Бізнес під час карантину: як вижити

Від чого звільнили підприємців, що відтермінували і скасували, та які прогнози економістів щодо ситуації

У шумному колись Львові життя стихло. Карантин став переломним моментом для міського бізнесу. Колись переповнені туристами вулиці пусті, кафе та ресторації міста нині зачинені. Підприємці готуються до економічної кризи та сподіваються, що податкові канікули допоможуть пережити важкі часи. Натомість економісти нагадують про зворотний бік медалі – недоотримування до бюджету. Бракуватиме грошей всім і для всього.
У Львові підготують план заходів підтримки бізнесу. Учора, 17 березня, на сесії Львівської міської ради депутати підтримали ухвалу «Про підготовку заходів підтримки суб’єктів підприємницької діяльності на період дії карантину, спрямованого на запобігання поширенню коронавірусу COVID-19».

Відтермінувати та спростити

17 березня парламент ухвалила закон щодо підтримки підприємців у період карантину через коронавірус. Що варто знати бізнесу? Із 1 березня по 30 квітня звільняють від сплати ЄСВ всіх ФОПів та тих, хто займається незалежною професійною діяльністю. Тимчасово скасовують штрафи та пеню за несвоєчасну або неповну сплату Єдиного соціального внеску, а також несвоєчасне подання звітності з ЄСВ. Скасовують податок на комерційну нерухомість та землю.
Із 1 березня по 31 травня бізнес звільняють від основних штрафів та пені за порушення податкового законодавства. Ця норма не буде стосуватися порушень зі сплати ПДВ, акцизів та ренти. На три місяці відтермінували обов’язкове введення РРО (реєстратор розрахункових операцій) для всіх категорій «спрощенців». Із 18 березня до 18 травня вводять мораторій на документальні та фактичні перевірки бізнесу.
До 1 липня продовжили термін подання річної декларації про майновий стан і доходи. Крім того, законопроєкт звільняє громадян від штрафів і пені за протермінування виплат за споживчими кредитами з 1 березня до 30 квітня та вводить допомогу для тих, хто захворів на коронавірус і перебуває у самоізоляції.
Із 1 березня по 31 травня бізнес звільняють від основних штрафів та пені за порушення податкового законодавства. Ця норма не буде стосуватися порушень зі сплати ПДВ, акцизів та ренти
У Львові напрацьовуватимуть заходи підтримки підприємців, які вимушено зупинили роботу через карантин. «Я озвучив рішення щодо орендної плати для суб’єктів, які закрились на карантин. Ми також аналізуємо те, що ухвалила Верховна Рада. Будь-які рішення будуть некоректними. Наприклад, по центральній частині я сам спілкуюсь із власниками нерухомості та прошу їх мінімізувати орендну оплату, бо заклади не працюють. Я також прошу усіх, хто є власниками, піти назустріч. Треба точково працювати по усіх об’єктах, бо ми не знаємо, скільки часу все це триватиме. Ми звільняємо від оренди ті ресторани, наприклад, які орендують майно у міста, але не працюють», — прокоментував мер Львова Андрій Садовий.
Міськрада просить і власників комерційних приміщень, які є у приватній власності, зокрема ТРЦ, зменшити орендну плату орендарям, які тимчасово припинили роботу та перебувають на карантині. «Запроваджуємо новий канал комунікації з бізнесом. Прийматимемо пропозиції та консультуватимемо на окремому каналі гарячої лінії міста 15-80. Лінія працюватиме в межах робочого часу», – йдеться на фейсбук-сторінці міського голови Львова Андрія Садового.
Він додав, готелям скасують туристичний збір.

Зберегти виробництво, робочі місця та зарплату

Новопризначений міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Ігор Петрашко вважає за потрібне підтримати українського виробника в умовах кризи, яка насувається через поширення коронавірусу. Про це він заявив під час свого виступу у Верховній Раді України.
Повноцінна пандемія набагато небезпечніша, аніж криза
«Україна і світ входять у складну економічну ситуацію. Зрозуміло, що криза є очікуваною, але відбувається через непередбачені фактори. Таким фактором став коронавірус, і основні результати ми будемо бачити не зараз, а через три-шість місяців, і це вперше, коли світова криза створена не фінансовими факторами», – сказав він.
Із його слів, серед пріоритетних завдань у економіці України є два напрямки.
«Перший – підтримати і збалансувати українського виробника в ситуації, коли ринки будуть закриватися, ринки Євросоюзу будуть вводити протекціоністські заходи, важливо зараз допомогти бізнесу (малому, середньому, великому), який має виробництво. Зберегти їм виробництво, робочі місця, заробітну плату», – підкреслив міністр.
Другим напрямом є створення фундаментальних умов для того, щоб український бізнес у нашій країні відчував себе добре. Тоді буде приплив іноземних інвестицій та інвестування з-за кордону.

Прогнози невтішні

У світі, в Україні, у Львові – усюди життя сповільнюється. Допоки влада міста намагається допомогти бізнесу залишитися на ринку, не потрапити у боргову яму, економісти нагадують про зворотний бік медалі – бюджет недотримуватиме грошей, отже, доведеться скорочувати видатки. Та це потрібно перетерпіти.
«Малий бізнес зараз взагалі не отримує доходів. Він не спроможний реалізовувати будь-яку продукцію, надавати послуги, вони приречені на місяць-два призупинити роботу. У більшості країн ситуація аналогічна», – розповідає «Львівській Пошті» економіст Ростислав Слав’юк. Із його слів, податкові канікули для підприємців – оптимальний варіант підтримати бізнес. «Якщо влада робить такі поступки, то буде недонадходження до бюджетів. Але в нинішній ситуації без дефіциту не обійтися. Буде скорочення всього – споживання, послуг. Сповільниться оборот у всіх сферах. Ми не одні в світі несемо втрати неймовірні».
Та повноцінна пандемія набагато небезпечніша, аніж криза. «Ми лиш починаємо відчувати втрати. Наприклад, Італія за попередніми підрахунками втратить половину бюджету. Та економічний спад, недоотримання кращі, ніж пандемія. Україна з цим не впорається. Інші країни мають більше ресурсів для боротьби з вірусом». – каже економіст.
Якщо не йти назустріч бізнесу, то нинішня ситуація призведе до повного банкрутства. Ми поступимося загальними благами, щоб врятувати індивідуальні ринки, групи бізнесу
З його слів, скрутно буде до літа, така жертва заради майбутнього блага. «Якщо не йти назустріч бізнесу, то нинішня ситуація призведе до повного банкрутства. Ми поступимося загальними благами, щоб врятувати індивідуальні ринки, групи бізнесу. Якщо зараз їх не втримати, вони збанкрутують. Після кризи не буде кому платити податки. Всіх рятувати потроху, щоб не дати потонути країні цілком», – розповідає Ростислав Слав’юк.
Зі слів економіста, передусім карантин несе загрозу зникнення на ринку «тіньовиків».
«У міськраді йдуть на зустріч тим, про кого знають. Тіньовий бізнес прибутковий, такі бізнесмени, ймовірно, спершу зароблять грошей, але далі вилетять із ринку. Після кризи почнеться жорсткий контроль, хто яким бізнесом займається, що виробляє. Місту доведеться рахувати. «Тіньовиків» нема на ринку, вони не можуть звернутися за допомогою сказати, що пропадають. Бо треба було реєструватися. Їхня провина, що не матимуть преференцій», – додає співрозмовник.

Чи є податкові спрощення у світі?

У деяких країнах вводять податкові пільги для бізнесу, щоб допомогти подолати наслідки пандемії коронавірусу. У США планують звільнити американців від податків на зарплату до кінця року, відтермінувати на три місяці виплату податків для малого і середнього бізнесу. У Данії відтермінують сплату ПДВ. В Австралії погодили податкові пільги для інвестицій, підтримки малого і середнього бізнесу та пільг для пенсіонерів.
У Китаї від ПДВ звільняють логістичні та кур’єрські компанії, що забезпечують доставку громадянам життєво необхідних товарів. Податкові пільги вводять для підприємств у галузі транспорту, туризму, готельного та ресторанного бізнесу. Лікарі та інші учасники ліквідації епідемії отримають заохочувальні премії. У Великобританії міністерство фінансів оголосило про план стимулювання економіки в зв’язку з кризою, йдеться про зниження податків і видачу кредитів малому бізнесу. В Італії на боротьбу з економічними наслідками недуги уряд країни виділить 25 млрд євро. Частково кошти спрямують на підтримку людей, які тимчасово залишаються без роботи, збільшують гарантійний фонд для кредитування малого і середнього бізнесу. Влада обіцяє компенсації компаніям, які втратили більше 25% прибутку. У Франції дозволили переводити співробітників на віддалену роботу без їхньої згоди.
Компанії, які постраждали від коронавірусу, не штрафуватимуть за затримку виконання держконтрактів. Вони також отримають відтермінування сплати податків і виплат до соцфондів, інформує epravda.com.ua.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7886 / 1.62MB / SQL:{query_count}