Водійське посвідчення? Відскануйте QR-код!

Невдовзі запустять всеукраїнський мобільний додаток із електронними документами водіїв

Наприкінці травня 2019 року під час першого публічного президентського виступу на IForum Володимир Зеленський заявив, що мріє про «страну в смартфоні». А вже у вересні цього ж року Міністерство цифрової трансформації України презентувало проєкт «Дія», завдяки якому низка державних послуг буде доступна онлайн. Тестування однойменного додатку стартувало ще у грудні. Розпочати вирішили з діджиталізації документів для водіїв. Тоді 20 000 українських водіїв почали використовувати цифрові водійське посвідчення та техпаспорт. «Це перший крок. Ми паралельно працюємо над іншими послугами, електронними документами, і вважаємо, що саме ця перша послуга, використання таких документів, дозволить нам отримати мільйони користувачів серед українців, вони відчують масштабно перші етапи трансформації», – наголосив Михайло Федоров, міністр цифрової трансформації України.
Уже 30 січня відбудеться реліз мобільного додатку Дія, а це означає, що дедалі більше українців зможуть користуватись «зручним і швидким сервісом, який допоможе заощадити час», як наголошував міністр.
«Львівська Пошта» поспілкувалась із водієм-поліцейським, який став одним із тестувальників бета-версії додатку Дія. Чоловік поділився досвідом та розповів, що чекає на водіїв, які також захочуть спробувати користуватись мобільним додатком.

Перевірка по-новому – це… як?

«Оголошення про набір тестувальників Дії я побачив у фейсбуці. Тоді й вирішив подати заявку. А вже через тиждень мені на пошту надіслали офіційне запрошення з посиланням на додаток. Я його встановив на телефон, так почалось моє користування Дією, – розповідає Олександр Футрик, водій, інспектор патрульної поліції у Львівській області.
Як пояснює Мінцифри, верифікація документів співробітниками поліції відбуватиметься за допомоги QR-коду, який буде на кожному документі. Поліцейський зможе перевірити водійське посвідчення, просто відсканувавши цей код. Після цього вже на екрані свого планшету чи телефону поліцейський зможе побачити зображення вашого документа. Михайло Федоров пояснює, що така система дозволить зменшити кількість випадків шахрайства за допомоги цифрових технологій.
А ще ініціатори ідеї наголошують, що після впровадження Дії абсолютно всі водії отримають можливість не носити зі собою права щодня, а власники автомобілів зможуть «забути» ще і про техпаспорти.«Загалом після того, як я спробував користуватись цим додатком як водій, враження позитивні. Мені здається, що це буде зручно. А як поліцейському мені все одно, які документи мені покаже водій: пластикові, паперові чи в електронній формі. Головне, щоб вони були», – ділиться враженнями тестувальник програми Олександр Футрик.

Дія – привід оновити посвідчення

Водіям, які вирішать спробувати користуватись мобільним додатком замість оригінальних документів, дуже пощастить, якщо їхні документи були виготовлені після 2006 року. Адже старіші документи просто не «підтягнуть» у загальну базу додатку. Можливою причиною цього є відсутність цифрової фотографії в цій базі. Адже сьогодні в Україні видано 9,5 млн водійських посвідчень. Втім, фотографії є лише у 2,5 млн водіїв. Це пов’язано з тим, що тільки у 2013 році створили новий реєстр.
«Я хотів, щоб усі мої документи були у додатку. Втім, виявилось що моє посвідчення застаріле. Воно у мене ще донедавна було паперовим. А у базу переважно «підтягують» лише документи власників нових посвідчень у вигляді пластикової картки», – розповідає Олександр Футрик.
Тоді чоловік звернувся до сервісного центру Міністерства внутрішніх справ (вул. Данила Апостола, 10). А вже протягом доби у додатку Дії з’явилося його посвідчення у електронній формі. Однак старі документи також поки що є дійсними. Та тим, хто хоче мати електронну альтернативу, доведеться здійснити такі маневри.

Документів немає, а телефон розрядився…

Нерідко трапляються ситуації, коли у найважливіші моменти техніка підводить. Зі слів Олександра Футрика, це не привід забувати про відповідальність. І на таку дрібницю в подальшому не можна буде послатись під час перевірки документів.
«Кожен водій насамперед повинен пам’ятати, що він має обов’язок. І у випадку, якщо у нього оригінальні документи, і якщо електронні. У випадку з першими завжди треба перевіряти їх наявність, коли сідаєте за кермо. А у другому випадку перед поїздкою перевіряти, чи справний прилад, чи достатньо він заряджений, чи є доступ до інтернету. Якщо не впевнені у справності телефону – беріть звичайні документи. Все дуже просто. Йдеться про відповідальності того чи іншого водія», – акцентує інспектор.
Якщо власник електронних документів проігнорував свій обов’язок – відповідатиме за це згідно зі законом. А це прирівнюється до порушення правил – відсутності посвідчення під час водіння (якщо посвідчення є, але не зі собою). І покарання за це буде ідентичним – 425 гривень.  А сплачувати штрафи через додаток можна буде лише з 30 січня. Поки що їх можна сплачувати через електронний кабінет водія.
Та поліцейські також можуть потрапити у ситуацію, коли гаджет підведе. Втім, інспектор поліції наголошує, що поліція завжди зможе перевірити документи за допомоги інших каналів зв’язку. Хоча, можливо, що це буде дещо довше.  «Варіант злому гаджетів у поліцейських малоймовірний. Із початком цього року кожен екіпаж поліції забезпечили потрібними для роботи справними приладами. Тому у кожного полісмена є планшет, кожен зможе відсканувати документи водіїв, – зазначає Олександр Футрик. – За час моєї роботи, відколи запустили бета-версію додатку Дія, ним поки що скористалось лише двоє водіїв. Але ж не варто забувати, що це була лише спроба. Цілком реально, що зі запуском повної версії додатку кількість їх зросте».
Варто зазначити, що для бета-тестування зареєструвалося понад 58 тисяч українців, проте участь у першій хвилі, як вже ми згадували вище, змогли взяти лише 20 000, а до 2022 року планують зробити всі послуги доступними онлайн. Водночас в уряді попереджують, що електронні посвідчення діятимуть тільки на території України. Якщо водій збереться у подорож за кордон, він повинен буде мати оригінали документів із собою.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8858 / 1.6MB / SQL:{query_count}