Чорна кам’яниця: реставрацію завершено

Чорну кам’яницю відновили та урочисто відкрили. Грантовий проєкт за фінансової підтримки Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини розпочали у 2016 році

фото: пресслужба ЛОДА (3)
Історичний музей отримав 270 тисяч доларів гранту, і цим коштом відреставрували фасад, провели археологічні розкопки і знайшли фундамент готичного Львова, зробили гідроізоляцію і новий дах, укріпили фундамент, у внутрішньому дворику облаштували лапідарій.
«Приємно бути на відкритті подібних пам’яток, дякуємо нашим партнерам із США за сприяння та допомогу. Облдержадміністрація завжди шукає кошти на першочергові потреби, однак потрібно пам’ятати, що успішність реставрацій наших пам’яток – це системна робота різних сторін із залученням коштів різних бюджетів. Якщо не працювати у цьому напрямі, можемо втратити безцінне. Роботи, які тут провели, були надскладні, однак результат себе перевершив. Кожна пам’ятка – це наша історія і наше майбутнє, яке ми не маємо права втратити», – зазначив під час офіційного відкриття заступник голови Львівської ОДА Іван Собко.
Ремонт приміщень всередині кам’яниці був здійснений виключно коштом Львівського історичного музею. «Сьогоднішня подія важлива не лише для музею, міста та області, а й для України. Три роки тому нам виділили кошти на реставрацію, до яких ми додали власні. Кам’яниця має свою історію, з 1920 року тут розташовувався музей Львова. Пам’ятки в Україні потребують більшої уваги. Для їх утримання та відновлення треба більше коштів. Ми вдячні посольству США за допомогу. Перед нами була амбітна мета, і ми її виконали», – розповів директор Львівського історичного музею Роман Чмелик.
Отримання гранту 2016 року – це була вже друга спроба виграти кошти на реставрацію цієї пам’ятки. «Нинішня подія – прекрасна нагода для святкування. Завершення реставрації кам’яниці та відкриття її громадськості – це спільна робота музею, архітекторів, реставраторів, студентів Політехніки, влади області та фонду. Цей проєкт – один із п’ятнадцяти, який фонд спонсорує в Україні. І це перша масштабна робота в країні. Фонд створений дванадцять років тому, ми віримо, що культурна спадщина за кордоном є способом показати нашу повагу до історії. Культурне різноманіття варто підтримувати та зберігати. Усім, хто взяв участь у цьому проєкті, вдалося створити прецедент, як зберігати культурні пам’ятки для майбутніх поколінь. Будь-яку мрію можна здійснити, якщо працювати разом. Радий, що ми можемо бути частиною цього успіху», – акцентував директор Посольського фонду США зі збереження культурної спадщини Мартін Першлер.

Чорна кам’яниця збудована у 1577 році за проєктом архітектора Петра Красовського. Наприкінці 16 століття у цій кам’яниці представник львівського патриціанського роду Ян Лоренцович відкрив одну з перших у місті аптек. Тоді будинок мав назву Лоренцовичівський. «Чорною» почали називати кам’яницю у 19 столітті. Причина досить прозаїчна: століттями на стіни будинку наносили свинцеві білила, які використовували як ґрунтовку для поліхромії (багатоколірність). З часом вони під впливом повітря і світла окислювались, і згодом кам’яниця стала чорною.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8244 / 1.55MB / SQL:{query_count}