Тести, маски, дезінфектори – допомога з Китаю

Львівщина отримала перші тести та реагенти для виявлення коронавірусної інфекції

фото: пресслужба Львівської ОДА
Львівщина нарешті з тестами. У Міжнародний аеропорт «Львів» імені Данила Галицького літак доставив два види тестів для виявлення COVID-19, а також засоби індивідуального захисту для медиків. Вантаж прибув до Києва з Китаю, вже у столиці його розподілили по областях.
Це перша партія тестів, яка закриває першочергові потреби – у найближчі дні очікуються додаткові поставки. Тести передадуть Львівському обласному лабораторному центру та у медичні установи.

Найнеобхідніше на перший час

Тож медустанови Львівщини отримують тести та засоби захисту, а очільник області Максим Козицький запевняє, що така допомога буде надходити регулярно, щотижня.
«Це перший літак, який повернувся з Китаю. Відповідно було здійснено розподіл тестів, масок, а також спеціальних захисних костюмів. Область отримала першу партію експрес-тестів, понад чотири тисячі, і це покриває першочергові потреби області. Також ми отримали п’ять тисяч масок і 500 біокостюмів. Такі поставки будуть здійснюватися регулярно, щотижнево та у різних кількостях, згідно з розподілом по областях», – каже він.
Зокрема 24 березня ввечері з привезеного з Китаю вантажу Львівський обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф отримав засоби індивідуального захисту для медиків. Бригади центру першими виїжджають на виклики. «У Центрі створено 11 спеціалізованих бригад. Коли диспетчер «103» вважає, що є підстава вважати, що пацієнт має ймовірне захворювання на коронавірусну інфекцію, тоді на виклики скеровують саме такі бригади. ️Зараз бригади забезпечені усім необхідним: костюмами біозахисту, респіраторами, окулярами та рукавичками і дезінфікуючими засобами», – зазначив Максим Козицький.

«Золотий стандарт діагностики» на COVID-19

Також область отримала реагенти для проведення полімеразної ланцюгової реакції (ПРЛ). Цей метод вважають «золотим стандартом діагностики». Він точний, фіксує присутність самого вірусу (його ДНК чи РНК, які є носіями генетичної інформації). Зразок матеріалу для цього тестування на COVID-19 беруть зі слизової оболонки носа людини. Результат можна отримати за декілька годин.
Основною перевагою методу ПЛР є те, що завдяки його високій чутливості медики можуть діагностувати коронавірусну інфекцію у людей без чітко виражених симптомів. А за статистикою з Китаю, на яку нині опираються й львівські медики, у 80% хворих саме такий перебіг хвороби.
Аби виявити COVID-19 таким тестуванням, необхідно використовувати спеціальні реактиви. У світі нині дефіцит. У Львові є лабораторія, яка може проводити такі тести, є відповідні апарати. Тож відтепер дослідження проводитимуть на місці, а не у Києві, результати будуть відомі протягом дня.
Але матеріалів для ПЛР не достатньо для того, аби тестувати всіх. Тому правила тестування на коронавірусну інфекцію на Львівщині та в усій країні незмінні – тестуватимуть лише людей зі симптомами, контактних або тих, хто повернувся з-за кордону. Кого тестувати і за яким методом – вирішують лікарі.
«Реагенти для ПЛР тестування ми отримали. Зараз тестуємо їх сумісність із нашими апаратами. Реагентів критично мало, тому масового тестування не буде», – каже голова Львівської облради Олександр Ганущин.

Без жертводавців ніяк

Також він розповів, що апарати, які Львів отримав для діагностики туберкульозу, можуть працювати і на виявлення коронавірусної інфекції, але бракує спеціальних засобів.
«Раніше від Фонду Світового банку ми отримали сім тест-систем, які працюють на виявлення туберкульозу. І ці ж системи можуть працювати на виявлення коронавірусу методом ПЛР, але за наявності відповідних реагентів. Але, на жаль, сьогодні картриджі, які можна там використовувати і які дають результат через чотири години, відсутні навіть у Європі, лише зараз їх почали виготовляти у США. Потужності центру легеневого здоров’я – це 400 тестів на день за умови наявності картриджів. Тому ми зараз просимо жертводавців, щоби вони скерували свої зусилля на доставку цих реагентів», – каже Олександр Ганущин.

Експрес, але не точно

Щодо експрес-тестів, результат можна отримати швидко, впродовж кількох хвилин. Та вони можуть виявити коронавірусну хворобу лише у людини, яка має чітко виражені симптоми.
«Але ці тести на імуноглобулін, який виявляється пізніше, коли людина вже має розгорнуте захворювання. Цей тест показує, чи є в людини не вірус, а антитіла, білки, які виробляються у відповідь на проникнення вірусу в організм. Для того, щоб вони утворилися, потрібен час. Це три, п’ять, а в когось й сім днів від початку захворювання. Тому якщо ми зробимо тест і він буде негативний, то це не означає, що він буде негативний за кілька днів, якщо будемо робити його повторно. Тож не варто пересічній людині бігти обстежуватися», – розповідала «Львівській Пошті» Наталія Тімко, головна експертка з епідеміології департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА.
Тому головний санітарний лікар України Віктор Ляшко нагадує: «Експрес-тести на коронавірус будуть проводити у випадку підозри на COVID-19 тільки лікарі певних закладів охорони здоров’я. Підозру поставити може тільки лікар. Якщо у вас є ознаки гострого респіраторного захворювання – телефонуйте до свого сімейного лікаря. Екстрена медична допомога виїжджає тільки на ургентні випадки. Медичні працівники екстреної допомоги не будуть проводити тест на COVID-19».
Натомість Віктор Ляшко стверджує, що тотальний скринінг для виявлення коронавірусу не працює. Виявляти захворювання дозволяють інші методи, про це він сказав в ефірі телеканалу ICTV.
«Ми робили тотальний скринінг на людях, які поверталися літаками з вогнищ захворювання, наприклад, із Італії та Іспанії. Ми брали у них матеріал на тестування, і жодного випадку на жодному з рейсів ми не виявили. Водночас коли ми встановили за ними медико-санітарний нагляд, через три, п’ять, шість, сім днів у цих людей виникали симптоми. Потім, коли ми їх обстежили, підтверджували коронавірусну хворобу», – каже Віктор Ляшко.
 
 фото: Ігор Зінкевич
Постачання тестів дозволить розширити тестування, утім зростання захворюваності відбудеться, тому що вірус почав поширюватися всередині країни.
«Кількість тестів, що надійшли, збільшить кількість точок, де нададуть тестування, і з кожною наступною партією їх буде більше – це нам дозволить оперативніше проводити дослідження», − сказав Віктор Ляшко.
Також він додав, що нині додатково оснастили національну референс-лабораторію: «Сьогодні вона збільшила потужність у кілька десятків разів, раніше вона могла проводити 200 досліджень на добу, зараз – 1200».
Водночас Віктор Ляшко зазначив, що кількість хворих збільшиться не через розширення діагностики, а внаслідок того, що тепер вірус поширюється всередині країни. За прикладом інших країн МОЗ очікує збільшення захворюваності.

В Україні зареєстровано три вітчизняні виробники тест-систем ПЛЦ-діагностики коронавірусної інфекції

Продукція двох із них уже випробовується вірусологічною лабораторією інституту Національної академії наук України. Про це повідомив заступник міністра охорони здоров'я, Головний державний санітарний лікар України Віктор Ляшко. «Найближчим часом ми вийдемо на серійне виробництво, у держави є кошти на закупівлю тест-систем», – зазначив він.
Наразі в Україні працюють 28 лабораторій, здатних проводити понад 200 досліджень на добу кожна, інформує пресслужба МОЗ. У разі потреби МОЗ буде залучати приватні лабораторії та перепрофілювати ветеринарні й ВІЛ-лабораторії.

фото: пресслужба Львівської ОДА
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8187 / 1.61MB / SQL:{query_count}