Громадський бюджет Львова: що реалізуємо у 2020-ому?

Понад 42 мільйони гривень із міського бюджету скерують на великі та малі проєкти. Цьогоріч містяни побили рекорд за активністю!

Ось і добігло до кінця голосування за проєкти Громадського бюджету Львова. Цього року львів’яни на гідному рівні проявили свою активність, креативність, ініціативність та небайдужість. Кількість відданих голосів становить понад 103 тисячі! Це приблизно 17% від загальної кількості виборців Львова. А в порівнянні з минулим роком цей показник є на 50% більшим та став новим рекордом для міста! Відтак, у 2020 році за кошти міського бюджету планують реалізувати понад 50 проєктів-переможців, на які виділять понад 42 млн грн. 40% цих коштів використають для втілення великих проєктів та 60% – для малих.
Таким гарним результатам, безумовно, варто завдячувати самим львів’янам, які голосували. Втім, частину лаврів варто віддати і місту, яке цього року удосконалило систему відбору переможців Громадського бюджету, який, до слова, відбувся уже вчетверте!
«Маємо новий рекорд – 103 726 львів’ян взяли участь у голосуванні за проєкти Громадського бюджету Львова. Дякуємо усім, хто знайшов час та проголосував! Ваша довіра та активність надихають! Тепер маємо якісно реалізувати кожен проєкт, який отримав підтримку львів’ян», – підсумував   міський голова Львова Андрій Садовий.
«Львівська Пошта» підбиває підсумки Громадського бюджету 2020 та розповідає, які новації цьогорічної ініціативи та чому допомогли учасникам. Також на наших шпальтах – історії боротьби ініціаторів проєктів-переможців.

«Містянам подобається впливати на розвиток Львова!»

Громадський бюджет надає можливість кожному жителю брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів для покращення міста або голосування за них. Тобто, подаючи проєкт, ви зголошуєтесь взяти участь у конкурсі. А після перемоги в голосуванні спостерігаєте за тим, як вашу ідею реалізують за кошт міста.
І якщо здобути перемогу раніше було дещо складно, адже існувало декілька категорій, на які поділяли проєкти, сьогодні таких категорій лише дві  – «Освітні та медичні» та «Інші» проєкти. Зі слів учасників перегонів, така система значно полегшила їм життя, адже рейтинги існували лише для двох категорій.
«Через ажіотаж із голосуванням за освітні проєкти у попередні роки ми трохи змінили систему відбору. Цього року під час вибору переможців була певна квота: принаймні 40% проєктів не мали стосуватись освітньої та медичної тематики. Тому шанс на втілення своїх ідей мали й автори інших проєктів. Окрім цього, ми підняли фінансування малих проєктів від 500 тис. до 600 тис. гривень. Також зменшили кількість підписів на підтримку малих проєктів від 25 до 15, щоби було простіше їх подавати. І, можливо, навіть це дало свої плоди», – каже Орест Файфурка, заступник начальника управління, начальник відділу громадського партнерства управління «Секретаріат ради» Львівської міської ради.
Зі слів співрозмовника, цьогорічна кількість учасників (а було зареєстровано близько 200 проєктів) свідчить про те, що до Громадського бюджету є довіра. Львів’яни бачать результати попередніх років – проєкти-переможці дійсно втілюють у життя. Нагадаємо, за попередні три роки львів’яни подали понад 159 проєктів, з яких сьогодні, реалізовано 141.
«Це певна тенденція – людям подобається приймати рішення і впливати на розвиток міста, у якому вони живуть. Ми бачимо, скільки було в соцмережах, на вулиці, в різних середовищах розмов про проєкти. Я бачив цілу низку відеороликів, де люди об’єднувалися, щоб агітувати інших голосувати через YouTube чи соцмережі. Усіх об’єднувало бажання вдосконалити своє місто», – розповів начальник управління «Секретаріат ради» Юрій Лукашевський.
«Дякую, львів’янам за участь та довіру, авторам проєктів – за фантастичну залученість, креатив і наснагу. Працівникам відділу громадського партнерства – за якісну організацію процесу, волонтерам – за допомогу, Socialboost – за класну платформу для голосування, Приватбанку – за можливість голосувати через термінали, департаменту адміністративних послуг – за створення умов для голосування у ЦНАПах та принципову позицію у подоланні труднощів, міському голові та депутатському корпусу – за незмінну підтримку цієї ініціативи, колегам з іншим управлінь – за якісну реалізацію проектів попередніх років, Львівелектротрансу, Львівводоканалу, АТП1, ТРЦ, журналістам та партнерам – за промоцію. Вітаю переможців! Попереду багато праці», – акцентує Юрій Лукашевський.
Після оголошення результатів на переможців чекає ще один важливий етап. Впродовж двох тижнів відбудеться спільне засідання двох комісій Львівської міськради (законності й бюджетної), на якому представлять результати конкурсу. Далі – управління «Секретаріат ради» підготує проєкт ухвали на сесію міської ради, на якій затвердять перелік тих проєктів, що будуть реалізовані у місті в 2020 році.

Проєкти-переможці: хто у списку

Упродовж 2020 року будуть втілювати в життя п’ять великих проєктів (фінансування від 600 тис. до 3 млн грн) та більше ніж 45 малих (від 50 до 600 тис. грн).
Абсолютним лідером голосування став великий проєкт, який набрав близько семи тисяч голосів. А стосується він пологового відділення на вулиці Рапопорта, 8 – там закуплять діагностичне обладнання. «Майже 7 тисяч  голосів, першість у рейтингу серед великих громадських проєктів міста. Львів’яни, а це все завдяки вам! Як автор, не можу натішитись результатом, адже ми разом довели, що саме ці проєкти потрібні громаді, а в першу чергу – нашим маленьким львів‘янам та їх матусям. Висловлюю щиру подяку кожному, хто віддав свій голос. Мрія колективу пологового будинку, що на Рапоппорта, 8, найближчим часом здійсниться. Нехай народжуються здорові українці, нехай ростуть здорові діти, а ми спільними зусиллями створюємо найкращі умови для них! Дякую своїй команді, друзям та колективу пологового за наполегливість та злагодженість у досягненні результату», – зазначив Віталій Свіщов, депутат Львівської міськради.
Ще три великих проєкти також стосуються шкіл, бо саме ці дві категорії завжди користувалися увагою мешканців Львова. Так, у школі №30 п’ять тисяч людей підтримали ідею створити зону для відпочинку та навчання з футбольним полем, баскетбольним та волейбольним майданчиками, тренажерами та ін.
А у школі №29, що у Винниках, завдяки чотирьом тисячам голосів відремонтують харчоблок. Цікавинкою цього року став проєкт музичної школи №2. За три млн грн там придбають унікальний  музичний інструмент – маримбу. Цю ідею підтримали 2,7 тис. людей. 
До п’ятірки переможців серед великих проєктів, з кількістю голосів три тисячі, ввійшло встановлення відеоспостереження у трьох мікрорайонах Шевченківського району: Рясне-1, Рясне-2 та Кам’янці. Це дозволить зменшити криміногенну ситуацію у цих мікрорайонах. 
Стосовно малих проєктів, майже у кожному районі міста було близько семи переможців. Зокрема, у Галицькому районі оновлять інвентар у музичній школі №2, де 1,6 тис. людей сприяли тому, щоб дітям закупили бандури. А також понад тисяча львів’ян проголосували за закупівлю апарату для обробки інструментів для 4-тої міської клінічної лікарні. 
Також жителі Галицького району попіклувались про благоустрій територій, а тому біля двох шкіл (№9 та №34) встановлять нові огорожі, а у школі №87 відремонтують харчоблок. Окрім цього, сквер на перетині площа Данила Галицького та вул. Вічева озеленять, замінять покриття старих доріжок, встановлять лавки. На вул. Снопківська також відремонтують дорогу до відпочинкової зони «сквер скульптур».
Франківський район також не пасе задніх та має сім переможців, п’ять з яких спрямовані на облаштування території: мешканці вул. Княгині Ольги, 122 – 122-а вже давно хотіли розширити занадто вузьку пішохідну доріжку, а їх сусіди з боку вул. Коновальця відремонтують вхід у парк «Піскові озера», який не проводили близько 40 років. Так само облагородять парк «Горіховий гай»: замостять пішохідні доріжки бруківкою, встановлять лавки, урни для сміття, вуличне освітлення, а також тенісний стіл.
 
 Проєкт №176 «Khotkevych Space»
Ще три проєкти стосуються шкіл: для ліцею №46 придбають нове обладнання для їдальні, а у 36-ій з’являться особисті шафки для зберігання одягу дітей; територію «Школи радості» замостять бруківкою. А крім цього, у дитсадку №37 проведуть ремонт з гідроізоляцією фундаменту будівлі.
«Наш ліцей – старожил. Він функціонує з 1974 року, тобто йому вже 45. Зрозуміло, що кухонне обладнання – не з нового, його не змінювали від початку заснування школи. А харчування дітей у їдальні – пріоритетне для нас питання. Чому? Бо це здоров’я дітей! Наш навчальний заклад нараховує 1123 учні. Така кількість вимагає ефективного використання часу для приготування здорової їжі. Посуд миється руками працівників. За 30 хвилин  потрібно помити 350 тарілок і виделок. Якість миття посуду можна вважати сумнівною через брак часу на прожарювання. Ці два фактори: старе обладнання та брак часу, унеможливлюють створення належних умов для правильного харчування. Тому ми й хочемо модернізувати кухонне обладнання», – розповідає Роман Балаш, директор ліцею №46 ім. В’ячеслава Чорновола.
У Личаківському районі облаштують громадський простір перед церквою св. Покрови. Там планують проводити концерти та кінопокази просто неба. На вул. Козланюка оновлять пошкоджені та аварійні елементи на дитячому майданчику. Щодо шкіл Личаківського району, то у ліцеї «Львівський» відремонтують харчоблок, а у школі №7 оновлять кабінет трудового навчання, де у дівчат буде можливість куховарити.
У Залізничному районі зосередили увагу на організації громадських просторів: на вул. Вигоди, 60 – 62 облаштують сучасну ігрову зону для дітей та відновлять дитячий майданчик на вул. Яворницького. Завершать розпочату роботу і у сквері, що на вул. Кульчицької, 18. Облаштують території школи №67 та ліцеїв №15 та №75, де облаштують територію для учнів.
Сихівський район вирізнився – там облаштують місце, куди львів’яни зможуть принести відходи та правильно їх сортувати. Нову сортувальню облаштують на вул. Панаса Мирного, що на Новому Львові. Окрім цього, на деяких вулицях встановлять відеоспостереження.
 
 Проєкт №151 «БіоХаб»
У Шевченківському районі львів’яни підтримали ідею Віктора Бобика придбати інкубатор для передчасно народжених для міської дитячої лікарні на вул. Пилипа Орлика, 4 (проєкт №36). Зокрема щорічно в відділенні патології новонароджених лікується близько 800 дітей, більшість потребує використання інкубатора. Наявне у лікарні обладнання використовується десятки років, тому потребує частого  ремонту. Відповідно до нормативів, відділенню неабияк необхідне оновлення обладнання – придбати три кувези. Ціна питання – понад 590 тис. грн.
У цьому ж районі на вул. Джона Леннона оновлять сквер – вимостять бруківкою портрет Джона Леннона. Також серед переможців у Шевченківському районі – проекти «БіоХаб» та «Khotkevych Space». Перший – стосується відкриття сучасного кабінету біології в ліцеї №81. А в межах другого – у Палаці культури ім. Гната Хоткевича облаштують інноваційний мультифункціональний громадський простір із бібліотекою та сучасною конференц-залою. А в мікрорайоні Рясне запустять важливий проєкт – облаштують інклюзивний дитячий майданчик.

Олександра Онишкевич, в. о. керівниці Палацу культури ім. Гната Хоткевича:
– Ми з нашою командою щиро радіємо, що ми у списку проєктів-переможців у Шевченківському районі! Вже понад рік у палаці Гната Хоткевича працює нова команда, яка і стала ініціатором участі у Громадському бюджеті. Ми з колегами розробляємо Стратегію розвитку до 2025 року, та розпочали з малого – проєкту №176 «Khotkevych Space». Бо площа самого палацу дуже велика – близько чотирьох тисяч квадратних метрів. У межах Громадського бюджету2020, мовиться про малий зал – приміщення площею близько 90 квадратних метрів. Раніше його часто використовували як роздягальню, рідше – проводили там лекції чи конференції. Ремонт там уже давненький – востаннє його проводили у 90-х роках. З того часу він уже пережив затоплення даху, після чого на стелі залишились своєрідні «малюнки». Та крім цього, сам палац має цікаву історію, 1934 року там була бібліотека. Тому ми вирішили осучаснити цю маленьку частину його території, вдихнути в цей зал друге життя і водночас поновити давню історію палацу – створити сучасну бібліотеку, де, до слова, буде вже модна функція буккросингу. Окрім цього, хочемо створити мультифункціональний та технологічно оснащений простір. Щоб навіть ці конференції та лекції, про які мовилось раніше, можна було проводити з усіма зручностями. Взагалі наш проєкт – це гарна можливість і для дітей, і для дорослих відпочити чи провести час із користю! Прописуючи проєкт старались продумувати все до деталей: заклали столи-трапеції, які можна використовувати як індивідуально, так і складати з них круглий стіл. Ми приклали зусиль, тому люди підтримали нас. Все почалось із працівників палацу, які вже згодом залучали і батьків. А ті вже розповідали своїм друзям чи колегам. Допомагали навіть відвідувачі концертів. Так, з першого дня ми вже набрали близько 100 голосів! У підсумку у нас 667 голосів. Підтримка громади – те, чому ми завдячуємо! Серйозних труднощів не виникало, бо всі мали щире бажання допомогти. Власне в цьому і полягає сенс Громадського бюджету. Львів’яни проявляють щире бажання удосконалити певну галузь у своєму місті і вони це роблять, голосуючи за той чи інший проєкт.
Ольга Рак, старша медсестра Міської дитячої клінічної лікарні, громадська активістка:
– Тішимося, що наш проєкт «БіоХаб» серед малих проєктів-переможців у Шевченківському районі Львова (проєкт № 151). Насамперед розповім, чому ми саме «БіоХаБ». Це поєднання двох слів: біологія та хаб. Хаб означає концентрат. А ми хочемо сконцентрувати увагу діток на вивченні біології. Адже багато з них не люблять цю науку, вважають її складною. Ми ж бажаємо довести протилежне за допомогою нових технологій. У сучасному біологічному кабінеті діти зможуть на дотик ознайомитись із різними макетами. Певна: будуть серед них ті, які завдяки урокам біології знайдуть своє покликання! В цьому нам допоможе програма Громадського бюджету, яка вже діє досить довго та дає свої плоди. Так, дитяча міська лікарня, що на вул. Орлика, в якій я працюю, вже два роки поспіль брала участь у таких програмах і двічі перемагала: нам зробили сучасну операційну та лабораторію. Цього року вирішили об’єднати зусилля з навчальним закладом. Нам вдалось! Хоча спочатку громада не досить сильно підтримувала «БіоХаб». Та згодом справи пішли на лад. Діти запалились цією ідеєю, а їх уже підтримали батьки. Коли вже береш участь у перегонах – отримуєш певну залежність, у доброму розумінні цього слова. Хочеш зробити все для того, щоб твій задум став реальністю – залучаєш щораз більше людей. Так ми і назбирали 1919 голосів, за що всім щиро вдячні! Ми навіть жартували, що число досить своєрідне і було б чудесно, якби було 2019! Підтримка – це так важливо! Багато людей досі не голосують, бо вважають, що місто не профінансує той чи інший проєкт, спираючись на власні стереотипи. Але це не так! За рахунок міста ми вже облаштовуємо і дитячі майданчики, і сквери, і біологічні кабінети! По суті, громадський бюджет потрібен для того, щоб наше керівництво розуміло, на що варто спрямовувати кошти, чого потребують містяни. Важливо те, що і місто вдосконалює саму систему відбору. Цього року розділили категорії «Освіта та медицина» та «Інші», що дозволило бути їм у різних рейтингах. Раніше всі проєкти боролись за фінансування у одній рейтинговій таблиці. Тому деяким із них було складніше, оскільки перевагу завжди отримували або освітні, або медичні проєкти. А цього року всі були нарівні. Це чудово!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8363 / 1.72MB / SQL:{query_count}