Економіка в умовах карантину

Що передбачає антикризовий закон, як уникнути безробіття, які мораторії продовжать, кого та від яких штрафів та пені звільнять

Пандемія коронавірусу – виклик для світової економіки. Не працюють заклади освіти, культури та відпочинку, торговельно-розважальні центри, ринки і заклади громадського харчування. Життя сповільнилось. Чи вдасться знову запустити цей двигун? Щоб допомогти країні пережити карантин, Верховна Рада України ухвалила два антикризові закони. Як держава збирається захищати своїх громадян, як допомагає пережити карантин бізнесу?
Цю кризу можна використати як можливість, щоб дати старт новим індустріям, інвестувати в життєстійкі напрямки, галузі, які будуть гарантувати стабільність економічного розвитку, зростання. В Україні, на думку експертів, намагаються лише вижити в умовах карантину та економічної кризи.

Підприємці сам на сам зі своїми проблемами

Одним із перших завдань у розвинених державах стали підтримка фінансової системи, бізнесу та простих громадян, які потерпають від обмежувальних протиепідемічних заходів. Певні кроки у цьому напрямку робить й українська влада. Проте критики не оминути: одні скаржаться на надмірні обмеження для бізнесу і найманих працівників під час карантину, інші – на недостатню фінансову підтримку економіки та на відсутність резервів для цього.
Львівська підприємиця Ольга Тесляк розповідає «Львівській Пошті», що бізнес переживає не найкращі часи. «Статистику зі хвороби я бачу офіційно, чому не пишуть, як люди у світі виживають в умовах карантину? Як за кордоном платять за комуналку, як податки сплачують? У Німеччині живе знайома, їй виплачують 100 відсотків зарплати, чоловікові – 75. За комуналку вона платить. В Італії частину комунальних платежів зняли. У мене в пекарні великий рахунок за електроенергію, навіть якщо не працюю, не користуюся, то маю аванс оплатити. А податки? Те, що мені зняли ЄСВ як підприємцю, ту тисячу гривень, ролі не грає. Бо єдиний податок заплатила, за найманих працівників ПДФО маю заплатити, це не скасували. З кредитів маю мінус. За орендну плату вже з орендодавцем домовилася: поки не працюю – за приміщення не плачу,  розповідає підприємиця. – Плачу єдиний податок і загальні податки в держказну, тож держава має забезпечувати своїх громадян, хоча би скасували плату за комунальні  платежі. Те, що вони пеню скасували, також ролі не грає, адже у травні, після карантину, змусять сплатити всі суми за три місяці. Не встигну і попрацювати».
Із такою ж проблемою зіткнулась й львівська підприємиця Галина Савка. У неї сімейний бізнес – мережа взуттєвих магазинів «Савка» і «Злата». Каже, що попри те, що під час карантину магазини не працюють, зарплату працівникам платити таки потрібно... із власної кишені. «Та й податки ще потрібно заплатити. Згідно із чинним законодавством, якщо виплачу дві треті зарплати, тоді ще треба заплатити єдиний соціальний внесок – 22 відсотки від виплаченої зарплати, працівник повинен заплатити прибутковий податок – 18 відсотків та 1,5 відсотка – воєнний збір. Людині залишається близько 2700 гривень. Це абсурд! Висновки для себе зробила: від держави нічного не чекаю, зарплату працівникам за квітень виплачу обов’язково, бо колектив потрібно втримати. Звільняти нікого не збираюся. Треба залишатися людьми», – каже Галина Савка.

У міськраді наголошують, що скасувати чи відтермінувати оплату податку з доходів фізичних осіб неможливо, оскільки в усіх країнах він є основним джерелом наповнення бюджету.
«Ми навпаки зацікавлені,  щоб цей податок зберігся, бо це наші бюджетні надходження. 60 відсотків ПДФО йде безпосередньо в міський бюджет, решта – до обласного і центрального. Тобто 80 відсотків надходжень до бюджету – це 60% відсотків загальної суми ПДФО, яку платять усі підприємствами на зарплату працівників, яких наймають», – пояснює «Львівській Пошті» Сергій Кіраль, бізнес-омбудсмен Львова.
Із його слів, ФОПам, згідно зі законом №3220, який ухвалили 17 березня, запропонували відтермінування оплати податків. Нагадаємо, що із 1 березня по 30 квітня звільняють від сплати ЄСВ всіх ФОПів та тих, хто займається незалежною професійною діяльністю. Тимчасово скасовують штрафи та пеню за несвоєчасну або неповну сплату єдиного соціального внеску, а також несвоєчасне подання звітності з ЄСВ. Скасовують податок на комерційну нерухомість та землю.
Із 1 березня по 31 травня бізнес звільняють від основних штрафів та пені за порушення податкового законодавства. Ця норма не буде стосуватися порушень зі сплати ПДВ, акцизів та ренти. На три місяці відтермінували обов’язкове введення РРО (реєстратор розрахункових операцій) для всіх категорій «спрощенців». Із 18 березня до 18 травня вводять мораторій на документальні та фактичні перевірки бізнесу.
«Законом №3220 у Львові вже звільнили від сплати за землю (стосується і податку за землю і оренди за землю). Це близько 125 мільйонів гривень недоотриманих надходжень в міський бюджет. Також звільнили від податку на нерухомість – понад 300 тисяч гривень, яке місто недоотримає», – зазначив Сергій Кіраль.

Що передбачає антикризовий закон

30 березня парламент ухвалив закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)». У законі йдеться про запровадження підтримки для працівників та роботодавців в умовах поширення коронавірусу COVID-19. Зокрема, гнучкий режим роботи та допомога по частковому безробіттю на час карантину. Жодних пільг щодо сплати ПДФО та військового збору, а також ЄСВ, цим проєктом не передбачено. Парламентарі пропонують до 30 червня продовжити мораторій на проведення неподаткових перевірок. До 31 травня буде діяти звільнення від штрафів та пені з ЄСВ, а також мораторій на перевірки по ньому. До 31 травня пропонують продовжити термін подачі скарг із податків та ЄСВ. Водночас орендарі, які не можуть користуватися нерухомістю або іншим майном через карантин, звільняються від сплати орендної плати. Також законопроєкт передбачає збільшення лімітів для ФОПів-«спрощенців». Також для безперебійних поставок необхідних медикаментів пропонують звільнити від ПДВ обіг профільних ліків та медзасобів для боротьби з коронавірусом. А для виробників дезінфекторів пропонують тимчасово скасувати обов’язок реєстрації продукції в МОЗ, щоб усі охочі швидко могли почати виробництво. Що стосується заходів для громадян, то пропонують додати карантин до підстав для отримання допомоги з часткового безробіття. А також пропонують тимчасово звільнити від штрафів та пені взяті до 2017 року споживчі кредити, а також заборонити банкам підвищувати відсоткові ставки з усіх кредитних договорів. Планують забезпечити автоматичне продовження соціальних виплат на період карантину – не треба буде йти в спеціалізовані органи чи проходити комісії для подовження терміну виплат, йдеться на сайті rada.gov.ua.
«У законі також є багато цікавих речей, які може використовувати бізнес. Для ФОПів піднімають планку річного обороту, перша група – від 300 тисяч до мільйона гривень, друга – до п’яти мільйонів гривень, третя – до семи. Підприємці, які переживають зміну валютних коливань щодо долара чи євро, тепер можуть бути спокійні. А ще закон стосується тих підприємств, які купують медобладнання. У Львові таких 19. Тож наприкінці року вони будуть мати право вписати ці витрати в майнову декларацію і просити їм виплатити податкову знижку. Це окрема процедура, яка регулюється статтею 156 Податкового кодексу України. Це стимулюватиме благодійників долучатися до підготовки міста і області до боротьби з вірусом. Ще є перенесення планових, позапланових податкових перевірок органами держконтролю і нагляду, полегшення навантаження кредитних зобов’язань. І, нарешті, будемо сподіватися, що запрацює стабілізаційний фонд, анонсований прем’єр-міністром Шмигалем. Подивимося, чи матеріалізується ця ідея. Цей фонд мав би скеровувати частину ресурсів на фінансування, підтримку бізнесу», – зазначив Сергій Кіраль.

Як Львів підтримує бізнес? 

Водночас у Львові також намагаються підтримати в період карантину малий та середній бізнес. Підприємців звільнили від сплати орендної плати за користування приміщеннями комунальної власності та окремими конструктивними елементами благоустрою, а також від сплати туристичного збору та розміщення зовнішньої реклами. Таке рішення ухвалив виконком ЛМР.
Зі слів заступника міського голови Львова з питань розвитку Андрія Москаленка, є чотири ключових пріоритети, на яких мерія акцентує увагу.

Перший блок – допомога бізнесу, який закрився. Йдеться про перепрофілювання під час карантину.
«Знаю декілька випадків, коли люди з ділової індустрії перепрофільовували на доставку харчування, бо в них є робоча сила, експертиза, і вони готові це вибудовувати. Хтось може перейти у онлайн-формат, наприклад, взяти якусь нову нішу, і ми готові у цьому випадку допомогти. Більшість заходів для підприємств, які хочуть перепрофільовуватись, відбуватимуться у Центрі підтримки підприємництва. Із четверга започатковуємо ряд вебінарів, будемо комунікувати з підприємцями, пояснювати, як це можна зробити з точки зору податкової, центру зайнятості, маркетингу. Також запускаємо ваучери на підтримку бізнесу. Будемо погашати відсотки на закупівлю по кредиту, якщо підприємець на цей час перепрофільовує свою діяльність», – зазначив «Львівській Пошті» Андрій Москаленко.
Зі слів співрозмовника, у міськраді виділили на це три мільйони гривень. «Якщо побачимо на цю програму попит, звичайно, будемо розширювати бюджет», – додав він.
Другий блок – це допомога малому і середньому бізнесу, зокрема звільнення від орендної плати у комунальних приміщеннях.
Третій блок стосується допомоги туристичному бізнесу. Йдеться про  призупинення стягнення туристичного збору, а також рішення розробити антикризову та маркетингову стратегію після завершення карантину, аби допомогти розвинути внутрішній туризм.
Четвертий блок – відтермінування сплати пайової участі для забудовників.
«Зі свого боку місто вжило заходів підтримки підприємницької діяльності. Насамперед йдеться про звільнення від тих податків, із яких нам делеговано право звільняти підприємців. Це орендна плата за землю, за комунальне майно. Ми звільняємо від сплати орендної плати за землю під час карантину. Орієнтовно до кінця квітня сума складе понад 12 мільйонів гривень втрат до міського бюджету. Також цим рішенням ми звертаємось до власників об’єктів нерухомості з проханням посприяти та зі свого боку звільнити тих орендарів, які використовують їхні приміщення з метою провадження господарської діяльності, аби вони також зменшили орендну плату або відтермінували її», – зазначив начальник управління економіки Олег Забарило, інформує сайт міськради.
Наприклад, враховуючи все це, власник торговельно-розважального комплексу у Львові чи приватного офісного центру мав би перерахувати собівартість оренди, пояснює «Львівській Пошті» Сергій Кіраль.
«Структура собівартості орендної плати складається з певних елементів, зокрема кредиту, який він обслуговує, податків, які він платить, є робоча сила, комунальні послуги. Ухвалили рішення – забороняється відключення, можна відтерміновувати комунальні платежі без нараховування пені, штрафів. Власник все собі порахує і виставить за результатами карантину собівартість, поділену на кількість орендарів, мовляв, розумію, що ви не працювали, але цю суму мені потрібно покрити, бо я буду банкротом, – пояснює Сергій Кіраль. – Але орендодавці бувають різні. Інколи не хочуть йти на поступки. Пропоную таким скаржникам звернутися до Торгово-промислової палати. Були ухвалені зміни до закону «Про торгово-промислові палати в Україні» у частині розширення переліку обставин, які трактуються як форс-мажорні обставини під час карантину. Отже, у палаті можна буде взяти довідку про настання форс-мажорних обставин, вона буде одним із вагомих доказів у суді, де орендарі зможуть оскаржувати дії або бездіяльність свого орендодавця».
У місті підприємців звільнять від орендної плати за користування окремими конструктивними елементами благоустрою (зокрема, літніми майданчиками, атракціонами та тимчасовими архітектурними формами) та розміщення зовнішньої реклами, а також звільнять від сплати туристичного збору. До того ж, на звернення забудовників, місто відтерміновує сплату пайової участі.
Зі слів радниці міського голови Вікторії Довжик, місто ухвалило низку заходів, які мають полегшити ведення бізнесу. «Нам потрібно допомогти підприємцям зберегти свої бізнеси в період карантину. Передусім хочемо допомогти бізнесу, який продовжує працювати або готовий перейти на альтернативний вид роботи. Окрім того, ми запроваджуємо новий механізм – відшкодування відсотків за кредитами, залученими на закупівлю обладнання. Ми вже мали такий механізм, але зараз будемо його змінювати власне для тих підприємців, які бажають перепрофілюватись і мають потребу у новому обладнанні, ми спростимо доступ до таких кредитів і будемо відшкодовувати відсоткову ставку у розмірі відсоткової ставки НБУ», – зазначила «Львівській Пошті» Вікторія Довжик.
Зазначимо, у місті працює гаряча лінія для підприємців (1580), де підприємці можуть у телефонному режимі отримати безкоштовну консультацію з 9.00 до 18.00.

Офіс розвитку малого і середнього підприємництва за підтримки Мінекономіки, торгівлі та сільського господарства запустив інформаційний ресурс для підтримки бізнесу під час карантину, йдеться на сайті Мінекономіки.
Сайт розроблявся у межах ініціативи EU4Business, що фінансується Європейським Союзом. Наразі ресурс працює у тестовому режимі.
«Цей портал дозволить підприємцям отримувати виключно офіційну інформацію, вже зібрану в єдиному місці. Ми будемо оновлювати її та повідомляти про всі зміни, які запроваджуватимуть для малого та середнього бізнесу», – зазначив заступник міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України Дмитро Романович.
На сайті вже доступна інформація про чинні обмеження для МСБ з метою протидії поширенню захворювання COVID-19, перелік заходів державної підтримки, відповіді на головні питання від бізнесу.
Ресурс також будуть наповнювати корисними посиланнями, порадами фахівців та новинами для підприємців.

Максим Столярчук, економіст:
– Переконаний, що багато людей навіть близько не усвідомлюють глибину проблем, із якими ми зустрінемось найближчим часом. І тут питання радше не у пандемії коронавірусу, а у неминучому наступному економічному спаді. Вже сьогодні найбільше відчувають падіння сфери бізнесу, на діяльність яких накладають безпосередні обмеження у зв’язку з введенням карантинних заходів: розважально-культурні заклади, готельно-ресторанний бізнес, туристичні послуги, сфера надання послуг. У зоні ризику перебувають пасажирські перевезення, будівництво, вантажні перевезення (якщо закриються кордони у зв’язку зі загостренням пандемії), IT-бізнес (світова криза, спричинена пандемією, неминуче скоротить фінансування багатьох проєктів, що надходять із-за кордону) тощо. Якщо поглянути на цей перелік – це основа економіки Львова, яка генерує дохід для інших бізнесів у нашому місті. Необхідно зрозуміти, що криза викликана не тим, що люди щось робили не так, а зовнішньою загрозою. Це спільна загроза. І ми всі в одному човні. Тому вихід із цієї ситуації – це тріада Держава/Місто – Бізнес – Громадяни. Останні рішення Львівської міської ради у сфері підтримки підприємництва вважаю цілком адекватними та своєчасними. Здійснити більше змін, на жаль, вони не можуть, будучи обмеженими у повноваженнях та фінансуванні. І в цьому контексті дуже важлива швидка реакція держави, оскільки основне навантаження відчуватиметься саме на місцях. Уряду необхідно у найкоротший термін перерозподілити бюджетні кошти, щоб компенсувати місцевому самоврядуванню втрати місцевих бюджетів від наданих податкових пільг. Адже окрім цих надходжень місто втрачає надходження до бюджету від скасування орендної плати за землю та орендне майно, туристичного збору та відтермінування пайової участі для забудовників. На мою думку, основне, чим зараз повинне займатись місто, – продовжувати роботу, спрямовану на підтримку роботи медиків, пошук партнерів для закупівлі необхідного медичного обладнання та засобів індивідуального захисту і всебічно продовжувати роботу з інформування населення. Бізнес повинен використати цю кризу, щоб стати кращим. Оптимізувати свої бізнес-процеси, шукати нові можливості, навчитись враховувати потреби і ситуацію своїх партнерів та контрагентів. Окремо заслуговує уваги відношення бізнесу до своїх працівників. Якщо карантин закінчиться 24 квітня, переконаний, що людей упродовж цього часу звільняти не будуть, тому що потім буде важко їх замінити. Якщо ж тривалість карантину продовжиться, бізнес вдасться до скорочень або використання опції часткової зайнятості, що має надаватися центрами зайнятості, оскільки саме продовження свідчитиме про те, що економіка значно «просяде», тож утримувати зайвих працівників буде економічно не вигідно. Подобається мені фраза Генрі Форда, процитую: «Прибуток, що має покривати витрати, має бути зароблений до цих витрат. Прибуток, зароблений коштом працівників чи споживачів, не є ознакою сильного менеджменту». Цей важкий період повинен дати зрозуміти усім справжню природу речей та змусити змінити парадигму нашого з вами життя.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8779 / 1.74MB / SQL:{query_count}