Як добровольцям отримати статус учасника бойових дій?

«Воював у 2014 році як доброволець в окремій зведеній штурмовій роті «Карпатська Січ». До цього часу офіційно підтвердження перебування в зоні АТО не маю. Не маю пільг і не можу отримати земельну ділянку. Із 1 січня офіційно добровольців мали би визнати. Уточніть, чи зможу я нині отримати посвідчення УБД, що для цього потрібно і куди звертатись?» Олег «Рижий», м. Львів

Христина Ковцун,
юристка, керівниця Юридичної клініки Школи права УКУ:
«Дійсно, із 1 січня 2020 року в Україні набув чинності закон №329-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання статусу та соціальних гарантій окремим особам з-поміж учасників антитерористичної операції». Відповідно до цього закону, члени добровольчих формувань, які брали участь у захисті незалежності та суверенітету України під час АТО і не увійшли до складу силових відомств, зможуть отримати офіційний статус УБД (учасник бойових дій). Однак статус УБД можуть отримати лише ті, хто брав участь у АТО. Нагадаю, що після ухвалення закону «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», АТО було припинено, натомість розпочалась Операція об'єднаних сил (ООС). Тобто добровольці, які брали участь в ООС, наразі отримати офіційний статус УБД не зможуть. Для того, щоб оформити статус, необхідно зібрати такі документи: довідку органів, які згідно із Законом України «Про боротьбу з тероризмом» визначені суб’єктами, які безпосередньо здійснюють боротьбу з тероризмом (СБУ, МВС, МО, ЦОВ згідно Закону) про період безпосереднього виконання особою бойових завдань в АТО; витяг з наказу АТЦ при СБУ про залучення особи до проведення АТО. Якщо такі документи відсутні, то необхідно надати нотаріально завірені свідчення не менш ніж трьох свідків із статусом «учасник бойових дій» або «особа з інвалідністю внаслідок війни».
Дещо простішою є процедура для добровольців, які отримали поранення: потрібно два свідчення свідків та медичні виписки, які підтверджують поранення.
Зазначу, що орган, який ухвалюватиме рішення про надання статусу – це Міжвідомча комісія при Міністерстві у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України.
Закон набув чинності з 1 січня. Однак отримання статусу – це процедура, яка регулюється підзаконним нормативно-правовим актом, що приймається на виконання закону. У цій ситуації це постанова Кабміну №413 від 20 серпня 2014 року, якою затверджено «Порядок надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в АТО, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення». До цієї постанови наразі не внесено змін, які передбачатимуть порядок надання статусу добровольцям згідно закону №329-IX. Тому поки що чекаємо на внесення змін до постанови і тоді вже на перші посвідчення.
Безкоштовну правову допомогу ветерани російсько-української війни можуть отримати у Юридичній клініці Школи права Українського католицького університету. До нас можна звертатись за телефоном (068) 453-72-81 та за адресою: вул. Свенціцького, 17 (каб. 127)».

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8827 / 1.55MB / SQL:{query_count}