“Лук і стріли – мій стимул до життя!”

Як лучництво допомогло львівським ветеранам знайти себе після війни та як можна підтримати їх сьогодні

Повернення українських військових додому – не кінець їхньої особистої боротьби. Після цього лише починається чи не найскладніший етап –  боротьба із самим собою. Не закритися в собі, повернутися до спокійного життя, соціалізуватися, знайшовши відповідний спосіб реабілітації…
Хтось знаходить розраду в розмовах із психологом, хтось поринає в мистецтво, хтось започатковує власну справу, а хтось починає займатися спортом.
Сьогодні піде мова про останніх – львівську команду лучників, ветеранів російсько-української війни. Її учасники не лише перебороли себе та проходять реабілітацію на тренуваннях, а й неодноразово представляли Україну на світових спортивних змаганнях для травмованих військовослужбовців “Ігри Нескорених”, які зініціював принц Гаррі у 2014 році. Хлопці та дівчата презентують нас на високому рівні – привозять додому лише “срібло” і “золото”! Реабілітація переросла в справу їхнього життя.
У 2020 році на весняні Ігри в Гаагу (Нідерланди) поїдуть 20 українців. Серед них і лучник зі Львова Сергій Калитюк. Та навіть у цій бочці меду знайшлася ложка дьогтю: хлопцям та дівчатам з команди нашого міста критично бракує професійного спортивного спорядження для тренувань і змагань. Ветерани шукають спонсорів і благодійників, які зможуть їм допомогти!
В чому особливість реабілітації завдяки стрільбі з лука, чи приділяють достатньо уваги цьому виду спорту в Україні, як можна допомогти львівській команді лучників, «Львівська Пошта» запитала безпосередньо у наших Нескорених.

Лучництво як стимул до життя

«Я повернувся з війни 2015 року. Після цього досить довго не наважувався реалізувати себе – зайнятися тим, чим займався до служби. Мовиться про легку атлетику. Я бачив оголошення про початок «Ігор Нескорених», але тоді не надав цьому значення. Були якісь інші клопоти, здавалося, що це не на часі», – розповідає Павло Лучків, боєць 24-ої механізованої бригади імені Короля Данила. А вже у червні 2019-го чоловік подав заявку на «Ігри Нескорених», попередньо проконсультувавшись із лікарями стосовно своєї участі. Ті сказали, що йому підійде або лучництво, або велоспорт. Співрозмовник обрав перше.
«Стрільба з лука сподобалася мені одразу ж після першого заняття. Повертався з тренувань із думкою «це воно»! Я відчував життя, відчував банальну радість. Навіть якщо на тренуваннях не завжди усе вдавалося – невелика біда. Я вчився жити і радіти з цього», – каже Павло Лучків.
Ветеран починав тренуватися з луком для початківців. Для участі в Іграх його було достатньо. Але, зі слів Лесі Шах, тренерки львівської команди, майстрині спорту міжнародного класу зі стрільби з лука та рекордсменки світу, кожен її підопічний розвиває свої здібності, стає справжнім спортсменом. Відповідно луки потрібно купувати більш професійні, а значить дорогі!
«Спершу я думав, що можна стріляти з будь-якого лука. Яка різниця? Лише з часом зрозумів, що це відіграє велику роль. Кожен професійний спортсмен-лучник має особисте спорядження, інакше бути не може!» – наголошує Павло Лучків.
Наразі у львівській команді п’ятеро лучників. Та лише два з них мають належне професійне спорядження. Інші тренуються за допомоги «загальних» луків, які видають тренери.
Тренерка розповідає: щоранку хлопці тренуються на дитячому спорядженні. І коли по обіді на заняття приходять діти, можливості займатися вже нема.
Тому сьогодні Павло Лучків кинув клич допомоги: на своїй сторінці у фейсбуці попросив допомогти із закупівлею обладнання. На комплект спортивного оснащення потрібно витратити від 600 до 1500 євро (залежить від виробника). Такі високі ціни можна пояснити тим, що Україна не виробляє цього спортивного спорядження. Відповідно його можна купити лише за кордоном.
«Однак не кожен лучник-ветеран може дозволити собі таку покупку. Навіть якщо спорядження це уже вживане. Водночас від його якості залежить влучність самого пострілу, і це дещо обмежує нас», – пояснює ветеран.

фото: Invictus Games

Львівські лучники – одні з найсильніших!

Україна долучилася до «Ігор Нескорених» у 2017 році. Тоді до національної збірної ввійшло 15 осіб, серед яких троє львів’ян. Зі слів Лесі Шах, перша участь львів’ян у цих Іграх була дуже вдалою – спортсмени привезли в Україну лише «золото» та «срібло».
«Мені насправді шкода, що ми не можемо представити світу всіх наших достойних спортсменів. А львівські лучники одні з найкращих! Утім відібрали лише Сергія Калитюка. Організатори кажуть, що цього року на змагання відбирали тих хлопців, які перебувають у найважчому психологічному стані. Та двадцятка, що поїде наступного року, складається саме з таких бійців», – каже тренерка.
Тож сьогодні львівським лучникам треба працювати над собою, удосконалювати свої вміння. Це їхнє основне завдання. Але знову постає питання спорядження. «Це ніби намагатися перемогти в перегонах на запорожці: неймовірно складно», – жартує Леся Шах.
Але додає, що українські спортсмени конкурентоспроможні в світі. Їх поважають і знають. А львівська збірна досить потужна! Леся Шах наголошує, що часто організатори Ігор апелюють до хлопців гарним гаслом «Кожен із вас уже переможець, бо переміг сам себе після війни!». Але ж окрім того, що наші хлопці є бійцями, тепер вони ще й спортсмени. А спортсменам важливі перемоги в змаганнях. Це результат їхньої щоденної праці.
«Минуло три роки, відколи ми беремо участь в Іграх. Сьогодні Київ здобув підтримку – їм дали луки. Те саме можна сказати про Одесу (щоправда, там допоміг благодійник). А про Львів забули… Недавно я вкотре запитувала в Оксани Коляди, міністерки у справах ветеранів, стосовно луків для львівських спортсменів. І у відповідь почула, що над цим питанням ще працюють. На цьому все наразі скінчилося», – розповідає тренерка.
На заклик Павла Лучкова відгукнулося дуже мало людей. А на листи-прохання, які чоловік розсилав концернам, які могли б допомогти, навіть не завжди відповідають.
«Із чим це пов’язане, не можу сказати точно. Думаю, що якби це був, до прикладу, футбол – реакція була б відчутнішою. Бо це примітивніший та звичний вид спорту і не потребує великих затрат. У нас немає спортивної культури. Так, у нас багато вболівальників перед екранами телевізорів, але цим усе й закінчується. А в спорті важлива підтримка», – резюмує Павло Лучків.
Допомогти львівським ветеранам реабілітуватися та знайти себе після війни можна через допис Павлові Лучкову у фейсбуці.
Леся Шах, тренерка, майстриня спорту міжнародного класу зі стрільби з лука, рекордсменка світу:
– Стрільба з лука – один із видів реабілітації, який працює дуже потужно. Це те, що витягує людей з дому. У мене є знайомий спортсмен на візку. Він уже два з половиною роки живе у санаторії: не хоче вертатися додому, щоб не «застрягти» там назавжди. Просто він має велику віру, що колись ще буде крокувати. Задля цього щодня займається спортом. Для наших лучників спорт – це стимул до життя. І якщо ми можемо їм допомогти, то чому б ні? У нас трапився один цікавий випадок. Був ветеран, який ходив із паличкою. Приходив до нас на тренування просто, щоб поговорити. Адже це такий собі ветеранський клуб. Там ми і говоримо, і сміємося, і стріляємо з лука. Тоді той ветеран пішов забирати стріли з цілі… без палички, самотужки. Ось вам і показник. Це і є реабілітація. Це стимул до руху вперед. А рух – це життя! Тож я дуже підтримую Павла і його ініціативу. Він горить цим бажанням – знайти спорядження для тренувань, як то кажуть, стукає у кожні двері. І я вірю, що вони йому відчиняться!
Сергій Шимчак, боєць, учасник Національних змагань «Ігри Нескорених – 2019», виборов «золото» в командних змаганнях зі стрільби з лука на «Іграх Нескорених» у Сіднеї в 2018 році:
– Я захищав нашу землю у 2014 – 2015 роках. На війні отримав рідкісне захворювання – синдром Гієна – Барре (імунітет сприймає тіло як чуже і починає його знищувати. – «Львівська Пошта»). Вже у 2017 році я вирішив спробувати свої сили на «Іграх нескорених», щоправда, не в стрільбі з лука, а в інших видах спорту. Наступного року вже стріляв з лука. І це мене затягнуло! Що я відчуваю у момент пострілу? Я ніби відключаюся. Не знаю, як це називається в психології, але для мене це стан абсолютного спокою. Крім того, це не просто заняття чи тренування, а перш за все реабілітація через спілкування з побратимами та посестрами, які отримали травми. Тобто це цілий комплекс – і психологічне, і фізичне відновлення. Однак у стрільби з лука є один недолік – це досить дорого. Це технічний вид спорту, який потребує якісного оснащення. На жаль, сьогодні його мають одиниці… Пересічний ветеран просто не може собі дозволити такої покупки, навіть якщо мовиться про вживані лук та стріли. Це наша проблема… Не знаю, чому сьогодні в Україні, зокрема у Львові, мало хто звертає увагу на такий крутий вид спорту, як стрільба з лука. Я впевнений, що якби це робили, ми показували б доволі серйозні результати, тим паче що у нас є люди, які мають до цього здібності, зокрема той самий Павло Лучків. Але знову ж таки бракує оснащення. Є потенціал, та нема можливості…
Олександр Заставський, ветеран Третього батальйону територіальної оборони Львова «Воля», учасник Національних змагань «Ігри Нескорених – 2019»:
– Після звільнення з лав Збройних сил 2015 року я почав проходити курси реабілітації. На сході отримав поранення, зокрема контузію та осколкове поранення коліна. Чесно кажучи, реабілітація у госпіталях не сповна допомагала мені. Тоді побратим Сергій Шимчак запропонував спробувати зайнятися спортом. Я дослухався до його поради – обрав стрільбу з лука. Майже три місяці не міг до кінця зрозуміти, подобається мені це чи ні, але й далі займався. З часом зрадів, що не покинув цієї ідеї. Заняття почали давати плоди. Стрільба з лука допомогла мені вирівняти хребет, бо мав певні проблеми з цим. Ба більше, відчув психологічну реабілітацію. Стрільба – це перш за все зосередження. На заняттях я зосереджувався, здавалося б, на тому, щоб точно прицілитись або ж стати в правильну позицію. Та насправді найголовніше те, що я зосереджував свої думки на чомусь одному, головному. Все зайве залишалося десь далеко. Сьогодні стрільбою з лука цікавиться набагато більше людей, зокрема українських ветеранів, аніж три роки тому. Про це свідчить навіть той факт, що цього року на відборі «Ігор Нескорених» у Києві відбувся конкурс між більш ніж 200 лучниками! Це досить багато. Спорт – узагалі чудовий вид реабілітації. Є багато хлопців, які знайшли себе у велоспорті або плаванні. Я ж після війни знайшов себе у стрільбі з лука! Хочеться, щоб у нашій країні це розуміли і підтримували!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7747 / 1.67MB / SQL:{query_count}