Місія – убезпечитися від коронавірусу

Як Львів та область готуються протистояти вірусу, чи очікувати найближчим часом на карантин та чому не варто панікувати

Відчуваєте, що занедужу­єте? Не панікуйте! Спершу зверніться по допомогу до сімейного лікаря. Він вирішить, що робити далі: чи сам прийде оглянути вас, чи вам доведеться звернутися у заклад охорони здоров’я.
Коронавірус за своїм перебігом подібний до інших гострих респіраторних вірусних інфекцій: хворі скаржаться на кашель, нежить, невисоку, субфертильну температуру. Близько 80% осіб, які захворіли, мають легкий перебіг недуги або ж середнього ступеня важкості. Водночас із усіх захворілих у світі кожна друга людина вже одужала.
Загалом зареєстровано понад 114 тисяч випадків зараження COVID-19, з них 4024 закінчилися смертю. У той же час 56,2% осіб одужали. За межами Китаю зафіксовано більш ніж 33 000 випадків у 103 країнах/територіях/регіонах, мовиться на сайті МОЗ України.
У Європі зареєстровано понад 15 тисяч випадків захворювання. Найбільше хворих у Італії, Німеччині, Франції, Іспанії, Швейцарії, Великій Британії, Нідерландах, Бельгії, Швеції, Норвегії, Австрії.
Аби убезпечитися від можливого зараження, лікарі радять дотримуватись елементарних правил гігієни!

На експрес-тести досі чекають…

На Львівщині поки що не виявили жодного хворого на коронавірус. «За минулий тиждень було 12 скерувань на діагностику захворювання на коронавірус, жоден випадок не підтвердився. У більшості осіб  підтвердилися вірусні інфекції, грип. Львівська обласна інфекційна лікарня готова до прийому пацієнтів, санаторій у Немирові також готовий прийняти осіб на обсервацію. На міжнародних пунктах пропуску чергують автомобілі екстреної медичної допомоги. Тих хворих, які потребуватимуть діагностики, скеровуватимемо у Центр громадського здоров’я МОЗ України», – зазначив т.в.о. директора департаменту охорони здоров’я Львівської облдержадміністрації Андрій Васько. і зазначив, що сам тест займає до семи годин, проте результати можна отримати не раніше ніж через добу. адже поки що такі аналізи роблять лиш у Києві. На початку наступного тижня, а можливо, й до кінця цього, експрес-тести на виявлення коронавірусу мають закупити і розвезти у медзаклади області. Їх робитимуть лише за скеруванням лікаря. «Експрес-тести закуповуватиме Обласний центр громадського здоров’я. Плануємо закупити до двохсот тисяч. Тести будуть не лише в інфекційній лікарні. Їх проводитимуть лише за скеруванням лікаря після аналізу анамнезу», – веде далі Андрій Васько.
Протитуберкульозний санаторій, що поблизу смт Немирів на Яворівщині, готовий приймати людей із підозрою на коронавірус. Пацієнтів звідти скерували в інші медзаклади. Для медпрацівників проводять інструктажі. Санаторій зможе прийняти до 150 осіб. «У цьому санаторії перебуватимуть люди, які потребують обстеження, обсервації, ті, що перебували в контакті з особою, зараженою коронавірусом. До двох тижнів вони будуть під наглядом», – пояснив в.о. директора департаменту охорони здоров’я ЛОДА Андрій Васько.
Також в області діють рекомендації щодо обмеження масових заходів.

Є симптоми – треба ізолюватися

Медики не сподіваються на те, що вірус омине українців. Тим паче немає певності, що він і зараз не шириться країною, адже переважфно його симптоми зовсім не особливі: кашель, нежить, невисока, субфертильна температура. «На сто відсотків стверджувати те, що в Україні немає випадків захворювання на коронавірус, окрім випадку в Чернівцях ми не можемо. Поки що ми не спостерігаємо тих 20% пацієнтів, за прикладом Китаю, які мали важку пневмонію, чи 5%  тих, що потребували лікування апаратом штучної вентиляції легень. Таких пацієнтів немає. Звісно, ми не обстежуємо на коронавірус кожного пацієнта, який має лише ознаки ГРЗ», – каже головне експертка з епідеміології департаменту охорони здоров’я Львівської ОДА Наталія Тімко.
І додає, що, докладаючи зусиль, виконуючи всі рекомендації – від миття рук до гігієни чхання, можна запобігти епідемію.
«Нині у світі зафіксовано понад 100 000 випадків захворювання на коронавірус із них близько 4000 летальні. Але це не привід для паніки, це привід для того, щоб згадати номер телефону сімейного лікаря і підписати з ним декларацію. Якщо людина відчуває погіршення стану здоров’я незалежно від того, чи подорожувала вона в інші країни, чи ні, то повинна звернутися по медичну допомогу до сімейного лікаря! І він вирішить, чи прийти до пацієнта, чи пацієнт повинен сам звернутися у заклад охорони здоров’я. Питання не лише в поширенні коронавірусу. Зараз є дуже багато випадків захворювання на грип. На Львівщині – чотири летальні випадки, – пояснює Наталія Тімко. Для того, щоб людина не поширювала вірус, вона не повинна користуватися громадським транспортом, не повинна зустрічатися з великою кількістю людей. Хворий має залишатися вдома, лікар приймає рішення щодо лікування, госпіталізації».
Щодо профілактики коронавірусу, то вона така ж, як і профілактика грипу чи інших вірусних недуг. «Ми повинні дбати про те, щоб  руки були постійно чистими. Якщо нема доступу до води з милом, використовуймо кишеньковий антисептик, який містить від 60 до 80% спирту. Всі поверхні, до яких ми доторкаємося впродовж дня, треба протирати спецзасобом, що містить спирт або гіпохлорит натрію, бодай двічі за день. Якщо руки немиті, в жодному випадку не можна торкатися обличчя», –  радить епідеміологиня.
І нагадує, що ВООЗ рекомендує не їсти сумнівних продуктів тваринного походження. «Ми не повинні їсти зараз стейки з кров’ю, різноманітні вироби тваринного чи рибного походження без належної термічної обробки. Новий коронавірус не вивчений, його властивості нам не відомі. Але відомо, що ті люди, які дотримуються заходів профілактики, хворіють значно менше», – підсумовує Наталія Тімко.

Група ризику

Епідеміологиня нагадує про те, хто перебуває в групі ризику: «Це особи за 65 років, відповідно й летальність найвища саме серед таких осіб. Проте взагалі немає зареєстрованих летальних чи важких випадків серед дітей до десяти років. Молодь хворіє теж менше. Стосовно всіх випадків захворювань, у 80% пацієнтів коронавірус має перебіг як ГРЗ – з покашлюванням і субфертильною  температурою. Мало в кого з’являється нежить. 15% пацієнтів мають запалення легень, пневмонію і потребують додаткового кисню, для їхнього лікування використовують обладнання в звичайних палатах. І лише 5% від усіх захворілих дійсно потребують  лікування в реанімації чи у відділеннях інтенсивної терапії з використанням апарата штучної вентиляції легень», – розповідає Наталія Тімко.
На її думку, лікарі готові лікувати. «Якщо раптом ситуація стане такою, що хворих буде багато, пацієнтів із легким перебігом хвороби лікуватимуть удома, а із середньою важкістю і важких – у лікарні. Нині Львівська обласна інфекційна лікарня може прийняти 300 хворих. Залежно від того, як усе буде розгортатиметься, інші заклади охорони здоров’я будуть поєднуватися», – каже вона.

Чи готовий Львів протистояти епідемії

Аби запобігти поширення будь-яких респіраторних захворювань, у тому числі й коронавірусу у львівських дитячих клубах, медзакладах, дитбудинках сімейного типу, театрах, музеях, відділах соцзахисту, ЦНАПах та інших установах, поставили антисептичні станції. Такі ж диспенсери закуповують для усіх шкіл та садочків міста. В мерії звернулися до керівництва аеропорту і залізниці, аби вони теж подбали про станції для гігієни рук.
Загалом у Львові закупили 1750 диспенсерів із антисептиками, 60 000 масок, 5900 распіраторів, 270 000 рукавичок та 492 костюми біологічного захисту.
Щодня фахівці Львів­електротрансу та АТП №1 проводять двічі на день  дезінфікування громадського транспорту: додатково обробляють поручні та всі поверхні в салонах трамваїв, тролейбусів і автобусів.
Понад те, у Львові також створили штаб із ухвалення оперативних рішень в умовах загрози епідемії коронавірусної інфекції COVID-2019. Як зазначив міський голова Львова Андрій Садовий, місто з бюджету виділяє додаткові кошти на закупівлю апарата ЕКМО (9 млн грн) та на дофінансування закупівлі спільно із областю тест-систем, інформує пресслужба міськради.
На засіданні виконкому прийняли рішення виділити управлінню охорони здоров’я 7 млн грн субвенції із обласного бюджету для закупівлі необхідних медичних засобів та обладнання.
Людей із високою температурою в поліклініках міста прийматимуть у окремих кабінетах. Сімейні лікарі виїжджатимуть на виклики додому до тих пацієнтів, які мають високу температуру (більш ніж 38 градусів).
Рекомендують обмежити (перенести) масові заходи на невизначений термін. Планують посилити прибирання в під’їздах житлових будинків.
«На гарячій лінії міста Львова працює окрема лінія, куди люди можуть зателефонувати й отримати усю необхідну інформацію від лікаря-інфекціоніста. Лінія за номером 15-80 (безкоштовна) діє з 09.00 до 18.00 у робочі дні. Такий дзвінок автоматично скерують у міське управління охорони здоров’я, де фахівець надасть необхідну інформацію, роз’яснення та консультації», – каже начальник управління охорони здоров’я Львівської міськради Володимир Зуб.

Чат-бот про коронавірус

Lvivcityhelper bot у телеграмі та фейсбуці відтепер містить окремий розділ про коронавірус і дає швидкі відповіді на найпопулярніші запитання мешканців, пов’язані з ним.
Чат-бот охоплює дві категорії: «Важливе про вірус» (розповідає про те, що таке коронавірус, як він передається, хто в групі ризику, як не захворіти) та «Готовність Львова» (чи готовий Львів до можливого поширення захворювання на територію міста, що робить міська влада, аби не допустити цього, та де можна отримати більше інформації), інформує пресслужба міськради.

Актуальні ресурси з інформацією щодо коронавірусу:

*Інформаційний сайт, де розміщене головне, що потрібно знати про COVID-19: http://covid19.com.ua/
*Сторінка з інформацією щодо коронавірусу на сайті МОЗ: https://moz.gov.ua/koronavirus-2019-ncov
*Головні новини, рекомендації та спростування міфів на сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я: www.who.int
*1545 та 0-800-505-201 – цілодобові безкоштовні гарячі лінії МОЗ. 
*0 800 505 840 – гаряча лінія для фахівців, які працюватимуть із коронавірусом.
Людей, які повернулися з країни, у якій зафіксований спалах коронавірусу, просять повідомляти про це департамент охорони здоров’я Львівської ОДА, заповнивши онлайн-форми за посиланням: https://cutt.ly/Btp4HtF або ж телефоном 260-19-18.

«У стані афекту рівень інтелекту знижується на третину»

Лариса Дідковська, доцентка кафедри психології Львівського нацуніверситету ім. І. Франка, – про те, як не піддатися паніці та чому стрес небезпечний

– Загроза нової хвороби, яка швидко шириться світом, стає джерелом тривоги. І це нормально. Та, спостерігаючи за тим, як поводяться люди, як приймали евакуйованих з Китаю, як пікетували дружину першого хворого на коронавірус у Чернівцях, бачимо, що вірус може занурити суспільство в панічний стан. Що ж відбувається?
– Реакція на небезпеку природно викликає стресову реакцію організму, спрацьовує інстинкт самозбереження. Такі поняття, як безпека чи небезпека,  життя і смерть, це «місця» особливого страху і тривоги. Поводитися в таких ситуаціях люди точно можуть по-різному. Тому є конструктивні допінг-стратегії подолання перешкод, а є деструктивні. Реакція людини на ситуацію стресу, ситуацію небезпеки визначатиме, чи буде вона більш або менш вразлива до того, що діється навколо. Коли переважає афективна емоційна реакція, то свідомість звужена, і ми бачимо лише те, що викликає афект, тривогу, стрес, гнів, страх, відчай, розпач, біль. Натомість всієї картини, об’єктивної ситуації не видно, тому ми перетворюємося на таких собі зашорених коней. В стані афекту рівень інтелекту знижується на третину, люди поводяться не за законами здорової, нормальної логіки, а за законами звуженої свідомості.
– Чи можна говорити про те, що тривале перебування в стресі негативно впливає на імунітет?
– Так. Спершу настає фаза шоку, дивування або інтересу до того, що діється. Потім відбувається мобілізація. Всі наші ресурси, зусилля спрямовуються на те, щоб подолати стресову ситуацію, небезпеку. Після цього, якщо стрес триває довго, настає виснаження. У стресі людина вичерпалася, втратила сили, енергію. Часом вона вже не має сили реагувати ні в позитивний, ні в негативний спосіб. Вона не має сили ні на те, щоб долати перешкоди, ні на те, щоб переживати щось із відчаєм чи розпачем. Тобто стрес – це завжди виснажливо і це має відповідні наслідки, зокрема й для соматичного здоров’я. Ми не робокопи, ми маємо мати ресурси для відновлення. У ХХІ  столітті є багато діагнозів про психоемоційне виснаження, синдром хронічної втоми, психоемоційне вигорання. Це якраз ті наслідки для організму, які з’являються, якщо ми тривалий час живемо в стресі, в емоційній напрузі.
– Як тоді поводитися, аби не піддаватися паніці, не занурюватися в страх, стрес?
– Є так званий ланцюг емоційного реагування і ланцюг когнітивного реагування. Відбувається подія. А будь-яка подія має емоційне забарвлення, вона може бути позитивна чи негативна. Маємо негативну подію – поширення вірусу. Після того є емоція. Вона завжди виникає як реакція на подію, її головна функція – регуляторна і сигнальна. Тож ми довідалися, що щось відбулося, і ми регулюємо свою поведінку залежно від того, що відбулося. Якщо після цього ми діємо одразу, то реакція, найімовірніше, буде емоційною, недостатньо критичною. Аналіз же буде опісля… Людина думатиме, що ж я робила, навіщо. А може все відбуватися за іншою схемою. Якщо після події, ми «включимо» аналіз, почнемо думати про загрозу, наскільки вона реальна, як можемо себе захистити від неї, то необдуманих вчинків можна буде уникнути. Якщо ж, окрім емоційної, працюватиме ще й когнітивна сфера, людина аналізуватиме інформацію, відповідно контактуватиме з реальністю. Не з вигаданим фантомом вселенської небезпеки, а з реальністю.
Ще Арістотель казав, що людина – істота стадна, це частина нашої соціальної сутності. Якщо про це знати, то можна запитати себе, чим ця подія є для мене, як це стосується мене. Треба, так би мовити, відділити себе від маси, від, умовно кажучи, «глядачів на стадіоні», які кричать. Тоді людина робитиме власні висновки, а не індукуватиметься чиїмось страхом або чиїмись ідеями, вигадками.
Розмовляла Вікторія Савіцька

Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров’я Львівської міськради:
– Ще від січня ми проводимо навчання, як діагностувати коронавірус, що це таке, в кого його можна запідозрити. Нині ми на етапі практичних напрацювань. Провели наради з 200 сімейними лікарями, пояснили алгоритм дій, якщо в кабінет чи приймальний покій лікарні прийшов пацієнт, який учора повернувся з Італії і в якого температура 38 градусів, що треба зробити, щоб мінімізувати поширення інфекції, як її локалізувати. Ми готові протистояти інфекції, якщо буде така потреба! Дуже важливо, як буде діяти кожен мешканець, що робитимуть люди, які приїжджають з-за кордону, адже від цього залежить ступінь поширення коронавірусу. Має велике значення й обмеження щодо проведення масових заходів. В Італії закрили в’їзд-виїзд. За потреби варто буде й нам таке рішення прийняти. Нині не бачу підстав для радикальних заходів, для карантину, проте бачу підстави всім наполегливо дотримуватися правил профілактики захворювання! Тест-системи для визначення коронавірусу є в Києві, надійшли міжнародними каналами. Заступник міністра МОЗ України спершу обіцяв, що цими тестами безкоштовно забезпечать прикордонні області. Потім відмовилися від такої думки, мовляв, надсилайте матеріал у Київ. Наразі тест-системи ми не отримали. Область і місто виділили гроші, проводять тендер на закупівлю систем, які мають з’явитися наступного тижня. Запідозрити в пацієнта коронавірус можна у тому випадку, якщо він перебував у країні, де виник спалах цієї хвороби, або в закладі охорони здоров’я, де лікували хворого на коронавірус. Також у цієї людини має бути хоча б один із трьох симптомів – підвищення температури, кашель, задишка. Такий пацієнт потрапляє в групу підозрілих, його ізолюють, доправляють у інфекційну лікарню, де його оглядають фахівці, беруть аналізи і відправляють їх у Київ. Тобто алгоритм відпрацьований, головне, щоб усі діяли правильно.
Сергій Федоренко, директор Львівської обласної інфекційної лікарні:
– Персонал нашої лікарні готовий надати всю необхідну допомогу при будь-яких інфекційних захворюваннях. Наразі в Україні відсутні швидкі тести для постановки діагнозу коронавірус. Але на тестах акцентувати увагу не варто. Згідно з рішенням оперативного штабу для остаточного підтвердження діагнозу коронавірус необхідно скерувати позитивні тести, які, ймовірно, будуть встановлені згодом на місцях, у Центральну лабораторію до Києва. Інфекційна лікарня не скеровує на ці тести – цим займається Обласний лабораторний центр. Щоб убезпечитися від можливого зараження коронавірусом, раджу передусім дотримуватися правил особистої гігієни, не відвідувати велелюдні заходи, зокрема заходи культурного і спортивного характеру, ретельно мити руки, надягати маски (за потреби хворим). А також не займатися самолікуванням! При перших симптомах захворювання звертатися по медичну допомогу до фахівців для постановки правильного клінічного діагнозу, пройти необхідні обстеження та лікування. Раджу звертатися до сімейного лікаря по первинну допомогу, як також до фахівців вузьких спеціальностей, лікарів-інфекціоністів, які працюють у нашій медустанові.
Іван Собко, заступник голови Львівської ОДА:
– Львівщина – одна з найперших областей в Україні, яка оперативно відреагувала на протидію поширенню коронавірусу і виділила кошти для забезпечення медзакладів усім необхідним. Львівська обласна інфекційна лікарня готова до прийому пацієнтів, санаторій у Немирові також готовий прийняти осіб на обсервацію. На міжнародних пунктах пропуску чергують автомобілі екстреної медичної допомоги. Ті випадки, що потребуватимуть діагностики, скеровуватимемо в Центр громадського здоров’я МОЗ України. Швидких тестів на виявлення коронавірусу справді немає. За потреби матеріал для дослідження везуть до Києва. Загалом на постановку діагнозу знадобиться близько доби. На Львівщині випадку коронавірусу поки що не виявили, проте департамент охорони здоров’я здійснює процедуру закупівлі тест-систем для діагностики. Близько 200 000 тест-систем має закупити МОЗ до кінця цього тижня. Тести ці робитимуть у Обласній інфекційній лікарні. Але, думаю, якщо виникне така потреба, розподілимо їх між районними лікарнями, визначеними для лікування пацієнтів з коронавірусом. Обстеження це безкоштовне! Протоколом комісії ТЕБ і НС рекомендовано не проводити масових заходів. Область і місто живе, можна сказати, звичним життям. Карантин запроваджують у навчальних закладах, щоб зменшити кількість хворих на грип. Якщо ситуація з поширенням коронаровірусу змінюватиметься, ми, тобто область, відповідно реагуватимемо.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8523 / 1.77MB / SQL:{query_count}