Визначать, зважать і виміряють

У Львові на вулиці Князя Романа, 38 діє унікальний Музей метрології та вимірювальної техніки. Тут можна не лише переглянути експонати столітньої давності, а й провести учням і студентам цікаві інтерактивні уроки

фото: Олег Огородник (4)
“Львівська Пошта” продовжує цикл матеріалів “Скарби Львова” про найцікавіші музеї міста та області і таким чином долучається до їхньої промоції. Мета проста – аби львів’яни щонайбільше знали про свої музеї і захотіли їх відвідати.
Ми уже побували в Музеї іграшок, що на вул. Торгова, 15 (за оперним театром), на черзі Народний музей метрології та вимірювальної техніки при державному підприємстві “Львівський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації”.
Знати точний час, зважити цукерки, розрахувати відстань, виміряти температуру повітря, тіла або визначити, скільки кіловатів світла чи кубів води використано впродовж місяця – система мір супроводжує нас у житті чи не щодня, допомагаючи орієнтуватися в навколишньому світі, тобто жити, а також пізнавати і вдосконалювати цей світ.
Виявляється, у Львові є місце, де зібрані усі вимірювальні пристрої. Деяким експонатам більш ніж 100 років!
Різноманітні вимірювальні прилади від кінця минулого століття до сьогодення відтворює унікальна колекція Народного музею метрології та вимірювальної техніки. Музей унікальний тим, що не має аналогів в Україні!
Його експозиція налічує понад 860 експонатів, більшість з яких рідкісні. Тут можна знайти, побачити і навіть доторкнутися до цілої колекції терезів, ваг, гир, лічильників, мір об’ємів, еталонних об’єктів для перевірки точності приладів тощо. Не маєте змоги прийти особисто? Тоді відвідайте музей онлайн!

фото: photo-lviv.in.ua

Від історії до сучасності

Народний музей метрології та вимірювальної техніки був створений на громадських засадах при держпідприємстві “Львівстандартметрологія”. Його відкрили майже 35 років тому, наприкінці 1985-го, з нагоди 200-ліття державної метрологічної служби в Галичині. За внесок у розвиток українського музейництва та за справу національно-культурного відродження музею присвоїли звання народний.
До 1994 року музей містився на вул. Винниченка, 32. Зараз його можна відвідати на вул. Князя Романа, 38. Цікавою є сама будівля: вона історична, адже там колись жив Ян Лем – польський письменник, літописець подій в Україні другої половини XIX століття.
Сьогодні Музей метрології та вимірювальної техніки, зі слів його завідувача Ігоря Сидорка, є культурно-освітньою та науково-дослідною установою, завдання якої вивчення, збереження та пропаганда матеріальної культури суспільства в товарообміні та вимірюваннях.
Саме приміщення музею складається з кількох невеликих кімнат. Проте тут усе на своїх місцях – книги з метрології, наукові праці на полицях шаф, старовинні та сучасні еталони, робочі засоби вимірювань – всередині скляних тумб або просто на підлозі, фотографії та картини з описами – на стінах.
Експозиція музею розпланована за видами вимірювань, де показані засоби вимірювальної техніки минулих років вітчизняного та іноземного виробництва. Тут представлена і авіація, і медицина, і машино- та приладобудування, навіть харчова промисловість. Серед унікальних засобів Ігор Сидорко відзначає скляні тягарці різної ваги, плечову вагу (1884 р.), металевий спиртомір із накладними гирками (1915 р.), ампервольтметр (1891 р.), морський хронометр (1960 р), поршневий манометр (1850 р.) та багато інших приладів, які відрізняються габаритами і точністю вимірювання. Найстарішими експонатами серед засобів вимірювання маси є побутова вага 1884 року виготовлення. Такі ваги використовували в крамницях і на ринках. Також у експозиції присутні терези, якими можна здійснювати вимірювання до 0,01 міліграма.
“Ось це, наприклад, штангель-циркуль. Його довжина чотири метри! Щоби його підняти, знадобляться четверо чоловіків. Раніше ним робили замір коліс на локомотивному заводі. Сьогодні це робить електроніка, – розповідає завідувач музею. – А ось тут великі чавунні ваги. Щоправда, вони у нас не синьо-зелені, якими їх усі пам’ятають, а помальовані бронзовою фарбою. Поруч – перші електронні ваги 1986 року випуску. У них навіть є свій заводський номер – п’ятий. А це скляні гирі, які неможливо ні надпиляти, ні висвердлити в них отвір, щоби внести похибку у вимірювання маси”.
Привертає увагу й розмаїття лічильників для обліку води та газу 1939 року, навіть є унікальний електролічильник 1887 року випуску. В експозиції присутні вольт- і амперметри XIX – XX століть. Досить цікавими є кишеньковий вольтметр постійного струму 1900 року виготовлення, американський ампервольтметр 1891 року та угорський лічильник змінного струму, який до середини XX століття використовували у львівських квартирах. Що найцікавіше, більшість цих приладів у робочому стані.

Групові та індивідуальні екскурсії

За час існування Музею метрології та стандартизації його вже відвідали кілька десятків тисяч осіб. Лише торік їх було понад тисячу. Приходять сюди й закордонні делегації. Зокрема, музеєм цікавляться туристи з Польщі, Словенії, Австралії, Німеччини, США, Естонії, Греції, Туреччини та інших країн.
Що стосується львів’ян, то частими гостями музею є учні та студенти. Вже кілька років тут практикують проведення інтерактивних уроків.
Ігор Сидорко наголошує: відвідини музею є доброю допомогою при вивченні курсу стандартизації і метрології, який передбачений планами багатьох вищих та середніх навчальних закладів!
“Постійними відвідувачами музею є студенти Франкового вишу, Львівської політехніки, лісотехнічного університету, університету ветеринарної медицини імені Гжицького, екологічного коледжу аграрного університету, також учні багатьох львівських коледжів та шкіл, – запевняє співрозмовник. – У нашому музеї для школярів та студентів досить часто проводять інтегровані уроки. Наприклад, цікавим та незвичним був урок фізики та німецької мови на тему “Електровимірювальні прилади: особливості будови та застосування”, який не так давно тут провели для учнів гімназії імені Симоненка. Діти ненадовго мали змогу відчути себе науковцями – дослідниками розвитку вітчизняної науки і техніки”.
Аби привернути увагу відвідувачів, у музеї проводять групові та індивідуальні екскурсії, а також уже згадані тематичні заняття з історії метрології для студентів вишів, учнів спеціальних закладів загальної середньої освіти та школярів.
Крім того, побувати в Народному музеї метрології та вимірювальної техніки можна онлайн, зайшовши на:
• сторінку у фейсбуці
Музей працює на громадських засадах, тож вхід та екскурсія тут  безкоштовні! Унікальна колекція музею доступна для огляду щодня, окрім суботи та неділі, з 9.00 до 16.00.
Тел.: (032) 261 61 77;
(050) 105 80 87.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8369 / 1.6MB / SQL:{query_count}