Топ-5 проблем львівської реставрації

У Львові триває боротьба за кожну пам’ятку архітектури. Як у 2020-ому зупиняють «старіння» міста

Старий Львів – чи не найбільша гордість містян, гордість українців. Кажуть, йому 764 роки, сотні поколінь жили, творили, працювали тут. Та роки забирають у міста забагато. Ми й не здогадуємось, яким воно було тоді, коли вперше горіла ратуша, скоро втратить свій шарм останній ренесансний дворик.
Реставрації «благають» не лише кам’яниці у середмісті, ремонтувати треба храми, музеї, Органний зал, дворики… Аби відновити історико-культурну спадщину міста, докласти зусиль потрібно не лише державі та міськраді, а й львівським бізнесменам і мешканцям пам’яток. Та й це не гарантує, що архітектуру міста таки вдасться відновити, адже у нас бракує фахівців, є колективна безвідповідальність, байдужість, інколи реставрувати вже й запізно. До того ж львів’янам потрібно навчитися берегти відновлене.

Реставрують частинами

Нині у Львові діє декілька «дрібних» програм із реставрації житлових будинків у середмісті. Вони стосуються лише вікон, дверей, балконів, також у міськраді обговорюють програму з реставрації сходів.
«Вона ще далека до досконалості. Проте з 2018 року діє програма з реставрації брам. Є співфінансування міськради і мешканців у форматі 70 відсотків на 30, міськрада сплачує 70 відсотків вартості. Нині маємо ще 190 заявок на відновлення брам. Вже зробили більше 60. Також маємо 180 заявок на реставрацію вікон. Щодо вікон фінансування 60 відсотків на 40, знову ж таки більший відсоток фінансується з міського бюджету», – розповідає керівниця управління охорони історичного середовища Львівської міської ради Лілія Онищенко.
Є нова опція у цій програмі для тих, хто замінив у пам’ятці архітектури вікно на пластикове. Тепер міська рада готова співфінансувати заміну такого вікна на дерев’яне, а власнику доведеться сплатити 50 відсотків вартості.
«Щодо балконів, то мешканці, які хочуть взяти участь у програмі реставрації, мають звернутися у міськраду, підписати охоронний договір. Мають погодитися на дофінансування десять тисяч гривень за балкон, також вони забезпечують доступ до електромережі та води. Балкон може коштувати від 50 до 150 тисяч гривень, а людина платить фіксовану суму – 10 тисяч. Щодо балконів маємо 22 заявки», – розповідає Лілія Онищенко.
Із її слів, програма стає модною, модно мати відновлені двері чи автентичні вікна – це престижно та збільшує цінність житла. «Є звернення від мешканців, які колись поставили металеві двері, а свої автентичні віднесли на горище. Тепер вони просять відреставрувати їх, готові співфінансувати. Люди розуміють, що це престиж їхнього будинку», – каже Лілія Онищенко.
Нагадаємо, що ці програми стосуються лише будинків у історичному ареалі міста.

Труднощі відновлення

Загалом реставрація у Львові – справа непроста. Це, зрештою, видно зі стану львівських кам’яниць.
Бракує фахівців. «Якщо говорити про відновлення балконів, то є декілька фірм, із якими можна працювати. Здебільшого великі компанії не хочуть за це братись, вважають такі роботи невдячною справою. Щодо реставрації дверей і вікон, то це роботи по дереву і металу, ми маємо десять фахівців. Це ще багато, адже деякі міста не мають жодного. Наприклад, у Івано-Франківську таких людей нема, тому вони намагаються переманити наших реставраторів», – розповідає Лілія Онищенко.
Як зазначив «Львівській Пошті» Василь Петрик, доцент кафедри архітектури і реставрації Національного університету «Львівська політехніка», реставраторів у Львові справді мало, десять студентів на курс. «Фахівців недостатньо. Професія реставратора не є шанованою, не є добре оплачуваною. Кожен власник ремонт хоче зробити якнайдешевше, а реставрація є недешевою, вона потребує використання якісних матеріалів, є довшою і складнішою. Досвід реставраторів – роки роботи, це все потребує серйозної вищої освіти, фаховості. У Політехніці найменший конкурс на реставраторів, тому що професія не цінується. Всі знають, що можна великі гроші заробити на звичайному будівництві а реставраторів уникають», – каже професор.
Невчасна реставрація. Старіння архітектурних пам’яток Львова – явище абсолютно природне, але якщо би певні дрібні роботи виконували вчасно, все було би простіше. «Проблема – невиконання реставраційних робіт впродовж тривалого періоду. До прикладу, кожні десять, п’ятнадцять років можна перевірити, замінити ринву, жолоб, щоб не протікав дах, це би не спричинило руйнування», – каже Лілія Онищенко.
Немає одного господаря. Ще однією проблемою, на думку чиновниці, є те, що львівські пам’ятки архітектури, зокрема житлові будинки, не мають одного власника, з яким легше комунікувати, який би ніс відповідальність за кам’яницю. «У нас є колективна безвідповідальність. Всі маємо у власності квартири, а будинок чомусь належить місту. Але ж не лише місту, а й мешканцям», – додає вона.
Немає грошей. «Міський бюджет міг би фінансувати пам’ятки місцевого значення, якби держава фінансувала пам’ятки національного значення. А пам’ятки національного показові, мусимо з міського бюджету фінансувати насамперед їх. А могли би зосередити кошти на місцевих. Державне фінансування дуже слабке, або й взагалі нема. Дрібні реставраційні програми фінансуються кожна окремо. Є ще загальний бюджет на реставраційні роботи. Цього року маємо 38 мільйонів гривень, торік була така ж сума. За ці кошти місто вестиме великі реставраційні проєкти, як-от костел Казимира, музей Шептицького, костел Миколая, будинок страхового товариства «Дністер» на вулиці Руська, костел Магдалини, Органний зал, Домініканський собор. Також житлові будинки на вулицях Дорошенка, 19 та на Чупринки, 6. Дуже важливий проєкт реставрації фасаду костелу єзуїтів, маємо на нього цього року, здається, 500 тисяч, але загальна вартість робіт значно більша», – додає посадовиця.
Не шанують львів’яни відреставрованого. «Ми просимо підписувати охоронний договір, щоб люди трохи усвідомлювали, що зроблено. Але я нещодавно дивилася на двері, які ми кілька років тому реставрували на вулиці Театральній, 12. Вони розмальовані, пошкрябані. Люди дофінансовували, але, на жаль, не пильнують того. На вулиці Сербська також відреставровані двері розмальовані. Реставрація ніколи не матиме кінця», – каже вона.

Ще не втрачена перлина Ренесансу

Чи чули ви, як говорить про Львів архітектор, дослідник, львовознавець? Людина, якій не байдуже. У неї точно є перелік загиблих пам’яток, зранених місць, зболених будівель. Інколи здається, що людині боляче, коли вона говорить про кам’яницю з повністю вичищеними автентичними розписами чи ліпниною. Слова «аркади», «тиньки», «кронштейни», «загородки» стають такими мелодійними, ти ніби гуляєш тими подвір’ями, дворами… Так говорить про Львів Тетяна Казанцева, доцентка кафедри дизайну та основ архітектури Національного університету «Львівська політехніка», яка також заснувала школу архітектури Львова.
«Львівські пам’ятки треба рятувати. Львів ренесансний, готичний надзвичайно цінний, він занепадає. Найдавніша частина Львова – площа Старий Ринок, там було княже місто, але від тої забудови мало що залишилося. Площа Ринок і сусідні вулиці, середмістя – виняткові пам’ятки Ренесансу, готики. У середньовічних кам’яницях є безцінні речі, як-от система опалення – гіпокауст. (Гіпокауст – найпоширеніший тип класичної античної, особливо давньоримської, опалювальної системи, призначеної для обігріву одноповерхових будівель. – «Львівська Пошта»). Або передпоріжжя – система входу в підвал кам’яниці просто з площі Ринок. В Європі таке експонують, в таких місцях роблять музеї. Два роки я досліджувала площу Ринок, 28, ще як навчалася, там були дуже цінні артефакти, цінна система планування, розкішне внутрішнє подвір’я. Це все зараз знищене сучасним пристосуванням під ресторан. Мені дуже шкода. Це не остання кам’яниця, цього ще є багато. Але руйнування спостерігаємо постійно. А це важливо і дітям показувати, і туристам», – розповідає Тетяна Казанцева.
Львів був на перетині торговельних шляхів, його будували визначні люди. «Тут були архітектори українські та з цілої Європи. Мандруючи Італією, можна помітити, що там дуже подібна архітектура. У Львів архітектори прибували з міста Комо, з Венеції, з області Венето, там дуже подібна архітектура. Італійські майстри працювали в середньовічному Львові. Навіть самі імена – Павло Римлянин або Ваберене Нутклаус, відомий як Амвросій Прихильний, про це говорять. Ці архітектори несли свіжі стилістичні віяння, треба це зберігати», – розповідає дослідниця.
Страждають і львівські дворики. «Найбільше знищений дворик на площі Ринок, 25. Він абсолютно втрачений. Ренесансні дворики такі прекрасні, там є галереї, кронштейни, розмаїття загородки, це все має свою ауру. На вулиці Руській 4 є чудові портали, їх штукатурять «короїдом». Там усе страшно захаращене, звичайно, міняють вікна, прорублені обрамлення. Це не відповідає статусу, що Львів – перлина Європи. Львів є перлиною Ренесансу. Таке ставлення обурює», – каже Тетяна Казанцева.
Та все ж вона оптимістка, вважає, що ми маємо усі шанси щось зберегти. «Як казав мій вчитель, якщо більше 60 відсотків збережено, то є ще автентична структура міста. Зараз велику цінність мають соцмережі. Якщо щось не так, я повідомляю, і бачу, що люди відгукуються. Вілли захищають, раніше ми всі дізнавались, що відбувається, вже коли це відбулося. Також дивуюся, скільки людей приходять на екскурсії, це ж львів’яни, їм хочеться знати більше про будівлі. А скільки людей записуються на лекції, фахівців 20 відсотків, решта – прості містяни», – розповідає дослідниця.

Живеш – плати

Люди цінують те, за що заплатили. Зробили ремонт вдома – треба берегти, купили – нищити не можна, бо дороге. Бути власником помешкання в кам’яниці – задоволення дороге. Треба і вікна старі відновити, і балкон, і двері автентичні щоб були. Коли ж справа доходить до блага загального, зокрема реставрації під’їзду, а якщо десь ще й підприємці розмістились у будинку, то компроміс знайти важко.
«Я за те, щоб мешканці платили хоч якісь гроші для відновлення будинку, який є пам’яткою. Коли люди платять, то вони і доглядають за ним. Більшу частину має платити бізнес, має брати участь в житті того будинку, в якому перебуває», – розповідає «Львівській Пошті» львівський ресторатор Вардкес Арзуманян.
З його слів, містяни часто байдуже ставляться до своїх пам’яток, залишають сміття у під’їзді, біля будинку.
Мабуть, саме таке «господарювання» стає перепоною у порозумінні мешканців та бізнесу. «Якщо обирати чи підвищити людям зарплату чи інвестувати в будівлю, яка належить місту, то я б підвищив працівникам зарплату», – зазначив «Львівській Пошті» Марк Зархін, львівський ресторатор. Хоча він і категорично не відмовляється допомагати, мовляв, адже реставрації проводити необхідно, просто і у бізнесу «кошти не гумові».
«Бізнесу дуже важко пройти бюрократичні перепони, щоб взяти участь у реставрації пам’яток. У місті має бути якась чітка програма, передусім співпраці з бізнесом. Її немає не тому, що не хочуть написати, а тому, що наше законодавство так прописане: будь-яка співпраця з бізнесом є вже корупцією», – каже Вардкес Арзуманян.
З його слів, Львову потрібна цілісна програмна реставрації та відновлення кам’яниць. «Потратили, наприклад, ми гроші на реставрацію фасаду, але не зробили даху, через рік-два треба знову все переробляти. І так до безкінечності, допоки не буде програми відновлення самого будинку загалом, а не фасадів для картинки», – додає співрозмовник.
«Коли бізнес купує будинок чи бере в оренду, тоді природно, що ремонтує все. Наприклад, у «Ресторації Бачевських» були автентичні дерев’яні сходи в аварійному стані. Ми могли їх поміняти на нові, але вирішили реставрувати», – каже Марк Зархін.
З його слів, бізнес має мотивувати міську владу і мешканців зберігати все, як це роблять за кордоном.
«В Європі майже всі кам’яниці у власності, міська влада дуже жорстко слідкує за їхнім станом. У Польщі є воєводський консерватор. Цієї людини дуже бояться. У Варшаві взяли в оренду історичну кам’яницю під ресторан. Там навіть не можемо вбити цвяха у стару фасадну стіну. Заборон дуже багато. Це правильно, вони намагаються зробити все, щоб не руйнували. У Польщі все складніше, ніж у нас, але більше логіки в діях, там пояснюють, чому заборонено», – додає Марк Зархін.
До слова, щоб унеможливити нищення об’єктів культурної спадщини, у міськраді пропонують зміни до законодавства, за якими можна буде збільшити розмір штрафів у 100 разів (до 170 тис. грн для фізичних осіб і до 17 млн грн для юридичних), інформує пресслужба міськради. Як писала «Львівська Пошта», у Львові формують чорний список руйнівників пам’яток архітектури, який надішлють у правоохоронні органи і оприлюднять громадськості. Мешканці можуть повідомити мерію про нищення пам’яток архітектури у Львові.

«Пам’ятки нам потрібні, щоби виросло інтелектуально здорове покоління»

Андрій Салюк, голова Львівської обласної організації Українського товариства захисту пам’яток історії та культури, – про охорону та опіку над пам’ятками,  вандальне господарювання та «лікування» кам’яниць

– Пам’ятки історико-культурної спадщини Львова потребують допомоги. Скажіть, будь ласка, наскільки вони захищені нині, хто повинен слідкувати за кам’яницями: мешканці, бізнесмени чи влада?
– За загальним комфортом у будинку слідкують власники, співвласники. Це –рівень культури життя. Держава ж контролює, щоб у кам’яниці не завдавали шкоди несучим конструкціям, щоб не перемуровували, стіни не пробивали, вікна пластикові не встановлювали. Держава повинна дбати про безпеку мешканців будинку методом ухвалення законів і підзаконних актів, створенням відповідних будінспекцій. У нас є архітектурно-будівельна інспекція, та чи виконує вона свої функції? Те саме питання стосується органів охорони культурної спадщини.
Вони мали би відслідковувати руйнування пам’яток, ініціювати на загальнонаціональному державному рівні ухвалення законів, які би стримували руйнацію. Вони цього не роблять, бо маємо надбудови в будинках, фундаменти не витримують такої ваги. Отвори для вікон та дверей роблять у стінах кам’яниць, а це руйнує пам’ятку.
У Європі, коли потрібно щось зробити у будинку, який є пам’яткою історико-культурної спадщини, перемагає здоровий глузд і загальна потреба.
Та завжди знайдеться людина, співвласник чи мешканець, якій не вгодиш, зокрема, таке часто трапляється у нас. Тоді є кілька методів вирішення проблеми: діють судові рішення, співвласників позбавляють певних преференцій, умов або ж вони розуміють, що повинні вкладати кошти у реставрацію, у іншому ж випадку їх витісняють із того простору. Та, буває, перемагає невігластво більшості, тоді зі середовища виселяються нормальні, інтелігентні, розумні люди. Тоді, на жаль, пам’ятки руйнуються.
– Як охороняють пам’ятки за кордоном?
– У Польщі є воєводський консерватор і міський. Воєводський займається всіма пам’ятками, у нього вся повнота влади. Якщо він приходить на об’єкт, а його не пускають, консерватор викликає поліцію, будинок опломбовують, справу скеровують до суду. Там все чітко прописано у законі. У нас – ні.
У нас є закон «Про охорону культурної спадщини», в Польщі – закон про охорону і опіку культурної спадщини, де зазначено про обов’язки щодо догляду, профілактики, реставрації та збереження пам’ятки. У цьому і є суттєва різниця в законах. В Україні не займаються превентивною консервацією. У Польщі міністерство називається Міністерство культури і культурної спадщини.
Наша проблема в тому, що державою впродовж багатьох років керують люди, які не зацікавлені охороною культурної спадщини. Немає системної діяльності держави як органу управління на національному рівні. Це переважно ініціатива окремих людей, громадських організацій.
– Як впливає на стан культурної спадщини Львова бізнес?
– Він її нищить тотально. Є у нас окремі бізнесмени, які трепетно і з глибокою повагою ставляться до пам’яток. Та  90-95 відсотків – це ті, хто підлаштовує пам’ятки під свою вигоду. Їм байдуже, що будинку триста років, там є безцінна  ліпнина, розписи чи вітражі, що кам’яниця має свою архітектурну особливість.
– Як вважаєте, хто має фінансувати реставрацію у старих будинках, займатися ремонтом?
– Фінансування – це середина процесу. Найперше треба фінансувати суспільну освіту, пояснювати людям, що суспільна спадщина – це наше надбання. Львів’янам треба зрозуміти, що пам’ятки на площі Ринок – спільна цінність, належить містянам не у формі власності, усе значно глибше. Наприклад, коли хтось приїжджає в гості до львів’ян, які мешкають на Сихові, все одно всі йдуть гуляти в центр. Містяни хваляться своєю спадщиною.
Україні скоро буде 30 років. Коли найкращий час садити дерево? 30 років тому. Якщо ми не посадили тоді, то другий найкращий час – сьогодні. Буде просвіта – мешканцям не треба буде пояснювати, чому їм необхідно своїм коштом співфінансувати ремонт сходів, не треба пояснювати, навіщо варто виходити на пікет проти власника, який хоче вибити вікно в кам’яниці. Невігластво довело до того рівня, що на зауваження нам кажуть «а шо, так прикольно».
– Скажіть, скільки міських пам’яток потребує реставрації?
– Реставрація – це як лікування хворої людини. Скільки населення Львова потребує медичної допомоги? Комусь вже треба в лікарню, хтось має задавнені болячки, комусь потрібно пройти профілактику, обстеження. Хтось здоровий, але не належним чином слідкує за своїм здоров’ям, і завтра може виникнути проблема. Так і з пам’ятками: якась потребує невідкладної реставрації, якась – невеликого втручання, щоб проблема не розвинулася більше. Інші – профілактичних консерваційних заходів. Пам’ятки – це велика розкіш.
Освітою ми займаємося, щоб виросло інтелектуально здорове суспільство. Пам’ятки нам потрібні також, щоби виросло інтелектуально здорове покоління. Якщо цього не робити, то виростають ті, хто каже «а шо, так прикольно»…
Розмовляла Тетяна Оліярчик
Василь Петрик, доцент кафедри архітектури та реставрації НУ «Львівська політехніка»:
– Збереження архітектурних пам’яток – це комплексна проблема. Колись у центрі Львова всі будівлі перебували приватній власності, та на початку ХХ століття, в тодішній Польській державі, яка окупувала Галичину, діяв добрий закон про охорону спадщини. Він дотепер діє у Польщі. Він персоніфікував відповідальність за збереження пам’яток і власників, і чиновників. У нас із приходом радянської влади всі власники були позбавлені права власності на їхні будинки, розстріляні, вигнані, вивезені, знищені. Все це стало державною власністю, туди заселилися люди, переважно пролетаріат, яких привезли з просторів Радянського Союзу. Вони не розуміли цінності об’єкту, в якому живуть. Утримання пам’яток впродовж десятків років було справою держави. Після 1991 року ми стали незалежними, але радянська система управління власністю й далі працює в Україні. Найгірше, що свідомість і чиновників, і нових власників тих будинків, якими переважно стали бізнесмени, є теж на дуже низькому рівні. Цінність пам’ятки власники не усвідомлюють, вони хочуть зробити ремонт найпростішим, найдешевшим способом. Державна система охорони культурної спадщини в Україні не діє. Невеличкі кошти міського бюджету і державного, що виділяються на пам’ятки – це крапля в морі. Тому власник має утримувати пам’ятку, має її реставрувати належним чином. На жаль, власник теж перебуває під тиском українського законодавства і корумпованої системи управління охорони культурної спадщини. Він не розуміє, хто за що відповідає, у кого має що погоджувати і чому повинен за все відповідати. Тому держава часто показує власнику, що він може бути вільним в своїх діях і ніхто його за це не каратиме, не каратиме за те, що він розібрав пам’ятку, знищив, спотворив. Нищать пам’ятки у Львові і влада, і власники приватні, корпоративні, тому що система захисту не працює. Яскравий приклад – вулиця Міцкевича, 9, де пам’ятку архітектури розібрали за рішенням міської ради з обов’язком відновити її у первісному вигляді, а зараз на цьому місці пропонують збудувати високий готель, ділянка не може ж стояти порожня. Маємо типовий приклад такого аферизму. У цій ситуації я бачу лише перспективу тяжкої боротьби за те, щоби ті пам’ятки зберігалися. Думаю, що за ці кілька десятиліть ми втратимо багато пам’яток, та все ж щось вдасться зберегти.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8480 / 1.77MB / SQL:{query_count}