Самооборона: не стати жертвою нападника

Експерт із рукопашного бою радить львів’янкам, як уникнути небезпеки на вулицях міста

Рукопашний бій – один із найдавніших методів захисту. Існував ще задовго до нашої ери, а перші згадки про нього знаходили у Індії та Китаї. Київська Русь познайомилась із цим бойовим мистецтвом у середні віки. І якщо тоді рукопашний бій переважно поширювався серед військових громад, то сьогодні це також чудовий спосіб самозахисту. Зокрема, для жінок, які найчастіше стають жертвами вуличних нападників. Володимир Костомаха, старший оперуповноважений Управління карного розшуку ГУ Нацполіції у Львівській області пояснює: жінки в зоні ризику з двох основних причин. Перша – жіночі сумки завжди є для нападників великою спокусою. Друга – жінки, на відміну від чоловіків, більше піддаються психологічному тиску.
“Це трапилось зі мною близько двох років тому. Я працюю шеф-кухарем у готелі, тому на роботу йшла дуже рано. Десь близько п’ятої години ранку. Все було спокійно. Як завжди йшла через парк біля Франкового університету. Раніше часто так скорочувала дорогу. Раптом із моїх рук видерли сумку. Хтось вдарив мене у ногу, у підколінну ямку, і побіг. Я впала, дуже розгубилась. Довго не могла опанувати себе. Добре, що хтось із людей побачив мене і відвів додому. Через місяць чи два сумку знайшли. Без грошей і телефону. А от зловмисника – ні. Досі маю невеликий страх”, – розповідає львів’янка Іванна.
Ситуація, яка трапилась із Іванною, на жаль, не поодинока. Тому “Львівська Пошта” поспілкувалась із експертами з рукопашного бою, щоб розповісти своїм читачам, як поводити себе під час зустрічі зі зловмисником.

Зброя нападника – ефект несподіванки!

У поліції наголошують: найчастіше на жінок нападають, коли вони ходять безлюдними вулицями міста наодинці або ж із дітьми. У другому випадку жертви навіть вразливіші, адже несуть відповідальність за дітей та переживають за них. Тим, що об’єднує ці дві ситуації, є свідчення жінок, які стали жертвами нападу. Зазвичай у поліцейському відділку всі вони стверджують, що злочинець ніби з’явився нізвідки і зник в нікуди. Справді, ефект несподіванки – основна зброя вуличних нападників! Пошуки жертви – один із етапів нападу вуличних “хижаків”.
“У зоні ризику здебільшого неуважні, зосереджені на своїх ґаджетах чи на собі дівчата та жінки. Адже вони просто не бачать нічого навколо себе. Тоді вони виглядають невпевнено та беззахисно. А що це означає? Лише те, що вони будуть чудовою жертвою! А тому пораджу всім завжди бути на сторожі, а не занурюватись у свій світ”, – пояснює поліцейський Володимир Костомаха.
Після вистеження починається етап нападу. Загалом існує два види агресії нападника: фізична та психологічна. Фізична – це прямий конфлікт, коли людина іде, назвімо це так, “в лоб” на тебе: лізе до вас руками, збиває з ніг, відбирає щось у вас чи б’є.
Це такий собі класичний гоп-стоп. Водночас із вами можуть навіть не говорити. Просто взяли не своє і пішли.
Психологічна агресія – навпаки словесне залякування. До прикладу, фраза “віддавай сумку або заріжу” – це психологічна агресія. Тобто ніхто не збирається нікого чіпати, але сам факт погрози є. Найчастіше ці два типи агресії перетинаються – психологічний тиск переходить у фізичний.
“Насправді немає однозначного рецепту, як себе поводити у тій чи іншій ситуації. Адже вони бувають різні, свою роль у них відіграють усі фактори: і погода, і пора доби, і одяг жертви, і риси її характеру”, – розповідає Олександр Михальчук, керівник Львівської обласної федерації рукопашного бою.

Я жінка, а значить я актриса… 

Олександр Михальчук, який займається рукопашним боєм вже близько 23 років, зазначає, що це не лише спорт чи бойове мистецтво. Крім цього, це також велика підготовка до екстремальної ситуації. Бо більшість жінок, які стають головними героїнями таких інцидентів, обирають варіант приміряти на себе маску жертви. Для означення цієї проблеми навіть існує  визначення – комплекс жертви. Коли під час зустрічі з нападником жінка без зайвих слів просто віддає усі свої речі. Натомість співрозмовник радить обхитрувати свого кривдника.
“Моя порада усім жінкам, які опинилися у таких ситуаціях – просто залишайтесь жінками, включайте свою акторську майстерність. Підіграйте нападнику. До прикладу, інсценуйте напад паніки: плачте та просіть, щоб відпустив. А тоді шах і мат – грайте за правилами нападника та створіть той самий ефект несподіванки, про який вже згадувалось раніше. До прикладу, раптово підхопіть камінь і вдарте нападника. Або ж запхайте йому пальці в очі та втікайте чимдужче. Важливо пам’ятати: ви можете піддатись на тиск, але головне залишатись незламним всередині”, – акцентує тренер.
А от львів’янка Оксана Галушко теж згадує, як тато вчив її самооборони та казав, що варто використовувати усі підручні засоби, зокрема навіть власні підбори. Якщо нападник підійшов до вас ззаду, варто різко стати підбором йому на ногу, а потім ліктем поцілити у сонячне сплетіння. Після цього можна завдати вирішального удару, поціливши у ніс.
Чого не варто робити? Насамперед не ведіться на провокації та прохання кудись іти з нападником. Це теж метод психологічної агресії, адже часто саме його використовують злодії у людних місцях, щоб відвести вас у місце, де менше свідків. Натомість завжди потрібно підіймати галас та за першої можливості накивати п’ятами.
Як зазначає тренер, навчитися рукопашного бою та самооборони можна лише у спортивному залі, тому запрошує усіх охочих відвідати семінар зі самооборони, де він та його колеги вже докладно розкажуть, як не розгубитись під час зустрічі зі злодіями та іншими нападниками.

Навчитись основам самооборони за 10 годин!

Львівська обласна федерація рукопашного бою проводить набір на курс рукопашного бою для жінок, який відбуватиметься впродовж 1 – 2 лютого на базі федерації, що вул. Шевченка, 370-а.
“Ми хочемо навчити жінок протистояти психологічній та фізичній агресії, попереджати конфліктні ситуації та відмовитись від комплексу жертви. Програма заходу поєднує теоретичну і практичну частини”, – зазначають організатори.
Під час теоретичної частини заняття учасниці вивчать:
– психологічну готовність до застосування методів самозахисту на практиці;
– види агресії і як з нею працювати;
– поняття комплексу жертви;
– види страху та методи його опанування.
Під час практичної частини учасниці опанують:
– загальні поняття анатомії та фізіології;
– базові принципи самозахисту, які зможуть знадобитися у повсякденному житті;
– блокування та нанесення ударів;
– методи протидії різним видам атак;
– вивільнення від основних типів захватів;
– основи самостраховки;
– ази поведінки в партері;
– використання підручних засобів (парасолька, жіноча сумочка, ключі тощо).
Для проходження тренінгу учасницям знадобиться старий повсякденний (або спортивний) одяг – два комплекти, також верхній одяг (осіння/весняна) куртка, шарфи, шапки, рукавиці, парасольки, сумки, рюкзаки, вода та їжа.
Попередній запис за телефоном/Viber: (097) 708-97-15, Олександр.
Кількість місць для проходження семінару обмежена. Вартість навчання – 450 грн, а загальна тривалість курсу – десять годин:
1 лютого (субота) з 13.30 до 18.30 (з перервою);
2 лютого (неділя) з 11.00 до 16.00 (з перервою).

Олександр Михальчук, керівник Львівської обласної федерації рукопашного бою:
– Сьогодні група на семінар практично сформована. Вже близько двадцяти людей зголосилося на участь у ньому. Ще шістьох учасників я з радістю запрошую до нас. А навіть якщо бажання познайомитись із рукопашним боєм виявлять більше людей, тоді я вже задумаюсь, аби розпочати збирати ще один курс на семінар. Найімовірніше він відбудеться 8-9 лютого. Загалом обмежень щодо заняття рукопашним боєм немає. Головне мати бажання прийти на заняття. Найстаршій нашій вихованці було 64 роки. Їй вже було тяжко ходити, але вона мала велику мотивацію займатись. Вже під час тренування було помітно, що їй складно: піднімався тиск і самочуття було не дуже. Ми відправили її на медогляд. Після нього виявилось, що нашій спортсменці насправді було 69. Я почав з’ясовувати, для чого вона це робить. З’ясували, що її син був наркоманом, забирав у матері пенсію. Вона прийшла до нас, щоб навчитись самозахисту. Це лише маленька історія про мотивацію. Заняття з рукопашного бою допомагають не лише опанувати бойове мистецтво. Кожен учень знаходить для себе щось своє. До прикладу, одна художниця зізнавалась, що після занять починає краще малювати, бо сконцентровується.
Валерія Пітиляк, вихованка Львівської обласної федерації рукопашного бою:
– Колись я жила у гуртожитку, а моїм сусідом був хлопець, який займався рукопашним боєм. Спершу мені дуже сподобався сам стиль одягу цього бойового мистецтва – кімоно, пояс… Тоді почала дивитися відеозаписи боїв, поєдинків. Подобалось мені це шалено, але я дуже довго не могла наважитись піти на перше заняття. Чомусь здавалося, що це не дівчача справа. Але бажання перебороло усі сумніви. Я вирішила спробувати. Пішла на заняття, де була єдиною дівчиною серед хлопців. І скажу вам, що у цьому є своя перевага. Ти дуже швидко вчишся, бо не відволікаєшся. Ба більше, хлопці, які вже довше займалися цим видом спорту, допомагали мені, все було у дуже теплій атмосфері. Я більше року займаюсь рукопашним боєм і вже майже володію червоним поясом. Зі свого досвіду можу порівняти цей спорт із грою у шахи. Його суть не у тому, щоб дати комусь на горіхи. Це вміння аналізувати, передбачати крок суперника та швидко реагувати. Вміння захистити себе – це величезна перевага. Втім, відколи займаюсь рукопашним боєм, зі мною ще не траплялось якихось серйозних небезпечних ситуацій. Чомусь так є: коли опановуєш якісь вміння, їх потреба не стає такою нагальною. У випадку з рукопашним боєм всі небезпеки ніби зникнули (сміється). Але тепер я точно впевнена, що в разі небезпеки захищу себе чи своїх рідних. Це потрібне вміння, яке я раджу опанувати усім дівчатам і жінкам. Бо це насамперед велика впевненість у собі і в майбутньому.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8544 / 1.65MB / SQL:{query_count}