Свій до свого по своє

Як вижити дрібним підприємцям Львівщини під час карантину та економічного занепаду, як реалізувати свою продукцію та що може зацікавити і втримати клієнта

До вибору, до кольору – така багата наша Галичина. Багата товарами власного виробництва, багата людьми, які хочуть виготовляти своє, оригінальне та неповторне. Десятки видів сирів та молочної продукції, пастили натуральні без цукру, варення, домашній хліб, ковбаси вуджені, помідори в’ялені, равлики фаршировані, мариновані, солодка випічка та шоколадні смаколики від львівських майстринь, а ще авторський посуд, а також hаnd made гаманці, сумки, рюкзаки, мило. Можна продовжувати ще довго.
Але саме малий бізнес зараз під загрозою. Економічна криза, спричинена пандемією коронавірусу, суттєво змінює правила гри на ринках товарів та послуг, криза може навіть стати початком кінця для дрібних підприємців. Як утриматися на ринку, як не втратити клієнтів, як реалізовувати продукцію під час карантину?

Бізнес в умовах карантину 

Неподалік Львова у с. Солонка Пустомитівського району є равликова ферма «Західний равлик». Це родинний бізнес Ірини та Івана Юськевичів, що з 2017 року активно займаються вирощуванням і розведенням їстівних равликів. Продукцію реалізовують і в Україні, і за її межами. Але в умовах карантину попит на продукцію упав, опинився під загрозою початок сезону туризму.
«На фермі робота не змінилася, тому що ніхто не скасовував сезону репродукції, сезону народження малюків, інкубації тих ікринок. Тому ми й надалі працюємо. На жаль, наші працівники, здебільшого молоді жінки до 35 років, написали на час карантину заяву про відпустку без збереження заробітної плати. Ми з повагою до цього ставимось. Та роботи багато. Все впало на плечі нашої родини, адже равлики народжуються, як і кожної весни, – розповідає «Львівській Пошті» Ірина Юськевич. – У цей період у нас починався активний туризм. Страждаємо нині. Щодня приймали близько ста осіб. Люди за два тижні до приїзду оплачували повністю тури. Довелося повернути всі кошти, зняти резервацію, включно до середини травня. Звісно, збитки є, але кожен день одна-дві людини звертаються, але затрати тим покрити не можемо. Потреби в людей зменшилися. Кожен, хто відвідував ферму, як сувенір купував готову продукцію – це щонайменше дві-три пачки равликів. Зараз на день можемо продати одну-дві пачки. Протягом тижня можемо реалізувати продукції максимум на півтори-дві тисячі гривень. Щодо доставки, то тут також не все добре. Якщо клієнт фінансово спроможний і нас знає, то приїжджає сам, завжди отримує подарунок, який компенсує йому той приїзд. Загалом людям скрутно нині, їм не до такої крафтової продукції».
Львів’янка Лідія Колченко займається виготовленням фруктової, ягідної, овочевої та йогуртової пастили. Каже, що кількість замовлень зменшилася, проте карантин вважає гарним часом, щоби створити щось нове, удосконалитися.
«Важливо орієнтуватися на ситуацію і з неї виходити, а не опускати руки. Специфіка моєї роботи дозволяє щось змінювати і без втрат вийти з ситуації. Продукти для виробництва замовляю, маю ще свої минулорічні літні запаси. Як акліматизувалась у нових умовах? Зробила доставку до дверей. Наша сім’я, де створюємо свій продукт, ізольована. У магазини та супермаркети виїжджає тільки чоловік, дотримується всіх правил захисту та гігієни. Є доставка «Новою поштою», забирає продукт від мене кур’єр», – розповіла «Львівській Пошті» Лідія Колченко.

Купуй галицьке

Про життя малого бізнесу під час карантину говорить і Тетяна Турчина – маркетолог, працювала у сфері реклами. З її слів, біда малого бізнесу в тому, що у таких підприємців зазвичай немає фінансової подушки, яка дозволить пересидіти місяць, два, або й три без роботи.
«Дуже часто дрібні бізнесмени роблять хороший продукт, але не вміють його продати. Без реклами жодний продукт не продається, сьогодні мало робити якісний товар, мати гарну упаковку, він не буде продаватися, якщо про нього не будуть знати. Соцмережі дуже допомагають рекламуватись. Але не всі вміють ними користуватися з розумом. Нині просування у тих самих мережах зав’язане на рекламі, а реклама – це витрати. Є у фейсбуці така група «Купуй Галицьке» – це безкоштовна платформа, яка дає можливість не витрачати кошти на рекламу. Якщо у тебе цікавий продукт, то люди його однозначно побачать у групі. А от чи захочуть його купити – все залежить від того, як його описати. До того ж є миттєва реакція: купили – написали відгук. У коментарях можна писати рекомендації, пости подяки, а взаємолайкінг піднімає пост, і дедалі більше людей можуть стати потенційними клієнтами», – розповідає «Львівській Пошті» Тетяна Турчина.

Як знайти своїх клієнтів?

Щоб мати покупців, треба зробити хороший продукт, зазначає співрозмовниця. З її слів, передусім потрібно зрозуміти цінову категорію товару. «Це не має бути дорожче чи дешевше ринку. Помилка дрібного бізнесу – забувають рахувати свою роботу. Люди думають, якщо вони поставлять дешевше, то більше продадуть. Працювали багато, а бізнес не йде, прибутку немає, – каже Тетяна Турчина. – Питання в тому, чи ви хочете зробити кілограм вареників, щоб заробити, чи ви хочете робити вареники, бо вам нудно сидіти вдома. Якщо це професійно, то ви маєте цим займатися від ранку до вечора, йдеться про повноцінний робочий день. А просування і продажі – фактично робота ще двох людей. Одна людина також зможе це зробити, але потрібно структурувати час. Годину займаюся просуванням у фейсбуці, годину – упаковкою товару, годину – доставкою. Дрібний бізнес – то сам собі режисер».
Жінка сама готує та продає в’ялені помідори, каже, щоби продукт купували, потрібно знайти свою нішу. «Найкраще продається щось особливе, маринувати помідори може кожен, а почистити від шкірки, просушити далеко не кожен знайде терпіння. У товару має бути своя фішка», – додає Тетяна Турчина.
Важче під час карантину буде тому бізнесу, попит на продукцію якого можна відкласти. «Думаю, зараз не варто ділити на малий бізнес і середній. Все залежить від спеціалізації. Адже малий бізнес буває різний. Якщо це малий продуктовий магазинчик, то він себе почуватиме комфортно і зараз, про виживання не йдеться. Вони продають ті товари, які актуальні завжди. Звісно, якщо хтось займався специфічними речами, скажімо, виготовлення статуй на замовлення, щось таке, що не термінове. Звичайно, їм буде важче», – розповідає «Львівській Пошті» економіст Оксана Продан.
З її слів, сподіватися на допомогу від держави після кризи також не варто, бо казна буде порожня. «Виживуть ті , хто більш хитрий, хто вміє крутитися, ті, що можуть перепрофільовуватися. Навіть ті, хто продають мед чи домашні закрутки також можуть організувати роботу в умовах карантину. Зокрема, організувати доставку безконтактну, приймати платежі безготівковим способом», – каже експерт.

Про сільськогосподарську продукцію

Люди хочуть натурального та екологічно чистого, така тенденція прийшла до нас із-за кордону. У країнах Західної Європи, Японії та США екологічний маркетинг широко та активно використовується компаніями багатьох галузей економіки. Товаровиробники, що змушені реагувати на зміни потреб споживачів та нові вимоги ринку, перетворюють екологічні обмеження і вимоги на конкурентні переваги своєї продукції. Як це вдається робити в нинішніх умовах?
У соцмережах можна часто побачити подібні повідомлення: «хто знає, де можна купити домашні продукти. Цікавить зелень, домашній сир, молоко, сметана, яйця, редиска. Дуже хочеться чогось смачненького, справжнього, українського».
Здавалося б, що саме такий попит і зможе вберегти малий бізнес, що займається виготовленням та реалізацією сільськогосподарської продукції, проте скрутно і їм.
Сімейне господарство Cozy farm подружжя Галини та Андрія Маланчаків – це мініферма у селі Когути, що на Львівщині. Тут утримують понад 30 кіз різних порід. Із їхнього молока виготовляють сир, кефір, йогурт. «У нас сезон починався з екотуризму, але наразі через карантин все зупинили. Молоко є, планували співпрацювати з двома сироварнями, але наразі роботу вони зупинили. Будемо варити сири самі, це важко. У нас недостатньо тих коштів, щоб власноруч облаштувати сироварні, аби не псувалась продукція, доведеться працювати із підручними матеріалами. Сири розвозитимемо або доставлятимемо поштою. Ми пристосовуємося до нових умов і робимо те, що планували робити. Хоча не так вдається, як би нам хотілося. Не отримаємо того прибутку, який би мав бути. Карантин, криза – для нас шок», – говорить «Львівській Пошті» Галина Маланчак.
За статистико, умови карантину найменше впливають на сільське господарство. «Наріжним каменем буде те, що вони знайдуть канали просування і постачання, якщо вони зможуть достукатися до свого кінцевого клієнта. Як діяти в умовах кризи, аби втримати клієнта? Не думаю, що є чарівні рецепти. Контролювати якість цих продуктів чи послуг, давати трішки більше, ніж вас просять, турбуватися про гігієну. Однозначно, безконтактна доставка, безготівкові платежі та краплинка сміливості», – резюмує Оксана Продан.


У Львівській міськраді звернутися до Нацбанку України, аби знизити ставки користування платіжними терміналами до 0,5−0,7%. За словами заступника міського голови Львова з питань розвитку Андрія Москаленка, зниження плати за користування терміналами стимулюватиме підприємців оперативно впроваджувати безконтактну оплату під час карантину, інформує пресслужба міськради.
«Гроші є одним із способів передачі, а отже, поширення вірусів. Отож ми зможемо не лише спростити саму процедуру розрахунку, а й забрати один із можливих шляхів перенесення коронавірусу. Поспілкувались із більшістю великих та малих мереж й установ, вони готові це робити. Банки теж готові йти назустріч. Рекомендуємо усім торговим закладам забезпечити можливість безготівкової оплати з 6 квітня. Якщо ж говорити про ринки, то ми рекомендуємо їм перейти на таку форму оплати з 20 квітня, це займе більше часу. Працюємо над визначенням моделі відсотку, який має стягуватись. Ми просимо НБУ, аби він зменшив відсоток за користування терміналами для підприємців під час карантину. Нам важливо мінімізувати вартість за користування для того, аби стимулювати підприємців впроваджувати безконтактну оплату», – розповів Андрій Москаленко.

«Купуй Галицьке» – спільнота підтримки малого підприємництва Галичини, яке опинилося в критичній ситуації через обмеження, які спричинив карантин. Купуй у сусіда, купуй своє, купуй галицьке!
Як правильно оформити публікацію на фейсбук-сторінці:
– допускається публікація товарів і послуг, виготовлених малим бізнесом на території Галичини;
– зробіть невеликий опис вашого товару чи послуги, розмістіть одну і більше фотографій. Можна тегати бізнес-сторінку (але не розміщати просто посилання);
– додайте кілька хештегів, які найкраще характеризують ваш товар чи послугу: #їжа #напої #одяг #хендмейд #виробизішкіри #послуги #купуйгалицьке тощо;
– обов’язково вкажіть вартість, термін та умови доставки;
– один виробник може публікувати не більше одного товару на добу. 
Розміщення інформації безкоштовне.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8279 / 1.66MB / SQL:{query_count}