Головна ялинка Львова: акцент на освітленні

Відколи на Галичині прикрашали ялинки, якою була головна красуня міста Лева останніми роками та де у середмісті встановили незвичайну арт-ялинку

Уже сьогодні о 18.00 на площі перед оперним театром запалили вогні на головній новорічній ялинці міста. Висота цьогорічної живої красуні складає 17,5 метрів. Як і минулі два роки, ялинку місту віддали безкоштовно. Дерево півстоліття росло на території одного із заводів.
Управління культури Львівської міськради інформувало, що цього року дерево особливе. Його не прикрашали іграшками, а зробили акцент на освітленні. «Цьогорічна ялинка має особливість – блакитний колір, тому що під час прикрашання ми зробили акцент на освітленні», – наголосили в управлінні.
У день відкриття ялинки на львів’ян та гостей міста чекає святкова програма: урочисте передання пластунами Вифлеємського вогню миру громаді міста, а також святковий концерт Соломії Чубай у супроводі гурту «Джалапіта».
Встановлення ялинки вдома чи головного новорічного дерева у місті стало для українців особливо трепетним і важливим етапом зимових свят. Люди підбирають найкращі ялинкові прикраси для свого домашнього деревця, а місто готує для львів’ян цілу програму атракцій у день відкриття ялинки.
«Львівська Пошта» поцікавилась у експертів, як така традиція зароджувалась та укорінювалась у Львові, а також згадала, яким було головне новорічне дерево впродовж останніх років!
Також ви дізнаєтесь, де цього року у Львові розмістили незвичайну арт-ялинку, яка має на меті заохотити людей до відвідування мистецьких галерей.

Ялинку перед оперним… ставили завжди?

Першу письмову згадку про традицію прикрашання ялинки знайдено в хроніці міста Штрансбург 1605 року. Власне, з часом цей звичай перейняла й Польща, зокрема й Галичина. Адже перші новорічні ялинки на наших теренах почали встановлювати в ХІХ столітті.
Тоді люди прикрашали ялинки відповідно до своїх статків. Багатші могли дозволити собі придбати витончені європейські новорічні прикраси. Родини середнього достатку прикрашали ялинку яблуками, горіхами у фользі чи саморобними прикрасами зі соломи. Всі вони, до слова, сьогодні є трендами новорічних екоприкрас.
З приходом радянської влади на терени Галичини ялинку заборонили як звичай релігійний і буржуазний.
Окрім того, як розповідав «Львівській Пошті» львовознавець Ілько Лемко, за радянських часів ялинка була яблуком розбрату. Справжні українці, на відміну від громадян Радянського Союзу, ставили її на Різдво. А решта містян, так би мовити, приїжджих і прорадянських, встановлювали її у своїх домівках 31 грудня і зустрічали з ялинкою лише Новий рік.
«Одразу ж після святкування Нового року, десь до 4 січня, ялинки намагалися повикидати. Це неспроста: тих людей, які б їх залишили, було би легко звинуватити у святкуванні ворожого свята – Різдва. Тому громадяни Союзу дуже дивувалися, чому це українці ставлять ялинку лише з 6 на 7 січня. Не могли зрозуміти: як так, що «Новий год встрєчают без йолкі». Цікаво, що викинуті ялинки були гарними і свіжими. Хлопчаки зметикували і робили бізнес – продавали їх двічі: спершу на Новий рік, а потім збирали на смітниках і перепродували на Різдво», – розповідає Ілько Лемко.
З його слів, згодом, поступово, уже і західні українці почали ставити ялинку на Новий рік – 31 грудня. Але не можна казати, що всі, адже і зараз є чимало містян, які ставлять ялинку лише на Різдво – 6 січня.
Як відомо, головну ялинку міста встановлюють напередодні Дня святого Миколая на площі перед оперним театром. Втім, що цікаво, таке місце їй відводилось не завжди. У 60-ті роки міську ялинку Львова ставили на площі, де зараз пам’ятник Шевченку. Згодом радянська влада звеліла ставити ялинку біля входу в парк культури імені Богдана Хмельницького. Чому? Бо поблизу було КДБ, куди приводили людей, які наважувались колядувати біля ялинки.
Встановлювати ялинку у центрі, перед оперним театром, почали у 90-х роках. Ба більше, тоді почали встановлювати міського дідуха, що раніше було цілковито сільською традицією.

Вісім вборів львівської ялинки

Для усіх львів’ян у період новорічних та різдвяних свят характерною є розмова, коли один питає в іншого, як йому цьогорічна ялинка. Тому щороку місто старається здивувати нас новаціями у прикрашанні головного святкового дерева. Щоправда, в усі роки лишається щось незмінне – ялинка жива. Декому це до вподоби, інші запевняють, що було би краще, якби не доводилось щороку зрубувати довголітнє дерево.
Утім, сьогодні «Львівська Пошта» згадає, якими були зелені красуні впродовж останніх восьми років, у скільки вони обходились Львову, звідки їх привозили та які прикраси обирали.
У 2010 році головна ялинка сягала 18 метрів і коштувала місту три тисячі гривень. Ялинку привезли із Рудного, а головними прикрасами були іграшки у формі великих цукерок. Доповнювали картину червоно-сині гірлянди.
А вже 2011 року особливістю ялинки стали спеціальні металеві конструкції – янголи, яких розробили у Ватикані. Саме дерево знайшли у Пустомитах. А його висота сягала 19,5 метрів.
У 2012 році місто здивувало: ялинку прикрасили 200 автентичними яворівськими іграшками від народних майстрів Остапа Сойки та Оксани Когут. На це, а також охорону дерева, з міського бюджету виділили 55,5 тис. грн.
Центральну новорічну ялинку 2013 року, яку знову прикрасили дерев’яними іграшками яворівських майстрів, доповнили прикраси ручної роботи від учнів художньої школи ім. О. Новаківського. Крім цього, на головній львівській красуні з’явилось 40 нових синьо-жовтих ліхтариків, українські герби-тризуби та символи Євросоюзу.
Наступного 2014 року мерія постала перед питанням, чи доречно проводити святкові урочистості з огляду на події в Україні. Та все ж ялинку поставили. Тоді це було 17-метрове дерево, яке привезли з Дрогобицького лісгоспу. Відкриття ялинки відбулося за участі міського голови та дітей із Криму і Донбасу, – інформує Дивись.info.
2015 року новорічна ялинка Львова сягала майже 20 метрів. Її привезли з Дрогобицького лісництва. Засяяла ялинка жовто-блакитними кольорами. З бюджету тоді витратили 50 тис. грн.
На наступний 2016 рік ялинку знайшли в лісництві біля села Опака, що  неподалік селища Східниця. Прикрасили новорічне дерево минулорічними іграшками. Особливістю цього року стала ілюмінація, яку оновили і зробили  подібною до вуличного освітлення. На новорічне дерево витратили 211 тис. грн.
У 2017 році ялинку місту подарувала мешканка селища Брюховичі. Тоді місто вирішило прикрасити дерево у європейському стилі: відмовилось від іграшок і використовувати виключно гірлянди. Для ялинки заввишки 18 метрів закупили восьмикілометрову гірлянду жовтого кольору з-за кордону.  А доповнили картину встановленими декоративними подарунками.
Минулого 2018 року перед оперним театром встановили дерево заввишки майже 20 метрів. Його львів’янам знову ж таки подарували. Ялинка прикрасили святковими гірляндами, які минулого року придбали для Львова.

фото: Олег Лядик

Незвичайна арт-ялинка

Нещодавно на подвір’ї львівського Палацу Потоцьких з’явилась незвичайна ялинка у вигляді янгола. Деревце є гідом творами мистецтва, адже «спідниця» ялинки прикрашена не звичайними іграшками, а фрагментами з картин, які зберігаються у фондах Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького.
Ідея створення такої ялинки з’явилась у спільній праці товариства «Компаньойнки і Компанія», екскурсійного бюро Pro Lviv with love, ГО  «Друзі Галереї» та Львівської національної галереї ім. Бориса Возницького.
«Ми починали з проводження екскурсій Львовом. Але вони були не звичайні, а з мистецьким нахилом. Коли здобули безвіз, то наша компанія присвятила майже весь рік мистецьким мандрівкам світом. Знайомились із мистецтвом Леонардо да Вінчі у Парижі чи Рембрандта в Амстердамі. Хотілося зробити щось мистецьке і для свого міста, щоб пропагувати підтримку та розвиток культури тут», – розповідає Ірина Хмарська, засновниця компанії Pro Lviv with love.
Цьогорічна арт-ялинка – це конструкція з металу, задекорована гілками хвої, гірляндами тощо у вигляді розкішної сукні вельможної пані. Вартість реалізації цього проєкту склала 75 тис. грн. Із коштами на реалізацію проєкту організаторам допомогли небайдужі львів’яни.
Протягом підготовки до встановлення ялинки-янгола організатори проводили благодійні тематичні екскурсій з Соломією Трильовською, лекції з Оксаною Бобошко-Вандерховен, а також запрошували львів’ян взяти участь у зустрічі «Межа року» за участі молодого піаніста Тимофія Жерєбцова.
Вартість таких корисних та приємних зустрічей коливалась від 250 до 1000 грн. Втім, можна було допомогти справі й інакше: внести кошти, які самі вважаєте за потрібне, або ж допомогти у самій підготовці (декорацій, гірлянд, транспортуванні ялинки).
Спільними зусиллями організатори та львів’яни створили арт-ялинку! Подивитися на цьогорічну окрасу подвір’я Палацу Потоцьких можна до 19 січня 2020 року.
«Ця ялинка – насамперед подарунок для львів’ян. Ми хочемо, щоб вони почали цінувати те, що вони мають. Мовиться, зокрема, й про Національну галерею імені Бориса Возницького. Ми хочемо, щоб люди, розглядаючи картини-прикраси нашої ялинки, проявляли цікавість й відвідували саму галерею, адже там є на що подивитись!
Культура – це те, що колишні покоління передають у спадок нащадкам. І це те, що нащадки переосмислюють і творять відповідно до цінностей сьогоднішнього світу. Україну намагались розвалити, знищуючи культуру. А ми звертаємось до культури, щоб об’єднатися і перемогти», – резюмує Ірина Хмарська.

Програма зимових святкувань у Львові

«Львівська Пошта» пропонує ознайомитися з офіційною програмою відзначення різдвяних свят у Львові. Обирайте ті, що вам до вподоби!

19 грудня, четвер

О 16.00 відбудеться перегляд мюзиклу-казки «Дударик & Пригода Святого Миколая» у ЛКП «Культурно-освітній центр ім. О. Довженка» (просп. Червоної Калини, 81).
Цього ж дня о 19.00 відбудеться концерт «Різдвяна органна музика» у Львівському будинку органної та камерної музики (вул. Степана Бандери, 8).

20 грудня, п’ятниця

Об 11.00 та 14.00 матимете змогу переглянути виставу «Дорога до Різдва» у Першому українському театрі для дітей та юнацтва (вул. Академіка Гнатюка, 11).

21 грудня, субота

Об 12.00 та 15.00 цю ж виставу «Дорога до Різдва» представлять у Першому українському театрі для дітей та юнацтва (вул. Академіка Гнатюка, 11).
А о 21.00 відбудеться концерт «Вечір Різдвяної Класики. Львів» у Львівському будинку органної та камерної музики (вул. Степана Бандери, 8).

22 грудня, неділя

Цього дня о 18.00 львів’ян запрошують на концерт «Різдвяна Симфонія» до Львівської обласної філармонії (вул. Чайковського, 7).

24 грудня, вівторок

О 18.00 розпочнеться відкриття головної різдвяної шопки біля міської ратуші за участі Львівського муніципального театрального, художньо-дослідницького та освітнього центру «Слово і голос».
О 19.00 на головній сцені біля Львівського національного академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької виступатиме Наталія Половинка разом із Львівським муніципальним театральним, художньо-дослідницьким та освітнім центром «Слово і голос». 
А уже о 19.30 ви матимете можливість разом із усією родиною насолодитися сольним різдвяним концертом Павла Табакова «Мирне Різдво».

25 грудня, середа

О 16.00 відбудеться концерт «Christmas по-львівськи» у приміщенні Львівської обласної філармонії (вул. Чайковського, 7).
А вже о 18.00 ви зможете поспостерігати за різдвяною містерією «Нова Коляда» у ЛКП «Культурно-освітній центр Довженка», що на просп. Червоної Калини, 81.

26 грудня, четвер

Об 18.00 можна відвідати музичну комедію «Різдвяна ніч» у Національному академічному українському драматичному театрі ім. Марії Заньковецької (вул. Лесі Українки, 1).
Цього ж дня о 19.00 буде концерт «Світове Різдво» у Національному академічному театрі опери та балету ім. Соломії Крушельницької, що на просп. Свободи, 28.

27 грудня, п’ятниця

О 18.00 повториться музична комедія «Різдвяна ніч» у Національному академічному українському драматичному театрі ім. Марії Заньковецької (вул. Лесі Українки, 1).

29 грудня, неділя

О 17.00 відвідайте концерт «Коляди. Дитячий духовий Оркестр» у Львівському будинку органної та камерної музики (вул. Степана Бандери, 8).

31 грудня, вівторок

О 15.00 містян запрошують на концерт «Новий рік в Органному залі» до Львівського будинку органної та камерної музики (вул. Степана Бандери, 8).
А о 22.30 відбудеться святковий новорічний концерт за участі гуртів «Троєзілля», DykoBrass та «Шосте чуття». Дійство буде на площі перед Львівським національним академічним театром опери та балету ім. Соломії Крушельницької (просп. Свободи, 28).

5 січня, неділя

О 19.00 відбудеться концерт «Сонати під Різдво. Смовж і Баришевський» у Львівському будинку органної та камерної музики (вул. Степана Бандери, 8).

6 січня, понеділок

О 12.00 львів’ян запрошують на відкриття різдвяного дідуха за участі ЛМХ «Гомін» та Львівського муніципального театрального, художньо-дослідницького та освітнього центру «Слово і голос».

7 січня, вівторок

О 12.00 організують розважальну програму із майстер-класами та читаннями різдвяних казок «Різдво у Гаю». Охочих запрошують у Музей народної архітектури та побуту ім. Климентія Шептицького (вул. Чернеча Гора, 1).
Цього ж дня о 18.00 відбудеться різдвяний концерт за участі гуртів «Торбан», «ягОди» та Rосkоkо на площі перед Львівським національним академічним театром опери та балету ім. Соломії Крушельницької (просп. Свободи, 28).

8 січня, середа

О 12.00 розпочнеться розважальна програма із майстер-класами та читаннями різдвяних казок «Різдво у Гаю» у Музеї народної архітектури та побуду ім. Климентія Шептицького (вул. Чернеча Гора, 1).
А о 12.30 стартує фестиваль «Спалах різдвяної звізди» та відбудеться святкова хода звіздарів на площі перед Львівським національним академічним театром опери та балету ім. Соломії Крушельницької (просп. Свободи, 28).
Цього ж дня о 16.00 буде можливість відвідати музично-театралізоване дійство «Ритми Різдва» у Національному драматичному театрі ім. Марії Заньковецької (вул. Лесі Українки, 1).

9 січня, четвер

Цього дня о 16.00 містян запрошують на концерт «Казка на білих лапах» до Національного академічного українського драматичного театру ім. Марії Заньковецької (вул. Лесі Українки, 1).

12 січня, неділя

О 19.00 відбудеться концерт різдвяних саундтреків The Sounds of Christmas у Львівському академічному драматичному театрі ім. Лесі Українки (вул. Городоцька, 36).

15 січня, середа

О 19.00 буде концерт «Коляда з Тетяною Ціхоцькою» у ЛКП «Культурно-освітній центр ім. О. Довженка», що на проспекті Червоної Калини, 81.

26 січня, неділя

Цього дня о 18.00 відбудеться завершальний диво-концерт «По Різдву» у ЛКП «Культурно-освітній центр ім. О. Довженка», що на просп. Червоної Калини, 81.

Соломія Трильовська, екскурсоводка:
– Сукня ялинки-янгола, яка стоїть перед Палацом Потоцьких у Львові, прикрашена відомими картинами нашої Львівської галереї мистецтв. Це дуже гарна ідея, спрямована на популяризацію мистецтва серед львів’ян. Адже у нашій галереї дійсно є на що подивитись! Сьогодні мешканці Львова майже не ходять ні у музеї, ні у галереї. Більшість із них навіть не знають цих найвідоміших картин, які зберігаються у їхньому рідному місті. Якщо ви зайдете у будь-який музей у будній день, споглядатимете сумну картину: в залі буде лише кілька відвідувачів. Частіше це навіть не львів’яни, а туристи, які, до слова, подекуди навіть краще ознайомлені з українським мистецтвом, ніж ми самі! Під час різдвяних свят люди більше проводять часу разом, навіть банально виходять на прогулянку. Ця арт-ялинка зможе привернути їхню увагу. І, можливо, дехто з них дійсно зацікавиться і відвідає й саму галерею. Це гарний задум, я вірю, що він допоможе донести до усіх людей, а найголовніше до львів’ян, що нам є що показати і на що подивитись!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7724 / 1.74MB / SQL:{query_count}