Обмежити проїзд, щоб вберегти інших

Із 23 березня пільговий проїзд для львів’ян в усьому громадському транспорті скасують, щоб вони під час карантину залишались вдома

фото: Олег Огородник, Патрульна поліція Львівської області
Через карантинні заходи у Львові пасажиропотік у львівських маршрутках знизився більше ніж вдвічі. Та ті, хто активно продовжують у цей час користуватись громадським транспортом – це переважно пенсіонери. Оскільки люди похилого віку є найбільш уразливими до вірусного захворювання COVID-19, львів’яни почали просити міську владу тимчасово скасувати безкоштовний проїзд у міських маршрутках, щоб пільговики частіше залишались вдома. Думки співрозмовників «Львівської Пошти» різняться, наскільки такий крок є правильним. Адже водночас обіг готівки в громадському транспорті не обмежують.
Та вчора, 19 березня, у Львівській міськраді на засіданні міської комісії техногенно-екологічної безпеки (ТЕБ) та надзвичайних ситуацій (НС) ухвалено рішення про скасування пільгового проїзду в громадському транспорті Львова. Мовиться про усі пільгові категорії у приватному та комунальному транспорті. Зокрема, пенсіонерам, військовослужбовцям, ветеранам війни та служби у внутрішніх органах, інвалідам війни, чорнобильцям. Нагадаємо, що у Львові право пільгового проїзду в міському транспорті мають 24 категорії осіб.
Міський голова Львова Андрій Садовий пояснює це рішення так: «Статистика дуже сумна. Найшвидше коронавірус поширюється в громадському транспорті. Зараз хочу насамперед звернутися до пенсіонерів, до людей похилого віку: я би дуже хотів, щоб усі ми були здорові. Будь ласка, побудьте у цей час вдома, на карантині. Я звертаюсь до молодих людей: подбайте про своїх батьків, про своїх рідних. Якщо треба купити продукти чи, можливо, ліки, зробіть це. Якщо нема такої можливості, управління соціального захисту міста допоможе», – зазначив він.
З його слів, зараз головне завдання міста – забезпечити доїзд на роботу медикам та працівникам стратегічних підприємств, інформує пресслужба Львівської міськради.
Таке рішення набуває чинності з понеділка, 23 березня, і до 3 квітня. Спочатку на такий крок пішли у Чернівецькій міськраді, де зафіксували перший випадок в Україні захворювання на коронавірус (за статистикою, у області найбільша кількість хворих на цей вірус). 18 березня в Чернівцях місцева влада вирішила зупинити повністю весь рух транспорту містом.
Зі слів заступниці міського голови Львова з питань житлово-комунального господарства Ірини Маруняк, після введення карантину у Львові суттєво скоротився випуск автобусів на маршрути. 19 березня на маршрути виїхало лише 40% міських автобусів. «Багато маршруток не виїхало на рейси ще й через те, що призупинили курсування приміських маршрутів, а багато водіїв живе в селах і не змогли добратися на роботу. Тому на ранок 19 березня вихід автобусів АТП-1 на маршрути становив понад 40%, приватних теж приблизно 40%, а тролейбусів та трамваїв було більше. В обід на маршрутах приватних перевізників їздило лише 10%», – пояснила Ірина Маруняк.
У Львові наразі повністю не зупиняють рух міського транспорту. Та вже відомо, що у разі введення надзвичайного стану в державі громадський транспорт може припинити курсувати взагалі. Водночас у автобусах, трамваях і тролейбусах надалі мають їздити не більше 10 осіб – незалежно від виду та розміру транспорту. В іншому разі – штрафи: від 17 тисяч до 170 тисяч гривень. Відучора патрульна поліція вже почала складати адмінпротоколи та скеровувати їх до суду.
«Працівники управління транспорту виїхали на маршрути, щоб спільно з поліцією провести контроль у міському громадському транспорті на дотримання рішення Кабміну. Вхід та вихід в транспорті здійснюється лише через передні двері. Водії це повинні контролювати», – каже Орест Олеськів, начальник міського управління транспорту.
«Патрульні поліцейські перевіряють виконання обмежувальних заходів щодо пасажирських перевезень під час карантину. Робота поліцейських переважно спрямована на профілактику серед населення. Пояснюємо, чому так відбувається, робимо зауваження. Злісних порушників, які на зауваження інспекторів не реагують, притягуємо до відповідальності. Наприклад, патрульні на вулиці Сяйво склали протокол на водія маршрутки, який замість дозволених 10 пасажирів перевозив 24», – повідомили в пресслужбі Патрульної поліції Львівської області.
Загалом у місті вчора до обіду правоохоронці оштрафували п’ятьох водіїв на 17 тисяч гривень.

«Два-три тижні громадський транспорт у Львові мав би їздити безкоштовно, щоб не було в обігу готівки»

Святослав Товстига, засновник ГО «За якісний транспорт», – про роботу громадського транспорту у місті та області під час карантину

– На вашу думку, скасувати пільговий проїзд у громадському транспорті Львова – це раціональне рішення?
– Тимчасово обмежити пільговий проїзд у маршрутках, електротранспорті потрібно. Але має бути комунікація з тими категоріями населення, зокрема через районні адміністрації. Аби вони залишались вдома, водночас розуміти їхні потреби і яку допомогу в разі чого їм надати. Також треба сказати, що у нас є зарезервовані кошти (близько 60 мільйонів гривень) на автобусні перевезення. Думаю, за частину цих коштів місто могло би замовити послугу з перевезення, платити за кілометраж. Бо тариф розраховується від загальної пасажиромісткості. Автобус, який має 35 місць, і коли є обмеження у 10 пасажирів, а з них ще третина пільговиків, то економічно невигідно підприємству здійснювати перевезення. Тож на два-три тижні громадський транспорт мав би їздити безкоштовно, щоб не було в обігу готівки. Кошти є,  їх потрібно лише перепрофілювати.
– Святославе, ви зараз користуєтесь громадським транспортом?
– У час пік не їжджу громадським транспортом. Свідомо уникаю скупчення людей. Якщо є час, то ходжу пішки. Львів компактне місто, це не Київ.
– Яка ймовірність сценарію зупинки курсування міського транспорту взагалі?
– Може бути й таке. Але, думаю, повністю зупинити роботу громадського транспорту – дуже радикальний метод. На щастя, нам не доводилось раніше до таких дій вдаватись, тому треба бути готовим до всього. А поки в місті продовжує курсувати громадський транспорт, треба забезпечити його професійною дезінфекцією. Щоб розуміти, одна професійна дезінфекція автобуса коштує 120 гривень. Це чимало. Комунікував із приватними перевізниками, то вони ще минулого тижня не могли знайти якісних засобів дезінфекції. Однак дезінфекція мала би проводитись після кожного рейсу, а не одноразово в кінці дня.
– У цей час приміські автобуси не курсують. Яка ситуація з доїздом для людей, які працюють у Львові?
– По районах почали запускати спеціалізовані регулярні маршрути. Підприємства вже їх замовляє. Доїзд до медичних закладів районні адміністрації більш-менш почали забезпечувати. Але водночас зауважу, що є багато людей, які хочуть нажитись на всій цій ситуації. Інакше й не скажу, коли людина замість 15 гривень бере за доїзд із району в обласний центр 60 гривень. Люди на бусах підбирають на зупинках людей і думають, що закон для них неписаний. Сподіваюсь, що правоохоронці реагуватимуть на це.
Львівські підприємства, де працюють люди з навколишніх сіл, то їм вже теж, в принципі, організовано доїзд. Тобто ситуація не є критичною.
Містом правоохоронні органи почали перевіряти водіїв громадського транспорту. Думаю, зі суботи працюватимуть при в’їзді до Львова і реагуватимуть на такі нелегальні перевезення по районах. А це щонайменше17 тисяч гривень штрафу або кримінальна відповідальність за такі речі. Закликаю жителів області не сідати в буси, які курсують нелегально. У кожному районному центрі вже повинні курсувати спеціалізовані автобусні маршрути. Якщо ви медик – звертайтесь до керівництва лікарні, яке має знати час, місце відправлення спецавтобусів. Вони лише відвозять та привозять працівників, щоб життєдіяльність області не зупинялась.
Розмовляла Марія Терендій
Роман Іванців, депутат Львівської міськради, член комісії інженерного господарства, транспорту, зв’язку та житлової політики міськради:
– Що стосується обмеження пільгового проїзду в громадському транспорті й поширення вірусу, то скажу, що я би це не пов’язував між собою. Бо не лише пенсіонери можуть заразитись чи поширювати коронавірус. Інше питання, що нам потрібно краще інформувати пенсіонерів про те, що саме вони в зоні ризику з огляду на інші країни. Наприклад, у Франції найбільша смертність через коронавірус зафіксована у людей віком від 65 років. Інформація про те, що вони повинні самі подбати за своє здоров’я і без нагальної потреби не їхати в громадському транспорті, більше спонукатиме людей обмежити себе у поїздках. Тому питання вартості проїзду чи вартості життя – речі, які не можна порівнювати. Думаю, якщо обмежувати проїзд, то обмежувати для всіх і закривати питання транспорту загалом. Карантин має бути повноцінним. Але одразу й треба прораховувати економічні наслідки. Тому треба працювати водночас із підприємствами, де є виробничі цикли, забезпечити доїзд їхніх працівників. Це ключовий меседж. Громадський транспорт мав би бути переорієнтований під конкретних виробників. Тоді роботодавці самі контролюватимуть стан працівників. А обмежити перевезення громадським транспортом до десяти осіб практично дуже складно і не зовсім ефективно. Це бачимо на прикладі інших міст. Якщо ж питання поширення вірусної інфекції набиратиме ще більших обертів, то громадський транспорт для цього – найкраще місце. Тому, мені здається, потрібно ухвалювати радикальніші рішення. Єдине, що маю застереження, щоб не зупинити таким чином в місті економіку. Має бути бюджетне наповнення, економіка має працювати. З огляду на це ключовим питанням зараз є забезпечити доїзд працівників до місця праці.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8532 / 1.64MB / SQL:{query_count}