієнти з легким перебігом хвороби можуть лікуватися вдома. Але вони мають постійно комунікувати зі своїм сімейним лікарем, бо лише він призначає лікування. Проте якщо у людини ядуха, утруднене дихання, збільшення частоти дихальних рухів понад фізіологічну норму, кровохаркання, шлунково-кишкові симптоми (нудота, блювання, діарея), зміни психічного стану (сплутаність свідомості, загальмованість) – це ті симптоми, що вказують на середньотяжкий і тяжкий перебіги хвороби. Такий пацієнт мусить бути під постійним наглядом лікарів, госпіталізований. «Ускладнення дихання при COVID-19 зазвичай розвивається на другому тижні хвороби, тож медпрацівникам рекомендовано особливо пильно стежити за станом хворого саме в цей час», – рекомендує МОЗ.
«Усі пацієнти з легким перебігом коронавірусної інфекції залишаються вдома на самоізоляції. Лікування отримують симптоматичне, можливо, навіть не потребують ніякого лікування. Коли температура 38 і вища, коли з’являються прояви дихальної недостатності, задишка, утруднене дихання – необхідна госпіталізація. Також у хворого може бути біль у горлі, втрата нюху, смаку, у декого – розріджений стілець, – розповідає «Львівській Пошті» Ігор Берник, заступник директора Львівської обласної інфекційної лікарні. У нас госпіталізують пацієнтів середньоважких, важких і вкрай важких. Ми не можемо точно знати, коронавірус у людини чи ні. Ставимо підозру за епіданамнезом і «клінікою». Призначаємо індивідуальне лікування. Якщо тест позитивний, лікуємо пацієнта до цілковитого одужання, до отримання двох-трьох негативних тестів ПЛР».
Через те, що вірус цей малодосліджений, неможливо точно сказати, чи ті, що одужали, вже у безпеці, чи не можуть захворіти знову.
«За останніми даними імунітет нестійкий, може тривати три-чотири місяці, може трошки більше. Тому є ймовірність повторного зараження. Наразі точніших даних нема», – каже Ігор Берник.
Дієва вакцина проти коронавірусу не з’явиться раніше, аніж через рік -півтора, тобто до середини – кінця 2021 року, запевняють фахівці.
«Властивості цього вірусу ще вивчають. Переважно пишуть, що хвора на коронавірус людина заражає від двох до п’яти осіб. Та може бути по-різному. Симптоми також можуть бути різні. Є висновок ВООЗ щодо перебігу цього захворювання в Китаї: 86% пацієнтів мали підвищену температуру, 68% мали кашель, із них 33%  – вологий, у решти – сухий. Близько 20% скаржилися на біль у горлі, майже 8% – на часті рідкі випорожнення. Також для коронавірусу характерна загальна слабкість, тобто грипоподібні симптоми», – розповідала «Львівській Пошті» Наталія Тімко раніше.
Початок хвороби може бути безсимптомним або ж мати дуже легкий перебіг. Через це людина може подумати, що просто застудилася, а втім вона вже заразна.
За інформацією центру громадського здоров’я, серед усіх померлих від ускладнень, спричинених COVID-19, в Україні переважають жінки (частка осіб віком від 50 років становить 87%). Загалом від цієї недуги померли майже пів сотні людей в Україні, захворіли понад півтори тисячі осіб (підтверджених випадків серед дітей більш ніж сотня). Майже половина пацієнтів з COVID-19 в Україні лікуються амбулаторно, себто вдома. Особи віком від 30 до 69 років становлять 74% від усіх підтверджених випадків COVID-19. Більшість померлих мали важкі серцево-судинні захворювання, цукровий діабет, новоутвори, хвороби нирок, легень чи ожиріння.
У Львівській області лабораторно підтверджені діагнози близько тридцяти людей. Випадки зараження COVID-19 реєстрували переважно в жителів Львова. Також є хворі з Пустомитівського, Жовківського, Стрийського районів. Трьох львів’ян вилікували.
Від COVID-19 у Львові помер чоловік. Йому було 69 років. Захворів він 20 березня, госпіталізували його 26 березня у КНП ЛОР «Львівський обласний регіональний фтизіопульмонологічний клінічний центр». У чоловіка була важка пневмонія, його підключили до апарата штучної вентиляції легень. 4 квітня хворий помер. Позитивний тест, який підтвердив у пацієнта коронавірус, отримали вже після його смерті, 5 квітня. За кордоном чоловік не був, де заразився – невідомо. Крім того, чоловік мав цукровий діабет, серцево-судинні захворювання. Донька померлого зараз перебуває в обласній інфекційній лікарні з підозрою на коронавірус.
Та все ж лікарі, беручи до уваги дані з Китаю, Італії, Франції, Німеччини, запевняють, що коронавірус – не вирок. Чимало людей його переживають безсимптомно. На Львівщині більш ніж половина пацієнтів із підтвердженим діагнозом – коронавірусна інфекція лікуються вдома під наглядом сімейних лікарів.

Повільне тестування

У інфекційній лікарні десятки пацієнтів із тривогою чекають на результати тестів на коронавірус. «Якщо до нас поступає пацієнт, який хворіє понад сім днів, ми робимо йому швидкий тест на наявність антитіл і здійснюємо забір матеріалу для лабораторної ПЛР-діагностики. Час очікування результату становить два-три дні», – каже Ігор Берник.
«Усі вжиті донині заходи зараз можуть зійтися «у вузьке горло пляшки»: кількість зроблених ПЛР-тестів за добу обов’язково треба постаратися збільшувати, щоб отримати від них максимально позитивний ефект; максимально пришвидшувати отримання результатів ПЛР-діагностики осіб з підозрою на коронавірусну інфекцію, котрі перебувають у стаціонарах та на самоізоляції; вживати заходи з виявлення інфікованих серед уразливих груп населення із застосуванням тестування методом ПЛР та подальшою їх ізоляцією або госпіталізацією; відстежувати осіб, що контактували з інфікованими, і встановити спостереження за ними; посилити відповідальність громадян за дотриманням карантинних умов, що дасть змогу посилити всі наявні заходи», – написав на своїй сторінці у фейсбуці Ігор Берник.
Львівський обласний лабораторний центр робить до сотні тестів на добу. Один тест займає сім-вісім годин. «Нині в області готові проводити близько сотні тестів методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) за добу. Заклади охорони здоров’я й далі готуються до прийому великої кількості пацієнтів із коронавірусною інфекцією. У вихідні ми зробили 35 ПЛР-тестів, очікуємо відкриття ще однієї або, можливо, й двох лабораторій, які будуть проводити до ста і більше ПЛР-тестів!» – наголосив Андрій Васько, в.о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.
Незабаром роботу з ПЛР-тестами розпочне лабораторія Львівського національного медуніверситету ім. Данила Галицького. 3 квітня її протестували, тож вона зможе робити 60 тестів на добу.

«Бачимо, що молоді хворіють і мають тяжкий перебіг недуги»

 Сергій Федоренко, головний директор Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні, – про те, чому коронавірус – не грип, а карантин – не відпустка

– Розкажіть, будь ласка, про перебіг коронавірусної інфекції у пацієнтів вашої лікарні, про власні спостереження симптомів, про вік і стать пацієнтів.
– Робити якісь прогнози чи  підбивати підсумки треба дуже обережно. Якщо говорити про нашу лікарню, то станом на 7 квітня маємо 82 хворих. Із лабораторно підтвердженим діагнозом – коронавірусна інфекція 28 осіб. П’ятеро пацієнтів у відділенні інтенсивної терапії, реанімації, двоє з них на так званому керованому диханні за допомоги апаратів штучної вентиляції легень. Стан цих двох хворих надзвичайно важкий, зумовлений проявами дихальної, серцево-судинної недостатності та вираженої поліорганної патології. Вилікувати вдалося трьох осіб.
Щодо віку, раніше мовилося про те, що коронавірус небезпечний для людей старших за 60 років і тих, що мають хронічні патології: цукровий діабет, серцево-судинні недуги. А тепер бачимо, що молоді хворіють також! Люди, яким 30 років і більше, мають тяжкий перебіг недуги. Немає градації за статтю, не спостерігаємо великої кількості дітей (на лікуванні їх у нас троє). Найменшій дитині три роки, але стан її не насторожує. Лиш одна дитина з підтвердженим діагнозом, двоє чекають на результати тестів. Зразки для тестування скеровуємо до Обласного лабораторного центру.
– Чи вдасться жорстким карантином приборкати епідемію?
– Світ уже не раз зазнавав епідемій, пандемій… З досвіду скажу, що запровадження жорстких обмежувальних заходів є одним із елементів стримування поширення інфекції. Уряд України – єдиний орган, який приймає рішення про запровадження чи скасування карантину. Ми ж повинні знати, що доки в природі існує збудник (в даному випадку це коронавірус), доти існують фактори його передачі (повітряно-крапельний шлях), і доки існує сприйнятливий організм (людський), доти існує реальна небезпека від коронавірусної інфекції.
Коли ж більше населення перехворіє, вірус буде зменшувати свої токсикогенні властивості, і через це буде зменшуватися кількість хворих.
За попередніми розрахунками пік епідемії в Україні очікували в середині квітня. Тепер, за даними одного авторитетного інституту моделювання, цей термін пересунувся на 22 – 24 квітня.
Ми повинні діяти розумно. Багато залежить від того, як ми будемо дотримуватися всіх рекомендацій. Якщо чітко дотримаємось умов карантину, то після 24 квітня при всіх доброякісних показниках дійсно може настати зменшення кількості випадків хвороби, зокрема й важких.
Тож закликаю чітко дотримуватися обмежувальних карантинних заходів! Думаю, що перед світлим святом Воскресіння Христового, доклавши спільних зусиль, отримаємо покращення ситуації.
– Що можете сказати тим, що легковажать, не дотримуються карантину, думаючи, що цей вірус – всього лиш грип? Як поясните небезпеку коронавірусної інфекції?
– Ми бачимо, як шириться хвороба в Європі. Її там також не одразу серйозно сприйняли, а згодом були кадри з лікарень, церков, повідомлення про те, що людей нема де ховати. Тоді й дехто в нас казав, що ця недуга – простий грип.
Справді, коронавірус – це не є щось зовсім особливе. Хвороба ця має грипоподібний перебіг, але при грипі далеко не у всіх випадках розвивається така важка пневмонія, як при короновірусній інфекції.
Чому помирають люди від коронавірусу? Бо він спричиняє надзвичайно важкі зміни, які виникають у перші доби в самих легенях і в їхніх найдрібніших частинках – альвеолах. Простими словами, настає злипання цих альвеол, легені не можуть розправитися, не можуть дихати, настає важка легенева недостатність. Тоді приєднується серцево-судинна недостатність, людині не вистачає сил та можливостей продовжувати боротьбу з недугою, і настає смерть. Тому це не простий грип. Тим паче, що грип – це вакцинокерована інфекція. В Європі через велике охоплення населення вакцинацією (понад 80 %) навіть не знають про важкі форми грипу. В Україні ж приблизно 23% щеплених проти грипу, тому він і займає місце в структурі смертності. Але коронавірус – не грип!
Розмовляла Вікторія Савіцька

За інформацією Львівського обласного лабораторного центру, з лабораторно підтверджених 29 хворих на COVID-19 випадки реєструвалися: у жителів м. Львова – 19 випадків, Пустомитівського району – 5, Жовківського району – 2, Стрийського району – 3. За статтю – 14 жінок, 15 чоловіків. У 6-ти випадках – захворювання реєструвалися у контактних осіб з хворими на COVID-19.
Як інформує сайт Львівського обласного лабораторного центру, серед перших лабораторно підтверджені випадків захворювання на COVID-19 на Львівщині були:
– чоловік віком 58 років, мешканець Львова, повернувся з Німеччини. Ознак захворювання у нього не було, при обстеженні у приватній лабораторії встановлено позитивний результат, який підтверджений вірусологічною лабораторією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Цей пацієнт одужав.
– жінка віком 50 років, мешканка Львова, повернулась з Австрії. При обстеженні вірусологічною лабораторією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України виявлено позитивний результат. Пацієнтка одужала.
–  чоловік віком 58 років, мешканець Пустомит, який 13 березня повернувся з Італії, був госпіталізований з ознаками ГРЗ. 26 березня виявлено позитивний результат. Продовжує стаціонарне лікування.
– чоловік віком 55 років, мешканець Львова, мав контакт з лабораторно підтвердженим випадком захворювання COVID-19.
– дитина віком 16 років, Львів, був контакт з лабораторно підтвердженим випадком захворювання COVID-19. 
– чоловік віком 31 рік, житель Жовківського району, який повернувся з Німеччини 29 березня і був госпіталізований у Львівську обласну інфекційну клінічну лікарню з ознаками респіраторного захворювання. 31 березня  виявлений позитивний результат. Продовжує стаціонарне лікування.
– жінка віком 55 років, жителька Львова, була госпіталізована зі запаленням легень у пульмонологічне відділення 5 міської лікарні. 31 березня у неї виявили коронавірус. Лікування продовжує у Львівській обласній інфекційній клінічній лікарні.
– чоловік віком 32 роки, житель Львова, зі слів не подорожував. Звернувся 22 березня в КНП ЛОР «Львівська ОІКЛ» на консультацію з ознаками респіраторного захворювання. Встановлений позитивний результат від 1 квітня вірусологічною лабораторією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Перебуває на амбулаторному лікуванні.
–  чоловік віком 43 роки, проживає у м. Стрий. Прибув з Німеччини 14 березня. Звернувся 23 березня в КНП ЛОР «ЛОІКЛ», був госпіталізований. Встановлений позитивний результат 1 квітня вірусологічною лабораторією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України.
– чоловік віком 57 років, житель Стрийського району. 13 березня був госпіталізований в пульмонологічний відділ КНП «Стрийська ЦМЛ», 23 березня консультований в КНП ЛОР «ЛОІКЛ». 1 квітня встановлено позитивний результат вірусологічною лабораторією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України.
– жінка віком 53 роки, жителька Пустомитівського району. 7 березня приїхала зі Сербії. 14 березня з’явилися ознаки захворювання. Перебуває на амбулаторному лікуванні. Встановлений позитивний результат 1 квітня вірусологічною лабораторією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України.
– чоловік віком 58 років, мешканець Львова, лікар. Повернувся з Австрії 12 березня. 21 березня звернувся на консультацію в КНП ЛОР «ЛОІКЛ». Перебуває на амбулаторному лікуванні. 1 квітня встановлений позитивний результат вірусологічною лабораторією ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України.
– чоловік віком 46 років, мешканець Львова, лікар. Не подорожував. Захворів 20 березня. Госпіталізований 31 березня в КНП ЛОР «ЛОІКЛ». 2 квітня встановлено позитивний результат дослідження.
–чоловік віком 54 роки, мешканець Львова, не подорожував. Захворів 25 березня. Госпіталізований 26 березня у 5 МКЛ м. Львова, пульмонологічне відділення. 3 квітня встановлено позитивний результат дослідження.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8938 / 1.75MB / SQL:{query_count}