Вірус уже «уразив» економіку

Які реалії, прогнози та наслідки введення обмежувальних заходів у Львові, які ризики для бізнесу та чого чекати містянам

В Україні ввели нові обмеження через коронавірус. Навчальні заклади на карантині, заборонені масові зібрання, обмежене авіасполучення з країнами, де поширюється епідемія. Також уряд планує закрити 70% всіх пунктів пропуску на кордонах із країнами Європи, станом на 12 березня остаточний список ще не оприлюднили, інформує Урядовий портал. Йдеться про автомобільні та пішохідні переходи. Такі заходи важко назвати надмірними. ВООЗ оголосила  пандемію COVID-19. Кількість інфікованих збільшується щодня. Достеменно невідомо, скільки ж хворих в Україні, адже відсутнє тестування. Спостерігаючи за досвідом Китаю та Італії, де хвороба поширилась блискавично, рішення про карантин є правильним і, можливо, вбереже державу від колапсу в і так не надто сильній системі охорони здоров’я. Стрімке, щоденне зростання кількості хворих ледь не паралізувало системи охорони здоров’я технологічно розвиненого Китаю та економічно стабільнішої, ніж Україна, Італії.
Що ж до життя Львова в нових умовах – місто працює, людей у транспорті, до речі, не поменшало, та це, можливо, поки що. Поменшало продуктів на полицях супермаркетів. Люди змели гречку, борошно, яйця та туалетний папір, він і в Китаї став дефіцитним товаром. Підприємцям пропонують налагоджувати віддалену систему роботи. Доводиться підлаштовувати своє звичне життя до нових правил, які диктує вірус.
Супермаркети обіцяють часто мити та дезінфікувати корзини та візочки, кажуть, що не допускатимуть зростання цін на «популярні» нині продукти, товари першої необхідності, обіцяють, що спустошені львів’янами полиці наповнять, адже нині дефіциту нема.
«Змітають львів’яни з полиць крупи, майже все з бакалійного відділу. У постачальників замовляємо більше товарів (80% круп українського виробництва). Приблизно 30% сирів у нас імпортні, у бакалії – 5% товарів з-за кордону. Імпортні товари вже закінчуються, наприклад, італійські макарони. Овочі та фрукти беремо в імпортерів, прямих поставок самі не здійснюємо. Чи зможемо поповнити цей товар, залежатиме від ситуації на кордоні. Поки проблем немає. Ажіотаж є, полиці у бакалійному відділі трохи пусті, але замовлення збільшили. День-два, і перша хвиля паніки пройде», – розповів «Львівській Пошті» Ігор Новоставський, заступник гендиректора ТОВ «Альянс Маркет».

Скрутні часи для туризму

У скрутній ситуації опиняються ті міста, які робили ставку на туризм. Відчує цю проблему і Львів, але наскільки критичною буде ситуація – побачимо згодом. Заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко розповів «Львівській Пошті», що місто скасовує заплановані масові заходи, переносить, як-от, наприклад, «Форум місцевого самоврядування» на невизначений термін. Отже, бізнес-туризм, та й загалом туристична галузь Львова переживатиме труднощі. «Великі події у Львові на ці три тижні будуть скасовані. Але зараз у нас не пік туристичного сезону. Звичайно, що організатори конференцій та інших подій відчують певні труднощі, та це не червень, коли масштабних подій значно більше. Світовий туризм «просідатиме», це стосуватиметься і Львова. Та ми вже думаємо над тим, що коли, дай Боже, все закінчиться, запускатимемо кампанії, які  повертатимуть цю сферу. Бо для Львова сфера послуг, туризм – це велика кількість робочих місць, це податки, – розповідає Андрій Москаленко. – Минулого року Львів відвідало два з половиною мільйони туристів. Цього року ми сподівались на дещо більшу кількість. У середньому один гість за день перебування залишає у Львові від сімдесяти до дев’яноста доларів. Іноземці, через рекомендації їхніх держав не покидати території своїх країн, не їдуть у Львів. Будуть певні фінансові збитки. Та це сьогодні стосується цілого світу».

Панікують, бо недовіряють

Карантин у навчальних закладах значно ускладнив роботу у всіх сферах. Працівники постали перед проблемою: йти на роботу чи пильнувати дітей, куди діти своє чадо під час робочого дня? Роботодавці ж обіцяють, що зроблять усе можливе, аби батьки мали можливість доглянути за дитиною.
«У третини моїх працівників діти ходять у садочок, початкову школу, їх вдома самих залишити неможливо. Цю проблему вирішимо, знайдемо порозуміння», – каже Роман Зафійовський, член Комітету підприємців Львівщини.
Підприємці впевнені: карантин потрібен, аби період загрози епідемії пережити з меншими втратами.
«Якщо є запобіжні заходи, то ми їх маємо дотримуватися. Адже зі школи, садочків діти найчастіше приносять захворювання. Що стосується роботи, то багато завдань можна виконувати дистанційно, йдеться про офісних працівників. Вихід завжди є, – каже Андрій Дячишин, підприємець, бізнес-омбудсмен з питань підприємництва у Львівській області. – Я підприємець ще з початку дев’яностих років. Пережив першу кризу у 1998-ому, нам вдалось уникнути скорочення працівників. Ми працювали не п’ять робочих днів, а чотири і зменшили зарплату на 30%. Це допомогло. Так зробили і в 2008-ому, 2014 – 2015-ому. У цілому світі підприємства дорожать своїми працівниками. І люди розуміють, що краще шматок хліба поділити і завтра знову бути командою».
Роман Зафійовський нещодавно повернувся з робочої поїздки з Німеччини. З його слів, там немає значної паніки. «У Німеччині щоранку на центральних каналах виступає не міністр охорони здоров’я, не лікарі, а професори та спеціалісти німецького інституту Коха – Інститут інфекційних хвороб. Вони не істерики, не залежні від політичних процесів, політичних трендів, майбутніх виборів, рейтингів. І це настільки вселяє впевненість, спокій, – додає Роман Зафійовський. – Коли заїжджаю на територію Польщі, на мій український номер приходить повідомлення з лінками на Міністерство охорони здоров’я  Польщі зі вказівками, як себе поводити, щоб уберегтися від коронавірусу. Під  лінком є україномовний текст».

Маховик гальмування запущено

Українська економіка дуже вразлива. Причин багато: це і борги, і залежність від зовнішнього фінансування. Сума обслуговування державного зовнішнього боргу в 2020 році зростає більш ніж на чверть, зазначають економісти. А золотовалютні резерви, як і раніше, залишаються недостатніми.
 «Глобальна економіка також гальмується, передусім страждають ті, хто найменш захищені. Криза 1998 – 1999 років показала, коли організм економічно сильний, то він легше впорається. Ми, умовно кажучи, економічно нездорові, будь-яка хвороба нас може «добити». Україна набагато болючіше це все перенесе, ніж Польща, Італія, Німеччина, Китай. У нас слабий економічний імунітет. Наша економіка сировинна, відстала, тому будь-яке зменшення активності битиме по нас. Плюс глобальні ринки гальмують, щойно експорт зменшуватиметься, ми це відчуємо, бо від того залежні. Наприклад, у Росії одразу відчули, як пішли вниз ціни на нафту. Такі сировинні країни набагато більше залежать від глобальних ризиків», – розповідає «Львівській Пошті» економіст Віктор Борщевський.
Українці істотно не відчували кризи, яку спровокував коронавірус, доки в нас не оголосили обмежувальні заходи. Закриття більшості кордонів, карантин – усе це змушує людей мимовільно панікувати.
«Коли в населення панічні настрої, продуктивність падає. Це не катастрофа. До карантину і після будемо мати гальмування, бо сигнал дав уряд. Той, хто вчора вважав, що можна піти на каву, вже нині на каву не піде. Кордон закритий, туристи перестануть їздити. Ми одразу отримаємо мультиплікований ефект того, що не дуже було помітно, що було в кожного десь на підсвідомому рівні. Це реалії», – зазначає економіст.
Таке умовне гальмування економіки призведе до того, що прибутки населення зменшуватимуться, також будуть зменшуватись надходження і до бюджетів.
«Стабільність відчуватимемо недовго, карантин запустив той умовний маховик гальмування. Уряд подає сигнал, що треба все гальмувати, менше «рухатися». Любимо нарікати, що ми бідні, нещасні, але у нас колосальний тіньовий «жирок». Проте гальмуватимемо макроекономічно швидше. Й так за січень, лютий мали недонадходження в бюджет», – каже Віктор Борщевський.
Чи вдасться швидко «оговтатися» економіці після чергової «вірусної» кризи, ще невідомо. «Все залежить від того, як відійдемо від тої паніки. Враховуючи наш тіньовий сегмент, то не дуже по нас вдарить. Катастрофічних тенденцій немає, тіньова подушка амортизуватиме удар. От якби в нас усе було у «безналі», все біле, от тоді справа була б набагато серйозніша», – вважає економіст.

Бізнес почне лихоманити

Львівські підприємці кажуть, що наразі в роботі їхнього бізнесу немає істотних змін, та впевнені, проблеми будуть. Згодом.
«У таких ситуаціях люди закриваються в собі, перестають користуватися щоденними послугами і потребами. Ми очікуємо кризи ще гіршої, ніж та, що є упродовж останніх місяців. У нас спад у сфері послуг, реалізації товарів, – каже Роман Зафійовський. – Збитки будуть, ми до цього готуємось. Але, наприклад, імпортуємо з-за кордону комплектуючі, не збираємось припиняти роботи. Одне з підприємств надає послуги з ремонту авто, роботу й далі продовжуємо, нічого не зупиняється».
Про збитки говорить і Андрій Дячишин. Бізнесмен зауважує, що істотно зменшиться обсяг реалізації продукції, своїх клієнтів уже втрачають, наприклад, заклади харчування. «Зменшується світовий обіг товарів, тому всі сфери пов’язані на публічному обігу товарів, робіт, послуг, починаючи від готелів, кав’ярень, конференц-залів, вже зазнають значних збитків. Все буде, мов у зимовій сплячці. Чи це сфера транспорту, туризму, харчування».
Впродовж останніх років у Львові стрімко розвивається сфера організації подій. З’являються компанії, які організують що завгодно – від галузевої наукової конференції і до дня народження чи хрестин… Нині вони потерпають першими. Денис Ринський, засновник компанії Global Events, розповів «Львівській Пошті», що сьогодні його справа на межі, і чи вдасться вижити – невідомо, адже незрозуміло, скільки триватиме карантин, та чи взагалі вдасться стримати поширення вірусу. «На тлі загальних настроїв, переживань організатори подій, замовники скасовують їх. Немає значення, чи це була подія на 20 людей, чи на 200. Івент-агенції, підрядники, які займаються організацією подій, втрачають роботу. Вважаю, ця індустрія виявилась найбільш чутливою, вона може зникнути, – розповідає Денис Ринський. – Якщо можна перенести подію, ми переносимо, але більшість все ж скасовують. Найважче, що про ті події, які мали би відбуватись у травні, червні чи навіть восени, замовники не ведуть діалог. Хай мине все, тоді ми продовжимо роботу. Це колосальні збитки, не можемо платити зарплату. Думаю, що невеличкі організації, які не мають запасу ресурсу, будуть на грані виживання. Для нас це велика біда, яка взагалі ставить під питання існування цієї індустрії. Тісно спілкуємося із агенціями в Києві, також переживають труднощі. Не знаємо, як розвиватимуться події».
Бізнесмени по-різному прогнозують, доки зможуть підтримувати стабільність. Все залежить від сфери діяльності. З їхніх слів, на виробництво значно вплине те, що перекриваються логістичні ланцюги через кордони. У бізнесі все взаємопов’язане. «Якщо лихоманить одну галузь, це відбивається на іншій. Менший рух населення, вже заправка меншу виручку отримує, – каже Андрій Дячишин. – Бізнес буде підтримуватися, працювати на попередніх резервах».
У прогнозі економістів Bloomberg, світова економіка може втратити до 2,7 трильйона доларів через поширення у світі коронавірусу COVID-19. Якщо епідемія стане глобальною, вона спровокує рецесію в економіці країн Європи, США та Японії.
Світовий банк виділить країнам із низьким рівнем економіки 12 мільярдів доларів для боротьби з наслідками коронавірусу, пише Finclub. Це перший пакет допомоги, який Світовий банк виділяє найбіднішим країнам із високим ризиком поширення Covid-19.

«Я вірю у здоровий глузд, вірю, що ця біда не заподіє великої шкоди»

Андрій Садовий, міський голова Львова, розповів «Львівській Пошті» про особливості життєдіяльності міста в умовах карантину

– Андрію Івановичу, які виклики перед містом ставить вірус, який зараз впевнено шириться світом?
– Дуже складна ситуація для тих, хто працює у сфері обслуговування. Великі події люди переносять, скасовують. Ми ще не до кінця розуміємо, яка ситуація в Україні з коронавірусом, адже у державі не було тест-систем. Можливо, більше інформації буде після того, як ми їх отримаємо. Ми зв’язались із Сеулом, де їх виробляють. Ведемо перемовини про їх придбання. Я вірю, що Україна матиме можливість їх отримати у достатній кількості та роздати у регіони, адже це мало бути зроблене ще два тижні тому. Поляки вводять карантин. Думаю, що рішення про карантин в Україні правильне. Тому чистота – важливий аспект. Станції гігієни рук відіграють свою роль, їх встановлюємо у Львові дедалі більше. Також звертатимусь до працедавців, аби вони дали можливість батькам, які не можуть на когось залишити дітей, працювати вдома. А ми натомість обіцяємо оперативно надавати інформацію.
– Говорите про сферу послуг, яка страждатиме. Як міська економіка реагуватиме на такі заходи?
– Наразі виробництва працюють. Місто ж має якось жити і функціонувати. Аби не було паніки, люди повинні отримувати оперативну інформацію, ми над цим працюємо, використовуйте офіційні джерела. На гарячій лінії міста Львів працює окрема лінія, куди люди можуть зателефонувати та отримати всю необхідну інформацію від лікаря-інфекціоніста. Лінія за номером 15-80 (безкоштовно) працює з 09.00 до 18.00 у робочі дні. Є фейсбук-сторінка міста, є чат-бот, телеграм-канал, є сайт міста. Не треба піддаватися на провокації. Місто функціонуватиме, працює громадський транспорт. Його миють, дезінфікують частіше. Чогось суперунікального у боротьбі з вірусом ми не можемо вигадати. Також у мерії працює міський штаб із оперативного реагування та ухвалення рішень щодо ситуації зі захворюванням на коронавірус. До складу штабу входять медики, фармацевти, а також інші фахівці, які допомагають оперативно робити всі необхідні кроки, щоб у разі виявлення не дати вірусу поширитись.
– Спілкуєтесь із колегами з інших міст, країн, можливо, з мерами у Польщі?
– У Польщі вводять карантин із понеділка. Так, ми контактуємо з колегами, з мерами інших міст світу. Всі працюють за такою ж схемою, є рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, їх всі виконують. Якоїсь регіональної специфіки у нас немає.
– Чи вплине карантин на обіг товарів?
– Я не бачу, щоб було рішення закрити митницю? Є більший контроль на кордоні – це компетенція уряду. Я думаю, що мудрі люди мають ухвалювати мудрі рішення, враховуючи насамперед безпеку та здоров’я людей.
– Львів живе з туризму. Наскільки ця галузь постраждає?
– Знаєте, у нас завжди березень – «спокійний» сезон у цій сфері. Він максимально спокійний буде і цього року. Матимемо більше можливостей переосмислити те, що відбувається в галузі, готуватися до інших викликів. Я вірю у здоровий глузд, вірю, що ця біда не заподіє великої шкоди. Дуже багато залежить від оперативних рішень на рівні уряду. Я хвилююся, але хвилююся, виконуючи свою роботу. Моя задача – щоби була чистота, був порядок, щоби все працювало, люди перебували у безпеці.
– Що можете сказати про медзаклади? Чи знаєте точно, що там достатньо всього необхідного, чи лікарі готові…
– Визначений державою медзаклад, де лікуватимуть пацієнтів, хворих на коронавірус, – це Обласна інфекційна лікарня. Там можна розмістити до трьохсот хворих. У разі чогось є запасні локації, які будуть задіяні, якщо виникне потреба. Наразі жодного хворого на коронавірус у Львові не виявлено. У компетенції наших медиків я певен, ми пережили багато надскладних ситуацій, і вони з честю себе показали. Тому я налаштований оптимістично щодо викликів завтрашнього дня. Дуже багато українських медиків працюють у складних гарячих точках. Є посада головного санітарного лікаря в Україні, добре що її ввели.
– Хто сидітиме з вашими дітьми?
– Катерина, я працюю. Тож будуть мати більше часу на читання книг.
Розмовляла Вікторія Савіцька
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8331 / 1.71MB / SQL:{query_count}